Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov na Island so sprievodcom.

Liečivá Modrá lagúna

modrá lagúna island

Island je bohatý na geotermálne pramene, ktoré Islanďania sa naučili ako využiť túto energiu na 100% efektívne. Modrá lagúna vznikla na lávových poliach neďaleko elektrárne Svartsengi, ktorá tu bola postavená v roku 1976. Z vody, ktorú elektráreň už nedokáže využiť na výrobu energie, sa postupom času stali kúpele, ktoré ročne navštívi viac ako 1,3 milióna turistov.

Tak, ako ju poznáme dnes bola vybudovaná v roku 1992, predtým to boli len umelo vytvorené jazierka, ktoré navštevovali prevažne Islanďania. V komplexe nájdete samotné kúpele s niekoľkými bazénmi, vychýrenú reštauráciu Lava a dokonca aj dva 5* hotely.

modrá lagúna island

Ako sa dostanete do Modrej lagúny? 

Žiarivo modrá lagúna sa nachádza 45 km od hlavného mesta Reykjavík a od letiska len 20 km. Najpohodlnejšie sa do kúpeľov dostanete autom, cesta trvá len 2 a pol hodiny a môžete ju spojiť s ďalšími zaujímavými miestami v okolí. Pred vstupom sa nachádza veľké parkovisko, kde bez problémov zaparkujete (za poplatok). Z Reykjavíku aj z letiska sem premáva niekoľkokrát do dňa autobus. Ak pri vašej návšteve bude pekné počasie, môžete sa prejsť po okolí kúpeľov po kamenných chodnikoch a uvidíte aj samotnú elektráreň.

modrá lagúna ako sa sem dostať

Zdroj: Chris Lewton, unsplash.com

Koľko stojí vstup?

Predtým ako sa rozhodnete navštíviť Modrú lagúnu, je potrebné si rezervovať lístky. Kvôli vysokej návštevnosti si treba lístky rezervovať na presný dátum a čas vašej návštevy. Otváracie hodiny sú rôzne, záleží od sezóny a treba si skontrolovať pri plánovaní návštevy. Bežné otváracie hodiny sú od 08:00 do 22.00. 

blue lagoon island

Zdroj: Lindsay Strehlow, unsplash.com

Ceny vstupného sú rôzne a závisia od balíčka služieb, ktoré si vyberiete. Za najlacnejší vstup zaplatíte od 36 eur, najdrahší vstup stojí 300 eur. Hneď po vstupe dostanete náramok, ktorý slúži na vstup do komplexu, máte na ňom načítané služby podľa vášho balíčka, a rovnako si na náramok môžete kúpiť extra služby a zaplatiť pri odchode, keď budete odovzdávať náramok. 
modrá lagúna vstupné

V celom komplexe nájdete niekoľko bazénov s teplotou vody od 36 °C až do 39 °C, bar priamo v bazéne, bar, kde si môžete vyskúšať rôzne druhy másk. Aj pri najlacnejšom vstupe máte v cene zahrnutú bahennú masku na tvár, ostatné masky sú za príplatok. V rámci vstupného máte aj jeden drink - je na vás, či si vyberiete alkoholický, alebo nealkoholický. Avšak na jeden náramok vám vedia predať len dva alkoholické nápoje. Liečivá voda je bohatá na oxid kremičitý a síru, ktorú cítiť vo vzduchu už pri príchode. Okrem relaxácie je voda vhodná pri liečbe kožných ochorení, ako sú ekzémy alebo psoriázy. 

COVID-19 Garancia