Národný park Þingvellir
Zdroj: Ryan Kwok, unsplash.com
Pýchou krajiny ľadu a ohňa je národný park, kde sa ocitnete na rozmedzí dvoch kontinentov. Þingvellir je svetový unikát. Na pár kilometroch rozlohy sú koncentrované tie najzvláštnejšie prírodné úkazy. Vodopády, horúce pramene aj dôležité míľniky histórie Islandu - to všetko objavíte v národnom parku Þingvellir (niekedy nájdete aj pod názvom Thingvellir).
Ako sa do národného parku dostať?
Cesta do národného parku Þingvellir je celkom jednoduchá. Nachádza sa asi 45 km severovýchodne od Reykjavíku. Autom z hlavného mesta vám to potrvá asi 40 minút. Vyrazte po ceste č. 1 a za mestom Mosfellsbær prvou odbočkou na cestu č. 36. Už len niekoľko minút rovno a - o chvíľu sa ocitnete v parku. Zaplatíte vstupné 750 ISK a môžete si užívať všetky jeho krásy.
Zdroj: Gunnar Sigurðarson, unsplash.com
Najstarší parlament na svete
V roku 930 bol na Islande v oblasti národného parku Þingvellir založený prvý parlament na svete Alþingi. Raz ročne sa stretávali zástupcovia ľudu z celého Islandu. Zhromaždenie viedol “predčítač zákonov”, ktorý prednášal aktuálne platné zákony zástupcom ľudu a riešil spory.
Pre krajinu to bolo významné obdobie budovania spoločnosti, kde vládne demokracia a rovnoprávnosť. Konali sa tu zákonodarné stretnutia aj súdy. Ak sa zaujímate o históriu Islandu, Alþingi skrátka musíte navštíviť. Pre obyvateľov je dôležitým symbolom nezávislosti.
Zdroj: Alex He, unsplash.com
Najstarší kostol ako symbol nového náboženstva
Prechod na kresťanstvo pripomína najstarší kostol na Islande. Pôvodná stavba kostola Þingvallakirkja sa zrodila spolu s prichádzajúcim náboženstvom na začiatku v 11. storočia. Moderne zrekonštruovaný do súčasnej podoby bol kostol v roku 1859.
Almannagjá - roklina medzi Európou a Amerikou
Island je pomerne malá, ale fascinujúca krajina, plná krásnych, až kurióznych diel pohybu zemskej kôry a sopečnej činnosti. Národný park Þingvellir sa nachádza na pomedzí dvoch tektonických platní, eurázijskej a severoamerickej, čo znamená, že sa tu môžete prechádzať medzi dvoma kontinentmi.
Miesto, kde sa oddeľuje severoamerická a eurázijská platňa rýchlosťou 2,5 cm ročne, sa tu ukazuje v plnej kráse. Národný park Þingvellir je jediným miestom, kde je tento zlom viditeľný nad hladinou mora. Roklina, dlhá 8 km, sa nazýva Almannagjá. Preteká ňou rieka Öxará a je zakončená čarovným vodopádom Öxaráfoss.
Zdroj: Gunnar Sigurðarson, unsplash.com
Šnorchlovanie úžine Silfra
Medzeru medzi dvoma tektonickými platňami môžete preskúmať aj pod vodnou hladinou. Úžina Silfra je lahôdkou pre nadšených potápačov. Voda je veľmi studená (pochádza z ľadovca Langjökull) ale vďaka prírodnému filtru zo stuhnutej magmy je tak čistá, že umožňuje viditeľnosť až 100 metrov do hĺbky.
Vodopád Goðafoss
Vodopád bohov, alebo aj Zlatý vodopád. Aj tak nazývajú Islanďania mohutný a rozľahlý vodopád na rieke Hvítá. Legenda hovorí, že v roku 1000 po zasadnutí parlamentu, keď Island definitívne prijal kresťanstvo ako svoje náboženstvo, vtedajší “predčítač zákonov” (historická funkcia predsedu islandského parlamentu) Thorgeir Ljósvetningagoði, hodil do vodopádu sochy všetkých nórskych bohov.
Zdroj: Jene Yeo, unsplash.com
Jazero Þingvallavatn
Najväčšie prírodné jazero na Islande je krásne miesto na turistiku alebo piknik. Pohľad púta nádherná modrá voda, aj kŕdle sťahovavých vtákov. Nielen tie zaujmú nadšencov divočiny. Žijú tu unikátne druhy ako norka a snežná líška.
Mnohých turistov prilákal do národného parku obľúbený seriál z produkcie HBO. Ľadovce a jazerá, geologické úkazy, zamrznuté vodopády vytvorili ideálne miesto na natáčanie Game of Thrones. Ak sa túžite vybrať po stopách Arye Stark, môžete tak urobiť v národnom parku Þingvellir.
Zdroj: Haraldur Hugosson, unsplash.com
Prečítajte si o krásnych miestach, ktoré stoja za návštevu:
Čo by ste mali vedieť?
Pripravte sa na dovolenku na Island. Odporúčame si prejsť nasledujúce tipy