Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov na Island so sprievodcom.

Gejzír Strokkur je výnimočné prírodné divadlo

gejzír strokkur island

Island je najznámejší svojimi termálnymi prameňmi, vodopádmi a gejzírmi. Prvým známym európskym gejzírom je Geysir (alebo Veľký gejzír), ktorý dal meno ostatným gejzírom sveta. Je situovaný na úpätí hory Laugarfjall v juhozápadnej časti Islandu. Neďaleko od neho sa nachádza asi najznámejší spomedzi všetkých gejzírov na Islande - gejzír Strokkur. 

Ako Islanďania Strokkur upchali

Na rozdiel od najstaršieho gejzíru, ktorý môže byť neaktívny aj celý rok, Strokkur vybuchuje pravidelne každých 5 - 10 minút. Vodu vytryskne až do výšky 20 metrov. Dávajte si veľký pozor, kde sa postavíte pri čakaní na toto nádherné prírodné divadlo. Ak bude fúkať vietor vašim smerom, môže sa stať, že ostanete mokrý až do nitky.

Prvé zmienky o gejzíre Strokkur siahajú do roku 1789, kedy bolo v tejto oblasti zemetrasenie, ktoré napomohlo vode sa dostať až na povrch. Vrchol svojej aktivity dosiahol v 19. storočí, kedy chŕlil vodu do výšky 60 m. O 100 rokov neskôr ďalšie zemetrasenie čiastočne zablokovalo vodu vychádzajúcu na povrch. Vtedy si ľudia mysleli, že keď budú do otvoru hádzať kamene alebo iné predmety, tak mu pomôžu, no došlo k úplnému opaku a upchali ho.

Až v roku 1963 špeciálna komisia rozhodla o jeho vyčistení. Prevŕtala sa až do hĺbky 40 metrov, načo gejzír znova začal chŕliť vodu, aj keď nie do pôvodnej výšky.

gejzír strokkur

Ako sa ku gejzíru Strokkur dostať? 

Dostanete sa sem bez problémov autom, gejzír sa nachádza na tzv. Zlatom okruhu okolo južnej časti Islandu a patrí medzi najnavštevovanejšie gejzíry na Islande. Návštevu tohto gejzíru si návštevníci väčšinou spoja s návštevou vodopádu Gullfoss a návštevou národného parku Pingvellir. Neďaleko od gejzírov sa nachádza veľké parkovisko, takže nebudete mať problém zaparkovať. Parkovanie je zadarmo, rovnako ako aj vstup k samotným gejzírom. Keďže priestor nie je oplotený, dostanete sa k nim kedykoľvek. Neďaleko od parkoviska sa nachádza veľká reštaurácia spolu s kaviarňou a obchodom so suvenírmi. 

strokkur island

Zdroj: Tobias Keller, unsplash.com