Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Jordánska so sprievodcom.

Pieskom zaliata oblasť Wadi Rum

wadi rum jordánsko

Jordánsko sa môže pýšiť tou najfarebnejšou púšťou. Chránená oblasť Wadi Rum s rozlohou 720 km2 sa rozprestiera na juhu Jordánska, medzi znovuobjavenou čarovnou Petrou a prímorským letoviskom Aqaba. Sfarbenie púšte pripomína planétu Mars, čo využili hollywoodski filmári na natáčanie filmu Marťan v hlavnej úlohe s Mattom Deamonom. Ešte skôr púšť preslávil aj ďalší oscarový film Lawrence z Arábie, ktorý spojil arabské kmene, aby povstali proti Osmanskej ríši. 

Život v púšti

Púšť je domovom kmeňa Zalabia, ktorí sú potomkami Beduínov z Jemenu a Saudskej Arábie. Kmeň sa stará o celú oblasť Wadi Rum a väčšina z nich sa živí práve turizmom. Sprevádzajú turistov na ich cestách po púšti. Vstupnou bránou do púšte je mestečko Rum. Žijú tu moderní Beduíni a majú tu všetko od obchodov s potravinami až po školu. 

Za mestom sa otvára púštna krajina s kopcami rôznych tvarov. Najvyššie z nich majú výšku cez 1 700 m. Mnohé skalné útvary v púšti Wadi Rum sú staršie ako Mŕtve more. 

život v púšti wadi rum

Púštne dobrodružstvo vo Wadi Rum

Cesta do púšte začína pre všetkých turistov v turistickom centre v Rume, kde si vyberiete svoje púštne dobrodružstvo. Centrum spoznáte veľmi rýchlo podľa zaparkovaných džípov, štvorkoliek a mikrobusov. Za vstup do oblasti zaplatíte 5 JOD a potom podľa toho, aký výlet si vyberiete. Môžete sa tu zdržať len pár hodín, alebo sa rozhodnete zažiť niečo dobrodružnejšie a v púšti aj prenocujete. 

safari na džípoch v púšti Wadi Rum

Hneď na začiatku cesty púšťou vás čaká mohutná skala s názvom “Sedem pilierov múdrosti”. Každý z týchto pilierov predstavuje akoby prst vystretý k nebu. Po svojej ceste púšťou natrafíte na opustený strom, ktorý si rastie sám v púšti. Pieskové duny, alebo tajomný kaňon, ktorý miestni nazývajú al-Chazali. Ak bude neznesiteľné teplo, práve v tomto kaňone sa môže schovať pred ostrým slnkom a trochu si oddýchnuť od slnka. Na stenách kaňonu uvidíte rôzne maľby, obrazy predpokladá sa, že toto všetko tu po sebe zanechali Nabatejci, ktorí boli najslávnejšou civilizáciou v Jordánsku. 

nápisy na skalách wadi rum

Ideálny čas na návštevu je od marca do mája, alebo od septembra do novembra. Počas letných mesiacov sa návšteva púšte neodporúča najmä kvôli vysokým teplotám a počas zimných mesiacov bývajú noci zase veľmi chladné. Zážitok je jazda na ťavách pri východe slnka, alebo naopak keď zapadá slnko, kedy uvidíte zlatisté farby púšte v plnej kráse. 

Nocovanie v púšti a zábava s Beduínmi

Ak sa rozhodnete prenocovať v púšti, pripravte sa, že uvidíte nočnú oblohu akú ste videli zatiaľ len na obrázku. Ceny za ubytovanie v jednotlivých kempoch sú rôzne, záležia aj od sprievodného programu. Väčšinou pozostáva z tradičnej beduínskej večere, sledovania západu slnka a v neskorších hodinách vás bude čakať beduínska zábava. Nájdete tu cenovo dostupné kempy pre všetkých cestovateľov rovnako ako luxusné stany, v ktorých zažijete noc ako z rozprávky. 

farby púšte wadi rum

Ako sa do Wadi Rum dostať? 

Ak nemáte prenajaté auto, nevadí. Premávajú sem autobusy minimálne raz do dňa z Ammánu ako aj z Aqaby, alebo si môžete zobrať taxík z Aqaby by to malo stáť okolo 25 JOD a cesta vám sem bude trvať hodinu. Z Ammánu trvá cesta vyše troch hodín.