Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Jordánska so sprievodcom.

Madabské mozaiky a pohľad na zasľúbenú zem z Hory Nebo

vrch nebo a pohľad na zasľúbenú zem

Madaba je pomerne malé mesto, ktoré sa nachádza na známej Kráľovskej ceste zhruba 30 km južne od hlavného mesta Ammán. Mesto je známe tým, že sa tam nachádza najväčšia kresťanská komunita v Jordánsku a zažijete tu naozajstnú náboženskú rôznorodosť.

Mozaiky zachované po stáročia

Do Madaby cestujú turisti za byzantskými mozaikami, roztrúsenými po celom meste. Nachádza sa ich tu naozaj veľa. Najznámejšia z týchto mozaík, tiež nazývaná aj mapa Svätej zeme, sa nachádza na podlahe v pravoslávnom kostole sv. Juraja. Kostol bol postavený až koncom 19. storočia, no počas jeho výstavby boli odhalené ruiny starého chrámu a medzi nimi aj spomínaná mapa, jedna z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok Byzantskej ríše. 

Mozaiková mapa pochádza zo 6. storočia a vykresľuje územie Svätej zeme, od rieky Níl až po Jeruzalem, tak ako ju v tých časoch videli a zaznamenali. I keď sa zachovala už iba štvrtina z celej mapy, celistvosť obrazu sa dá ľahko predstaviť vďaka umiestneniu  zvyšných 2 000 000 kúskov farebného skla a kameňov. Na mape môžete skúmať detaily konkrétnych miest, ktoré prežili do súčasnosti a sú tiež  spomínané v Biblii, scény z každodenného života, či dokonca plávajúce ryby v mori. 

mozaika madaba mapa svätej zeme

Pred vstupom do kostola je malá výstava, ktorá detailne opisuje význam tejto mapy. Vstupné do kostola na obhliadku mapy je jeden jordánsky dinár. Počas omše je vstup do kostola voľný, ale  mapa Svätej zeme vtedy nie je sprístupnená. 

Ak vám jedna mozaika nestačila a máte naďalej chuť spoznávať Byzantsku históriu, navštívte archeologický park v meste. Za vstup zaplatíte 3 JOD a v cene je zahrnutá návšteva kostola Sv. Panny, Hipolitov Dom a iné múzeá a menšie kostoly.

tvorba mozaiky madaba jordánsko

Biblická Hora Nebo a pohľad na zasľúbenú zem

História Jordánska je silno spätá s vierou a náboženstvom. Mnoho miest, ktoré sa oplatí navštíviť má pre mnohých návštevníkov duchovný význam. Jedno z tých miest je aj vrch Nebo, len 9 km od Madaby. Hora je spomenutá v Biblii ako miesto, odkiaľ Mojžiš prvýkrát uvidel zasľúbenú zem. Kresťania veria, že je to Mojžišovo miesto posledného odpočinku, zatiaľ čo vyznávači islamu veria, že jeho telo bolo prenesené za rieku a je pochovaný medzi Jeruzalemom a Jerichom. 

hora nebo a vyhliadka

K vrchu vedie nenáročný výstup po chodníku, ktorý je lemovaný olivovníkmi. do výšky okolo 700 metrov nad morom. Na vrchole vo výške 700 metrov nad morom bude vás vítať veľký kameň s krátkym popisom tohto biblického miesta a kríž symbolizujúci hada, ktorý Mojžiš vytvoril v púšti a na ktorom bol Ježiš ukrižovaný. Výhľad na panorámu je dych vyrážajúci. Dovidíte až k rieke Jordán, Mŕtvemu moru, Jerichu a počas jasného dňa sa je v diaľke vidno aj Jeruzalem. 

Mojžišov kríž vrch Nebo

Mojžišov kostol, ktorý bol pôvodne postavený v 4. storočí, vás zaplaví pokojnou a príjemnou atmosférou. Prešiel niekoľkými prestavbami až do dnešnej podoby. 

Ako sa dostať do Madaby a k hore Nebo?

Návštevu Madaby môžete spojiť s návštevou vrchu Nebo. Madaba sa nachádza len 20 minút jazdy taxíkom od letiska Queen Alia International Airport v Ammáne, takže môže byť prvou jordánskou zastávkou. Vstup do areálu vrch Nebo je jedno z mála miest, ktoré nie je zahrnuté v Jordan Pass, ale určite sa oplatí navštíviť. Prístup autom je jednoduchý z rôznych smerov.