Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Jordánska so sprievodcom.

Slnečná Aqaba je jordánskym plážovým rajom

jordánsko aqaba

Aqaba je najjužnejším mestom Jordánska s jediným prístavom krajiny. Strategická poloha na križovatke troch štátov mestu dáva veľký obchodný význam. Vyhľadávané dovolenkové letovisko je vďaka svojej polohe pri Červenom mori. Usadené v zovretí hôr a púšte sa cez záliv sa pozerá na susedný izraelský Eilat. 

Dôležitý námorný uzol

História mesta siaha až do roku 1 500 pred n.l., kedy Edomiti postavili prístav v Aqabe a stal hlavným uzlom na výmenu tovarov. Počas jednotlivých rokov si postupne Aqaba prešla vládou Asýrčanov, Babylončanov, Peržanov a Rimanov. Počas tejto doby rozkvitala a na začiatku nášho letopočtu bola jedným z najdôležitejších rímskych prístov. Rimania okolo roku 300 postavili v Aqabe kresťanský kostol, ktorý je považovaný za prvý na svete. Časom sa Aqaba dostala pod nadvládu Byzantskej ríše a neskôr pod islamský vplyv sa dostala okolo roku 650. Dve zemestrasenia a nájazdy Beduínov a Mamlukov spôsobili úpadok mesta, ktoré bolo niekoľko storočí bezvýznamné. Po vyhnaní Osmanských síl sa v roku 1925 mesto stalo súčasťou britského protektorátu.

Čo by ste mali vidieť v Aqabe? 

Pevnosť Aqaba

Poznať môžeme aj ako pevnosť Helim, ako ju nazvali križiaci v 12. storočí, keď ju postavili. Neskôr bola dobitá a potom znova obnovená sultánom Alghurim. Súčasťou pevnosti je hradný komplex, popravná komnata, väznica, ale aj stajňa pre kone. Nachádza sa v blízkosti Arabského zálivu na mieste, kde sa odohrala jedna z najznámejších víťazných bitiek Arabská revolta voči Osmanom. Slávny Lawrence z Arábie z pevnosti cestoval do Káhiry oznámiť výsledok bitky. 

Archeologické múzeum

Sídli v bývalom sultánskom paláci z roku 1907 neďaleko Pevnosti Aqaba. Nájdete tu artefakty z histórie mesta a tiež nedávno objavených pozostatkov z doby bronzovej, ktoré dokazujú, že práve Aqaba je jedným z najstaršie osídlených miest v celom regióne. 

archeologické múzeum aqaba

Pôvodné islamské mesto Ayla 

Ruiny mesta sa nachádzajú v severnej časti Aqaby. Pozostatky nie sú rozsiahle, no pre históriu islamského sveta majú mimoriadny význam. Ide o jedno z najstarších miest a prvé objavené mimo Arabského polostrova. 

Pláže na pobreží Červeného mora

Aqaba je dnes obľúbenou turistickou lokalitou, ktorú vyhľadávajú domáci a aj zahraniční turisti. Pláže v Aqabe sú najmä súkromné, patriace k priľahlým hotelom, alebo súčasť plážových klubov. Na verejných plážach, kde sa zdržujú miestni, je potrebné zostať zahalený. Odporúčame navštíviť 500 m dlhá súkromná pláž Berenice Beach. Aqaba je tiež skvelá destinácia na potápanie, najmä pre koralové útesy, ktorými je známe Červené more. 

Ak budete mať dosť oddychu na pláži, môžete sa vybrať do neďalekej púšte Wadi Rum a stráviť nezabudnuteľnú noc v púšti. 

pláž pri Červenom mori Aqaba

Ako sa do Aqaby dostať? 

Aqaba má výborné dopravné spojenie. Nachádza sa tu aj letisko, kam lietajú pravidelné linky. Z letiska do mesta premávajú pravidelné linky autobusov, ale rovnako ako v Ammáne na autobusovú dopravu sa veľmi nespoliehajte a zoberte si radšej taxík. Niektoré väčšie hotely ponúkajú aj svoje transfery v cene pobytu. 

Ak sa rozhodnete spoznávať Jordánsko a spraviť si viacero zastávok, môžete priletieť do Ammánu navštíviť severnú časť Jordánska a potom sa vydať na juh. Od hlavného mesta je vzdialená 335 km a cesta vám bude trvať okolo 4 hodín. Z Aqaby môžete následne odletieť naspäť domov.