Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Jordánska so sprievodcom.

Križiacky hrad Kerak

kerak križiacky hrad

Asi 140 km južne od Ammánu sa nachádza nenápadné mesto Kerak. Preslávil ho križiacky hrad, ktorý sa týči nad mestom vo výške 900 m nad hladinou mora. V minulosti bol Kerak dôležitý pre svoju významnú polohu na Kráľovskej ceste, ktorá kedysi spájala sýrsky Damašek a staroveký Egypt. Opevnený križiacky hrad bol miestom bojov medzi križiakmi a islamskými vojskami. Hrad sa mihol aj v slávnom filme Kráľovstvo nebeské z roku 2005. 

Strategická poloha s výhľadom do diaľky

Hrad pochádza z 11. storočia a stavba sa začala za vlády jeruzalemského kráľa Pagana a Fulka. Bol navrhnutý tak, aby poskytoval útočisko a zároveň poskytoval výhľad na okolitú krajinu, aby mali pod kontrolou obchodníkov a cestovateľov, ktorí prechádzali krajinou medzi Mŕtvym morom, Egyptom a Mekkou. Vďaka svojej strategickej polohe sa pevnosť stala terčom nejedného obliehania. Niektoré boli úspešnejšie a niektoré menej. Odzrkadľuje sa na nej vplyv kresťanskej a islamskej kultúry. 

kerak jordánsko

Impozantná stavba je bludiskom zloženým z množstva sál s kamennými klenbami a nekonečnými chodbami s temnou atmosférou. Najzachovalejšie časti nájdete v podzemí. Z hradu sa vám naskytne nádherný výhľad do okolia, ak je dobré počasie môžete vidieť aj Mŕtve more, ktoré je vzdušnou čiarou vzdialené približne 30 km. 

kerak križiacky hrad

Archeologické múzeum 

Nádvorie hradu je vstupom do archeologického múzea, ktoré ukrýva artefakty z čias Moabitov, Nabatejcov až po islamské a križiacke obdobie. Hlavnou časťou múzea je veľká sála v klenbe hradu, ktorá v minulosti slúžila ako obytné priestory pre vojakov. Otváracie hodiny sa rozlišujú na letné a zimné, preto si overte ako budú mať otvorené, v čase, keď sa sem rozhodnete prísť. Počas letných dní je otvorené od 08:00 - 18:00 a počas zimných dní od 08:00 - 15:00. 

Pútnické miesto zasvätené prorokovi Noemu

V Keraku okrem impozantného hradu nájdete aj náboženskú svätyňu venovanú prorokovi Noemu. Noe bol považovaný za Božieho posla, ktorý ho poslal na misiu varovať ľudí pred dôsledkami nedodržania Božieho slova. Príkazom bolo tiež postavenie plavidla, Noemovej archy, ktorá odolala povodni a zachránila živočíšne druhy a celú Noemovu rodinu. Prorok Noe je dôležitý pre všetky náboženstvá spomína sa v Tóre aj v Koráne. Svätyňa sa stala významným pútnickým miestom pre turistov, ktorí prichádzajú do Jordánska

križiacky hrad kerak jordánsko

Ako sa do Keraku dostanete?

Ak nemáte na svojej ceste Jordánskom požičané auto, dostanete sa sem autobusom, alebo mikrobusom. Hlavné mesto Ammán spájajú s Kerakom dve hlavné cesty - rýchlejšou to trvá do 1,5 hodiny, tou dlhšou po pobreží Mŕtveho mora približne 2 hodiny. Kerak je výborným miestom aj pre jednodňový výlet na spestrenie dovolenky pri Mŕtvom mori.