Reykjavík: Čo vidieť v najsevernejšom hlavnom meste Európy

reykjavík

Reykjavík si vás získa typickou architektúrou malebných farebných domčekov, architektonických klenotov, výbornými reštauráciami, barmi a nočnými klubmi, ktoré vytvárajú v meste veľký kontrast.

Mesto v "Dymiacej zátoke"

Pôvodnú osadu založil vikingský osadník Arnarsson v roku 874. Dal jej názov, ktorý v preklade znamená Dymiaca zátoka, pretože sa nachádzala v zátoke obklopenej termálnymi prameňmi a lávovými jazerami, ktoré produkovali paru. 

Osada sa začala rozvíjať až po založení augustiniánskeho kláštora. V 18. storočí sa Reykjavík stal dôležitým obchodným a námorným centrom, preto sa nemôžeme čudovať, že od roku 1904 tu sídlila vláda a o 7 rokov neskôr bola založená aj univerzita. 

Nikto nepochyboval, že po vyhlásení islandského štátu v roku 1944 sa Reykjavík stane jeho hlavným mestom. V najsevernejšom hlavnom meste Európy sa sústreďuje viac ako polovica obyvateľov celého Islandu.

Prírodné bohatstvo horúcich prameňov Islanďania využívajú naozaj efektívne. V Reykjavíku dokonca pramene vykurujú chodníky v samotnom centre mesta. Práve vďaka tomu chodníky nezamŕzajú ani pri tých najtuhších mrazoch. 

reykjavík

Zdroj: Marika Bellavance, unsplash.com

Čo by ste nemali vynechať pri svojej návšteve Reykjavíku? 

Harpa Music Hall & Conference Center 

Kultúrna ikona Reykjavíku je fascinuje svojím impozantným dizajnom. Je postavená zo sklenených kociek, ktoré v noci svietia rôznymi farbami.

harpa reykjavík

Zdroj: Lance Armstrong, unsplash.com

Návštevníkom poskytuje nádherný výhľad na starý prístav. Okrem veľkej haly, kde sa konajú zaujímavé koncerty a konferencie, nájdete v komplexe aj obchod so suvenírmi a malú kaviareň, kde si môžete dať kávu s výhľadom na mesto.

harpa koncertná sála

Zdroj: Kristin Wilson, unsplash.com

Hallgrímskirkja

Minimalistický dizajn kostola je inšpirovaný vulkanickou činnosťou. So svojou výškou takmer 75 metrov je dominantnou stavbou Reykjavíku, a zároveň štvrtou najvyššou stavbou na ostrove. Vstup do kostola je zadarmo, ale ak by ste chceli ísť hore do veže a vidieť mesto zo 75 metrovej výšky, zaplatíte 8 eur. 

hallgrimskirkja reykjavík

Zdroj: Ferdinand Stohr, unsplash.com

Ulica Laugavegur

Hlavná nákupná ulica Reykjavíku, na ktorej nájdete obchody lokálnych dizajnérov, ale aj zahraničných značiek. Okrem štýlových obchodov tu nájdete jedinečné kaviarne, reštaurácie, kde si môžete dopriať rôzne islandské špeciality najmä morské špeciality. Možno netypické, ale Islanďania majú vo veľkej obľube aj hot-dogy a stánky s týmto rýchlym občerstvením nájdete na každom rohu, dokonca v jednom z týchto stánkov si vychutnával hot-dog aj Bill Clinton. 

laugavegur nákupná ulica reykjavík

Vodáreň Perlan

Netypická vodáreň nachádzajúca sa v blízkosti hlavného mesta Reykjavík na umelo zalesnenom kopci Oskjuhlid. Vysoká presklená kupola, ktorá siaha až do výšky 27,5 m, ukrýva 6 nádrží a spolu takmer 24 miliónov litrov termálnej vody, čo stačí na spotrebu viac ako polovice obyvateľov hlavného mesta Reykjavík.  

Okolo celej kupoly vedie vyhliadková plošina. Na samotnom vrchole kupoly sa nachádza luxusná reštaurácia, kde si môžete vychutnať delikátne 4-chodové menu s vynikajúcim vínom. No dych vám vyrazí panoramatický výhľad, ktorý má reštaurácia vďaka tomu, že sa nachádza na otočnej plošine. Jedno otočenie trvá približne 2 hodiny.

vodáreň perlan

Zdroj: Glaciers Photo, unsplash.com

Vila Höfði 

Rezidencia z roku 1909 na severnom okraji Reykjavíku bola pôvodne postavená pre francúzskeho konzula na Islande. Neskôr si ju za svoju rezidenciu vybral najznámejší islandský básnik Einar Benediktsson, ktorému tam bola aj postavená socha v roku 2015. 

Do dejín sa táto vila zapísala najmä stretnutím Michaila Gorbačova a Ronalda Reagana počas summitu v roku 1986, kde prijali dohodu o úplnom zákaze umiestnenia rakiet stredného doletu na území Európy. 

historická vila Höfði reykjavík

Sun Voyager (Sólfarið)

Pozoruhodná oceľová plastika lode sa nachádza na ceste Sæbraut pri pobreží Reykjavíku. Počas pekných dní je v okolí veľa ľudí, ktorí relaxujú na slnku a pozerajú sa na jeho odrazy v mori. 

Autorom diela je Jón Gunnar Árnason a patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v hlavnom meste. Socha vyhrala súťaž, ktorú vyhlásilo mesto Reykjavík v roku 1986 pri príležitosti osláv svojho 200. výročia. Jón súťaž so prototypom Sun Voyager vyhral a v roku 1990 na terajšom mieste slávnostne odhalili aktuálnu sochu. Bohužiaľ, autor sa toho nedožil. 

sun voyager reykjavík

Zdroj: Michael Held, unsplash.com

Výlety z Reykjavíku

Jedným z najpopulárnejších výletov je plavba loďou po Atlantickom oceáne s jediným cieľom - vidieť veľryby naživo. Príroda je nevyspytateľná, preto sa nie vždy veľryby objavia a organizátori výletov to ani negarantujú. Plavba trvá približne 3 hodiny, preto sa nezabudnite poriadne obliecť a dať si hlavne nepremokavé topánky. Cena výletu sa pohybuje okolo 75 eur, záleží od spoločnosti, ktorú si vyberiete a v akom čase sa na plavbu vyberiete. 

pozorovanie veľrýb

Ďalším zaujímavým jednodňovým výletom je výlet na južnú stranu ostrova, kde môžete navštíviť pláž Reynisfjara s čiernym pieskom, polostrov Dyrholaey, vodopád Skogafoss.