Lokality

Barbados - Základné informácie

Barbados

Barbados

Krajina v Stredná Amerika
 • Časové pásmo: +-4 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 288 725
 • Hlavné mesto: Bridgetown
 • Jazyk: angličtina
 • Mena: Barbadoský dolár (BBD)
 • Menový kurz: 1€ = 2,230 (BBD)

 

Barbados patrí do súostrovia Malé Antily. Leží v západnej časti Atlantického oceánu, na okraji Karibského mora. Tento malý koralový ostrov má rozlohu len 432 km². V 16. storočí ostrov obsadili Španieli a neskôr sa stal anglickou kolónou. Od roku 1966 je Barbados nezávislým štátom v rámci Commonwealthu. Na čele krajiny stojí britský kráľ, ktorého zastupuje guvernér.

Najkrajšie barbadoské pláže obmývané krištáľovo-čistým morom nájdete na západnom a južnom pobreží. Niet preto divu, že sa tu nachádzajú aj najviac hotelov a rezidenčných oblastí. Pre turistov je pripravených veľa zážitkov a aktivít – tenis, golf, potápanie, vodné športy či trekking v dažďovom pralese. Východné pobrežie je zasa ideálnym miestom pre nadšených surfistov.

Barbados

Barbados je malý ostrov, ale rozmanitý (Zdroj: Canva.com)

 

Cestovné doklady na Barbados

Základné informácie

 • Časové pásmo: GMT -4 hodiny
 • Počet obyvateľov: 288 725
 • Hlavné mesto: Bridgetown
 • Jazyk: angličtina
 • Mena: Barbadoský dolár (BBD), 1 € = 2,1572 BBD

Barbados

Barbados plný farieb (Zdroj: Canva)


Ceny na Barbadose

Oficiálnou menou krajiny je Barbadoský dolár, ktorý sa delí na 100 centov. V bežnom platobnom styku môžete použiť americké doláre a na platbu väčších položiek kreditné karty (Visa, EC/MC) a cestovné šeky American Express. Bankomaty nájdete v každom väčšom meste a turistických oblastiach.

Ceny môžu byť v jednotlivých častiach ostrova rozdielne, no vo všeobecnosti sú vysoké. V niektorých prípadoch až dvojnásobné v porovnaní s našimi. Výhodou sú však nákupy vďaka bezcolnej zóne (duty-free).

Ceny niektorých potravín:

 • Porcia jedla v stánku s občerstvením = 10 – 15 BBD
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej a vyššej triedy = 20 a viac BBD
 • Cola (0,5 l) = 1,4 – 2 BBD
 • Balenie žemlí 8 ks = 8 BBD

Accra Beach

Accra Beach (Zdroj: flickr/cc/hotcommodity)


Očkovanie a choroby na Barbadose

Úroveň zdravotníckych služieb a zariadení je pomerne dobrá. Ceny sú dosť vysoké, a preto sa odporúča uzavrieť pred cestou komplexné cestovné poistenie, ktoré vám pokryje liečebné náklady. Závažnejšie prípady sa letecky prepravujú do USA. Vhodné je uzavrieť také poistenie, ktoré zahŕňa aj prevoz. Poistenie neplatí v súkromných zariadeniach!

Čo sa týka očkovania, vystačíte si s očkovaním podľa slovenského očkovacieho kalendára. Pre dlhšie cesty alebo cesty do nebezpečných oblastí odporúčame navštíviť Oddelenie pre cudzokrajné choroby.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu na Barbados


Bezpečnosť na Barbadose

Barbados je bezpečná krajina. Pozor si dajte na drobné krádeže.

Je bezpečné cestovať na Barbados v čase Korony?


Doklady na Barbadose

Slovenská republika uzavrela v roku 2009 s Barbadosom obojstrannú dohodu o bezvízovom vstupe do krajiny. Platí v prípade, že dĺžka vášho pobytu nepresiahne lehotu 3 mesiacov a to v priebehu 6 mesiacov. Vzťahuje sa na turistické, vedecké a obchodné cesty, nie na zárobkovú činnosť. Pobyt si môžete predĺžiť na príslušnom úrade v hlavnom meste. Cestovný pas musíte mať platný minimálne 6 mesiacov po odchode z krajiny.


Dôležité čísla na Barbadose

 • Polícia: 112
 • Záchranná služba: 115
 • Hasiči: 113

Telefónna predvoľba na Barbadose je +1246.

Budova parlamentu v hlavnom meste Bridgetown, Barbados

Budova parlamentu v hlavnom meste (Zdroj: Canva)


Počasie na Barbadose

Tropické podnebie Barbadosu ovplyvňujú pasáty, ktoré zmierňujú vysoké teploty a prinášajú zrážky. Od 1. júna do 30. novembra trvá obdobie hurikánov. Celoročne sú teploty veľmi príjemné v rozpätí  21 až 31 ºC.

 

Najkrajšie pláže na Barbadose

Pláže na Barbadose majú svoj jedinečný charakter a šarm. Biely až ružový piesok, čistá tyrkysová voda a jemné vlny sú ideálne na plávanie, šnorchlovanie a iné vodné aktivity. Ostrov je z jednej strany obmývaný Atlantickým oceánom a z druhej Karibským morom. Západné pobrežie Barbadosu má preto pokojné vody, zatiaľ čo južné pobrežie má viac vĺn, vďaka čomu je obľúbené medzi surfistami. 

Pláž Cattlewash na východnom pobreží je známa svojou drsnou krásou. Nemá žiadnu turistickú infraštruktúru. More má vďaka Atlantickému oceánu silné vlny a prúdy, vďaka ktorým je obľúbená medzi surfistami, no menej vhodná na kúpanie. Divoká nedotknutá krajina v okolí Cattlewash z nej robia destináciu pre tých, ktorí hľadajú odľahlejší a autentickejší zážitok z pláže. Pláž sa nachádza v blízkosti rybárskej dediny Bathsheba, ktorá je obľúbená pre svoje malebné výhľady a miestnu kuchyňu.

Pláž Bathsheba, Barbados

Pláž Bathsheba (Zdroj: Canva.com)

 

Na potápanie je najlepšia pláž Carlisle Bay. Vrak Stavronikita na morskom dne poskytuje jeden z najpozoruhodnejších potápačských zážitkov v Karibiku. 

Accra Beach, alebo Rockley, pri rovnomennom letovisku patrí medzi najlepšie pláže na Barbadose. Krištáľovo čistá voda, jemný biely piesok a pozvolný vstup do vôd Atlantiku s možnosťou úniku pred slnkom pod nádherné palmy láka rodiny s deťmi, ale aj milovníkov surfovania. 

Accra Beach, Barbados

Accra Beach (Zdroj: Canva.com)

 

Carne Beach v južnej časti ostrova neďaleko hlavného mesta je to ideálna destinácia nielen na oddych, ale aj vodné športy.

Malebná pláž v zátoke Sandy Lane na západnom pobreží Barbadosu je obklopená bujnou vegetáciou a palmami. Okrem prírodných krás je známa aj luxusným vybavením a exkluzívnou atmosférou. Je domovom známeho hotela Sandy Lane, päťhviezdičkového rezortu, ktorý v priebehu rokov hostil mnoho celebrít a VIP. Verejnosť sa môže dostať na pláž cez hlavný vchod hotela Sandy Lane. Neďaleko sa nachádza verejné parkovisko. Niektoré časti pláže sú však vyhradené pre hotelových hostí a plážové ležadlá a slnečníky si môžete prenajať iba v hoteli.

Brownes Beach, tiež známa ako Carlisle Bay Beach, je jedna z najznámejších pláží ostrova s úžasným výhľadom na Karibské more. Užijete si tu plávanie, opaľovanie, ale i vodné športy, ako je šnorchlovanie, vodné lyžovanie a parasailing.

Pláž Silver Sands kvôli stabilnému vetru vyhľadávajú najmä nadšenci adrenalínových športov. Veľké vlny lákajú surferov, kitesurferov a windsurferov. Pláž leží blízko mesta Oistins s rušným rybím trhom a reštauráciami s čerstvými morskými plodmi. 


Zaujímavé miesta - čo vidieť

Hlavné mesto Bridgetown sa nachádza na juhozápadnom pobreží. Nie je to len miesto, kde vybavíte všetky formality, ale je tiež plné zaujímavých miest. Prezrieť si môžete katedrálu Svätého Michala, kostol Svätej Márie, budovu parlamentu či navštíviť múzeum.

Centrum hlavného mesta Bridgetown, Barbados

Centrum hlavného mesta Bridgetown (Zdroj: Canva.com)

 

Zaujímavé aktivity - čo robiť

Barbados Wildlife Reserve je niečo ako botanická a zoologická záhrada v jednom. Uprostred mahagónového lesa zazriete voľne sa pohybujúce opice druhu kočkodan, mary, korytnačky či rôzne druhy vtákov. K najvyhľadávanejším miestam ostrova patrí Harrison's Cave. Ide o systém kvapľových jaskýň v prostredí hustej tropickej vegetácie. Nachádza sa v strednej časti ostrova neďaleko mesta Wellchman Hall.

Kvapľová jaskyňa Harrison's Cave

Kvapľová jaskyňa Harrison's Cave (Zdroj: flickr/cc/Sergei Mutovkin)

 

Ostrov je malý, preto môžete poznávať zaujímavé miesta, pamiatky a atrakcie aj sami. K najpopulárnejším miestam premáva z hlavného mesta autobus. Z bohatej ponuky výletov sú v obľube najmä tematicky orientované plavby, pri ktorých spoznáte pobrežie, vychutnáte si oddych na mori a navštívite podmorské jaskyne. Z pláže Carlise Bay sa môžete ísť potápať k vraku lode Stavronikita. 

 

Doprava 

Barbados nie je veľký ostrov, jediné medzinárodné letisko sa nachádza vo vnútrozemí na juhovýchode ostrova. Na presuny po ostrove môžete využiť verejnú dopravu - autobusy alebo minibusy, ktoré jazdia po vopred určených trasách. Taxíky majú vopred stanovené ceny, preto budete vopred vedieť, koľko zaplatíte. Najpohodlnejšie je požičanie auta. Barbadoská doprava si však nesie pozostatky z britskej nadvlády a jazdí sa tu vľavo.

 

Miestna kuchyňa 

Barbados má rozmanitú kulinársku scénu ovplyvnenú africkými, indickými, britskými a ďalšími karibskými kuchyňami. Morské plody sú základom barbadoskej kuchyne, pričom národným jedlom sú lietajúce ryby. Najobľúbenejšie jedlo je cou-cou podávané s lietajúcou rybou. Pozostáva z kukuričnej múčky a okry podávané s restovanými lietajúcimi rybami. Ďalším obľúbeným jedlom sú „rybie koláče“, ktoré sú vyrobené zo solenej tresky a korenia a často sa podávajú ako občerstvenie alebo predjedlo.

Medzi ďalšie typické jedlá patrí makarónový koláč (zapekané jedlo s makarónmi a syrom), ryža a hrášok, puding a souse (jedlo z nakladaného bravčového mäsa a pudingu zo sladkých zemiakov) a pepperpot (výdatný guláš vyrobený z hovädzieho, bravčového alebo kuracieho mäsa a korenie). Omáčka Bajan z čili papričiek Scotch Bonnet je povinná pre tých, ktorí majú radi pikantné jedlá


Čo je dobré vedieť pred cestou

Na Barbadose sa jazdí po ľavej strane. Pred požičaním auta si musíte zakúpiť miestny vodičský preukaz. Vydajú vám ho na niektorom z miestnych policajných oddelení na základe predloženia platného slovenského preukazu. Cena 2-mesačného preukazu je cca 10 BBD.

Upozorňujeme, že cestujete do zóny s hurikánmi. V období od 1. júna do 30. novembra je nevyhnutné sledovať miestne a medzinárodné predpovede počasia a pokyny miestnych úradov.

Do krajiny môžete doviezť 50 cigár, 200 cigariet, 1l alkoholu alebo vína. Pre turistov platí zákaz dovozu čerstvej zeleniny, ovocia a mäsa.

Napätie je 110 V/50 HZ. Väčšina hotelov ponúka adaptéry na 220 V. Odporúčame si však cestovný adaptér zakúpiť pred cestou.