Santo Domingo - Základné informácie

Dominikánska republika

Santo Domingo

Lokalita v Dominikánskej republike

 

Santo Domingo de Guzmán, skrátene Santo Domingo, je hlavné a súčasne najväčšie mesto Dominikánskej republiky. Mesto je centrom kultúry, obchodu i priemyslu a tiež hlavný prístav krajiny. Leží pri pobreží Karibského mora, na mieste, kde ústí rieka Ozama.

Ďalšie „naj“ prislúcha mestu po stránke historickej. Santo Domingo bolo prvým sídlom, ktoré založili Európania na americkej pôde. Stalo sa tak koncom 15. storočia. O založenie mesta sa zaslúžil moreplavec Bartolomej Kolumbus.

Stredisko Santo Domingo sa stalo jedným z najobľúbenejších miest v Dominikánskej republike. Nájdete tu zmes cenných pamiatok, prírody a krásnych pláží. Ponúka rovnako oddych a kúpanie ako aj zábavu a poznávanie. Jedinečnosť Santo Dominga spočíva v vzácnych historických pamiatkach. Nachádza sa tu najstaršia americká univerzita, katedrála, hrad, kláštor a pevnosť. Koloniálna časť mesta bola vyhlásená za svetové kultúrne dedičstvo UNESCO.

Katedrála Santa María la Menor (Zdroj: pixabay/cc/neufal54)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: GTM -4 hodiny
 • Počet obyvateľov: 965 100
 • Hlavné mesto: Santo Domingo je hl. mesto Dominikánskej republiky
 • Jazyk: španielčina
 • Mena: Dominikánske peso (DOP), 1 € = 56,946 DOP

 

CENY V SANTO DOMINGO

Oficiálnou menou je dominikánske peso. Najlepšie sa zaobídete s hotovosťou. Vo väčších hoteloch a lepších reštauráciách sa dá platiť kartou. Peniaze si môžete vymeniť priamo v hoteli, kde ste ubytovaní. Výhodnejší kurz vám však poskytnú banky. Niektoré atrakcie či platby v hoteli môžete urobiť aj v eurách alebo amerických dolároch. Ceny sú trochu vyššie ako u nás.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 60 DOP
 • Voda (1,5 l) = 47,50 DOP
 • 1 l mlieka = 50 DOP
 • 1 kg miestneho syra = 331 DOP
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 284 DOP
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 750 DOP
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 338 DOP
 • Cola (0,33 l) = 38 DOP
 • Kapučíno = 60 DOP
 • Pivo = 93 – 150 DOP

Pohľad na Parque Duarte (Zdroj: flickr/cc/zug55)

 

OČKOVANIE A CHOROBY V SANTO DOMINGO

Úroveň zdravotníckych služieb je pomerne dobrá. Cestovné poistenie uzatvorené v SR pred cestou platí len v štátnych zariadeniach. Doklad o platbe si uložíte a následne po návrate predložíte svojej poisťovni. Za ošetrenie sa platí priamo na mieste. Služby poskytované súkromnými zariadeniami si platí pacient v plnej výške. Pribaľte si základné lieky, hlavne proti žalúdočným problémom a tiež repelenty a opaľovacie krémy.

Pri krátkodobých pobytoch nemusíte absolvovať žiadne nadštandardné očkovanie. Základom je očkovanie podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

BEZPEČNOSŤ V SANTO DOMINGO

V posledných rokoch narastá drobná kriminalita a to v celej Dominikánskej republike. Najviac vreckových krádeží je hlásených z hlavného mesta. Prichádzajú sem davy turistov, ktoré sa sústreďujú na sledovanie pamiatok a menej na svoje osobné veci. Dodržiavajte zásady všeobecnej bezpečnosti – nenoste so sebou veľkú hotovosť, nenechávajte osobné veci bez dozoru a tašku s osobnými vecami noste na viditeľnom mieste.

 

Aktuálnu bezpečnostnú situáciu nájdete na stránkach ministerstva zahraničných vecí.

DOKLADY V SANTO DOMINGO

Pre občanov Slovenskej republiky platí vízová povinnosť. Výnimku však tvoria krátkodobé pobyty do 30 dní za účelom turistiky. V takom prípade nemusíte vybavovať víza. Stačí, ak si na ambasáde alebo po príchode do krajiny zakúpite tzv. turistickú kartu v hodnote 10 USD. Ako cestovný doklad vám poslúži platný cestovný pas. O predĺženie pobytu môžete požiadať na migračnom úrade v Santo Domingo.

Casa Colón -  dom Kolumbovej rodiny (Zdroj: pixabay/cc/neufal54)

 

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V SANTO DOMINGO

 

 • Národná polícia: 809-682-2151
 • Turistická polícia: 809-221-8697
 • Pohotovosť: 911
 • Hasiči: 809-6822000     
 • Červený kríž: 809-682-4545

Telefónna predvoľba v Santo Domingo je +1809.

 

POČASIE

Podnebie je tropické s typickým striedaním suchých a daždivých období. Prvé obdobie dažďov trvá od mája do júna a druhé od septembra do októbra. Celoročne ovplyvňujú počasie vetry, ktoré zmierňujú vysoké teploty. Nehrozia tak horúčavy, ktoré by ste očakávali. Najteplejšie obdobie je od júla do septembra, kedy sa denné teploty šplhajú k 30ºC. Naopak v zimnom období teploty len zriedkakedy klesnú pod 18ºC.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Katedrála Santa María la Menor je najstaršou stavbou svojho druhu na území Ameriky. Stavbu zahájili v roku 1514, no dokončená bola až v roku 1540. Šestnásť metrov vysoká katedrála kombinuje gotický štýl s barokovými prvkami. Nachádza sa v najstaršej časti mesta, na námestí Colona.

Pri vstupe do mesta sa týči veľkolepá pevnosť Ozama. Táto vojenská stavba bola postavená za účelom ochrany pred dobyvateľmi a pirátmi. Stavba začala v roku 1502 a dokončená bola o tri roky neskôr. Súčasťou pevnosti je Veža vernosti (Torre del Homenaje), ktorá pred pár desaťročiami slúžila ako väzenie. Dnes je sprístupnená verejnosti ako rozhľadňa.

Pláže v okolí Santo Domingo bývajú plné nadšených dovolenkárov. Ak by ste chceli tráviť pokojnú dovolenku na menej rušnej pláži, zamierte na Playa Boca Chica. Krásna piesočnatá pláž je od hlavného mesta vzdialená asi tak 20 minút jazdy autom. Pláž lemujú cenovo dostupné reštaurácie a bary.

Pevnosť Ozama (Zdroj: flickr/cc/zug55)

 

VÝLETY

Medzi najpopulárnejšie fakultatívne výlety patria poznávacie výpravy za historickými pamiatkami, spoznávanie koloniálnej architektúry, ale tiež lodné výlety. Santo Domingo je hlavným prístavom, z ktorého sa organizujú rôznorodé plavby po pobreží, plavby spojené s rybolovom či tematické plavby. Výborným tipom na výlet je návšteva krásnych pláží ako napríklad Juan Dolio, Playa Caribe či Guayacanes.

Playa Boca Chica (Zdroj: flickr/cc/juan_carlos_i1)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 110 – 120 V / 60 Hz. Takmer všade sa používajú zásuvky amerického typu. Niektoré veľké hotely majú zásuvky prispôsobené na európske zástrčky. Vhodný je cestovný adaptér.

Výskyt hurikánov v celom Karibiku je od 1. júna do 30. novembra. Odporúčame v tomto období sledovať predpovede počasia, prípadne pokyny miestnych úradov.

Voda z vodovodného kohútiku nie je pitná. Na pitie je nevyhnutné kupovať vodu balenú vo fľaši.

Dodržiavajte všeobecné zásady hygieny pri konzumácii ovocia, zeleniny, mäsa a rýb. Konzumujte len dobre tepelne upravené jedlo. Nekonzumujte nápoje s ľadom, ak neviete, z akej vody je vyrobený. Jedzte podľa možnosti len také ovocie a zeleninu, ktorá je umytá prevarenou vodou.