Dominikánska republika

Dominikánska republika

Krajina v Stredná Amerika
 • Časové pásmo: +-4 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 9,2 miliónov
 • Hlavné mesto: Santo Domingo
 • Jazyk: španielčina
 • Mena: Dominikánske peso (DOP)
 • Menový kurz: 1€ = 61,341 (DOP)

 

Dominikánska republika patrí k obľúbeným exotickým destináciám karibskej oblasti. Leží na východnej časti ostrova Hispaniola a zahŕňa aj priľahlé pobrežné ostrovy. Najväčšie sú Saona a Beata. Metropola republiky Santo Domingo sa nachádza na južnom pobreží ostrova a je to druhé najväčšie mesto v Karibiku.

Pýši sa tiež svojou históriou. Je to prvé mesto „Nového sveta“ po objavení Ameriky Krištofom Kolumbusom.

Dominikánska republika je vyhľadávaná hlavne pre nádherné piesočné pláže lemované zelenými palmami. Ich spoločná dĺžka sa pohybuje okolo hranice 300 km z celkového pobrežia.

Miestna krajina však ponúka veľkú rôznorodosť. Možno tu obdivovať vysokohorskú púšť, tropické pralesy, močiare i savany. Uprostred krajiny sa tiahne pohorie Cordillera Central s najvyšším vrchom v celej karibskej oblasti – Pico Duarte (3 175 m n. m.).

Najvyhľadávanejšou destináciou Dominikánskej republiky je Punta Cana. Ponúka zmes aktivít pre šport aj relax. Je označovaná ako najlepšia golfová oblasť sveta. Jej hlavnou devízou sú však dokonalé pláže – pokojné a teplé vody s jemným pieskom.

Turisti tiež radi zamieria do Santa Dominga alebo Las Terrenas. Dominikánska republika je obľúbenou a spoľahlivou destináciou pre surfovanie, windsurfing a kitesurfing, tiež potápanie a šnorchlovanie

 

Základné informácie
 

 • Časové pásmo: UTC -6
 • Počet obyvateľov: 9,2 miliónov
 • Hlavné mesto: Santo Domingo
 • Jazyk: španielčina
 • Mena: Dominikánske peso (DOP), 1 € = 56,5 DOP

Dominikánska republika

Mestečko Bayahibe (Zdroj: flickr/cc/Reinhard Link)

 

Ceny v Dominikánskej republike

Národnou menou je dominikánske peso, ale vo väčších turistických destináciách je možné platiť americkým dolárom, kanadským dolárom aj eurom. Vo všeobecnosti sú spotrebiteľské ceny vyššie o približne 10 %. Najväčší rozdiel pocítime pri reštauračných službách.

Ceny niektorých potravín:

 • chlieb = 1,20 €
 • voda (1,5 l) = 0,70 €
 • 1 l mlieka = 1 €
 • 1 kg syra = 6,50 €
 • porcia jedla v rýchlom občerstvení = 6 €
 • porcia jedla v lacnej reštaurácii = 6 €
 • porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 15 €
 • kapučíno = 1,50 €
 • fľaša vína = 7 €

západ slnka na pláži v Dominikánskej republike

Západ slnka v meste Punta Cana (Zdroj: flickr/cc/Andrew Colin)

 

Očkovanie a choroby v Dominikánskej republike

Pri cestovaní do Dominikánskej republiky sa odporúča kompletné očkovanie podľa slovenského očkovacieho kalendára. V krajine sa vyskytuje horúčka dengue, cholera a malária. Pri plánované dlhodobého pobytu je vhodné kontaktovať oddelenie pre cudzokrajné choroby v najbližšej nemocnici trvalého bydliska.

Vo väčších turistických centrách sú zabezpečené dobré podmienky pre turistov a aktívna ochrana pred možnými nákazami. Riziko nakazenia je pomerne nízke.

Je však nevyhnutné dbať na dôslednú hygienu. Piť sa odporúča iba balenú vodu. Nekonzumovať tepelne nespracované potraviny, vrátane šalátov, morských plodov a ovocia. Do nápojov nepoužívať kocky ľadu a podľa možnosti stravovať sa iba v reštauráciách turistických stredísk, ktoré majú dostatočné podmienky pre bezpečné spracovanie potravín.

Pred cestou je vhodné uzatvoriť komplexné cestovné zdravotné poistenie, ktoré ideálne pokrýva aj hospitalizáciu v súkromných klinikách a prípadný prevoz pacientov na Slovensko. Do batožiny sa odporúča pribaliť cestovnú lekárničku s bežnými liekmi, najmä proti hnačkám, žalúdočným ťažkostiam. Tiež sú vhodné repelenty a opaľovacie krémy.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Dominikánskej republiky

 

Bezpečnosť v Dominikánskej republike

Dominikánska republika je bezpečná krajina. V súvislosti s masovým pohybom turistov existuje riziko drobnej kriminality. Odporúča sa nosiť pri sebe iba kópie cestovných dokladov a nižšiu hotovosť. Cenné veci je vhodné ponechať v hotelovom trezore.

Je bezpečné cestovať do Dominikánskej republiky v čase Korony?

 

Doklady do Dominikánskej republiky

Pri vstupe do Dominikánskej republiky je nutné mať platný cestovný pas. S krajinou platí obojstranná vízová povinnosť, avšak pri cestovaní za účelom turistiky postačuje namiesto víz zakúpenie turistickej karty priamo na letisku po prílete. Cena turistickej karty je 10 USD a platí po dobu 30 dní.

V prípade cestovania maloletých osôb s jedným rodičom, prípadne bez sprievodu rodičov alebo zákonných zástupcov, odporúča sa notárom overený písomný súhlas rodičov s vycestovaním dieťaťa.

autentické chatky v Dominikánskej republike

Krásna príroda v meste Bayahibe (Zdroj: flickr/cc/Reinhard Link)

 

Cestovné doklady do Dominikánskej republiky

☎ Dôležité čísla v Dominikánskej republike

 

 • Polícia: 6822 152
 • Tiesňová linka: 911
 • Telefónna predvoľba do Dominikánskej republiky: +1

 

Počasie

Dominikánska republika má typické tropické počasie so striedaním sucha a dažďov. Teploty sú celoročne stabilné. Najteplejší mesiac je august s priemernými teplotami 23 – 31 °C, najstudenší február s teplotami 19 – 28 °C. Dažďové obdobia sú v mesiacoch máj – jún a september – október.

Turistická sezóna má dve hlavné obdobia, letné v mesiacoch júl – august a zimné v mesiacoch december – február. Vďaka malým teplotným rozdielom je príjemné dovolenkové obdobie aj na jar a na jeseň.

Viac informácií o počasí v Dominikánskej republike >

Národný palác v hlavnom meste Dominikánskej republiky Santo Domingo

Národný palác v hlavnom meste Santo Domingo (Zdroj: flickr/cc/Reinhard Link)

 

Zaujímavé miesta v Dominikánskej republike

K vyhľadávaným turistickým atrakciám patrí hlavné mesto Santo Domingo. Má množstvo historických a kultúrnych pamiatok. Oplatí sa navštíviť koloniálnu štvrť Zona Colonial s desiatkami historických budov. Mesto sa pýši nádhernými múzeami – Museo del Hombre Dominicana a Museo prehispanic. Moderná časť Santa Dominga je domovom rozsiahlej botanickej záhrady a zalesneného športového areálu Centro olimpico.

Unikátne sú tropické jaskynné lagúny Los Tres Ojos. Nočný život sa sústreďuje hlavne na promenáde Malecón, ktorá je lemovaná pôsobivými palmami.

Polostrov Samana má pobrežie pokryté nádhernými piesočnými plážami a v zimnom období je hlavným miestom pozorovania migrujúcich veľrýb.

Turisticky najživším miestom polostrova je Las Terrenas s množstvom all inclusive hotelov, reštaurácií a barov priamo v blízkosti dlhého piesočného pobrežia.

Polostrov Samana v Dominikánskej republike je dokonalou karibskou destináciou

Polostrov Samana v Dominikánskej republike je dokonalou karibskou destináciou (Zdroj: Canva.com)

 

Pláže

Dominikánska republika je známa pre svoje nádherné pláže. Niektoré obklopuje hustý palmový les, ako napríklad Playa Grande, na výbežku oblasti Río San Juan. Iné patria k autentickým dedinkám (Playa Los Mino) a ponúknu vám príležitosť spoznať miestnych obyvateľov.

Či ste plavec, surfer, obľubujete súkromie alebo pohodlie udržiavaných pláží vybavených reštauráciami a barmi, prídete si na svoje napríklad aj na pláži Playa Los Patos či Playa Cosón.

Viac informácií o plážach v Dominikánskej republike >

Krásne pláže s bielym pieskom

Krásne pláže s bielym pieskom (Zdroj: flickr/cc/Reinhard Link)

 

Výlety v Dominikánskej republike

Dovolenkové strediská v Dominikánskej republike poskytujú široké možnosti aktívnej dovolenky, zábavné spestrenie voľného času a výlety ako po ostrove, tak na more. Zaujímavé sú výlety k historickým pamiatkam. V ponuke možno nájsť celodenné alebo kratšie výlety.

K obohateniu dovolenky patrí aj plavba po mori. Možno si vybrať plavby s rybolovom, jazdy na motorových člnoch, celodenné plachtenie popri pobreží alebo rôzne tematické plavby. Obľúbené je potápanie i šnorchlovanie. V dovolenkových strediskách fungujú požičovne člnov, miestne centrá tiež ponúkajú plavby na pozorovanie delfínov alebo možnosť plávania s delfínmi.

Viac informácií o výletoch v Dominikánskej republike >

Katedrála v hlavnom meste Dominikánskej republiky Santo Domingo

Katedrála v hlavnom meste Santo Domingo (Zdroj: flickr/cc/Reinhard Link)

 

Doprava

Odporúčame využiť sieť autobusových liniek, ktoré spájajú mestá v pravidelných intervaloch. Pohodlnými a klimatizovanými autobusmi sa po ostrove dostanete prakticky kamkoľvek. Okrem nich si môžete zamávaním stopnúť minibus pre turistov (guagua), čo je tiež lacný spôsob dopravy, no pripravte sa, že bude preplnený. 

V Dominikánskej republike fungujú aj taxislužby. Vyhľadávajte dôveryhodné taxíky s identifikačným číslom na dverách a označením “taxi turistico”. Stanovištia taxíkov nájdete na každom letisku či autobusovej stanici. Na cene je potrebné sa dohodnúť ešte pred jazdou. Na kratšie vzdialenosti môžete využiť tzv. motoconchos, čo je taxi na motorkách. Majte na pamäti, že ceny taxislužieb sa po zotmení zdvojnásobia. Cez deň sa pohybujú medzi 35 až 50 pesos (do 1 €) za 15 km. 

V hlavnom meste Santo Domingo premáva metro

Požičovne áut sa nachádzajú na každom letisku. Na požičanie auta vám stačí vodičský preukaz zo Slovenska, no musíte mať viac ako 25 rokov. Ceny za požičanie auta sú vysoké - pohybujú sa okolo 55 € za deň. 

Doprava je v Dominikánskej republike chaotická, preto je šoférovanie po krajine pomerne riskantné. Nie všetci miestni vodiči a motorkári dodržiavajú pravidlá cestnej premávky, preto treba dávať na cestách veľký pozor. 

 

Miestna kuchyňa

V miestnej gastronómii cítiť vplyvy španielskej, africkej aj indiánskej kuchyne. V mestách nájdete mnoho reštaurácií, kde ochutnáte tradičné aj modernejšie dobroty. Napríklad la bandera (vlajka) - jedlo z duseného mäsa s fazuľami a bielou ryžou - je základom dominikánskej kuchyne. Miestnou pochúťkou je aj hustá polievka zo 7 druhov mäsa a koreňovej zeleniny, nazývaná sancocho

Obľúbenou prílohou namiesto zemiakov sú hranolčeky zo zeleninových banánov, tostones. Z banánov sa pripravuje aj mangú, čo je kaša, ktorú Dominikánci jedávajú na raňajky. 

tradičná kaša z banánov Mangu

Tradičná kaša z banánov Mangu (Zdroj: Canva.com)

 

Rybárske dedinky vám zas ponúknu špeciality z rýb a morských plodov od výmyslu sveta. Napríklad pescado con coco (ryba v kokosovej omáčke) je špecialitou polostrova Samana. 

Určite ochutnajte čerstvé ovocie, banány, ananás, marakuju a mango. K sladkým pochúťkam patrí aj jalea de batata - kaša zo sladkých zemiakov s hrozienkami, ochutená medom a škoricou. 

Dominikánska republika je vychýreným pestovateľom kvalitného kakaa a kávy, zázvoru a cukrovej trstiny. Miestne manufaktúry vám ochotne predstavia proces pestovania a spracovania týchto plodín. V Punta Cane sa nachádza múzeum čokolády, kde si môžete vyrobiť aj vlastnú čokoládu. 

Spracovaním trstinovej melasy vzniká mata-diablo (diabol zabijak). Pod týmto “hrôzostrašným” názvom sa ukrýva rum, ďalšia z miestnych špecialít. Biely rum dozrieva 1 rok, tie delikátne, tmavé rumy aj 6 rokov. 

Tabakoví fajnšmekri si tu tiež prídu na svoje. Neďaleko Santiaga, v údolí Cibao sa nachádza najstaršia manufaktúra na výrobu cigár na svete

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Obdobie hurikánov v Karibiku je v mesiacoch august – september, občas sa môžu vyskytnúť aj v mesiacoch pred a po hlavnej hurikánovej sezóny. V tomto období je nevyhnutné sledovať miestne a medzinárodné predpovede počasia a v prípade potreby konať podľa odporúčaní a pokynov miestnych úradov.

Do krajiny platí zákaz dovozu zbraní, pornografie, mäsových výrobkov a čerstvého ovocia a zeleniny.

Pri cenách na jedálnom lístku v miestnych reštauráciách je nutné pripočítať ďalších 16 % daň a 10 % za služby. Za veľmi dobrú obsluhu je zvykom nechať ďalších 10 % prepitné.