Tipy na fakultatívne výlety - Island

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov na Island so sprievodcom.

 

Island ležiaci na rozmedzí Severného ľadového a Atlantického oceánu je len kúsok vzdialený od severného polárneho kruhu. Na každom kroku vidieť pôsobenie aktivity ľadovcov, ich pohyb a silu. Divoká, nespútaná príroda vytvorila jedinečné klenoty ako gejzíry, sopky, tmavé čadičové pláže, vodopády, ľadovce, lagúny, jazierka i geotermálne pramene. Na tie najzaujímavejšie miesta Islandu vám dnes zavedieme.

 

Reykjavík

Hlavným mestom ostrova a súčasne centrom diania je Reykjavík, najsevernejšie položené mesto na svete. Vašu pozornosť si okamžite získa dominanta mesta – kostol Hallgrímskirkja. Inšpiráciou pre 73 metrov vysokú stupienkovitú stavbu bola samotná islandská príroda. Počas návštevy mesta nevynechajte tiež prehliadku monumentálnej koncertnej haly Harpa, jedného z najstarších domov Fálkahús, parku Austurvöllur či pamätníka Imagine Peace Tower na počesť Johna Lennona v blízkosti mesta.

Kostol Hallgrímskirkja v ReykjavíkuKostol Hallgrímskirkja v Reykjavíku (Zdroj: flickr/cc/Alexander Edsjö)

 

Akureyri

Mestečko Akureyri leží v juhozápadnej časti fjordu Eyjafjörður. Veľkosťou ide o štvrté najväčšie mesto na Islande. Kulisu mesta tvoria majestátne hory. Okrem turistiky sa môžete oboznámiť s miestnou architektúrou. Zaujímavou stavbou je protestantský kostol Akureyrarkirkja. V meste sa nachádza taktiež najsevernejšie položená botanická záhrada na svete.

Pohľad na mestečko AkureyriPohľad na mestečko Akureyri (Zdroj: pixabay/cc/ArvidO)

 

Kostol Hofskirkja

Jedinečný kostol Hofskirkja je posledným zachovaných kostolom tohto druhu na Islande. Strechu kostola pokrýva trávnatá plocha. Tradícia pokrývania striech trávou sa objavila na Islande už v 18. storočí. Účelom bolo chrániť príbytok pred nehostinnými klimatickými podmienkami. Základy budovy sú z dreva. Strecha je postavená z kamenných dosiek a pokrytá trávou. Kostol Hofskirkja pochádza z 19. storočia.

Kostol Hofskirkja s trávnatou strechouKostol Hofskirkja s trávnatou strechou (Zdroj: flickr/cc/Gubbi01)

 

Národný park Þingvellir

Za krásami Národného parku Þingvellir (Thingvellir) sa musíte vydať na juhozápad ostrova. Krajinu dotvárajú riečky, jazierka a tiež trhliny tvorené tektonickými platňami. Najväčším skvostom parku je vodopád Gullfoss a termálny gejzír Geysir. Toto miesto je zaujímavé aj z historického hľadiska. Až do roku 1798 bol dejiskom valného zhromaždenia známeho ako AlÞing. Park je v súčastnosti pod ochranou UNESCA.

Geysir v Národnom parku ÞingvellirGeysir v Národnom parku Þingvellir (Zdroj: flickr/cc/hansbirger)

 

Národný park Snæfellsjökull

Ďalším krásnym parkom na Islande je Národný park Snæfellsjökull v západnej časti ostrova. Parkom sa tiahne veľkolepé pohorie Snæfellsjökull. Presnejšie je to 700 000 rokov starý vulkán, ktorého vrchol pokrýva ľadovec. Park s rozlohou 170 km² je jediný islandský park, ktorý zasahuje až do oblasti pobrežia. V letných mesiacoch je krásnym miestom na turistiku, ideálne so sprievodcom.

Fotografia z Národného parku SnæfellsjökullFotografia z Národného parku Snæfellsjökull (Zdroj: flickr/cc/oxboy007)

 

Lagúna Jökulsárlón

Jökulsárlón je veľké ľadovcové jazero na juhovýchode Islandu, na okraji národného parku Vatnajökull. Lagúna však vznikla len nedávno. Sotva 80 rokov stará lagúna sa sformovala v dôsledku topenia ľadovca Breiðamerkurjökull. Ľadovec postupne ustupuje od okraja Atlantického oceána. Od 70. rokov sa veľkosť jazera zväčšila takmer štvornásobne. Dnes zaberá plochu 18 km².

Mohutné ľadovce v lagúne JökulsárlónMohutné ľadovce v lagúne Jökulsárlón (Zdroj: pixabay/cc/Ronile)

 

Landmannalaugar

Milovníkom islandskej prírody odporúčame navštíviť oblasť známu ako Landmannalaugar neďaleko sopky Hekla. Vysoká geotermálna aktivita spôsobila, že tunajšia krajina hrá všetkými farbami dúhy. Svojim odtieňom vďačia láve s vysokým obsahom minerálov. Oblasť dotvárajú termálne pramene, jazerá a lávové polia. Ideálne miesto na turistiku.

Farebná islandská krajina LandmannalaugarFarebná islandská krajina Landmannalaugar (Zdroj: flickr/cc/BikeTrotter)

 

Vodopád Dettifoss

Veľkolepý vodopád Dettifoss nájdete na rieke Jökulsá á Fjöllum na severe ostrova. Považuje sa za najmohutnejší vodopád v Európe. Prietok vodopádu sa pohybuje medzi 200 až 500 m³ za sekundu. Šírka vodopádu je 44 metrov. Voda padá z výšky až 100 metrov. Tvorí súčasť Národného parku Vatnajökull.

Vodopád Dettifoss v Národnom parku VatnajökullVodopád Dettifoss v Národnom parku Vatnajökull (Zdroj: flickr/cc/mkeller)

 

Vodopád Godafoss

V oblasti Bárðardalur, na rieke Skjálfandafljót sa nachádza jeden z najkrajších islandských vodopádov – Godafoss. Na kráse mu pridáva aj nezvyčajný tvar podkovy širokej asi tak 30 metrov. Voda padá z výšky 12 metrov. K vodopádu sa viaže povesť o zákonodarcovi Þorgeir Ljósvetningagoði. Okolo roku 1000 sa práve na tomto mieste rozhodol, že tunajší obyvatelia príjmu kresťanstvo za oficiálne náboženstvo.

Vodopád Godafoss na rieke SkjálfandafljótVodopád Godafoss na rieke Skjálfandafljót (Zdroj: flickr/cc/Aubrey Stoll)

 

Polárna žiara

Nevšedným zážitkom na Islande je bez pochýb pozorovanie polárne žiary (Aurora borealis). Jedinečné nebeské divadlo je možné vidieť vďaka výhodnej polohe v blízkosti severného polárneho kruhu. Najlepším obdobím na pozorovanie polárnej žiary je od septembra do polovice apríla. Vtedy sú noci najdlhšie.

Polárna žiara na IslandePolárna žiara na Islande (Zdroj: pixabay/cc/Pexels)