Najkrajšie pláže na Islande

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov na Island so sprievodcom.

 

Pobrežie Islandu lemujú pozoruhodné pláže zo svetlého i čierneho piesku. V ich blízkosti sa dvíhajú skaliská všemožných tvarov, na ktoré narážajú často obrovské vlny. Vytvárajú jedinečné scenérie, ktoré ocenia hlavne milovníci fotografovania. Vďaka termálnej vode sa dá na chladnom Islande aj kúpať. Väčšina pláží však nemá dostatočne teplú vodu na kúpanie a je vhodnejšia na fotografovanie či vodné športy. Tie najkrajšie z nich vám dnes ukážeme.

 

Nautholsvik Beach

Pláž Nautholsvik Beach predstavuje ambiciózny projekt geotermálnej pláže. Najprv bola postavená lagúna s veľkými morskými stenami. Mieša sa v nej studená morská voda s horúcou termálnou. Neskôr pribudli plochy na rôzne rekreačné aktivity. Pláž bola turistom sprístupnená v roku 2001. Nachádza sa v hlavnom meste ostrova – Reykjavíku. Surfovanie na pláži je zakázané.

Geotermálna pláž Nautholsvik BeachGeotermálna pláž Nautholsvik Beach (Zdroj: flickr/cc/kaszeta)

 

Diamond Beach

Diamond Beach sa rozprestiera na juhovýchode Islandu, 371 km od Reykjavíku a 80 km od mesta Höfn. Tmavý piesok kontrastuje s ľadovými kúskami roztrúsenými po pobreží. Modrobiele ľadovce už z diaľky svojím tvarom a leskom pripomínajú vzácne diamanty. Pláž je vychýreným miestom pre vášnivých fotografov.

Diamond Beach s kúskami ľadovcovDiamond Beach s kúskami ľadovcov (Zdroj: flickr/cc/boimumu)

 

Reynisfjara Beach

Približne 160 kilometrov od hlavného mesta, na južnom pobreží objavíte mestečko Vik. Môže sa pochváliť najznámejšou plážou z tmavého piesku na Islande. Pláž Reynisfjara tvorí piesok s jemnučkou štruktúrou. Súčasťou je úchvatná jaskyňa s obrovskými čadičovými útvarmi. Voda Atlantiku dramaticky a divoko naráža na skalnaté útvary. Ideálne miesto na pozorovanie hry vĺn a fotografovanie.

Reynisfjara Beach s tmavým pieskomReynisfjara Beach s tmavým pieskom (Zdroj: flickr/cc/AnonymousJones)

 

Djúpárlónssandur Beach

Pláž Djúpárlónssandur leží na južnom výbežku polostrova Snæfellsnes, približne 200 kilometrov od Reykjavíku. Pláž pozostáva zo špeciálnych islandských kamenných útvarov známych ako Djúpalóns Perlan. Tieto „skalné plastiky“ sú ako stvorené na fotografovanie. Odporúčame sa vydať na túru po úpätí od Dritvíka až na pláž Djúpárlónssandur. Ide vlastne o dve samostatné pláže, ktoré sa často zamieňajú.

Djúpárlónssandur z tmavého piesku a kameňovDjúpárlónssandur z tmavého piesku a kameňov (Zdroj: flickr/cc/santi abella)

 

Kirkjubol Beach

V západnej časti Islandu, v oblasti Strandir objavíte mestečko Kirkjubol a v ňom krásnu pláž s rovnomenným názvom. Kirkjubol Beach je vhodná rovnako pre dobrodruhov ako aj celé rodiny. Pobrežie je vhodné na prechádzky a hranie. Pláž je posiata množstvom mušlí. Na pláži sa zdržiava veľké množstvo vtákov. Cesta z Reykjavíku je síce zdĺhavejšia, no vďaka dobrej infraštruktúre zvládnuteľná.

Pobrežie a časť pláže Kirkjubol BeachPobrežie a časť pláže Kirkjubol Beach (Zdroj: flickr/cc/jonforst)

 

Álftanes Beach

Na polostrove Álftanes, v mestečku Álftanes môžete navštíviť jednu z mála pláží, ktoré tvorí svetlý piesok. Hovoríme o pláži Álftanes Beach. Od hlavného mesta Reykjavík je vzdialená približne 20 minút jazdy autom. Álftanes je skvelé miesto na prechádzku pozdĺž pobrežia. Navyše si vychutnáte výhľad priamo na hlavné mesto a ostrov Esja. Ak budete mať šťastie, uvidíte tiež islandské kone, ktoré sa po ostrove Esja preháňajú.

Západ slnka v ÁlftanesZápad slnka v Álftanes (Zdroj: flickr/cc/Ingólfur B)

 

Budir Beach

V západnej časti Islandu, na polostrove Snæfellsnes sa rozprestiera pláž známa ako Budir Beach. Ide o jednu z mála svetlých pláží na ostrove. Svetlý jemný piesok kontrastuje s tmavými čadičovými útvarmi. Ideálne miesto na pokojné prechádzky, voľnočasové aktivity a fotografovanie.

Pohľad na Budir BeachPohľad na Budir Beach (Zdroj: flickr/cc/Peter Ashton aka peamasher)

 

Ytri-Tunga

Pláž Ytri-Tunga sa nachádza na južnom pobreží polostrova Snæfellsnes, zhruba 152 kilometrov od hlavného mesta ostrova. Pláž z jemného zlatistého piesku lemujú trávy a nízke duny. Pre turistov je veľkým lákadlom tunajšia kolónia tuleňov. Môžete ich pozorovať z diaľky alebo vyliezť na skaly a dostať sa k zvieratám bližšie.

Pláž Ytri-Tunga so zlatistým pieskomPláž Ytri-Tunga so zlatistým pieskom (Zdroj: flickr/cc/TravellingMogwai)

 

Rauðisandur Beach

Rauðisandur Beach je situovaná v údolí Látrabjarg, v odľahlej oblasti Západných fjordov. Vzdialená je zhruba 390 kilometrov od hlavného mesta Islandu. Nekonečný pás zlatistého piesku dotvára divoká príroda. Nedotknutá krajina je ideálnym miestom na oddych a prechádzky. Pomenovanie Rauðisandur by sa dalo doslovne preložiť ako „Červené piesky“. Vznikol z červenkastých odtieňov, ktoré má pláž na niektorých miestach. Návštevníci dokonca hovoria, že je táto pláž ružová.

Piesočnatá pláž Rauðisandur BeachPiesočnatá pláž Rauðisandur Beach (Zdroj: flickr/cc/tristanf)

 

Grótta Beach

Pláž Grótta sa tiahne pozdĺž polostrova Seltjarnarnes, na okraji mesta Reykjavík. Krátke prechádzky ale tiež dlhšie túry v tejto oblasti sú ideálnym spestrením dovolenky v hlavnom meste. Krásnu romantickú pláž dotvára maják. Pri vstupe na pláž sa nachádza informačná tabuľa, ktorá presne uvádza čas prílivu. Ak sa budete riadiť pokynmi, môžete sa prejsť po pláži až k majáku.

Grótta Beach neďaleko hlavného mestaGrótta Beach neďaleko hlavného mesta (Zdroj: flickr/cc/jonska)

Často kladené otázky

Má Island piesočnaté pláže?

Island má veľa zaujímavých pláží. Prečítajte si viac v článku o najkrajších plážach.

Aké pláže by ste nám odporučili na Islande?

na Islande je veľa pláží, ktoré by ste mali určite navštíviť. Z tých ktoré by ste nemali vynechať patrí Nautholsvik Beach, Diamond Beach, Reynisfjara Beach, Djúpárlónssandur Beach a ďaľšie.

Je dovolenka na Islande drahá?

Veľmi záleží kam sa vyberiete a aké ubytovanie si zvolíte. V zásade, ako všade, platí, že vyhľadávané turistické lokality sú drahé a naopak miesta ktoré nie sú tak exponované ponúkajú veľmi priaznive ceny.