Trinidad & Tobago - Základné informácie

Trinidad & Tobago

Trinidad & Tobago

Krajina v Stredná Amerika
 • Časové pásmo: TM -4 hodiny
 • Počet obyvateľov: 1,2 milióna
 • Hlavné mesto: Port of Spain
 • Jazyk: angličtina
 • Mena: Dolár Trinidadu a Tobaga (TTD)
 • Menový kurz: 1€ = 7,659 (TTD)

 

V najjužnejšej časti Karibského mora sa rozprestierajú dva väčšie a asi 20 menších ostrovčekov. Poznáme ich pod názvom Trinidad a Tobago, podľa dvoch hlavných ostrovoch. Len 11 kilometrov od Afriky vzdialené ostrovy sú takmer celé pokryté hustými dažďovými lesmi.

Pôvodnú civilizáciu Arawakov vytlačili kmene Karibov a neskôr v 16. storočí masívna kolonizácia. V priebehu nasledovných storočí sa ostrovy snažili podmaniť najväčšie veľmoci. Dnes, aj napriek vyhlásenej nezávislosti, patrí pod správu britského Commonwealthu.  

Trinidad a Tobago si svoju reputáciu medzi slovenskými cestovateľmi ešte len buduje, no vďaka nádherným plážam s krištáľovo-čistou vodou, malebným zátokám, úchvatným koralovým útesom, divokej prírode i neobyčajnej miestnej kultúre si rýchlo získava svojich priaznivcov. Každý z ostrovov ponúka tak trochu inú dovolenku. Zatiaľ čo na Trinidade zažijete neutíchajúcu zábavu, dokonca je dejiskom najpopulárnejšieho karibského karnevalu, ostrov Tobago je naopak známe pokojnou atmosférou s miestami, kam nevstúpila ani ľudská noha.


ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: GTM -4 hodiny
 • Počet obyvateľov: 1 225 225
 • Hlavné mesto: Port of Spain
 • Jazyk: angličtina
 • Mena: Trinidadsko-tobažský dolár (TTD), 1 € = 7,5683 TTD

Nedotknutá príroda na ostrovoch

Nedotknutá príroda na ostrovoch (Zdroj: flickr/cc/tribu02)

 

CENY NA TRINIDADE A TOBAGU

V krajine sa platí trinidadsko-tobažským dolárom, ktorý sa delí na 100 centov. Na letiskách a v mestách sú ľahko dostupné zmenárne a bankomaty. Na Tobagu sú ceny o niečo vyššie ako na Trinidade. Jednoduché ubytovanie zoženiete už od 50 USD. Luxusnejšie ubytovanie začína na zhruba 120 USD za jednu noc.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 12,45 TTD
 • Voda (1,5 l) = 7,85 TTD
 • 1 l mlieka = 11,50 TTD
 • 1 kg miestneho syra = 36,80 TTD
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 45 TTD
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 161 TTD
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 40 TTD
 • Cola (0,33 l) = 5,90 TTD
 • Kapučíno = 18,40 TTD
 • Pivo = 10 – 16 TTD


OČKOVANIE A CHOROBY NA TRINIDADE A TOBAGU

Na ostrovoch nájdete štátne i súkromné zariadenia. Súkromné zariadenia dosahujú oveľa lepšiu úroveň vybavenia i poskytovaných služieb. Môžete sa ocitnúť v situácii, kedy budú požadovať, aby ste sa preukázali dostatočnými finančnými prostriedkami. Majte pri sebe hotovosť. Pred odchodom na dovolenku venujte značnú pozornosť kvalitnému cestovnému poisteniu. Upozorňujeme, že väčšina súkromných zariadení neakceptuje poistenie uzatvorené na Slovensku.

Žiadne špeciálne očkovanie sa od slovenských cestovateľov nepožaduje. Prekontrolujte si očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára. V prípade, že sa chystáte na dlhší pobyt v tejto krajine, je lepšie sa obrátiť na oddelenie cudzokrajných chorôb vo vašej nemocnici. Pribaľte si dobre vybavenú lekárničku.

Jedna z pláží na Tobagu

Jedna z pláží na Tobagu (Zdroj: flickr/cc/Murphy313)

 

BEZPEČNOSŤ NA TRINIDADE A TOBAGU

Kriminalita na ostrove v posledných rokoch vzrástla. Častou obeťou prepadnutí a lúpeží sú práve turisti. Dodržiavajte preto zásady osobnej bezpečnosti, nenechávajte osobné veci bez dozoru, vyhýbajte sa davom a predovšetkým si vyhotovte kópiu dokladov a originál ponechajte v hotelovom trezore. Večer nepodnikajte výpravy osamote. Ministerstvo zahraničných vecí SR upozorňuje, že ostrovy  nie sú vhodné pre ženy cestujúce osamote.

 

Je bezpečné cestovať v čase Korony?

DOKLADY NA TRINIDADE A TOBAGU

Pre slovenských občanov platí bezvízový vstup. Vzťahuje sa to len na účel turistiky pri  pobyte, ktorý nepresiahne lehotu 30 dní. Pri akomkoľvek inom účele cesty sú víza nevyhnutné. Ako cestovný doklad vám postačí platný cestovný pas.

Cestovné doklady


DÔLEŽITÉ ČÍSLA NA TRINIDADE A TOBAGU

 

 • Polícia: 999
 • Hasiči a záchranná služba:  990

Telefónna predvoľba na Trinidad a Tobago je +1868.


POČASIE

Ostrovy sa nachádzajú v tropickom podnebnom pásme. Počasie má stabilne vysoké teploty bez výraznejších zmien počas celého roka. Strieda sa obdobie sucha a obdobie dažďov. Mierne riziko hrozí v období od 1. júna do 30. novembra, kedy nastupuje v celom Karibiku obdobie hurikánov. V tomto období je nevyhnutné sledovať odporúčania miestnych úradov.

Pohľad z pevnosti Fort King George

Pohľad z pevnosti Fort King George (Zdroj: flickr/cc/Condor.com)

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Na severnom pobreží  ostrova Trinidad leží hlavné mesto krajiny a súčasne najčulejšie miesto plné zábavy – Port of Spain. Miesi sa tu koloniálna architektúra s farebnými karibskými domčekmi a dokonca s prvkami islamu. Najzaujímavejšie je centrum mesta a námestie Woodford s historickými budovami ako Justičný palác, Národná knižnica či katedrála Najsvätejšej Trojice.

Epicentrom všetkého diania na ostrove Tobago je mesto Scarborough. Okrem pôvodných uličiek s miestnym tovarom a tradičných trhov stojí za videnie úchvatná pevnosť Fort King George (pevnosť kráľa Juraja). Jej stavba bola zahájená v roku 1779.

Dažďový prales Tobago Forest Reserve ležiaci na ostrove Tobago patrí medzi najväčšie pralesy na svete. Vďaka jedinečnej faune a flóre je dnes rezervácia zapísaná na zozname UNESCO. Stalo sa tak už v roku 1764, krátko po tom, čo sa ostrov dostal pod správu Britov.

Anglikánska katedrála Najsvätejšej Trojice

Anglikánska katedrála Najsvätejšej Trojice (Zdroj: flickr/cc/Ray Cunningham)

 

VÝLETY

Dovolenku na ostrovoch si môžete spestriť dobrodružným výletom do dažďových lesov. Sprievodca vás povodí po jednoduchších i náročnejších trasách. Skúsiť môžete tiež turistické výstupy, lodné výlety ako napríklad na ostrovček Little Tobago, poznávanie podmorského sveta a krás koralov, zahrať si golf alebo oddychovať na nádherných plážach.

Výprava do dažďového pralesa

Výprava do dažďového pralesa (Zdroj: flickr/cc/annkelliott)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

Na ostrovoch sa používajú zástrčky amerického typu. Pre použitie našej elektroniky si musíte zakúpiť cestovný adaptér.

Doporučujeme piť radšej balenú vodu a vyhýbať sa nápojom s ľadom. Dodržiavajte vysoký stupeň hygieny a pravidelne si umývajte ruky.

Odhaduje sa, že na ostrovoch žije 15 tisíc dospelých ľudí s HIV/AIDS.

COVID-19 Garancia