Tipy na fakultatívne výlety - Mexiko

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Mexika so sprievodcom.

 

Stredoamerická krajina Mexiko láka turistov svojou rozmanitosťou, nájdete tu zasnežené kopce vrchov, dažďové pralesy a piesočnaté pláže obmývané azúrovým morom. Milovníkov histórie zaujmú pozoruhodné odkazy indiánskej a koloniálnej histórie, ktoré tu zanechali najmä Mayovia a Toltékovia. Ponúkame vám niekoľko tipov na zaujímavé miesta, výlety a zážitky.

TIP: Pred tým ako sa začítate si pozrite našu ponuku na poznávacie zájazdy Mexiko.

 

Fakultatívne výlety so slovenským sprievodcom:

Chichen Itza

Jedným z hlavných produktov krajiny je tequila a aj z tohto dôvodu započneme naše dobrodružstvo práve návštevou fabriky na výrobu tohto nápoja tradičnou cestou. Navštívime jeden zo siedmich novodobých divov sveta, mystickou Chichen Itza. Návšteva potrvá približne 2 hodiny. Spoznáme Kukulkanov chrám, na ktorom počas jarnej a jesennej rovnodennosti je možné pozorovať prírodný fenomén, zostup opereného hada,  neskôr si pozrieme a vysvetlíme princíp rituálnej hry Pelota a taktiež sa pozrieme na Chrám Bojovníkov okrem iných. Tretia zastávka bude návšteva cenotu, v ktorom je možné plávať. Pre Máyov boli cenoty posvätným
miestom, pretože verili že je to vstup do podsvetia. Náš deň zakončíme návštevou koloniálneho mestečka Valladolid

  • Cena cca. 129 USD

 

Tulum, Coba, Cenote

Začneme náleziskom v Tulume. Vzhľadom na vzdialenosť od rezortu je veľmi blízkym a ľahko dostupným cieľom. Mesto je totiž postavené na zďaleka viditeľnom 12 m vysokom útese, ktorý sa vypína nad tyrkysovo - modrým morom. Toto nálezisko svojho času bolo najdôležitejším náboženským a politickým centrom na východnom pobreží Yucatánu.

Ďalšia zastávka bude návšteva miestnej indiánskej komunity. Počas návštevy Vám popíšeme ako si potomkovia Máyov žijú do dnes. Pokračujeme v archeologickom  álezisku Cobá. Toto miesto je známe najmä vďaka pyramíde Nohoch Mul, pri ktorej je vhodné spomenúť, že je to jediná pyramída v širokom okolí na ktorú sa dá do súčasnosti vystúpiť a pozorovať okolitú prírodu z 42 m vysokej pyramídy. V tomto archeologickom nálezisku sa našla stéla, na ktorej archeológovia dešifrovali magický dátum 21. 12. 2012.

Náš deň zakončime návštevou cenotu, v ktorom sa nachádza krištáľovo čistá voda a je príjemným a chladivým spestrením dňa.m.

  • Cena cca. 129 USD

 

Tikal Express

Spoznajte jedno z najznámejších a najväčších archeologických nálezísk v mayskom svete. 
Objavte krásu guatemalskej džungle a nespočetné druhy fauny a flóry na krásnom celodennom výlete do archeologického náleziska TIKAL. Vystúpte na najvyššiu pyramidu v Mayskom svete "Templo IV" s výškou takmer 70 m, vstupte do objektu “Strateného sveta” alebo komplexu Q, ktorý bolo zasvätený božstvám podsvetia. Nasleduje obed v miestnej reštaurácii a potom presun na letisko vo Flores a návrat do Mexika vo večerných hodinách.

Minimálny počet účastníkov je 6 max. 10

  • Cena cca. 399 USD

 

Stratený Uxmal

Jedno z najdôležitejších miest tzv. klasického obdobia je Uxmal. Počas našej prehliadky budete mať možnosť uvidieť kúzelníkovu pyramídu, ktorá vďaka mayskému „storočiu“ bola dovedna 5x prestavaná.

Potom sa pozrieme na Chrám mníšok, budeme pokračovať vystúpením na pyramídu Gran Pyramide a rozhodne nemôže chýbať výstup na kráľovský palác odkiaľ je krásny výhľad na celé archeologické nálezisko. Potom obed a nakoniec kúpačka v cenote. Cenote je vstup do podzemnej rieky.

Na Yucatánskom poloostrove sa dosiaľ identifikovalo viac ako 3000km týchto podzemných riek, tvoria tak najväčšiu podzemnú riečnu sieť na svete.

  • Cena cca. 159 USD

 

Xplor

Zaži tvoje dobrodružstvo vo vnútri Xplor prírodnej džungli a objavuj fascinujúce tisícročné skalné vápencové stalagmity a adrenalínové aktivity s najmodernejším a najbezpečnejším vybavením: šoféruj 10 km v terénnych autách pod aj na zemi, plav sa na pltiach v až 570 metrov dlhých okruhov po zatopených jaskyniach kryštálovo čistou vodou, leť nad mexickou Yucatánskou džungľou na 14 kladkových dráhac

  • Cena cca. 179 USD

 

Xcaret

Zábavný park Xcaret Vám umožní vychutnať si prírodný raj na zemi v srdci Máyskej Riviéry, s možným vstupom na viac ako 40 rôznych atrakcií a aktivít. Pozývame Vás vychutnať si jeden celý deň plný zábavy a zúčastniť sa na kultúrnych akciách ako rituálny ceremoniál Voladores, rituálna hra Pelota a večerné predstavenie Vive México en Xcaret. Zaujímavosťou parku je, že v roku 2016, 2017 a 2019 vyhral ocenenie pre najkrajší a najlepší park na svet

  • Cena cca. 169 USD

 

Isla Contoy

Najprv Vás vezmeme na ostrov Contoy. Ostrov je prírodnou rezerváciou a významným hniezdiskom vodných vtákov. Contoy je považovaný za najlepší ekoturistický výlet v regióne. Odpočinok na panenskej pláži ostrova je nezabudnuteľný zážitok aj pre najnáročnejších cestovateľov. Šnorchlovanie na korálovom útese, ktorý je druhý najdlhší po Austrálskom bariérovom útese. Identifikovalo sa viac ako 200
druhov podmorských živočíchov. Nakoniec sa navštívi nádherný ostrov Mujeres s množstvom kultúry a histórie. V cene nie je zahrnutý prístavný poplatok cca 13 USD za osobu. Ten sa platí na mieste pri príchode do prístavu.

  • Cena cca. 179 USD

 

Plávanie so žralokmi

Skoro ráno vyrazíme z Vášho hotela do prístavu v Cancúne (presun trvá cca 40 min.). V prístave zhruba o 7:45 ráno nastúpime na loď a zhruba po hodinovej plavbe dorazíme na miesto, kde sa tieto nádherné a
neškodné žraloky vyskytujú. Zvláštnosťou týchto žralokov je, že nejedia mäso iba planktón a nemajú zuby. Počas jednej hodiny uskutočníme 2 až 3 plávania so žralokom veľrybím (v závislosti od fyzickej zdatnosti
klientov), pričom sa bude plávať vo dvojiciach. Úspešné plávanie so žralokmi ukončíme vynikajúcim krevetovým kokteilom. 

  • Cena cca. 195 USD

 

Cenotes a korytnačky

Šnorchlovanie s profesionálnym sprievodcom, ktorý Vás zoberie do miest, kde budete môcť vydieť pestrofarebný podmorský život a krásne morské karety (druh morských korytnačiek). Potom šnorchlovanie v cenote. Cenoty boli vstupnou bránou do mayského podsvetia. Na Yucatáne nemáme rieky, iba tie podzemné a cenote tvorí vstup do tých riek. Voda je čistá a teplota vody má priemerne 25°C. Cena nezahrňuje  ekologický poplatok. Ten sa platí na mieste.

  • Cena cca. 89 USD

 

 

Ďalšie fakultatívne výlety sprevádzané bez slovenského sprievodcu

Chichén Itza

Obdivovateľom mayskej kultúry odporúčame navštíviť pozostatky mayského mesta Chichén Itzá v srdci polostrova Yucatán. Táto vzácna archeologická oblasť predkolumbovského obdobia je od roku 1988 zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Obyvatelia mesta mali problém s vodou a jedinými zdrojmi boli dve vyhĺbené studne. Podľa toho dali mestu aj meno Chichén Itza, čo znamená „Pri ústach prameňa Itza “. Okrem studní uvidíte observatórium, Chrám bojovníkov a najznámejšiu stavbu komplexu - Kukulkánovu pyramídu.

Cena: dospelý 78 EUR, dieťa 6 – 12 rokov 56 EUR

Kukulkánova pyramída v Chichén ItzaKukulkánova pyramída v Chichén Itza (Zdroj: flickr/cc/yonkis_at_34)

 

Cobá

Za mayskou kultúrou môžete vyraziť aj do starobylého mesta Cobá 44 km severozápadne od Tulumu v Quintana Roo na polostrove Yucatán. V okolí dvoch lagún v  džungli sú roztrúsené pozostatky mesta. Nachádza sa tu najväčšia sieť kamenných hrádzí starovekého mayského sveta a Nohoch Muul, najstaršia pyramída na Yucatáne.

Cena: dospelý 97 EUR,  dieťa  6 – 12 rokov 88 EUR

Najstaršia pyramída na Yucatáne – Nohoch MuulNajstaršia pyramída na Yucatáne – Nohoch Muul (Zdroj: flickr/cc/My Cancun Tours)

 

Ek Balam – Valladolid

25 kilometrov severne od mesta Valladolid a 56 kilometrov severovýchodne od Chichén Itza na Yucatáne sa nachádza pomerne malé, no významné nálezisko Ek Balam. Spadá do obdobia predklasickej až poklasickej mayskej ríše. Vstupná brána sa skladá so štyroch vstupov tzv. Gemini. Súčasťou výletu je aj návšteva už spomínaného koloniálneho mesta Valladolid.

Cena: dospelý 83 EUR,  dieťa  6 – 12 rokov 60 EUR

Palác v Ek BalamPalác v Ek Balam (Zdroj: flickr/cc/Spierry Images)

 

Mexiko City

Hlavné mesto Mexico city leží vo vnútrozemí a je súčasne aj najväčším mestom krajiny. Zaujímavosťou je, že je to mesto s najväčším počtom múzeí na svete. Za videnie stojí námestie Zócalo s najväčšou katedrálou kontinentu z čias baroka, El Angel (pamätník nezávislosti), katedrály a kostoly a plávajúce záhrady Xochimilco zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Odporúčame aj návštevu fascinujúcej štvorstupňovej pyramídy v neďalekom meste Tula.  

Katedrála Metropolitana v Mexiko CityKatedrála Metropolitana v Mexiko City (Zdroj: flickr/cc/PIMezzomo)

 

Tulum a Playa Paraiso

Bývalý mayský prístav a zrúcaniny opevneného mesta Tulum nájdete na 12 metrov vysokom útese pozdĺž východného pobrežia polostrova Yucatán na pobreží Karibského mora v Quintana Roo.  Mesto, ktoré zažilo svoj vrhol v období medzi 13. a 15. storočím je dnes jedným z najlepšie dochovaných mayských lokalít. Nasleduje oddych na krásnej pláži Playa Paraiso.

Cena: 53 EUR

Pozostatky stavby v meste TulumPozostatky stavby v meste Tulum (Zdroj: flickr/cc/StGrundy)

 

 

Xel-ha

Prírodná rezervácia Xel-ha  spája ekoturistiku a vodný zábavný park do jedného celku, nájdete ho na pobreží Karibiku v Quintana Roo, obec Solidaridad. Je to približne 240 kilometrov severne od Chetumal a 122 kilometrov južne od Cancúnu. Svoj názov nesie podla blízkej archeologickej lokality. V parku si môžete zaplávať s delfínmi alebo sa prejsť po morskom dne.

Cena: 95 EUR

Cena za spojený výlet Tulum + Xel-ha: 113 EUR

Predstavenie delfínov v Xel-haPredstavenie delfínov v Xel-ha (Zdroj: flickr/cc/Grant & Kelly_D50)

 

Xcaret

Spojenie prírodných a architektonických skvostov uvidíte v eko-archeologicko parku v Xcaret na Karibskom pobreží v Quintana Roo na známej Riviera Maya. Leží približne 75 kilometrov južne od Cancúnu a 6,5 km od Playa del Carmen. Okrem pozostatkov mayskej kultúry je zážitkom aj oddych na pláži a šnorchlovanie v lagúne, jaskyne, delfíny, farma s exotickými vtákmi, návšteva miestnej botanickej záhrady, múzeum mexického umenia či akvárium s koralovým útesom.

Cena: dospelý 116 EUR,  dieťa  6 – 12 rokov s výškou do 140 cm 60 EUR

Pohľad do parku v XcaretPohľad do parku v Xcaret (Zdroj: flickr/cc/Jack-Olsen)
 

Ostrov Cozumel

Z mesta Playa del Carmen na pobreží Mexika sa môžete trajektom po 45 minútovej plavbe vylodiť na najväčšom mexickom ostrove Cozumel. Tunajšia útesová bariéra sa tiahne až k pobrežiu Belize a Hondurasu, ide o jeden z najväčších koralových útesov na svete. Potápači sem prichádzajú, aby spoznali takmer nedotknutý podmorský svet, farebné koraly a morské korytnačky, menšie druhy žralokov alebo manty. Okrem toho sú tu ideálne podmienky na pokojné kúpanie, odpočinok na pláži alebo plavbu na lodi so skleneným dnom.

 

Vody pri ostrove Cozumel lákajú milovníkov potápaniaVody pri ostrove Cozumel lákajú milovníkov potápania (Zdroj: flickr/cc/Don Russ)
 

Isla Mujeres

Isla Mujeres je ostrovom v Karibskom mori približne 13 kilometrov od pobrežia polostrova Yucatan. Ponúka oddych na krásnych plážach akou napríklad Playa Norte, kúpanie v tyrkysovej vode, skúmanie koralových útesov, prehliadku korytnačej farmy, haciendy piráta Mundac, chrámu majskej bohyne Ixcel, podmorské múzeum The Cancun Underwater Museum neďaleko západného pobrežia ostrova alebo si môžete zaplávať s delfínmi a rajami v delfináriu.

Cena: 140 EUR  

Piesočnatá pláž na ostrove Isla MujeresPiesočnatá pláž na ostrove Isla Mujeres (Zdroj: flickr/cc/Saad Naqvi)
 

Jungle Tour

Ide o takmer trojhodinový výlet pre 2 osoby motorovým člnom po lagúne Nichupté ku koralovým útesom a do mangrovníkovej džungle. Nechýba ani zastávka na šnorchlovanie a poznávanie podmorských krás.

Plavba na člne po lagúne NichuptéPlavba na člne po lagúne Nichupté (Zdroj: flickr/cc/Jimmy Vazquez)
 

Plavba – mexické ostrovy

Počas pokojnej plavby spoznáte neobývané i obývané mexické ostrovy. Zastavíte sa na malom ostrove cca 30 km severne od Isla Mujeres - Isla Contoy, ktorý 1998 vyhlásený za národný park. Oblasť je plná tropických druhov zvierat, vtákov a rastlín a sú tu veľmi dobré podmienky na poznávanie podmorského bohatstva.  Výlet pokračuje na ostrov Isla Mujeres, kde sa nachádza delfinárium, podmorské múzeum a zaujímavá architektúra. Oddýchnete si na krásnej piesočnatej pláži.

Cena: 129 EUR

Časť ostrova Isla ContoyČasť ostrova Isla Contoy (Zdroj: flickr/cc/A.C PIKTUR)

 

Delfíny a Cancún

Ak máte radi šou s delfínmi, tak navštívte niektoré predstavenie, kde uvidíte zábavný program s týmito inteligentnými tvormi. Základný program trvá 20 minút, dlhá šou až hodinu.

Predstavenie s delfínmi v Cancúne
Predstavenie s delfínmi v Cancúne (Zdroj: flickr/cc/Rob Igo Photography)