Petra - Základné informácie

 

Petra je legendárne staroveké mesto na juhu Jordánska. Je známe hlavne rozprávkovými ruinami. Všetky stavby mesta boli vytesané do okolitých vysokých skál z pieskovca. Vznik pôvodného mesta sa datuje medzi tretím storočím pred Kristom až prvým storočím po Kristovi. Dnes je Petra významnou archeologickou lokalitou a jednou z najväčších atrakcií Jordánska.

Pozostatky mesta vytesaného do pieskovca

Pozostatky mesta vytesaného do pieskovca (Zdroj: flickr/cc/Gary Bembridge)

 

Petra bola hlavným mestom kráľovstva Nabatejovcov, neskôr padla do nadvlády Rímskej ríše. Strategická poloha mesta na ceste z Európy do Ázie zabezpečila prudký rozvoj. Petra bola po dlhý čas svojej existencie centrom obchodu. Vrchol civilizácie dosiahla okolo roku 62 pred Kristom, kedy v nej žilo viac ako 30 tisíc ľudí.

Katastrofa prišla okolo roku 663, kedy silné zemetrasenie zničilo životne dôležité systémy vodného hospodárstva. Po opustení sa Petra stala dobre stráženým tajomstvom miestnych beduínov. Svetu bola opäť sprístupnená až v 19stom storočí.

 

Čo vidieť v Petre

Pohyb po Petre je povolený iba pešo alebo na zvieratách. Turisti si môžu prenajať jazdu na ťavách, koňoch alebo oslíkoch.

 

Do mesta sa vstupuje cez pôvodnú mestskú bránu Sig. Tvorí ju kľukatý pieskovcový kaňon dlhý asi 2 km. Počas cesty možno obdivovať farebné a neobvyklé pieskovcové vzory v skalných stenách.

Štátna pokladnica – je budova s urnou na jej vrchole. Hovorí sa, že urna kedysi okrývala faraónov poklad.

Vonkajšia Sig (brána) je kaňon lemovaný fasádami množstva hrobiek.

Rímske divadlo s kapacitou sedem tisíc miest je dodnes funkčné a využívané pre príležitostné akcie.

Viac informácii o výletoch na Mauríciu >

Pozostatky ďalšieho mesta

Pozostatky ďalšieho mesta (Zdroj: flickr/cc/Gary Bembridge)

 

Kráľovské hrobky ležia na druhej strane údolia, oproti Rímskemu divadlu. Názov pochádza z ich veľkosti v porovnaní s ostatnými časťami mesta. Dnes stále nie je známe, pre koho boli pôvodne určené.

Kláštor v Petre je najväčšou vyrezávanou pamiatkou v meste. Má tiež najkrajšie a najbohatšie zdobrenie.

Mountain Aroma – je najvyšší vrchol oblasti a ponúka impozantný pohľad na Petru zhora. V hornej šasti sa nachýdza malý kostol a hrob Árona, Mojžišovho brata.

 

Užitočné informácie

Vstupenka do Petry stojí 90 JD (cca 112 €) pre jednodňových návštevníkov Jordánska. Ostatní turisti platia za vstupné 50 JD (cca 62 €)  na jeden deň, 55 JD (cca 68 € ) na dva dni a 60 JD (cca 74 €) na tri dni.

V pondelok, stredu a štvrtok je možné navštíviť Petru aj v noci. Prehliadky začínajú o 20:30 hod. Avšak prístupná je len osvetlená cesta do štátnej pokladnice. Vstupenka stojí 17 JD (cca 21 €).

Prírodná scenéria Jordánska

Prírodná scenéria Jordánska (Zdroj: flickr/cc/Gary Bembridge)