Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov na Island so sprievodcom.

Temná pláž Reynisfjara

čierna pláž reynisfjara island

Zdroj: Denys Nevozhai, unsplash.com

Ak sa rozhodnete spoznávať južnú stranu Islandu, na vašej zastávke by určite nemala chýbať jedna z najkrajších islandských pláží Reynisfjara, ktorú nájdete aj pod názvami Black Sand Beach alebo ako “Čierna pláž”.

Ako sa dostať na pláž Reynisfjara?

Nachádza sa neďaleko mestečka Vík, ktoré je vzdialené od hlavného mesta Reykjavík približne 180 km. Malá dedinka Vík je najjužnejšia dedina na Islande a má len okolo 300 obyvateľov. Čierna pláž je ľahko prístupná pešo aj autom, len odbočíte z hlavnej cesty číslo 1 (Ring Road) asi po 6 km prídete k veľkému parkovisku. Parkovanie je zadarmo. Pri parkovisku je reštaurácia, kde sa môžete schovať pred chladným islandským počasím, dať si čaj, kávu alebo obed. 

čierna pláž island

Zdroj: Rostyaslav Savchyn, unsplash.com

Pláž s temnou atmosférou

Pláž nie je zaujímavá len svojím čiernym pieskom a tak trochu temnou atmosférou, ale najmä obrovskými vlnami. Temnú a pochmúrnu atmosféru vytvára vysoká vlhkosť vo vzduchu, zima, ktorá sa vám dostane až do kostí, hmlisté a upršané počasie. 

V roku 1991 ju National Geographic zaradil medzi TOP 10 najkrajších netropických pláží sveta, ktoré treba navštíviť a odvtedy sa teší veľkej obľube turistov. Pri prechádzke popri pobreží si dávajte pozor na rozbúrené vlny Atlantického oceánu, ktoré vedia byť naozaj kruté. Na pláži došlo k viacerým smrteľným nehodám, keď voda stiahla nepozorných turistov do mora, preto treba byť mimoriadne opatrný a nepodcenovať silu prírody. Pozdĺž celej pláže sú značky, pokiaľ až môžete bezpečne ísť.

reynisfjara

Zdroj: Neil Cooper, unsplash.com

Na jednej strane pláže sa nachádza útes so stenou z čadičových stĺpov a hneď za nimi veľká jaskyňa Hálsanefshellir. Práve pri jej návšteve si treba dávať veľký pozor na príliv, lebo voda vás môže uväzniť a stiahnuť do mora. Je to veľmi fotogenické miesto, ktoré zaujalo aj viacero filmových režisérov. Natáčalo sa tu niekoľko filmov, najznámejšie z nich sú Johanka z Arku a asi najznámejší seriál súčasnosti Game of Thrones. 

čierna pláž

Zdroj: Tim Trad, unsplash.com

COVID-19 Garancia