Kuba - Základné informácie

Kuba

Kuba

Krajina v Stredná Amerika
 • Časové pásmo: UTC - 5 hod
 • Počet obyvateľov: 11 miliónov
 • Hlavné mesto: Havana
 • Jazyk: španielčina
 • Mena: CUC

 

Kuba je ostrovný štát v severnej časti Karibského mora. Väčšina územia štátu sa rozprestiera na rovnomennom ostrove, ktorý je najväčším ostrovom súostrovia Veľkých Antíl. Asi šesť percent územia Kuby pripadá na 1600 priľahlých ostrovov. Hoci geograficky patrí k Severnej Amerika, kultúrne je Kuba považovaná za súčasť Latinskej Ameriky. Väčšina hlavného ostrova Kuby je pokrytá miernou pahorkatinou, ktorá prechádza do nížin. Pobrežie je zvyčajne rovinaté a značne členité.

Kuba je krásna exotická krajina s bielymi piesočnatými plážami obmývanými azúrovo modrou vodou. Tie najlepšie sú miestom exkluzívnych letovísk. Pod vodou sa ukrývajú krásne koralové útesy, ktoré sú plné pestrofarebného života. Odhliadnuc od rozprávkového pobrežia, vnútrozemie ostrova je ďalším lákadlom. Krásu miestnej prírody možno obdivovať aj v niekoľkých národných parkoch. V horách sa nachádzajú jaskyne, vodopády a vodné plochy. Obľúbenými turistickými atrakciami sú zoologické záhrady a morské akváriá.

 

Základné informácie
 

 • Časové pásmo: UTC -5
 • Počet obyvateľov: 11 miliónov
 • Hlavné mesto: Havana
 • Jazyk: španielčina
 • Mena: Kubánske konvertibilné peso (CUC), 1 CUC = 0,91 €

Pohľad na jednu z kubánskych pláží (Zdroj: flickr/cc/Nick Kenrick)

 

Kubánska kultúra je pôsobivou zmesou rôznych kultúr Európanov, Afričanov a domorodcov. Hudba a tanec sú súčasťou bežného života. Kubánska architektúra odráža koloniálnu históriu a miestne remeslá majú svetovú povesť. Turisti ju môžu spoznávať výletmi do miest a dedín. Početné múzeá majú bohaté a pútavé expozície. Kubánci sú veľmi priateľskí a majú veľmi dobrý vzťah k deťom. Kubu ako krajinu možno charakterizovať ako veľmi priateľskú k rodinám s deťmi.

 

Ceny na Kube

Podľa porovnaní spotrebiteľských cien je Kuba lacnejšia krajina ako Slovensko. Vo všeobecnosti sú potraviny lacnejšie o 20%. V prípade niektorých potravín je však rozdiel obrovský. Na Kube je dostupné veľmi lacné ovocie a niektoré druhy zeleniny.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,40 €
 • Voda (1,5 l) = 0,80 €
 • 1 l mlieka = 1,20 €
 • 1 kg syra = 3,50 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 5,20 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 4,60 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 6 €
 • Kapučíno = 1,10 €
 • Fľaša vína = 3,70 €

Mestečko Cienfuegos (Zdroj: flickr/cc/Lex Kravetski)

 

Očkovanie a choroby na Kube

Pri cestovaní na Kubu sa odporúča štandardné očkovanie podľa slovenského očkovacieho kalendára. Pri dlhšom pobyte je vhodné sa informovať na Oddelení pre cudzokrajné choroby v príslušnej miestnej nemocnici na Slovensku o prípadnej potrebe očkovania proti horúčke dengue a tropickej vírusovej infekcie.

Na Kube sa tiež vyskytuje besnota, je potrebné sa vyhýbať túlavým zvieratám. Pri uhryznutí je nevyhnutné okamžite vyhľadať lekárske ošetrenie.

Turistom sa odporúča aj komplexné cestovné zdravotné poistenie. Pre turistov sú na Kube určené osobitné nemocnice a kliniky. Za ošetrenie sa platí na mieste a v hotovosti v Kubánskom konvertibilnom peso.

 

Bezpečnosť na Kube

Kuba je bezpečnou krajinou. Nie sú známe žiadne bezpečnostné riziká. Ako v každej turistickej destinácii existuje riziko drobných krádeží hotovosti, dokladov a cenných vecí. Na frekventovaných miestach je preto odporúčaná zvýšená opatrnosť.

 

Aktuálnu bezpečnostnú situáciu na Kube nájdete na stránkach ministerstva zahraničných vecí.

Doklady na Kubu

Slovenská republika má s Kubou obojstrannú vízovú povinnosť. Pri cestovaní na Kubu za účelom turistiky je potrebná tzv. turistická karta, ktorá oprávňuje na pobyt v dĺžke trvania do 30 dní. Pri vstupe do krajiny je tiež povinnosť preukázať platné zdravotné poistenie a spiatočnú letenku.

Pri odchode z krajiny sa vyberá tzv. výstupná dať vo výške 25 CUC.

Hlavné mesto Kuby - Havana (Zdroj: flickr/cc/Nick Kenrick)

 

☎ Dôležité čísla na Kube
 

 • Tiesňová linka: 106

Telefónna predvoľba na Kubu: +53


Počasie

Kuba má typické tropické počasie so striedaním období sucha a dažďov. Priemerná ročná teplota sa pohybuje okolo 25 °C. Najteplejším mesiacom je júl s priemernou teplotou 27 °C. Teplotné maximá však môžu presahovať aj 40 °C. Naopak najchladnejším mesiacom je január s priemernou teplotou 23 °C. Nepríjemné obdobie dažďov trvá od mája do októbra. Február je najsuchším mesiacom roka. Na Kube sú v období dažďov typické víchrice a hurikány. Za rok ich môže prísť až 10 a najviac postihujú severozápadnú časť krajiny. Hlavným obdobím hurikánov sú zvyčajne mesiace jún – november.

Viac informácii o počasí na Kube>

Typické palmy a staré autá (Zdroj: flickr/cc/Nick Kenrick)

 

Zaujímavé miesta na Kube

Havana ako hlavné mesto Kuby je obľúbenou zastávkou turistov. Predstavuje veľkú zbierku španielskych koloniálnych pamiatok a budov. Centrum Havany je zapísané do svetového dedičstva UNESCO. Je známe dláždenými námestiami a kolonádami. Jedným z najstarších miest na Kube je Santiago de Cuba. Turistami je navštevované pre svoju karibskú atmosféru so všadeprítomnou hudbou, farebnými trhmi a kaviarňami pod šírym nebom.

Mestečko Varadero na polostrove Hicacos je hlavným cieľom milovníkov športu. Pôsobí tu niekoľko desiatok potápačských centier.

Kubánske ostrovy predstavujú len malú časť územia, napriek tomu sú obľúbenými destináciami s idylickými plážami. Patria k nim hlavne Cayo Santa Maria, Cayo Largo, Cayo Coco a ďalšie.

Viac informácii o zaujímavých miestach na Kube>


Výlety na Kube

Naprieč ostrovom Kuba možno naplánovať výlety rôzneho druhu. Obdivovatelia hôr a jaskýň najčastejšie miera do Pinar del Rio. Mnohí si nenechajú ujsť výstup na najvyšší vrch Kuby Pico Turquino s nadmorskou výškou 1972 metrov. Milovníci histórie nevynechajú výlet k najstaršej pevnosti Castillo de la Real Fuerza. Okrem spomenutých je v Kube množstvo historických miest a pamätníkov, ktoré dokumentujú rôzne obdobia histórie.

Viac informácii o plážach na Kube >

Trinidad je jedno z najstarších kubánskych miest (Zdroj: flickr/cc/Gregory "Slobirdr" Smith)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Neodporúča sa piť inú ako balenú alebo prevarenú vodu. Tiež je vhodné vynechať v nápojoch ľadové kocky. Mlieko je pasterizované a mliečne výrobky s výnimkou niektorých lacných zmrzlín sú bezpečné pre konzumáciu. Za všeobecne bezpečné sú tiež považované ovocie, morské plody a mäso.

Na Kube sú platné dve meny: Kubánske konvertibilné peso (CUC) a Kubánske peso (CUP), ktoré je však akceptované iba pri niektorých poľnohospodárskych komoditách. Turistom vo väčšine miest na Kube postačujú cudzie meny ako americký dolár, kanadský dolár a euro. Tieto meny sú všeobecne akceptované. Výmena meny je možná v zmenárňach, ktoré sú zvyčajne v hoteloch a uliciach miest. Neodporúča sa meniť na USD, pri tomto prevode sa účtuje prirážka vyše 10%.

Bankomatov je na Kube veľmi málo. Rovnako možnosť platiť kreditnou kartou Visa alebo Mastercard je dosť obmedzená.