Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov na Island so sprievodcom.

Národný park Þingvellir

národný park pingvellir

Zdroj: Ryan Kwok, unsplash.com

Pýchou krajiny ľadu a ohňa je národný park, kde sa ocitnete na rozmedzí dvoch kontinentov. Þingvellir je svetový unikát. Na pár kilometroch rozlohy sú koncentrované tie najzvláštnejšie prírodné úkazy. Vodopády, horúce pramene aj dôležité míľniky histórie Islandu - to všetko objavíte v národnom parku Þingvellir (niekedy nájdete aj pod názvom Thingvellir).

Ako sa do národného parku dostať?

Cesta do národného parku Þingvellir je celkom jednoduchá. Nachádza sa asi 45 km severovýchodne od Reykjavíku. Autom z hlavného mesta vám to potrvá asi 40 minút. Vyrazte po ceste č. 1 a za mestom Mosfellsbær prvou odbočkou na cestu č. 36. Už len niekoľko minút rovno a - o chvíľu sa ocitnete v parku. Zaplatíte vstupné 750 ISK a môžete si užívať všetky jeho krásy.

thingvellir národný park ako sa sem dostať

Zdroj: Gunnar Sigurðarson, unsplash.com

Najstarší parlament na svete

V roku 930 bol na Islande v oblasti národného parku Þingvellir založený prvý parlament na svete Alþingi. Raz ročne sa stretávali zástupcovia ľudu z celého Islandu. Zhromaždenie viedol “predčítač zákonov”, ktorý prednášal aktuálne platné zákony zástupcom ľudu a riešil spory. 

Pre krajinu to bolo významné obdobie budovania spoločnosti, kde vládne demokracia a rovnoprávnosť. Konali sa tu zákonodarné stretnutia aj súdy. Ak sa zaujímate o históriu Islandu, Alþingi skrátka musíte navštíviť. Pre obyvateľov je dôležitým symbolom nezávislosti.

thingvellir národný park

Zdroj: Alex He, unsplash.com

Najstarší kostol ako symbol nového náboženstva

Prechod na kresťanstvo pripomína najstarší kostol na Islande. Pôvodná stavba kostola Þingvallakirkja sa zrodila spolu s prichádzajúcim náboženstvom na začiatku v 11. storočia. Moderne zrekonštruovaný do súčasnej podoby bol kostol v roku 1859.

Almannagjá - roklina medzi Európou a Amerikou

Island je pomerne malá, ale fascinujúca krajina, plná krásnych, až kurióznych diel pohybu zemskej kôry a sopečnej činnosti. Národný park Þingvellir sa nachádza na pomedzí dvoch tektonických platní, eurázijskej a severoamerickej, čo znamená, že sa tu môžete prechádzať medzi dvoma kontinentmi. 

Miesto, kde sa oddeľuje severoamerická a eurázijská platňa rýchlosťou 2,5 cm ročne, sa tu ukazuje v plnej kráse. Národný park Þingvellir je jediným miestom, kde je tento zlom viditeľný nad hladinou mora. Roklina, dlhá 8 km, sa nazýva Almannagjá. Preteká ňou rieka Öxará a je zakončená čarovným vodopádom Öxaráfoss. 

almannagjá

Zdroj: Gunnar Sigurðarson, unsplash.com

Šnorchlovanie úžine Silfra

Medzeru medzi dvoma tektonickými platňami môžete preskúmať aj pod vodnou hladinou. Úžina Silfra je lahôdkou pre nadšených potápačov. Voda je veľmi studená (pochádza z ľadovca Langjökull) ale vďaka prírodnému filtru zo stuhnutej magmy je tak čistá, že umožňuje viditeľnosť až 100 metrov do hĺbky. 

Vodopád Goðafoss

Vodopád bohov, alebo aj Zlatý vodopád. Aj tak nazývajú Islanďania mohutný a rozľahlý vodopád na rieke Hvítá. Legenda hovorí, že v roku 1000 po zasadnutí parlamentu, keď Island definitívne prijal kresťanstvo ako svoje náboženstvo, vtedajší “predčítač zákonov” (historická funkcia predsedu islandského parlamentu) Thorgeir Ljósvetningagoði, hodil do vodopádu sochy všetkých nórskych bohov. 

vodopád Godafoss

Zdroj: Jene Yeo, unsplash.com

Jazero Þingvallavatn 

Najväčšie prírodné jazero na Islande je krásne miesto na turistiku alebo piknik. Pohľad púta nádherná modrá voda, aj kŕdle sťahovavých vtákov. Nielen tie zaujmú nadšencov divočiny. Žijú tu unikátne druhy ako norka a snežná líška. 

Mnohých turistov prilákal do národného parku obľúbený seriál z produkcie HBO. Ľadovce a jazerá, geologické úkazy, zamrznuté vodopády vytvorili ideálne miesto na natáčanie Game of Thrones. Ak sa túžite vybrať po stopách Arye Stark, môžete tak urobiť v národnom parku Þingvellir.

jazero þingvallavatn

Zdroj: Haraldur Hugosson, unsplash.com