Havana a okolie - Základné informácie

San Cristóbal de La Havana, skrátene La Habana či Havana je hlavným mestom Kuby, významné obchodné centrum a hlavný prístav krajiny. Havana leží na severnom pobreží Kuby, južne od Florida Keys, na mieste, kde sa Mexický záliv pripája k Atlantickému oceánu. Havana sa rozdeľuje na pomyselné tri časti: Stará Havana, Vadado a prímestské okresy.

Prví Európania dorazili k brehom Kuby v roku 1509. O pár rokov neskôr začala výstavba hlavného mesta Havany. Zakladateľ mesta, Diego Velázquez de Cuéllar, dal nad mestom postaviť majestátnu pevnosť. Chránila mesto a umožňovala organizovať dobyvateľské výpravy. Najväčší rozmach mesto zažívalo od 18. do polovice 20. storočia, počas koloniálnej éry.  

Havana ponúka návštevníkom jedinečnú architektúru, krásne pláže lemované tropickými palmami, bezstarostnú atmosféru s cigarou a dobrou hudbou, zaujímavé múzeá či vychýrenú kubánsku kuchyňu. Stará časť Havany je plná vzácnych historických pamiatok prevažne z dôb koloniálnej éry. Niet divu, že je dnes pod ochranou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Pohľad do starej časti Havany

Pohľad do starej časti Havany (Zdroj: flickr/cc/Nick Kenrick..)

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

  • Časové pásmo: GMT -6 hodín
  • Počet obyvateľov: 2116000
  • Hlavné mesto: Havana je hlavným mestom Kuby
  • Jazyk: španielčina
  • Mena: Kubánske peso (CUP), Kubánske konvertibilné peso, (CUC), 1 € = 1,2 CUP, 1 € = 1,1983 CUC

CENY V HAVANE

Kuba používa dve oficiálne platobné meny. Kubánske peso (CUP) je mena skôr pre domácich Kubáncov. Dostávajú v nej výplatu a následne kupujú tovar. Ak si cudzinec chce zameniť eurá za miestnu menu, dostane automaticky kubánske konvertibilné peso (CUC).

Peniaze treba zásadne vymieňať v oficiálnych zmenárňach, hoteloch a bankách. Pomerne často natrafíte na nefunkčný bankomat a s platobnými kartami nemusíte pochodiť. Najlepšie je používať hotovosť.

Ceny niektorých potravín:

  • Chlieb = 0,50 CUC
  • Voda (1,5 l) = 1,3 CUC
  • 1 l mlieka = 2,30 CUC
  • 1 kg miestneho syra = 2,50 CUC
  • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 5 CUC
  • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 8 CUC
  • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 5 CUC
  • Cola (0,33 l) = 1,40 CUC
  • Kapučíno = 1,40 CUC
  • Pivo = 1 CUC

Catedral de San Cristóbal de la Habana

Catedral de San Cristóbal de la Habana (Zdroj: flickr/cc/h.chris)

OČKOVANIE A CHOROBY V HAVANE

Zdravotnícka starostlivosť je vo všeobecnosti na dobrej úrovni. Pre turistov sú dokonca vyhradené osobitné zariadenia. Platí sa v nich priamo na mieste a to v mene CUC (kubánske konvertibilné peso). Pred cestou do Havany sa zamerajte na uzatvorenie komplexného cestovného poistenia. Kvalitné poistenie vám uhradí aj prípadný prevoz z krajiny. Odporúčame si pred ošetrením preveriť krytie u poskytovateľa poistenia.

Pre krátkodobé pobyty si vystačíte s očkovaniami podľa slovenského očkovacieho kalendára. Ak plánujete dlhší pobyt v Havane, zvážte očkovanie proti hepatitíde typu A a B a tiež návštevu oddelenia cudzokrajných chorôb vo vašej nemocnici. Tam vám poskytnú komplexné informácie o aktuálnom stave.

Na celej Kube sa vyskytuje zvýšené množstvo komárov. Odporúčame si pribaliť repelenty. Kubánska vláda umožňuje turistom priviesť väčšie množstvo liekov. Využite túto možnosť, najmä čo sa týka liekov na žalúdočné problémy.

BEZPEČNOSŤ V HAVANE

Bezpečnostná situácia je pomerne stabilná. V posledných rokoch sa však výraznejšie zvýšila drobná kriminalita. Najhoršia situácia je v centre Havany. Nenechávajte svoje osobné veci bez dozoru, osobnú tašku noste na viditeľnom mieste a vyhýbajte sa davom. So sebou si vždy berte len menšiu hotovosť a kópiu dokladov. Upozorňujeme dovolenkárov, aby po zotmení nechodili k havanskej pevnosti Castillo del Moro. Z tejto oblasti sú často hlásené prepadnutia turistov. Autá parkujte len na strážených parkoviskách.

DOKLADY V HAVANE

Medzi Kubou a Slovenskou republikou platí obojstranná vízová povinnosť. Ak sa chystáte na turistickú cestu, ktorá nepresiahne 30 dní, postačí vám tzv. tarjeta del turista (turistická karta). Vydáva ju Veľvyslanectvo Kuby v Bratislave. Pri dlhšom pobyte je nevyhnuté požiadať o vydanie víz. Podmienkou pobytu je doklad o uzatvorenom zdravotnom poistení a spiatočná letenka.

Pevnosť Castillo del Moro

Pevnosť Castillo del Moro (Zdroj: pixabay/cc/skeeze)

Cerstovné doklady a podmienky vstupu Havana a okolie

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V HAVANE

  • Polícia: 106
  • Prvá pomoc: 83+ 1185, 831 2185, 201 2811-4
  • Hasiči: 105
  • Aktuálne informácie: 1-202-501-4444

Telefónna predvoľba v Havane je +53.

POČASIE

Havana, podobne ako celá Kuba, má tropické podnebie. Na počasie majú vplyv celoročne vanúce pasáty a tiež teplý Golfský prúd. Priemerné teploty sa pohybujú v januári a februári okolo 22ºC a v auguste stúpnu na cca 28ºC. Prehánky sa vyskytujú najmä v mesiacoch október, november a máj. Majú väčšinou formu krátkych prehánok.

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Nad havanským prístavom sa týči majestátna vojenská stavba – Castillo del Moro, u nás známa skôr ako Hrad Moro. Voľne sa dá názov pevnosti preložiť ako „Hrad na skale“. Vďaka svojej taktickej polohe slúžila ako orientačný bod a chránila vstup do prístavu. Pevnosť bola postavená v 16. – 17. storočí podľa návrhu Juana Bautisty Antonelliho.

Navštíviť sa oplatí tiež nádherné námestie Plaza de la Catedral v Starej Havane. Upúta vás dominanta námestia – Catedral de San Cristóbal de la Habana s jedinečnými vežami. Katedrála je jednou z najlepších ukážok barokovej architektúry na Kube. Badať na nej tiež toskánske prvky.

Asi tak po 20 minútach jazdy zo starej časti Havany dorazíte na krásnu pláž Playas del Este. Pláž lemovaná tropickými palmami je tvorená zlatistým pieskom. Lokalita je pokojná, v okolí je len pár barov, reštaurácií a hotelov.

Budova Kapitolu – El Capitolio

Budova Kapitolu – El Capitolio (Zdroj: pixabay/cc/12019)

VÝLETY

Najväčšie množstvo výletov na Kube sa organizuje práve z prístavu v Havane. Vybrať sa môžete napríklad do letoviska Varadero na polostrove Hicacos, plaviť sa katamaránom na najkrajšie kubánske pláže, ku koralovým útesom alebo skúsiť lodný výlet za pozorovaním delfínov. Organizujú sa tiež výlety do koloniálnej časti Havany, na vidiek po stopách cukrovej trstiny či na krokodíliu farmu.

Piesočnatá pláž Playa del Este

Piesočnatá pláž Playa del Este (Zdroj: flickr/cc/JAGarrido)

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

Turistom sa doporučuje používať na pitie výhradne vodu balenú vo fľaši. Voda z kohútiku obsahuje baktérie, ktoré u cudzincov vyvolávajú časté žalúdočné problémy. Vyhýbajte sa preto konzumácii nápojov a ovocia od pouličných predajcov. Nikdy neviete, či daný predajca používa prevarenú vodu.

El. napätie: 110 V / 60 Hz. Vo veľkých hoteloch sa používa aj 220 V / 50 Hz. Odporúčame si radšej kúpiť cestovný adaptér.

Havana nie je ideálnym miestom pre „dámsku jazdu“. Ak necestujete v sprievode mužov, snažte sa  držať medzi skupinkami turistov.