Kuba

Kuba

Krajina v Stredná Amerika
 • Časové pásmo: +-5 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 11 miliónov
 • Hlavné mesto: Havana
 • Jazyk: španielčina
 • Mena: CUC

 

Kuba je ostrovný štát v severnej časti Karibského mora. Väčšina územia štátu sa rozprestiera na rovnomennom ostrove, ktorý je najväčším ostrovom súostrovia Veľkých Antíl. Asi 6 % územia Kuby pripadá na 1600 priľahlých ostrovov.

Hoci geograficky patrí k Severnej Amerika, kultúrne je Kuba považovaná za súčasť Latinskej Ameriky. Väčšina hlavného ostrova Kuby je pokrytá miernou pahorkatinou, ktorá prechádza do nížin. Pobrežie je zvyčajne rovinaté a značne členité.

Kuba je krásna exotická krajina s bielymi piesočnatými plážami obmývanými azúrovo modrou vodou. Tie najlepšie sú miestom exkluzívnych letovísk. Pod vodou sa ukrývajú krásne koralové útesy, ktoré sú plné pestrofarebného života.

Odhliadnuc od rozprávkového pobrežia, vnútrozemie ostrova je ďalším lákadlom. Krásu miestnej prírody možno obdivovať aj v niekoľkých národných parkoch. V horách sa nachádzajú jaskyne, vodopády a vodné plochy. Obľúbenými turistickými atrakciami sú zoologické záhrady a morské akváriá.

 

Základné informácie
 

 • Časové pásmo: UTC -5
 • Počet obyvateľov: 11 miliónov
 • Hlavné mesto: Havana
 • Jazyk: španielčina
 • Mena: Kubánske konvertibilné peso (CUC), 1 CUC = 0,91 €

Kuba a jej pláže

Pohľad na jednu z kubánskych pláží (Zdroj: flickr/cc/Nick Kenrick)

 

Kubánska kultúra je pôsobivou zmesou rôznych kultúr Európanov, Afričanov a domorodcov. Hudba a tanec sú súčasťou bežného života. Kubánska architektúra odráža koloniálnu históriu a miestne remeslá majú svetovú povesť. Turisti ju môžu spoznávať výletmi do miest a dedín. Početné múzeá majú bohaté a pútavé expozície.

Kubánci sú veľmi priateľskí a majú veľmi dobrý vzťah k deťom. Kubu ako krajinu možno charakterizovať ako veľmi priateľskú k rodinám s deťmi.

 

Ceny na Kube

Podľa porovnaní spotrebiteľských cien je Kuba lacnejšia krajina ako Slovensko. Vo všeobecnosti sú potraviny lacnejšie o 20%. V prípade niektorých potravín je však rozdiel obrovský. Na Kube je dostupné veľmi lacné ovocie a niektoré druhy zeleniny.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,40 €
 • Voda (1,5 l) = 0,80 €
 • 1 l mlieka = 1,20 €
 • 1 kg syra = 3,50 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 5,20 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 4,60 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 6 €
 • Kapučíno = 1,10 €
 • Fľaša vína = 3,70 €

Mestečko Cienfuegos

Mestečko Cienfuegos (Zdroj: flickr/cc/Lex Kravetski)

 

Očkovanie a choroby na Kube

Pri cestovaní na Kubu sa odporúča štandardné očkovanie podľa slovenského očkovacieho kalendára. Pri dlhšom pobyte je vhodné sa informovať na Oddelení pre cudzokrajné choroby v príslušnej miestnej nemocnici na Slovensku o prípadnej potrebe očkovania proti horúčke dengue a tropickej vírusovej infekcie.

Na Kube sa tiež vyskytuje besnota, je potrebné sa vyhýbať túlavým zvieratám. Pri uhryznutí je nevyhnutné okamžite vyhľadať lekárske ošetrenie.

Turistom sa odporúča aj komplexné cestovné zdravotné poistenie. Pre turistov sú na Kube určené osobitné nemocnice a kliniky. Za ošetrenie sa platí na mieste a v hotovosti v Kubánskom konvertibilnom peso.

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu na Kubu

Bezpečnosť na Kube

Kuba je bezpečnou krajinou. Nie sú známe žiadne bezpečnostné riziká. Ako v každej turistickej destinácii existuje riziko drobných krádeží hotovosti, dokladov a cenných vecí. Na frekventovaných miestach je preto odporúčaná zvýšená opatrnosť.

 

Je bezpečné cestovať na Kubu v čase Korony?

Doklady na Kubu

Slovenská republika má s Kubou obojstrannú vízovú povinnosť. Pri cestovaní na Kubu za účelom turistiky je potrebná tzv. turistická karta, ktorá oprávňuje na pobyt v dĺžke trvania do 30 dní. Pri vstupe do krajiny je tiež povinnosť preukázať platné zdravotné poistenie a spiatočnú letenku.

Pri odchode z krajiny sa vyberá tzv. výstupná dať vo výške 25 CUC.

Hlavné mesto Kuby - Havana

Hlavné mesto Kuby - Havana (Zdroj: flickr/cc/Nick Kenrick)

 

Cestovné doklady na Kubu

☎ Dôležité čísla na Kube

 • Tiesňová linka: 106
 • Telefónna predvoľba na Kubu: +53


Počasie

Kuba má typické tropické počasie so striedaním období sucha a dažďov. Priemerná ročná teplota sa pohybuje okolo 25 °C. Najteplejším mesiacom je júl s priemernou teplotou 27 °C. Teplotné maximá však môžu presahovať aj 40 °C. Naopak najchladnejším mesiacom je január s priemernou teplotou 23 °C.

Nepríjemné obdobie dažďov trvá od mája do októbra. Február je najsuchším mesiacom roka. Na Kube sú v období dažďov typické víchrice a hurikány. Za rok ich môže prísť až 10 a najviac postihujú severozápadnú časť krajiny. Hlavným obdobím hurikánov sú zvyčajne mesiace jún – november.

Viac informácii o počasí na Kube >

Kuba a charakteristické veterány

Typické palmy a staré autá (Zdroj: flickr/cc/Nick Kenrick)

 

Zaujímavé miesta na Kube

Hlavné mesto Kuby Havana láka pôsobivými námestiami, pestrou spleťou architektonických pokladov, pevností a rušných ciest, ktoré brázdia štýlové veterány. Známym lákadlom Havany je romantická promenáda Malecón. Maličké pláže za odlivu a burácajúce vlny prílivu, a tiež unikátny štýl okolitých stavieb, ju robia veľmi fotogenickým a príjemným miestom na výlet. 

Najvyhľadávanejším cieľom turistov je krásne historické námestie Habana Vieja. Dominuje mu hotel, postavený v roku 1559. 

Plaza de la Revolución patrí k “novému mestu”, ktoré sa tu budovalo od 20. rokov 20. storočia. Rozľahlá betónová plocha obklopená sivými budovami bola miestom pre veľké politické zhromaždenia. 

Havana hlavné mesto Kuby je pre turistov veľmi lákavá

Havana hlavné mesto Kuby je pre turistov veľmi lákavá svojou unikátnou atmosférou (Zdroj: Canva.com)

 

V meste Santiago de Cuba stojí mohutná pevnosť Castillo de San Pedro de Morro, ktorá v 17 storočí chránila obyvateľov ostrova pred pirátmi. Dnes slúži ako múzeum s vyhliadkou na šíre more. 

Na polostrove rozlohy 5000 km2 sa rozprestiera národný park Zapata. Nedotknutá príroda je domovom tisícov druhov vtákov a iných živočíchov, vrátane hrozivého krokodíla. Peninsula de Zapata je tiež rajom pre potápačov. Hlboké jaskyne, plné slanej vody ukrývajú nádherné koraly plné exotických rýb a rôznych potvoriek. 

Obľúbeným cieľom historických bádateľov je Mauzóleum Che Guevaru v meste Santa Clara. Pod obrovskou sochou kontroverzného kubánskeho revolucionára nájdete veľmi autentickú zbierku predmetov, ktoré používal, od oblečenia, cez lieky, ktoré užíval až po a fotografie z bojov za revolúciu, ktoré viedol. 

Varadero na polostrove Hicacos je hlavným cieľom milovníkov športu a luxusných holetových rezortov. Pôsobí tu niekoľko desiatok potápačských centier.

Kubánske ostrovy predstavujú len malú časť územia, napriek tomu sú obľúbenými destináciami s idylickými plážami. Patria k nim hlavne Cayo Santa Maria, Cayo Largo, Cayo Coco a ďalšie.

Obľúbená oblasť Varadero na severe Kuby

Obľúbená oblasť Varadero na severe Kuby (Zdroj: Canva.com)

 

Pláže

Playa Ancón neďaleko mesta Trinidad je známa snehobielym pieskom a príjemnou vodou na kúpanie. Nekonečne pestrý podmorský život sem láka potápačov z celého sveta. Alebo sa vyberte na obľúbenú pláž Ernesta Hemingwaya, Playa Pilar, ktorá je veľmi dobre udržiavaná a pokojná. 

Playa Ancón pri meste Trinidad, Kuba

Rozprávková Playa Ancón (Zdroj: Canva.com)

Obľúbeným cieľom dovolenkárov je aj uzučký polostrov Varadero s 20 km krásne bieleho piesku na pobreží azúrového mora. Od konca 19. storočia nie je ničím iným, než luxusným letoviskom. 

Skutočný karibský raj zažijete na ostrovčeku Cayo Largo del Sur pri južnom pobreží Kuby, na pláži Playa Paradiso, alebo na Cayo Levis, ostrovčeku s nedoktnutou prírodou.

Viac informácii o plážach na Kube >


Výlety na Kube

Naprieč ostrovom Kuba možno naplánovať výlety rôzneho druhu. Obdivovatelia hôr a jaskýň najčastejšie miera do Piñar del Rio.

Mesto Trinidad patrí k svetovému dedičstvu UNESCO. Je koncentráciou tých najzaujímavejších stavieb na celom ostrove. Obdivovať ich môžete najmä na Plaza Mayor, kde sa nachádza Kostol Najsvätejšej trojice. Trinidad je popretkávané farebnými uličkami a panskými domami, ktoré sú odrazom niekdajšieho bohatstva obyvateľov (nie len) z pestovania trstiny.  

Národný park Viñales sa rozprestiera v údolí pohoria Cordillera de Guaniguanico. Za návštevu stoja jaskyne, no pozornosť pútajú najmä vápencové útvary mogoty, staré 160 miliónov rokov. Vyhliadka Los Jazmines vám poskytne nádherný panoramatický obraz vápencových skál oblopených lesmi. 

Mnohí si nenechajú ujsť výstup na najvyšší vrch Kuby Pico Turquino s nadmorskou výškou 1972 metrov. Milovníci histórie nevynechajú výlet k najstaršej pevnosti Castillo de la Real Fuerza. Okrem spomenutých je v Kube množstvo historických miest a pamätníkov, ktoré dokumentujú rôzne obdobia histórie.

Viac informácii o výletoch na Kube>

 

Mesto Trinidad na Kube

Trinidad je jedno z najstarších kubánskych miest (Zdroj: flickr/cc/Gregory "Slobirdr" Smith)

 

Doprava

Vyzbrojte sa trpezlivosťou a neočakávajte presne načasované príchody dopravných prostriedkov. Cestovné v miestnych autobusoch vás bude stáť približne 1 CUC (0,90 centov). Autobusy sú často plné ľudí a stoja nielen na zastávkach, ale aj na semaforoch. V cestovných poriadkoch sa vyznajú len miestni. Východiskovým bodom je zastávka Parque de la Fraternidad. Za súkromné autobusy, ktoré sú o mnoho pohodlnejšie a klimatizované, si priplatíte asi 10 CUC (9 eur). 

Ceny prenájmu auta sa pohybujú od 30 do 100 CUC (27 - 90 eur). 

Okrem toho môžete využiť taxislužbu, buď klasické Cubataxi, alebo Lady, štýlové staré americké autá. Cesta vás vyjde minimálne 1 CUC za štart + 0,50 CUC za každý kilometer. Na kratšie vzdialenosti vás ochotne odvezú bicyklovým taxíkom za 1 CUC.

 

Miestna kuchyňa

Dominantnou surovinou kubánskej kuchyne je bravčové mäso, ktoré sa najčastejšie marinuje v šťave z citrusov s koreninami a následne griluje. Ryža s čiernou fazuľou sa nazýva arroz morro a spolu s bravčovým mäsom tvoria pokrm, pomenovaný congri. Okrem ryže sa ako prílohy varia hľuzy, ako malanga či sladké zemiaky. 

Pre kubánsku kuchyňu sú typické vyprážané banány. Ako predjedlo sa podávajú ovocné šaláty, dezertom je najčastejšie zmrzlina alebo karamelový puding Flan, prípadne torty s ananásom či sladký chlieb s kandizovanou papájou. 

Kuba by nebola Kubou bez legendárneho rumu. Vyrába sa z kvalitnej cukrovej trstiny, teda melasy, a dozrieva v sudoch minimálne 2 roky. Čím dlhšie zrie, tým má tmavšiu farbu a výraznejšiu chuť a vôňu. Po dozretí sa filtruje cez čierne uhlie. Delikátne rumy sa označujú pečaťou Vigia

A ak je pre vás čistý rum prisilný, ochutnajte výborné cuba libre, mojito či daiquiri v miestnych baroch. 

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Neodporúča sa piť inú ako balenú alebo prevarenú vodu. Tiež je vhodné vynechať v nápojoch ľadové kocky. Mlieko je pasterizované a mliečne výrobky s výnimkou niektorých lacných zmrzlín sú bezpečné pre konzumáciu. Za všeobecne bezpečné sú tiež považované ovocie, morské plody a mäso.

Na Kube sú platné dve meny: Kubánske konvertibilné peso (CUC) a Kubánske peso (CUP), ktoré je však akceptované iba pri niektorých poľnohospodárskych komoditách. Turistom vo väčšine miest na Kube postačujú cudzie meny ako americký dolár, kanadský dolár a euro. Tieto meny sú všeobecne akceptované. Výmena meny je možná v zmenárňach, ktoré sú zvyčajne v hoteloch a uliciach miest. Neodporúča sa meniť na USD, pri tomto prevode sa účtuje prirážka vyše 10 %.

Bankomatov je na Kube veľmi málo. Rovnako možnosť platiť kreditnou kartou Visa alebo Mastercard je dosť obmedzená.