Cancún a Riviera Maya - Základné informácie

Mexiko

Cancún a Riviera Maya

Lokalita v Mexiku

 

Cancún je rušným dovolenkovým strediskom na juhovýchode Mexika, konkrétnejšie v štáte Quintana Roo. Mesto je situované na polostrove Yucatán, ktorého brehy obmýva Karibské more.

Pôvodne obývali územie mayské kmene. Prvýkrát sa mesto Cancún objavilo na mapách z 18. storočia.

Krásne pláže Cancúnu sú len zriedkakedy preplnené. Okrem oddychu a kúpania môžu návštevníci vyskúšať rôzne aktivity, vodné športy alebo sa vydať za poznávaním historických pokladov a zaujímavých miest. Cancún sa stal vyhľadávaným dovolenkovým cieľom aj vďaka pestrému nočnému životu a preslávenej mexickej kuchyni. Navyše sú tu najlepšie vlny na surfovanie v celom Mexiku.

Belavé pláže a azúrové more Cancúnu

Belavé pláže a azúrové more Cancúnu (Zdroj: flickr/cc/artxus)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC -6 hodín
 • Počet obyvateľov: 630 000
 • Hlavné mesto: Mexico City (hlavné mesto Mexika)
 • Jazyk: španielčina
 • Mena: Mexické peso (MXN), 1 € = 21,2869 MXN

 

CENY V CANCÚNE

Oficiálnym platidlom v stredisku i v celom Mexiku je mexické peso. Delí sa na 100 centavos. Bankomaty sú pomerne ľahko dostupné a akceptujú všetky známe platobné karty. Na turistických atrakciách sa často dá platiť aj americkými dolármi. Ceny služieb a tovaru sú vyššie ako u nás.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 26 MXN
 • Voda (1,5 l) = 18 MXN
 • 1 l mlieka = 17 MXN
 • 1 kg miestneho syra = 96 MXN
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 82 MXN
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 203 – 320 MXN
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 70 MXN
 • Cola (0,33 l) = 15 MXN
 • Kapučíno = 34 MXN
 • Pivo = 45 MXN

Kukulkánova pyramída v Chichen Itzá

Kukulkánova pyramída v Chichen Itzá (Zdroj: flickr/cc/TiaSerre)

 

OČKOVANIE A CHOROBY V CANCÚNE

Zdravotníctvo v Cancúne dosahuje pomerne vysokú úroveň. Vysoké sú však aj ceny za poskytované služby. Doporučujeme preto venovať zvýšenú pozornosť kvalitnému cestovnému poisteniu. Za lekárske ošetrenie sa platí priamo na mieste v hotovosti alebo kreditnou kartou.

Žiadne špeciálne očkovanie sa od slovenských občanov nevyžaduje. Odporúčame si prekontrolovať očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára. Zvážte očkovanie proti hepatitíde typu A.

 

BEZPEČNOSŤ V CANCÚNE

Mexiko celkovo má vysokú mieru kriminality. Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky vyzýva slovenských občanov k dodržiavaniu všeobecných zásad bezpečnosti. Nepohybujte sa mimo strážených turistických zón, necestujte osamote v nočných hodinách, neupozorňujte na seba drahými šperkami či elektronikou, nezdržiavajte sa v davoch a vyhotovte si kópiu dokladov. Originál dokladov uschovajte v hotelovom trezore.

 

Je bezpečné cestovať do Chorvátska v čase Korony?

DOKLADY V CANCÚNE

Pre slovenských občanov platí bezvízový vstup do krajiny a to pri dodržaní nasledovných kritérií. Váš pobyt nesmie presiahnuť dobu 180 dní, účelom cesty musí byť jedine dovolenka a váš cestovný pas musí byť platný ešte aspoň 6 mesiacov po návrate z Cancúnu. V prípade, že sa chystáte na dlhší pobyt, je nevyhnutné požiadať príslušné veľvyslanectvo o udelenie víza.

Potápanie pri pobreží Cancúnu

Potápanie pri pobreží Cancúnu (Zdroj: flickr/cc/sometimesthesea)

 

Cestovné doklady do Mexika

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V CANCÚNE

 

 • Polícia: 060, 080
 • INFOTUR – bezpečnosť turistov: 5250 0123
 • Prvá pomoc: 5722 8805
 • Hasiči: 080, 5768 3477
 • Informácie o miestnych telefónnych číslach: 040
 • Informácie o medzinárodných telefónnych číslach: 090

Telefónna predvoľba v Cancúne je +52.

 

POČASIE

Pre Cancún je príznačné tropické podnebie s veľmi malými rozdielmi teplôt počas roka. Striedajú sa obdobia sucha a dažďov. Vďaka príjemnému morskému vánku je priemerná teplota na pobreží 27ºC. Hlbšie do vnútrozemia je to však až 35ºC. Najpríjemnejšie počasie je v období november – február alebo v teplejšom období marec – apríl. Najvyššie horúčavy udrú v období od mája do septembra.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Za odkazom mayskej civilizácie sa vyberte do centrálnej časti Yucatánskeho polostrova. Práve tu pred rokom 1000 nášho letopočtu vzniklo mesto Chichen Itzá. Dominantou celej lokality je stupňovitá Kukulkánova pyramída s výškou 30 metrov. Táto vzácna pamiatka predkolumbovského obdobia je dnes zapísaná na zozname UNESCO.

Medzi najkrajšie pláže Cancúnu patrí rozľahlá pláž Playa Delfines. Jemný svetlý piesok obmýva sýtomodré more. Hovorí sa, že je tu najjasnejšia voda v celom okolí a veľmi čistá. Je to verejná pláž s možnosťami občerstvenia a dobrými podmienkami na parasailing.

Na juhu tzv. Cancun Hotel Zone (hotelovej zóny) je vybudovaný zábavný vodný svet – Wet´n Wild. Malí i veľkí návštevníci majú k dispozícii množstvo atrakcií vrátane rôznych toboganov a bazénov. Najväčšou atrakciou je bazén s delfínmi, medzi ktorými si môžete zaplávať.

Jedna z najväčších pláží Cancúnu – Playa Delfines

Jedna z najväčších pláží Cancúnu –  Playa Delfines (Zdroj: flickr/cc/leomtxwebmaster)

 

VÝLETY

Ak by vás oddych na plážach predsa len omrzel, môžete vyraziť na niektorý z množstva výletov. Obľúbené sú vyhliadkové plavby pozdĺž pobrežia. Často sú spojené s rybolovom, kúpaním či potápaním.

Waterpark Wet´n Wild

Waterpark Wet´n Wild (Zdroj: flickr/cc/Directorio Festejarte Mérida)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie – 110 V / 60 Hz. Používajú sa zástrčky amerického typu. Je nevyhnutné si zakúpiť cestovný adaptér.

Voda nie je vhodná na pitie. Doporučujeme kupovať vodu vo fľašiach.

COVID-19 Garancia