Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov na Island so sprievodcom.

Vodopády na Islande

Sopečná činnosť na Islande vytvára stále nové cesty a úžiny pre rieky, dláždené stuhnutou magmou, murované čadičovými stĺpmi a skalnatými roklinami, z ktorých sa valí voda dolu. Na Islande sa nachádza okolo 10 000 vodopádov. Tie najpopulárnejšie z nich nájdete cestou po Ring Road, čo je cesta, ktorá vedie okolo celého Islandu. Iné sú širokej verejnosti ukryté a dostanú vás k nim len turistické chodníky, alebo tipy priamo od domorodých Islanďanov, chrániacich si svoju krásnu prírodu.

Sú vodopády, ktoré sú pre Island priam ikonické. Dozviete sa pri nich veľa o histórií a prírode ostrova. Vybrali sme pre vás týchto dvanásť: 

Kirkjufellsfoss

Hora Kirkjufell s vodopádom Kirkjufellsfoss patrí k najviac fotografovaným miestam polostrova Snæfellsnes v juhozápadnej časti Islandu. Polostrov je menej prebádaný turistami v porovnaní s miestami v okolí Ring Road, najmä pre ťažší kopcovitý terén. V okolí vodopádu môžete stretnúť nadšencov fotografie, ktorí sa snažia zachytiť krásu vodopádu s vysokým kopcom v pozadí. Okolie vodopádu je tiež vyhľadávaným miestom na pozorovanie a fotografovanie polárnej žiary. 

kirkjufellsfoss

Zdroj: Chris Ried, unsplash.com 

Gullfoss

Obrovské množstvá vody pretekajúce riekou Hvítá padajú dolu roklinami v mohutnom a širokom vodopáde. Gullfoss je jednou z najpopulárnejších islandských atrakcií. Napriek stovkám návštevníkov je príroda v jeho okolí chránená a nedotknutá. Cesta autom z Reykjavíku vám potrvá asi 1 a pol hodiny severovýchodne. 

gullfoss vodopád

Zdroj: Tomáš Malík, unsplash.com

Seljalandsfoss

Tento Ikonický vodopád je najnavštevovanejší a najdostupnejší zo všetkých. Nachádza sa priamo pri ceste Ring Road, 90 minút jazdy od Reykjaviku. Stačí zastaviť, vystúpiť z auta a kochať sa jeho krásou.  

Rieka Seljalandsá preteká pomedzi tisíce rokov staré útesy. Tie vám ukážu vodopád Seljalandsfoss skutočne z každého uhla. Skalný previs tam vytvára strechu, pod ktorú sa môžete v suchu ukryť a ocitnúť sa na zadnej strane steny z vodného prúdu.

seljalandfoss vodopád na islande

Zdroj: Alex He, unsplash.com

Skógafoss

Na juhu Islandu, neďaleko obce Skógar, sa nachádza krásny, tiež ľahko dostupný vodopád. So svojimi 60 metrami nepatrí k najvyšším, je však veľmi silný a obdivuhodný. Zaparkovať môžete priamo pri vodopáde a k ústiu sa dostanete po zhruba 500 krokoch stúpania. 

Drobné kvapôčky vody rozpŕchnuté okolo s prenikavými slnečnými lúčmi vytvárajú nádherné niekoľkonásobné dúhy. Možno si odnesiete krásne zábery farebných formácií ako z rozprávky.

skogafoss

Zdroj: Martin Robles, unsplash.com

Brúarfoss

V juhozápadnej časti Islandu sa ukrýva jeden z prírodných klenotov Islandu. Tajomný a ťažko dostupný, nevedú k nemu ani turistické cesty. Islanďania, ktorí ho poznajú, si ho dobre strážia. 

Skupinka menších vodopádov rieky Bruara vyniká unikátnou farbou vody, kontrastujúcou s tmavými skalami roklín. Je to najmodrejšia modrá, akú ste kedy videli, prelínajúca sa s tyrkysovou a jemne zelenou. Dych vyrážajúca nádhera, ktorá si zaslúži byť chránená. 

buarfoss island

Zdroj: Sebastian Boring, unsplash.com

Svartifoss

Centrom mohutného múru z radu čadičových stĺpov je vysoký a štíhly vodopád Svartifoss. Ikonická katedrála v Reykjavíku bola údajne inšpirovaná týmto dielom sopečnej činnosti. Elegantný Čierny vodopád sa nachádza neďaleko najväčšieho islandského ľadovca Vatnajökull. 

svartifoss vodopád island

Zdroj: Denys Nevozhai, unsplash.com

Hraunfoss 

Skupinka menších vodopádov je zakončením lávového poľa Hallmundarhraun. Nájdete ich 20 km od Reykholtu po ceste 518. Vodopády, rozostúpené na 900 metroch útesov, nasledujú cestičky, ktoré kedysi vytvorila horúca láva. Najkrajšie sú na jeseň, keď sú obklopené pestrofarebnými stromami. 

hraunfoss

Zdroj: Adam Edgerton, unsplash.com

Goðafoss

Vodopády bohov si vyslúžili prezývku "Niagarské vodopády Islandu”. Rozprestierajú sa v tvare podkovy šírky 12 x 30 m a sú súčasťou Národného parku Þingvellir. Nachádza sa na severe Islandu, neďaleko Ring Road, pri farme Fosshóll. 

História majestátneho vodopádu sa spája s prijatím kresťanstva na Islande. Podľa legendy vtedajší predseda historického parlamentu Thorgeir Ljósvetningagoði po zasadnutí, na ktorom sa prijali zákony na ustanovenie kresťanstva, hodil do vodopádu sochy všetkých nórskych bohov. 

godafoss vodopád na islande

Zdroj: Claudio Buttler, unsplash.com

Glymur

V údolí zvanom Botnsdalur, neďaleko fjordu Hvalfjörður, hodinu a pol jazdy severne od Reykjavíku, sa nachádza vodopád, ešte donedávna známy ako najvyšší vodopád Islandu. Dostanete sa k nemu po dvojhodinovej túre po chodníku okolo rieky Botnsá. Cesta je náročnejšia, avšak nádherné výhľady, nielen na vodopád, ale aj na okolitú prírodu, budú stáť za to. 

Morsárfoss svojou výškou 228 m prekonal Glymur. Stalo sa to v roku 2007, keď sa ľadovec v parku Vatnajökul začal topiť. Kvôli zvyškom topiaceho sa ľadovca je veľmi nebezpečné sa k nemu priblížiť. Najvyšším vodopádom, prístupným pre návštevníkov, ostáva Glymur. 

glymur island

Zdroj: Globe City Guide, unsplash.com

Dettifoss

Beštia. To je prezývka tohto vodopádu rieky Jökulsá á Fjöllum na severovýchode Islandu. Prečo “beštia”? Ak sa pozrieme na množstvo vody padajúcej z útesu, Dettifoss je najmohutnejším vodopádom Európy. Každú sekundu vodopádom spadne takmer 200 až 500 m3 vody.

Vibrácie a hluk sa rozlieha široko-ďaleko. Zažiť veľkosť a silu tohto vodopádu zblízka zanechá hlboký zážitok. K vodopádu Dettifoss sa dostanete, keď odbočíte z Ring Road na cestu 864. 

dettifoss

Zdroj: Richard Dorran, unsplash.com

Hjálparfoss

Názov v preklade znamená “vodopád pomoci”. Vodopád si toto pomenovanie zaslúžil tým, že poskytoval cestovateľom, putujúcim pustou krajinou, oázu s trávou pre kone a osviežujúcou vodou. Vodopád sa skladá z dvoch častí, ktoré sa stretávajú v prírodnej nádrži krištáľovo čistej vody. Ide o malebné miesto s pôsobivo tvarovanými stenami zo stuhnutej lávy. 

Hengifoss

34 km od mesta Egilsstaðir, cestou po západnej strane jazera Lagarfljót sa nachádzajú tzv. Visiace vodopády. Padajú z výšky 128 metrov z dramaticky strmého útesu, tvoreného viacerými vrstvami geologických útvarov pestrých farieb. Je to jedno z najkrajších miest východného Islandu. 

Vysoké aj široké, mohutné či jemné, obklopené dúhami, skalami, zeleňou aj zvláštnymi druhmi zvierat. Žiadne dva vodopády nie sú rovnaké. 

hengifoss

Zdroj: Gianluca Bei, unsplash.com