Tipy na fakultatívne výlety - Island

 • Upresnenie filtrovania
  Cestovné kancelárie
  Vynulovať filtre
 • Vybavenie a služby
  Poloha
  Rodiny s deťmi
  Vybavenie
  Šport a relax
  Zameranie
  Vynulovať filtre
dospelí
deti
Vek 1. dieťa
Vek 2. dieťa
Vek 3. dieťa
Vyberte si preferované odletové miesta
Akú dĺžku pobytu preferujete?
dospelí
deti
Vek 1. dieťa
Vek 2. dieťa
Vek 3. dieťa
+421 940 509 818
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 8:00 - 18:00
So 9:00-14:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov so sprievodcom.

 

Island ležiaci na rozmedzí Severného ľadového a Atlantického oceánu je len kúsok vzdialený od severného polárneho kruhu. Na každom kroku vidieť pôsobenie aktivity ľadovcov, ich pohyb a silu. Divoká, nespútaná príroda vytvorila jedinečné klenoty ako gejzíry, sopky, tmavé čadičové pláže, vodopády, ľadovce, lagúny, jazierka i geotermálne pramene. Na tie najzaujímavejšie miesta Islandu vám dnes zavedieme.

 

Reykjavík

Hlavným mestom ostrova a súčasne centrom diania je Reykjavík, najsevernejšie položené mesto na svete. Vašu pozornosť si okamžite získa dominanta mesta – kostol Hallgrímskirkja. Inšpiráciou pre 73 metrov vysokú stupienkovitú stavbu bola samotná islandská príroda. Počas návštevy mesta nevynechajte tiež prehliadku monumentálnej koncertnej haly Harpa, jedného z najstarších domov Fálkahús, parku Austurvöllur či pamätníka Imagine Peace Tower na počesť Johna Lennona v blízkosti mesta.

Kostol Hallgrímskirkja v Reykjavíku (Zdroj: flickr/cc/Alexander Edsjö)

 

Akureyri

Mestečko Akureyri leží v juhozápadnej časti fjordu Eyjafjörður. Veľkosťou ide o štvrté najväčšie mesto na Islande. Kulisu mesta tvoria majestátne hory. Okrem turistiky sa môžete oboznámiť s miestnou architektúrou. Zaujímavou stavbou je protestantský kostol Akureyrarkirkja. V meste sa nachádza taktiež najsevernejšie položená botanická záhrada na svete.

Pohľad na mestečko Akureyri (Zdroj: pixabay/cc/ArvidO)

 

Kostol Hofskirkja

Jedinečný kostol Hofskirkja je posledným zachovaných kostolom tohto druhu na Islande. Strechu kostola pokrýva trávnatá plocha. Tradícia pokrývania striech trávou sa objavila na Islande už v 18. storočí. Účelom bolo chrániť príbytok pred nehostinnými klimatickými podmienkami. Základy budovy sú z dreva. Strecha je postavená z kamenných dosiek a pokrytá trávou. Kostol Hofskirkja pochádza z 19. storočia.

Kostol Hofskirkja s trávnatou strechou (Zdroj: flickr/cc/Gubbi01)

 

Národný park Þingvellir

Za krásami Národného parku Þingvellir (Thingvellir) sa musíte vydať na juhozápad ostrova. Krajinu dotvárajú riečky, jazierka a tiež trhliny tvorené tektonickými platňami. Najväčším skvostom parku je vodopád Gullfoss a termálny gejzír Geysir. Toto miesto je zaujímavé aj z historického hľadiska. Až do roku 1798 bol dejiskom valného zhromaždenia známeho ako AlÞing. Park je v súčastnosti pod ochranou UNESCA.

Geysir v Národnom parku Þingvellir (Zdroj: flickr/cc/hansbirger)

 

Národný park Snæfellsjökull

Ďalším krásnym parkom na Islande je Národný park Snæfellsjökull v západnej časti ostrova. Parkom sa tiahne veľkolepé pohorie Snæfellsjökull. Presnejšie je to 700 000 rokov starý vulkán, ktorého vrchol pokrýva ľadovec. Park s rozlohou 170 km² je jediný islandský park, ktorý zasahuje až do oblasti pobrežia. V letných mesiacoch je krásnym miestom na turistiku, ideálne so sprievodcom.

Fotografia z Národného parku Snæfellsjökull (Zdroj: flickr/cc/oxboy007)

 

Lagúna Jökulsárlón

Jökulsárlón je veľké ľadovcové jazero na juhovýchode Islandu, na okraji národného parku Vatnajökull. Lagúna však vznikla len nedávno. Sotva 80 rokov stará lagúna sa sformovala v dôsledku topenia ľadovca Breiðamerkurjökull. Ľadovec postupne ustupuje od okraja Atlantického oceána. Od 70. rokov sa veľkosť jazera zväčšila takmer štvornásobne. Dnes zaberá plochu 18 km².

Mohutné ľadovce v lagúne Jökulsárlón (Zdroj: pixabay/cc/Ronile)

 

Landmannalaugar

Milovníkom islandskej prírody odporúčame navštíviť oblasť známu ako Landmannalaugar neďaleko sopky Hekla. Vysoká geotermálna aktivita spôsobila, že tunajšia krajina hrá všetkými farbami dúhy. Svojim odtieňom vďačia láve s vysokým obsahom minerálov. Oblasť dotvárajú termálne pramene, jazerá a lávové polia. Ideálne miesto na turistiku.

Farebná islandská krajina Landmannalaugar (Zdroj: flickr/cc/BikeTrotter)

 

Vodopád Dettifoss

Veľkolepý vodopád Dettifoss nájdete na rieke Jökulsá á Fjöllum na severe ostrova. Považuje sa za najmohutnejší vodopád v Európe. Prietok vodopádu sa pohybuje medzi 200 až 500 m³ za sekundu. Šírka vodopádu je 44 metrov. Voda padá z výšky až 100 metrov. Tvorí súčasť Národného parku Vatnajökull.

Vodopád Dettifoss v Národnom parku Vatnajökull (Zdroj: flickr/cc/mkeller)

 

Vodopád Godafoss

V oblasti Bárðardalur, na rieke Skjálfandafljót sa nachádza jeden z najkrajších islandských vodopádov – Godafoss. Na kráse mu pridáva aj nezvyčajný tvar podkovy širokej asi tak 30 metrov. Voda padá z výšky 12 metrov. K vodopádu sa viaže povesť o zákonodarcovi Þorgeir Ljósvetningagoði. Okolo roku 1000 sa práve na tomto mieste rozhodol, že tunajší obyvatelia príjmu kresťanstvo za oficiálne náboženstvo.

Vodopád Godafoss na rieke Skjálfandafljót (Zdroj: flickr/cc/Aubrey Stoll)

 

Polárna žiara

Nevšedným zážitkom na Islande je bez pochýb pozorovanie polárne žiary (Aurora borealis). Jedinečné nebeské divadlo je možné vidieť vďaka výhodnej polohe v blízkosti severného polárneho kruhu. Najlepším obdobím na pozorovanie polárnej žiary je od septembra do polovice apríla. Vtedy sú noci najdlhšie.

Polárna žiara na Islande (Zdroj: pixabay/cc/Pexels)