Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Jordánska so sprievodcom.

Jerash vás prenesie do čias staroveku

jerash jordánsko

Zdroj: Hisham Zayadnho, unsplash.com

Jerash patrí medzi najnavštevovanejšie miesta Jordánska. Mesto leží v úrodnej nížine, ktorá je obklopená zelenými kopcami a olivovými hájmi. 

Staroveké rímske ruiny

Jerash svojej popularite vdačí archeologickému nálezisku, ktoré v 19. storočí odhalilo ruiny rímskeho mesta, ukryté v pieskových dunách. Jerash, v minulosti nazývaný Gerasa, bolo jedno z hlavných provinčných miest Rímskej ríše, ktoré bolo v časoch najväčšej slávy domovom 25 000 ľudí. Úpadok Gerasy prišiel s novým náboženstvom, no pomyselný klinec do rakvy zatĺklo zemetrasenie v roku 749. Jerash sa označuje ako “Pompeje východu”, nielen pre tragickú spojitosť so zánikom mesta, ale v súčasnosti je najväčším archeologickým náleziskom s rímskymi ruinami v Jordánsku. Zaujímavosťou je, že Jerash objavil Johann Ludwig Burckhardt, ktorý počas svojich ciest po Blízkom východe objavil aj Petru

Hadriánov oblúk

Jedným z hlavných monumentov v areáli je 11 metrov vysoký Hadriánov oblúk, postavený v roku 129 nášho letopočtu na počesť cisárskej návštevy Hadriána v Gerase. Návšteva cisára podčiarkla dôležitosť mesta, ktoré profitovalo zo svojej polohy na obchodnej ceste. Oblúk nebol nikdy dokončený, ale aj tak vás ohromí svojou majestátnosťou hneď pri príchode. 

hadriánov oblúk jerash

Hippodrom a Oválne námestie

V blízkosti sa nachádza rozľahlá aréna Hippodrom dlhá 245 metrov a široká 52 m s kapacitou 15 000 divákov. V minulosti sa tu konali športové podujatia, ako závody na kočoch, ale aj krvavé zápasy gladiátorov. O pár krokov ďalej sa dostanete na Oválne námestie, vtedajšie srdce mesta. Je obklopené vysokými stĺpmi, ktoré lemujú takmer kilometer dlhú cestu k chrámu boha Dia.

Oválne námestie Jerash Jordánsko

Na konci prehliadky uvidíte Chrám bohyne Artemis, patrónku mesta, a tiež unikátnu fontánu Nymphaeum, ktorá slúžila obyvateľom mesta ako zdroj pitnej vody a osvieženia. Ak máte záujem sa dozvedieť viac o náleziskách a vidieť ruiny z výšky, navštívte archeologické múzeum na kopci v oblasti areálu (vstup je zahrnutý v cene lístka). Ponúka perfektný výhľad na staré aj nové mesto.

Chrám bohyne Artemis Jerash Jordánsko

Tradičný trh

Aj Jerash má svoje trhovisko, souk ako väčšina miest v Jordánsku. Je to ideálne miesto na zakúpenie suvenírov. Nachádza sa pred vstupom do archeologického areálu. Veľkosťou je trhovisko menšie, no výber je dostačujúci. Hlavnou výhodou tohto trhoviska sú nižšie ceny a menej ľudí, ako napríklad na souku v Petre alebo Ammáne. Tak ako všade inde, buďte pripravení ceny zjednávať a vyhnite sa kúpe artefaktov, ktoré pochádzajú priamo z náleziska, ich držanie môže byť protizákonné. 

Úrodná pôda okolo mesta zaručuje bohatú úrodu ovocia a olív, nepremeškajte šancu ochutnať sladké figy a slivky alebo si kúpiť olivový olej, stačí ak vyrazíte smerom von z mesta a popri ceste uvidíte predajcov. 

Ak máte na okolie mestia viac ako jeden deň, môžete preskúmať okolité zelené lesy. V blízkosti sa nachádza prírodná rezervácia Dibeen Forest Reserve. I keď je borovicovo dubový les malou oblasťou s rozlohou 8 km štvorcových, je domovom 17 ohrozených druhov. Ak budete mať šťastie, uvidíte perzskú veveričku alebo uvidíte vzácne druhy orchideí. Park ponúka vyznačené turistické chodníky a je to oáza pokoja. Prístup je možný len autom.

Jerash Jordánsko

Ako sa do Jerash dostať? 

Jerash sa nachádza necelých 50 km od hlavného mesta Ammán a autom ste tam za necelú hodinu. Vstup do areálu stojí 12 JOD a ak máte záujem sa dozvedieť čo najviac, pri kúpe lístka si môžete priplatiť  aj sprievodcu za 20 JOD. Oplatí sa to, pretože areál je rozľahlý a značenie je minimálne. Prechádzaním po areáli viete stráviť pokojne aj 2 hodiny, preto v horúcich mesiacoch myslite na dostatok tekutín a ochranu pred slnkom. Stánky s občerstvením sú iba pri vstupe do areálu.