
Island
- Časové pásmo: GMT, UTC +0
- Počet obyvateľov: 334 tisíc
- Hlavné mesto: Reykjavík
- Jazyk: islandčina
- Mena: Islandská koruna (ISK)
- Menový kurz: 1€ = 142,700 (ISK)
Island je ostrovný štát ležiaci v severozápadnej časti Európy, na rozmedzí dvoch oceánov – Severného ľadového a Atlantického oceánu. Nachádza sa približne 300 km od Grónska a 1000 km od Nórska. Severná časť Islandu je len krôčik vzdialená od severného polárneho kruhu. Svojou rozlohou je druhým najväčším ostrovom sveta, hneď po Veľkej Británii.
Divoký Island predstavuje všetko, čo si len môžete predstaviť pod pojmom „nespútaná príroda“. Na každom kroku vidieť pôsobenie aktivity ľadovcov, ich pohyb a silu. Na Islande objavíte desiatky majestátnych sopiek. Mnohé vulkány sú dodnes aktívne. Vďaka nim nájdete na ostrove tmavé čadičové pláže a skalnaté útvary všemožných tvarov. Príroda vytvorila jedinečné klenoty ako gejzíry, sopky, vodopády, ľadovce, rieky, lagúny, jazierka i geotermálne pramene. Island má pre návštevníkov pripravené aj nebeské divadlo. Práve tu sa vám naskytne jedinečný pohľad na úžasnú polárnu žiaru.
Vodopád Seljalandsfoss na južnom pobreží (Zdroj: pixabay/cc/12019)
Ceny na Islande
Oficiálnou menou Islandu je islandská koruna, ktorá sa delí na 100 aurar. Ceny na Islande sú výrazne vyššie než na Slovensku. Priplatíte si za tovar dvojnásobok a niekedy aj viac. Prenájom na Islande je takmer o 200 % vyšší ako u nás. Peniaze si môžete zameniť jedine v bankách. Tradičné zmenárne, ako ich poznáme my, v tejto krajine nenájdete. Platiť sa dá takmer všade v hotovosti a tiež platobnou kartou.
Ceny niektorých potravín:
- Chlieb = 355 ISK
- Voda (1,5 l) = 228 ISK
- 1 l mlieka = 155 ISK
- 1 kg miestneho syra = 1746 ISK
- Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 2325 ISK
- Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 5750 ISK
- Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 1530 ISK
- Cola (0,33 l) = 289 ISK
- Kapučíno = 532 ISK
- Pivo = 343 ISK
Polárna žiara na Islande (Zdroj: pixabay/cc/Pexels)
Očkovanie na Islande
Zdravotná starostlivosť je na veľmi dobrej úrovni. Väčšinou lekári navštevujú pacientov priamo v mieste bydliska. Ak sa nachádzate v hlavnom meste alebo jeho okolí, zamierte do Landspítali University Hospital. Poskytuje nepretržitú lekársku starostlivosť. Slovenskí občania budú bezplatne ošetrení len v nevyhnutných prípadoch. Podmienkou je preukázanie sa Európskym preukazom zdravotného poistenia. Odporúčame preto pred cestou na Island uzatvoriť komerčné cestovné poistenie, ktoré hradí lekárske úkony.
Pred vstupom na územie Islandu sa nepožaduje žiadne nadštandardné očkovanie. Prekontrolujte si očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.
Bezpečnosť na Islande
Island je považovaný za bezpečnú krajinu. Pochváliť sa môže nízkou mierou kriminality. I napriek tomu odporúčame dodržiavať zásady osobnej bezpečnosti. Nenechávajte osobné veci bez dozoru. Osobnú tašku s dokladmi a hotovosťou noste na dobre viditeľnom mieste.
Jedinečná architektúra v malom mestečku Skógar (Zdroj: pixabay/cc/ReneBoinski)
Doklady na Islande
Na Island je možné cestovať len na základe platného občianskeho preukazu. Občiansky preukaz alebo cestovný pas musí byť platný minimálne 3 mesiace po odchode z krajiny. Slovenskí občania sa môžu na území Islandu zdržiavať bez registrácie po dobu 90 dní. Deti potrebujú vlastný cestovný doklad.
Cerstovné doklady a podmienky vstupu na Island
☎ Dôležité čísla na Islande
- Polícia: +354-551-1166
- Prvá pomoc: +354-525-1000
- Núdzová linka: 112
Telefónna predvoľba na Islande je +354.
Počasie
Island má i napriek svojej polohe mierne oceánske podnebie. Počasie neustále ovplyvňuje teplý Golfský prúd. Zimy na juhu sú miernejšie s teplotami okolo 2ºC v nížinách a až -5ºC na horách. Zima na severe je o 5 a viac stupňov Celzia chladnejšia. V lete sú rozdiely medzi severom len malé. Miešanie teplej a chladnej morskej vody spôsobuje početné zrážky. Najväčšie množstvo zrážok padne na juhozápade (1500 – 3000 mm).
Viac informácií o počasí na Islande >
Majestátne ľadovce na Islande (Zdroj: pixabay/cc/SebastianSchellbachKragh)
Zaujímavé miesta
Málokto počas dovolenky na Islande odolá návšteve hlavného mesta Reykjavík. Dominantou mesta je kostol Hallgrímskirkja. Vďaka jedinečnej stupienkovitej architektúre sa stal obľúbeným výjavom islandských fotografií. Inšpiráciou architekta bola samotná islandská príroda. Stavba je vysoká 73 metrov. Za videnie rozhodne stojí tiež monumentálna koncertná hala Harpa, Fálkahús, jeden z najstarších domov v meste, park Austurvöllur či dokonca pamätník Imagine Peace Tower na počesť Johna Lennona v blízkosti mesta.
Viac informácií o výletoch na Islande >
Kostol Hallgrímskirkja v Reykjavíku (Zdroj: flickr/cc/Alexander Edsjö)
Národný park Þingvellir (Thingvellir) sa rozprestiera v rozľahlom údolí na juhozápade Islandu. Prírodné scenérie dotvárajú tunajšie riečky, jazierka a tiež trhliny tvorené tektonickými platňami. Najväčším skvostom parku je vodopád Gullfoss a termálny gejzír Geysir. Toto miesto je zaujímavé aj z historického hľadiska. Až do roku 1798 bol dejiskom valného zhromaždenia známeho ako AlÞing. Dnes je park zapísaný na zozname UNESCO.
Milovníkom prírody a islandskej krajiny odporúčame navštíviť tiež oblasť známu ako Landmannalaugar neďaleko sopky Hekla. Čaro tohto miesta spočíva vo farebných skalách. Svojim odtieňom vďačia láve s vysokým obsahom minerálov. Oblasť dotvárajú termálne pramene, jazerá a lávové polia. Ideálne miesto na turistiku.
Pláže
Teplota na Islande už na prvý pohľad odrádza od kúpania. Tunajšie pláže sú skôr vhodné na nezabudnuteľné výhľady, vodné športy, aktivity na pobreží a hlavne fotografovanie. Prevažujú pláže z tmavého piesku. Nájdu sa však i tie zlatisté. Vďaka ambicióznemu projektu sa dá na chladnom Islande dokonca kúpať. Hovoríme o umelo vybudovanej geotermálnej pláži Nautholsvik Beach v Reykjavíku. Medzi ďalšie pláže patrí Reynisfjara, Djúpárlónssandur, Kirkjubol, Álftanes, Budir a Grótta.
Viac informácií o plážach na Islande >
Výlety
Hornatý terén Islandu nabáda k podnikaniu všemožných výletov za turistikou. Obľúbeným je výstup na najvyšší vrch, sopku Hekla. Za krásami prírody sa tiež môžete vydať do Národného parku Vatnajökull, Národného parku Snæfellsjökull, Národného parku Þingvellir, ďalej navštíviť veľkolepé vodopády Dettifoss a Skogáfoss, mohutný gejzír Strokkur alebo skúsiť výlet za pozorovaním veľrýb či na okolité ostrovy.
Čo je dobré vedieť pred cestou
El. napätie: 230 V / 50 Hz. Používajú sa zásuvky európskeho typu. Nebudete potrebovať adaptér.
Ostrov je seizmicky a vulkanicky aktívny. Odporúčame neustále sledovať predpoveď počasia a nevypínať mobilný telefón.
Limity na dovoz: 1 liter liehoviny, 1 liter vína alebo 6 litrov piva na osobu staršiu ako 20 rokov, 200 ks cigariet alebo 250 g tabaku na osobu staršiu ako 18 rokov a 3 kg potravín nepresahujúcich hodnotu 25 000 ISK.
Prečítajte si o krásnych miestach, ktoré stoja za návštevu:
Čo by ste mali vedieť?
Pripravte sa na dovolenku na Island. Odporúčame si prejsť nasledujúce tipy