Jordánsko

Jordánsko

Krajina v Ázia
 • Časové pásmo: +1 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 9,5 milióna
 • Hlavné mesto: Ammán
 • Jazyk: arabčina
 • Mena: Jordánsky dinár (JOD)
 • Menový kurz: 1€ = 0,790 (JOD)

 

Jordánsko je arabské kráľovstvo ležiace na Arabskom polostrove, na križovatke Európy, Ázie a Afriky. Zaberá územie na východnom brehu rieky Jordán a susedí so Saudskou Arábiou, Irakom, Sýriou, Izraelom a Palestínovu. S výnimkou 26 km dlhého pobrežia je to takmer vnútrozemská krajina.

Na východe Jordánska sa rozprestiera vyprahnutá plošina s umelo zavlažovanými oázami. Na západe krajiny sa nachádza hornatá oblasť a orná pôda. Územie postupne klesá do údolia rieky Jordán. Najnižším miestom Jordánska je Mŕtve more s nadmorskou výškou -420 metrov. Najvyšší vrch Džabal Ram dosahuje výšku 1734 metrov nad morom.

K hlavným turistickým atrakciám Jordánska patrí návšteva historických pamiatok. V Jordánsku je veľa pôvodných stredovekých mešít a kostolov, nedotknuté prírodné oblasti a zachované kultúrne a náboženské tradície.

 

Základné informácie
 

 • Časové pásmo: UTC +2
 • Počet obyvateľov: 9,5 miliónov
 • Hlavné mesto: Ammán
 • Jazyk: arabčina
 • Mena: jordánsky dinár (JOD), 1€ = 0,81 JOD

Západ slnka v Jordánsku

Západ slnka v Jordánsku (Zdroj: flickr/cc/Marc Veraart)

 

Ceny v Jordánsku

Ceny tovarov a služieb sú v Jordánsku vyššie ako na Slovensku. Najväčší rozdiel je v cene reštauračných služieb, ktorý je v priemere takmer 37%- Ceny potravín sú v Jordánsku drahšie priemerne iba o 6 -7 %.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,30 €
 • Voda (1,5 l) = 0,50 €
 • 1 l mlieka = 1,40 €
 • 1 kg syra = 6,40 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 5,60 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 6,20 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 16 €
 • Kapučíno = 3,40 €
 • Fľaša vína = 12,50 €

Petra je skalné mesto a archeologická lokalita v Jordánsku

Petra je skalné mesto a archeologická lokalita v Jordánsku (Zdroj: flickr/cc/ronan crowley)

 

Očkovanie a choroby v Jordánsku

Žiadne zvláštne očkovania ani zdravotné podmienky sa pri vstupe do Jordánska nevyžadujú. Miestne zdravotníctvo je na dobrej úrovni. Súkromné kliniky dosahujú úroveň bežných európskych zdravotníckych zariadení. Pri ošetrení sa vyžaduje platba vopred. Pre turistov je doporučené cestovné zdravotné poistenie.

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Jordánska

Bezpečnosť v Jordánsku

Jordánsko je jednou z najstabilnejších krajín v oblasti. Je považované za jeden z najbezpečnejších arabských štátov na Strednom východe. V krajine platia prísne bezpečnostné opatrenia a rovnako hotely zavádzajú opatrenia na ochranu hostí. Odporúča sa všeobecne zachovávať rozvahu a vyhýbať sa masovým akciám, najmä v špičkových hodinách. Neodporúča sa cestovať do utečeneckých táborov a pri cestách na vidiek sa odporúča domorodý sprievodca.

 

Je bezpečné cestovať do Jordánska v čase Korony?

Doklady do Jordánska

Pri cestovaní do Jordánska sa vyžaduje platnosť cestovného pasu minimálne 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. Vyžaduje sa aj jednorazové vstupné vízum, ktoré je možné získať aj na hraničných priechodoch za poplatok 40 JOD (cca 44€).

 

Cestovné doklady do Jordánska

☎ Dôležité čísla v Jordánsku
 

 • Polícia: 191
 • Mestská polícia: 192
 • Tiesňová linka: 199
 • Dopravné nehody: 190
 • Problémy na diaľnici: 194

Telefónna predvoľba do Jordánska: +962

Pohľad na jedno z jordánskych pohorí

Pohľad na jedno z jordánskych pohorí (Zdroj: flickr/cc/Jurgen)

 

Počasie

Klíma Jordánska je v typickom stredomorskom štýle. Teplé a slnečné letá dosahujú priemerné denné teploty okolo 30 °C. V zime teplota klesne v priemere na 13 °C s častými prehánkami. V zime je možné aj občasné sneženie, hlavne vo vyšších polohách. Púštne oblasti dosahujú vysoké denné teploty s nízkou vlhkosťou vzduchu a chladné noci. Najlepší čas na dovolenku v Jordánsku je jar, v mesiacoch marec – máj sú teploty všeobecne príjemné a prevláda slnečné počasie.

Viac informácii o počasí v Jordánsku >

 

Zaujímavé miesta v Jordánsku

Hlavné turistické destinácie Jordánska sa sústreďujú hlavne v okolí početných starovekých miest. Najznámejšie je mesto Petra, ktoré je kompletne vytesané do pieskovcových skál v južnej časti krajiny. Mesto je staré dvetisíc rokov a zanecháva nezabudnuteľné a dramatické dojmy.

K ďalším významným historickým pamiatkám sa radí aj zachovalé rímske mesto Jerash s kolonádovými ulicami a rímskymi amfiteátrami. Mesto Umm Qais leží na mieste zničeného rímskeho mesta a ponúka úchvatný výhľad na Galilejské more. Mesto Madaba je známe najstaršou známou mapou v Strednom východe, ktorá sa nachádza na podlahe kostola v podobe byzantskej mozaiky. Za zastávku pri ceste Jordánskom stoja aj pôsobivé hrady Karak a Shobak, ktoré založili križiaci pri ťažení v južnej časti krajiny.

Najvyhľadávanejšími prímorskými lokalitami sú oblasti Mŕtveho mora, ktoré sú vybavené mnohými strediskami. Možno tu nájsť vodné parky, verejné pláže a početné medzinárodné reštaurácie.

Viac informácii o zaujímavých miestach v Jordánsku >

Pohľad na Ammán, hlavné mesto Jordánska

Pohľad na Ammán, hlavné mesto Jordánska (Zdroj: flickr/cc/alicia bramlett)

 

Výlety v Jordánsku

Mnohé výlety v Jordánsku sú úzko spojené s prehliadkami moderných aj historických miest. Hlavné mesto Ammán je známe pre nákupné centrá i množstvo zrúcanín. Prehliadka mesta zahŕňa ruiny, zrúcaniny ale aj zachovalé byzantské kostoly a rímske chrámy.

Výlet do Wadi Rum je výlet do púštnej horskej krajiny s množstvom historických pamiatok a ponukou špecifických druhov športov. Obľúbené je hlavne horolezectvo.

Mesto Irbid je druhé najväčšie mesto Jordánska a domovom niekoľkých miestnych múzeí. Je známe hlavne pre početné vysoké školy a služby pre študentov, vrátane internetových kaviarní.

Viac informácii o plážach v Jordánsku >

Pozostatky architektúry v meste Petra

Pozostatky architektúry v meste Petra (Zdroj: flickr/cc/ronan crowley)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Jordánsko je islamská krajina, preto sa odporúča rešpektovať miestne tradície a zvyky. Hoci sa v krajine rešpektuje kresťanská viera, nabádanie a povzbudzovanie na konvertovanie z islamu na kresťanstvo je nezákonné.

Turistom sa odporúča zdvorilé obliekanie, hlavne pri návšteve nábožensky významných oblastí a pamiatok.

Naprieč vidiekom je dostupnosť bankomatov obmedzená, k dispozícii sú pohodlne v celom Ammáne a na letisku.

Turistom sa neodporúča využívať verejnú dopravu. Lepším riešením je taxi alebo prenájom vozidla.