Počasie na Islande počas roka

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
varied-wind-arrow Smer vetra cross-round-filled plus-round temp-low temp-high
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov na Island so sprievodcom.

Aktuálne počasie Island

Aktuálne počasie Island
8 °C
Pocitová: 7 °C
do 10°C
Maximálna denná
od 7°C
Minimálna nočná
14%
Riziko zrážok
65%
Vlhkosť
07:33
Východ slnka
19:01
Západ slnka
Zrána bude oblačno, prípadne zamračené. Poobede zamračené. Denná teplota sa bude pohybovať v rozmedzí 4 až 10 °C. Pocitová teplota sa bude pohybovať od 0 do 7 °C. Nočné teploty budú dosahovať 7 °C až 9 °C. Bude fúkať silný východný až juhovýchodný vietor rýchlosťou 22 km/h až 40 km/h.

Island teplota mora a vzduchu

Kedy cestovat na Island

Najlepší čas na dovolenku je v rozmedzí mesiacov Január až December, kedy tu je hlavná sezóna.

 

Island je krajinou, ktorá ponúka veľkú rozmanitosť a počasie nie je výnimkou. Typickou črtou islandského počasia je premenlivosť. Tmavé ťaživé mraky a dvíhajúci sa vietor sa v priebehu pár minút môže rozplynúť bez jedinej stopy. Naopak zdanlivo malý mráčik sa v okamžiku premení na poriadnu búrku. Pre návštevníkov je teda i samotné počasie tak trochu dobrodružstvom.

Poloha v blízkosti polárneho kruhu predpovedá veľmi chladné oceánske podnebie. Počasie však neustále ovplyvňuje prúdenie teplého Golfského prúdu. Jeho pôsobenie cítiť hlavne na južnom pobreží, kde je klíma oveľa príjemnejšia. Zimy na juhu sú miernejšie s teplotami okolo 2ºC v nížinách až -5ºC na horách. Zima na severe je o 5 a viac stupňov Celzia chladnejšia. V lete sú rozdiely medzi severom len malé. Miešanie teplej a chladnej morskej vody spôsobuje početné zrážky. Na zrážky je najbohatšia juhozápadná časť Islandu. Odhaduje sa, že tu padne 1500 až 3000 mm. Často ide o zrážky snehové.

 

Počasie na Islande podľa jednotlivých mesiacov

Január

Priemerné teploty v januári sú veľmi nízke. Denná dosahuje hodnotu 1ºC a nočná -4ºC. Očakávajte 99 mm zrážok. 1 hodina slnečného svitu.

Február

Denná teplota 2ºC, nočná -3ºC. Treba počítať so zrážkami. Padne zhruba 97 mm. 2 hodiny slnečného svitu.

Marec

V marci pokračuje podobné počasie ako vo februári. Denná teplota 2ºC, nočná -3ºC. Padne asi 99 mm zrážok. 3 hodiny slnečného svitu.

Apríl

Denné teploty sa pohybujú okolo 5ºC. V noci klesajú pod bod mrazu na -1ºC. Padne 75 mm zrážok. 4 hodiny slnečného svitu.

Máj

Teploty v máji mierne stúpnu a to na 9ºC počas dňa a 3ºC počas noci. Padne 60 mm zrážok. Zvýši sa tiež počet hodín slnečného svitu. V máji to je 5 hodín.

Jún

Júnové teploty len mierne stúpnu na 11ºC cez deň a 6ºC v noci. Očakávajte 67 mm zrážok. 5 hodín slnečného svitu.

Júl

Denná teplota – 13ºC, nočná – 7ºC. Padne približne 66 mm zrážok.  6 hodín slnečného svitu.

August

V tomto mesiaci sa denná teplota pohybuje okolo 12ºC a nočná teplota okolo 7ºC. Padne asi 83 mm zrážok. 5 hodín slnečného svitu.

September                              

September neprináša výraznejšiu zmenu počasia. Denné teploty len mierne klesajú na 9ºC. Noci sú studené s teplotami okolo 4ºC. Padne 86 mm zrážok. 4 hodiny slnečného svitu.

Október

Denné teploty sa znížia na 6ºC a nočné na 1ºC. Očakávajte väčšie množstvo zrážok. Padne 115 mm. 2 hodiny slnečného svitu.

November

November je chladný mesiac s dennými teplotami 2ºC a nočnými -2ºC. Zrážky početné – 97 mm. 1 hodina slnečného svitu.

December

Denné teploty okolo 1ºC klesajú pod bod mrazu na zhruba -4ºC. Očakávajte, že padne asi 100 mm zrážok. 0 hodín slnečného svitu.

 

Počasie na Islande podľa lokality

Juhozápadná časť

Juhozápadná časť Islandu je najbohatšia na zrážky. Tie sa znižujú smerom na severovýchod. Na juhozápade padne 1500 až 3000 mm zrážok. Ich množstvo sa líši od nadmorskej výšky. Na severozápade je zrážok výrazne menej. Ročný úhrn predstavuje len 250 až 350 milimetrov.

 

Južná časť

Na juhu je zima miernejšia. Dosahuje priemernú teplotu od 2ºC do -1ºC. Na severe sú teploty nižšie zhruba o 2 stupne.

 

Nížiny

Teploty v nížinách sú o pár stupňov vyššie než na horách. Rozdiel môže byť 5 až 10ºC. Zimy sú v nížinách znesiteľnejšie.

 

Centrálna časť

Centrálna časť krajiny má nehostinné a náročné podnebie. Počasie je najchladnejšie v porovnaní s ostatnými oblasťami Islandu.

 

Reykjavik

Hlavné mesto leží na juhozápadnom pobreží, kde je klíma miernejšia. Zimy nie sú tak silné ako v iných častiach Islandu. Priemerná januárová teplota je 0ºC. V letných mesiacoch sa pohybuje okolo 10ºC.

 

Kedy ísť na Island

Najlepší čas na návštevu Islandu je leto od júna do augusta. V tomto období sú dni najdlhšie a zrážky miernejšie. Ak cestujete hlavne preto, aby ste si užili zimné športy, odporúčame cestovať v marci prípadne v iných jarných mesiacoch. Na jar je síce charakter počasia podobný ako v zime, no dni sú dlhšie.