Mexiko - Základné informácie

Mexiko

Mexiko

Krajina v Stredná Amerika
 • Časové pásmo: -5 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 109 miliónov
 • Hlavné mesto: Mexico
 • Jazyk: španielčina
 • Mena: Mexické peso (MXN)
 • Menový kurz: 1€ = 24,051 (MXN)

 

Mexiko leží v južnej časti Severnej Ameriky a je celosvetovo štrnástou najväčšou krajinou sveta. Krajina celkom obsahuje štyri pohoria a väčšina severného a centrálneho územia leží vo vysokých nadmorských výškach. Od severu k juhu je Mexiko delené dvomi horskými pásmami a to Sierra Madre Oriental a Sierra Madre Occidental. V strede krajiny, od východu na západ sa rozprestiera pohorie Sierra Nevada a na juhu Mexika leží Sierra Madre del Sur. Nielen tieto horské oblasti sú známe veľmi bohatou biodiverzitou rastlinných a živočíšnych druhov.

Západné pobrežie Mexika pripadá k Tichému oceánu, východná časť pobrežia pripadá na Mexický záliv, ktorý je napojený na Atlantický oceán a Karibské more. K Mexiku prináležia aj priľahlé ostrovy. Celková dĺžka pobrežia dosahuje dĺžku vyše deväťtisíc kilometrov. Pôvodnými obyvateľmi Mexika sú indiáni, ktorí tvoria dnes 30% populácie. Medzi najpočetnejšie kmene patria Nahuovia (potomkovia Aztékov), Mayovia a Zapotékovia. Väčšinu populácie tvoria miešanci indiánov a belochov, nazývaní Kreoli.

 

Základné informácie

 

 • Časové pásmo: UTC – 8 až UTC -6
 • Počet obyvateľov: 109 miliónov
 • Hlavné mesto: Mexico
 • Jazyk: španielčina
 • Mena: peso (MXN)
 • Menový kurz: 1€ = 20,5 MXN

Pohľad na pláž v meste TulumPohľad na pláž v meste Tulum (Zdroj: flickr/cc/Stefano Ravalli)

 

Ceny v Mexiku

Pri porovnaní spotrebiteľských cien zistíme, že Mexiko je o polovicu lacnejšou krajinou ako Slovensko. Ceny potravín sú nižšie o približne 35% a reštaurácie o 23%.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1,16 €
 • Voda (1,5l) = 0,60 €
 • 1l mlieka = 0,7 €
 • 1kg syra = 4 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 3,90 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 3,90 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 9 €
 • Kapučíno = 1,60 €
 • Fľaša vína = 5,80 €

Krásne pobrežie v MexikuKrásne pobrežie v Mexiku (Zdroj: flickr/cc/Dennis Jarvis)

 

Očkovanie a choroby v Mexiku

Pri návšteve Mexika sa nevyžaduje žiadne špeciálne očkovanie. Miestne podmienky sa však môžu meniť, preto je pred cestou vhodné informovať sa na oddelení cudzineckých chorôb v príslušnej nemocnici na Slovensku.

Zdravotná starostlivosť je na dobrej úrovni. V Mexiku zdravotnú starostlivosť poskytujú ako štátne, tak súkromné zariadenia, ktoré sú však oveľa drahšie.

Pri ceste do Mexika sa odporúča uzatvorenie komerčného zdravotného poistenia.

 

Bezpečnosť v Mexiku

Bezpečnostná situácia je stabilná a dobrá. Rizikom je vysoká kriminalita v krajine. Neodporúča sa turistom cestovať v noci, osamote alebo cestovať do oblastí považovaných za nebezpečné ako Michoacán, Guerrero, Oaxaca, Chiapas a severné Mexiko pri hraniciach s USA.

 

Je bezpečné cestovať do Chorvátska v čase Korony?

Doklady do Mexika

Pri cestovaní do Mexika za účelom turistiky nie je potrebné cestovné vízum, ak pobyt nepresiahne 180 dní. Pri vstupe sa vyžaduje platný cestovný pas, ktorého platnosť je viac ako 6 mesiacov po návrate z Mexika.

Každý turista si môže okrem osobných vecí priniesť tovar v hodnote maximálne 300 USD, v opačnom prípade mu bude vyrubený poplatok. Batožina podlieha colným kontrolám.

Palenque je významné mayská archeologická lokalita v blízkosti rovnomenného súčasného mestaPalenque je významné mayská archeologická lokalita v blízkosti rovnomenného súčasného mesta (Zdroj: flickr/cc/Dennis Jarvis)

 

Cestovné doklady do Mexika

☎ Dôležité čísla v Mexiku

 

 • Tiesňová linka: 066
 • Prvá pomoc, zdravotníci: 065
 • Polícia: 080
 • Hašiči: 068
 • Turistické informácie: 078

Telefónna predvoľba do Kambodže: +52

Playa del CarmenPlaya del Carmen (Zdroj: flickr/cc/David Stanley)

 

Počasie v Mexiku

Mexiko je rozsiahla a geograficky veľmi členitá krajina. Leží v subtropickom pásme a má štyri výškové podnebné pásma.

Horúca krajina do výšky 800 metrov nad morom má priemernú ročnú teplotu viac ako 23 °C s teplejšími letami a chladnejšími zimami. Rozdiel teplôt medzi obdobiami sú okolo 5 °C. Do tohto podnebného pásma spadajú obe pobrežia Mexika, kde celoročne denná teplota zvyčajne neklesá pod 27 °C.

Mierna krajina do výšky 1700 metrov má priemerné teploty v rozmedzí 17 – 23 °C. Chladné pásmo zahŕňa územia do výšky 2500 metrov nad morom s priemernými teplotami pod 17 °C. Posledné podnebné pásmo zahŕňa oblasti večného snehu.

Hlavná turistická sezóna v Mexiku je v zimnom období, hlavne počas Vianočných sviatkov a Nového roka. Turistický vrchol je aj počas Veľkej Noci.

Viac informácii o počasí v Mexiku >

Krásny pohľad na mestoGuanajuatoKrásny pohľad na mesto Guanajuato (Zdroj: flickr/cc/Bud Ellison)

 

Zaujímavé miesta

Mesto Mexiko je hlavnou metropolou krajiny a vyhľadávanou mestskou destináciou Mexika. Radí sa k najväčším metropolitným oblastiam sveta a zahŕňa 16 mestských častí a viac ako 300 mestských štvrtí. Najväčšie turistické atrakcie sú sústredené hlavne v historickom centre mesta. Patria sem napríklad námestie Plaza de la Constitición, Palác výtvarných umení, park Alameda, Plaza Garibaldi a mnohé ďalšie.

K obľúbeným plážovým letoviskám Mexika patria mnohé oblasti na pobreží. Obľúbený Cancún v severovýchodnom rohu polostrova Yucatan ponúka dokonalé pláže Karibského mora. Je tiež vstupnou bránou do histórie a kultúry Mayov a je súčasťou známeho úseku pobrežia Riviera Maya. Na západe pohoria Sierra Madre je vodami Tichého oceána obmývané pobrežie Riviera Nayarit. Je obľúbené u turistov, ktorí hľadajú pokojný a rustikálny kút Mexika s typickou vidieckou krajinou. Pobrežie je lemované sviežou džungľou a ponúka skvelé podmienky pre vodné športy.

Mexické mestá majú osobitý charakter, históriu aj ponuku atrakcií. Banícku minulosť môžete objavovať v meste Angangueo, koloniálnu architektúru v meste Alamos alebo Real del Monte. Impozantnú cirkevnú architektúru nájdete v meste Tepotzotlan a vstupnou bránou k panenskej prírode môže byť mestečko Valle de Bravo.

Viac informácii o zaujímavých miestach v Mexiku >

Pico de Orizaba je masívny, v súčasnosti neaktívny stratovulkán v MexikuPico de Orizaba je masívny, v súčasnosti neaktívny stratovulkán v Mexiku (Zdroj: flickr/cc/Eneas De Troya)

 

Výlety

Nezabudnuteľným zážitkom z Mexika je pre mnohých turistov výlet na Izabelin ostrov. Z prístavu San Blas zamierite do prírodného kráľovstva, kde zažijete blízke stretnutie s druhmi ako v mori, tak vo vzduchu i pôde pod nohami. K atrakciám patria žraloky, delfíny i morské korytnačky.

Archeologické náleziská a pamiatky patria k turisticky najnavštevovanejším atrakciám Mexika. Početné archeologické štruktúry a historické nápisy možno obdivovať v komplexe Yaxchilan na brehu rieky Usumacinta v obci Ocosingo. Zaujímavé je aj mayské nálezisko Palenque na severovýchode štátu Chiapas. Nachádzajú sa tu typické mayské pyramíny a mnohé hieroglyfy, ktoré značne prispeli k štúdiu mayskej civilizácie.

Viac informácii o výletoch v Mexiku >

Pláž v turisticky veľmi obľúbenom mexickom meste CancúnPláž v turisticky veľmi obľúbenom mexickom meste Cancún (Zdroj: flickr/cc/dronepicr)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Na pitie a umývanie zubov sa dôrazne odporúča iba balená voda, ktorú používa aj miestne obyvateľstvo.

Najnižšie ceny na dovolenku v Mexiku môžete získať v období od jari do jesene. Hoci spadá do obdobia dažďov, typické je krátka prehánka po ktorej opäť svieti slnko a môžete si užívať radovánky na pláži.

Pozor na znak dolára pri označovaní cien. Niekedy sú týmto znakom označované aj ceny v pesos, preto sa radšej vždy vopred opýtajte.

Pri nakupovaní suvenírov a upomienkových darčekov môžete dosť ušetriť, ak zvládate majstrovstvo zjednávania cien.

COVID-19 Garancia