Lokality

Barbados - Základné informácie

Barbados

Barbados

Krajina v Stredná Amerika
 • Časové pásmo: +-4 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 288 725
 • Hlavné mesto: Bridgetown
 • Jazyk: angličtina
 • Mena: Barbadoský dolár (BBD)
 • Menový kurz: 1€ = 2,230 (BBD)

 

Barbados patrí do súostrovia Malé Antily. Leží v západnej časti Atlantického oceánu, na okraji Karibského mora. Tento malý koralový ostrov má rozlohu len 432 km².

V 16. storočí ostrov obsadili Španieli a neskôr sa stal anglickou kolónou. Od roku 1966 je Barbados nezávislým štátom v rámci Commonwealthu. Na čele krajiny stojí britská kráľovná Alžbeta II., ktorú zastupuje guvernér.

Najkrajšie barbadoské pláže obmývané krištáľovo-čistým morom nájdete na západnom a južnom pobreží. Niet preto divu, že sa tu nachádzajú aj najviac hotelov a rezidenčných oblastí. Pre turistov je pripravených veľa zážitkov a aktivít – tenis, golf, potápanie, vodné športy či trekking v dažďovom pralese. Východné pobrežie je zas ideálnym miestom pre nadšených surfistov.


ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: GMT -4 hodiny
 • Počet obyvateľov: 288 725
 • Hlavné mesto: Bridgetown
 • Jazyk: angličtina
 • Mena: Barbadoský dolár (BBD), 1 € = 2,1572 BBD

Prístav v hlavnom mesteBridgetown

Prístav v hlavnom meste Bridgetown (Zdroj: flickr/cc/hotcommodity)


CENY NA BARBADOSE

Oficiálnou menou krajiny je Barbadoský dolár, ktorý sa delí na 100 centov. V bežnom platobnom styku môžete použiť americké doláre a na platbu väčších položiek kreditné karty (Visa, EC/MC) a cestovné šeky American Express. Bankomaty nájdete v každom väčšom meste a turistických oblastiach.

Ceny môžu byť v jednotlivých častiach ostrova rozdielne, no vo všeobecnosti sú vysoké. V niektorých prípadoch až dvojnásobné v porovnaní s našimi. Výhodou sú však nákupy vďaka bezcolnej zóne (duty-free).

Ceny niektorých potravín:

 • Porcia jedla v stánku s občerstvením = 10 – 15 BBD
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej a vyššej triedy = 20 a viac BBD
 • Cola (0,5 l) = 1,4 – 2 BBD
 • Balenie žemlí 8 ks = 8 BBD

Accra Beach

Accra Beach (Zdroj: flickr/cc/hotcommodity)


OČKOVANIE A CHOROBY NA BARBADOSE

Úroveň zdravotníckych služieb a zariadení je pomerne dobrá. Ceny sú dosť vysoké, a preto sa odporúča uzavrieť pred cestou komplexné cestovné poistenie, ktoré vám pokryje liečebné náklady. Závažnejšie prípady sa letecky prepravujú do USA. Vhodné je uzavrieť také poistenie, ktoré zahŕňa aj prevoz. Poistenie neplatí v súkromných zariadeniach!

Čo sa týka očkovania, vystačíte si s očkovaním podľa slovenského očkovacieho kalendára. Pre dlhšie cesty alebo cesty do nebezpečných oblastí odporúčame navštíviť Oddelenie pre cudzokrajné choroby.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu na Barbados


BEZPEČNOSŤ NA BARBADOSE

Barbados je bezpečná krajina. Pozor si dajte na drobné krádeže.

Je bezpečné cestovať na Barbados v čase Korony?


DOKLADY NA BARBADOSE

Slovenská republika uzavrela v roku 2009 s Barbadosom obojstrannú dohodu o bezvízovom vstupe do krajiny. Platí v prípade, že dĺžka vášho pobytu nepresiahne lehotu 3 mesiacov a to v priebehu 6 mesiacov. Vzťahuje sa na turistické, vedecké a obchodné cesty, nie na zárobkovú činnosť. Pobyt si môžete predĺžiť na príslušnom úrade v hlavnom meste. Cestovný pas musíte mať platný minimálne 6 mesiacov po odchode z krajiny.

Cestovné doklady na Barbados


DÔLEŽITÉ ČÍSLA NA BARBADOSE

 

 • Polícia: 112
 • Záchranná služba: 115
 • Hasiči: 113

Telefónna predvoľba na Barbadose je +1246.

Katedrála Svätého Michala nachádzajúca sa v hlavnom meste

Katedrála Svätého Michala nachádzajúca sa v hlavnom meste (Zdroj: flickr/cc/Roger -11-Narbonne)


POČASIE

Tropické podnebie Barbadosu ovplyvňujú pasáty, ktoré zmierňujú vysoké teploty a prinášajú zrážky. Od 1. júna do 30. novembra trvá obdobie hurikánov. Celoročne sú teploty veľmi príjemné v v rozpätí  21 – 31ºC.


ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Hlavné mesto Bridgetown sa nachádza na juhozápadnom pobreží. Nie je to len miesto, kde vybavíte všetky formality, ale je tiež plné zaujímavých miest. Prezrieť si môžete katedrálu Svätého Michala, kostol Svätej Márie, budovu parlamentu či navštíviť múzeum.

K najvyhľadávanejším miestam ostrova patrí Harrison's Cave. Ide o systém kvapľových jaskýň v prostredí hustej tropickej vegetácie. Nachádza sa v strednej časti ostrova neďaleko mesta Wellchman Hall.

Barbados Wildlife Reserve je niečo ako botanická a zoologická záhrada v jednom. Uprostred mahagónového lesa zazriete voľne sa pohybujúce opice druhu kočkodan, mary, korytnačky či rôzne druhy vtákov.

Kvapľová jaskyňa Harrison's Cave

Kvapľová jaskyňa Harrison's Cave (Zdroj: flickr/cc/Sergei Mutovkin)


VÝLETY

Z bohatej ponuky výletov si vyberie skutočne každý dovolenkár. V obľube sú najmä lodné, tematicky orientované plavby. Spoznáte pobrežie, vychutnáte si oddych na mori a navštívite podmorské jaskyne. Organizujú sa tiež výlety do pralesa. Ostrov je malý, preto môžete poznávať zaujímavé miesta, pamiatky a atrakcie aj sami. K najpopulárnejším miestam premáva z hlavného mesta autobus.


ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

Na Barbadose sa jazdí po ľavej strane. Pred požičaním auta si musíte zakúpiť miestny vodičský preukaz. Vydajú vám ho na niektorom z miestnych policajných oddelení na základe predloženia platného slovenského preukazu. Cena 2-mesačného preukazu je cca 10 BBD.

Upozorňujeme, že cestujete do zóny s hurikánmi. V období od 1. júna do 30. novembra je nevyhnutné sledovať miestne a medzinárodné predpovede počasia a pokyny miestnych úradov.

Do krajiny môžete doviezť 50 cigár, 200 cigariet, 1l alkoholu alebo vína. Pre turistov platí zákaz dovozu čerstvej zeleniny, ovocia a mäsa.

Napätie je 110 V/50 HZ. Väčšina hotelov ponúka adaptéry na 220V. Odporúčame si však cestovný adaptér zakúpiť pred cestou.