Dominikánska republika - Základné informácie

Dominikánska republika

Dominikánska republika

Krajina v Stredná Amerika
 • Časové pásmo: -4 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 9,2 miliónov
 • Hlavné mesto: Santo Domingo
 • Jazyk: španielčina
 • Mena: Dominikánske peso (DOP)
 • Menový kurz: 1€ = 70,156 (DOP)

 

Dominikánska republika patrí k obľúbeným exotickým destináciám karibskej oblasti. Leží na východnej časti ostrova Hispaniola a zahŕňa aj priľahlé pobrežné ostrovy. Najväčšie sú Saona a Beata. Metropola republiky Santo Domingo sa nachádza na južnom pobreží ostrova a je to druhé najväčšie mesto v Karibiku. Pýši sa tiež svojou históriou. Je to prvé mesto „Nového sveta“ po objavení Ameriky Krištofom Kolumbusom.

Dominikánska republika je vyhľadávaná hlavne pre nádherné piesočné pláže lemované zelenými palmami. Ich spoločná dĺžka sa pohybuje okolo hranice 300 km z celkového pobrežia. Miestna krajina však ponúka veľkú rôznorodosť. Možno tu obdivovať vysokohorskú púšť, tropické pralesy, močiare i savany. Uprostred krajiny sa tiahne pohorie Cordillera Central s najvyšším vrchom v celej karibskej oblasti – Pico Duarte (3 175 m n. m.).

Najvyhľadávanejšou destináciou Dominikánskej republiky je Punta Cana. Ponúka zmes aktivít pre šport aj relax. Je označovaná ako najlepšia golfová oblasť sveta. Jej hlavnou devízou sú však dokonalé pláže – pokojné a teplé vody s jemným pieskom. Turisti tiež radi zamieria do Santa Dominga alebo Las Terrenas. Dominikánska republika je obľúbenou a spoľahlivou destináciou pre surfovanie, windsurfing a kitesurfing, tiež potápanie a šnorchlovanie

 

Základné informácie
 

 • Časové pásmo: UTC -6
 • Počet obyvateľov: 9,2 miliónov
 • Hlavné mesto: Santo Domingo
 • Jazyk: španielčina
 • Mena: Dominikánske peso (DOP), 1 € = 56,5 DOP

Mestečko Bayahibe

Mestečko Bayahibe (Zdroj: flickr/cc/Reinhard Link)

 

Ceny v Dominikánskej republike

Národnou menou je Dominikánske peso, ale vo väčších turistických destináciách je možné platiť americkým dolárom, kanadským dolárom aj eurom. Vo všeobecnosti sú spotrebiteľské ceny vyššie o približne 10 %. Najväčší rozdiel pocítime pri reštauračných službách.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1,20 €
 • Voda (1,5 l) = 0,70 €
 • 1 l mlieka = 1 €
 • 1 kg syra = 6,50 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 6 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 6 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 15 €
 • Kapučíno = 1,50 €
 • Fľaša vína = 7 €

Západ slnka v meste Punta Cana

Západ slnka v meste Punta Cana (Zdroj: flickr/cc/Andrew Colin)

 

Očkovanie a choroby v Dominikánskej republike

Pri cestovaní do Dominikánskej republiky sa odporúča kompletné očkovanie podľa slovenského očkovacieho kalendára. V krajine sa vyskytuje horúčka dengue, cholera a malária. Pri plánované dlhodobého pobytu je vhodné kontaktovať oddelenie pre cudzokrajné choroby v najbližšej nemocnici trvalého bydliska.

Vo väčších turistických centrách sú zabezpečené dobré podmienky pre turistov a aktívna ochrana pred možnými nákazami. Riziko nakazenia je pomerne nízke. Je však nevyhnutné dbať na dôslednú hygienu. Piť sa odporúča iba balenú vodu. Nekonzumovať tepelne nespracované potraviny, vrátane šalátov, morských plodov a ovocia. Do nápojov nepoužívať kocky ľadu a podľa možnosti stravovať sa iba v reštauráciách turistických stredísk, ktoré majú dostatočné podmienky pre bezpečné spracovanie potravín.

Pred cestou je vhodné uzatvoriť komplexné cestovné zdravotné poistenie, ktoré ideálne pokrýva aj hospitalizáciu v súkromných klinikách a prípadný prevoz pacientov na Slovensko. Do batožiny sa odporúča pribaliť cestovnú lekárničku s bežnými liekmi, najmä proti hnačkám, žalúdočným ťažkostiam. Tiež sú vhodné repelenty a opaľovacie krémy.

 

Bezpečnosť v Dominikánskej republike

Dominikánska republika je bezpečná krajina. V súvislosti s masovým pohybom turistov existuje riziko drobnej kriminality. Odporúča sa nosiť pri sebe iba kópie cestovných dokladov a nižšiu hotovosť. Cenné veci je vhodné ponechať v hotelovom trezore.

Je bezpečné cestovať do Chorvátska v čase Korony?

 

Doklady do Dominikánskej republiky

Pri vstupe do Dominikánskej republiky je nutné mať platný cestovný pas. S krajinou platí obojstranná vízová povinnosť, avšak pri cestovaní za účelom turistiky postačuje namiesto víz zakúpenie turistickej karty priamo na letisku po prílete. Cena turistickej karty je 10 USD a platí po dobu 30 dní.

V prípade cestovania maloletých osôb s jedným rodičom, prípadne bez sprievodu rodičov alebo zákonných zástupcov, odporúča sa notárom overený písomný súhlas rodičov s vycestovaním dieťaťa.

Krásna príroda v meste Bayahibe

Krásna príroda v meste Bayahibe (Zdroj: flickr/cc/Reinhard Link)

 

Cestovné doklady do Dominikánskej republiky

☎ Dôležité čísla v Dominikánskej republike

 

 • Polícia: 6822 152
 • Tiesňová linka: 911

Telefónna predvoľba do Dominikánskej republiky: +1

 

Počasie

Dominikánska republika má typické tropické počasie so striedaním sucha a dažďov. Teploty sú celoročne stabilné. Najteplejší mesiac je august s priemernými teplotami 23 – 31 °C, najstudenší február s teplotami 19 – 28 °C. Dažďové obdobia sú v mesiacoch máj – jún a september – október. Turistická sezóna má dve hlavné obdobia, letné v mesiacoch júl – august a zimné v mesiacoch december – február. Vďaka malým teplotným rozdielom je príjemné dovolenkové obdobie aj na jar a na jeseň.

Viac informácií o počasí v Dominikánskej republike >

Národný palác v hlavnom meste Santo Domingo

Národný palác v hlavnom meste Santo Domingo (Zdroj: flickr/cc/Reinhard Link)

 

Zaujímavé miesta v Dominikánskej republike

K vyhľadávaným turistickým atrakciám patrí hlavné mesto Santo Domingo. Má množstvo historických a kultúrnych pamiatok. Oplatí sa navštíviť koloniálnu štvrť Zona Colonial s desiatkami historických budov . Mesto sa pýši nádhernými múzeami – Museo del Hombre Dominicana a Museo prehispanic. Moderná časť Santa Dominga je domovom rozsiahlej botanickej záhrady a zalesneného športového areálu Centro olimpico. Unikátne sú tropické jaskynné lagúny Los Tres Ojos. Nočný život sa sústreďuje hlavne na promenáde Malecón, ktorá je lemovaná pôsobivými palmami.

Polostrov Samana má pobrežie pokryté nádhernými piesočnými plážami a v zimnom období je hlavným miestom pozorovania migrujúcich veľrýb. Turisticky najživším miestom polostrova je Las Terrenas s množstvom hotelov, reštaurácií a barov priamo v blízkosti dlhého piesočného pobrežia.

Viac informácií o plážach v Dominikánskej republike >

Krásne pláže s bielym pieskom

Krásne pláže s bielym pieskom (Zdroj: flickr/cc/Reinhard Link)

 

Výlety v Dominikánskej republike

Dovolenkové strediská v Dominikánskej republike poskytujú široké možnosti aktívnej dovolenky, zábavné spestrenie voľného času a výlety ako po ostrove, tak na more. Zaujímavé sú výlety k historickým pamiatkam. V ponuke možno nájsť celodenné alebo kratšie výlety.

K obohateniu dovolenky patrí aj plavba po mori. Možno si vybrať plavby s rybolovom, jazdy na motorových člnoch, celodenné plachtenie popri pobreží alebo rôzne tematické plavby. Obľúbené je potápanie i šnorchlovanie. V dovolenkových strediskách fungujú požičovne člnov, miestne centrá tiež ponúkajú plavby na pozorovanie delfínov alebo možnosť plávania s delfínmi.

Viac informácií o výletoch v Dominikánskej republike >

Katedrála v hlavnom meste Santo Domingo

Katedrála v hlavnom meste Santo Domingo (Zdroj: flickr/cc/Reinhard Link)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Obdobie hurikánov v Karibiku je v mesiacoch august – september, občas sa môžu vyskytnúť aj v mesiacoch pred a po hlavnej hurikánovej sezóny. V tomto období je nevyhnutné sledovať miestne a medzinárodné predpovede počasia a v prípade potreby konať podľa odporúčaní a pokynov miestnych úradov.

Do krajiny platí zákaz dovozu zbraní, pornografie, mäsových výrobkov a čerstvého ovocia a zeleniny.

Pri cenách na jedálnom lístku v miestnych reštauráciách je nutné pripočítať ďalších 16% daň a 10% za služby. Za veľmi dobrú obsluhu je zvykom nechať ďalších 10% prepitné.

COVID-19 Garancia