Puerto Plata - Základné informácie

Dominikánska republika

Puerto Plata

Lokalita v Dominikánskej republike

 

San Felipe de Puerto Plata alebo skrátene Puerto Plata je hlavné mesto provincie Puerto Plata v Dominikánskej republike. Prirodzenú hranicu mesta tvorí Atlantický oceán na severe a pohorie Isabel de Torres na juhozápade. Mesto je postavené na výčnelku a ľahko viditeľné už z diaľky.

Nedochovali sa žiadne historické dokumenty, ktoré by s určitosťou informovali o pôvode mesta. Historici sa nevedia zhodnúť ani na presnom roku založenia mesta. Vieme len, že to bolo niekedy v prvých rokoch 16. storočia.

Letovisko Puerto Plata patrí k vyhľadávaným dovolenkovým cieľom počas celého roka. Teploty sa držia na hodnote príjemných 30ºC. Pláže tvorí svetlý hebký piesok obmývaný azúrovým morom. Úkryt pred horúcimi lúčmi slnka poskytujú tropické palmy. More nie je tak pokojné ako v letoviskách Santo Domingo či Punta Cana. Podmienky sú ideálne pre nadšených športovcov, ktorí sa venujú surfingu, jachtingu a ďalším vodným športom.

Fotografia z letoviska Puerto Plata

Fotografia z letoviska Puerto Plata (Zdroj: flickr/cc/gilles.raquer)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: GTM -4 hodiny
 • Počet obyvateľov: 286 558
 • Hlavné mesto: Santo Domingo (hl. mesto Dominikánskej republiky)
 • Jazyk: španielčina
 • Mena: Dominikánske peso (DOP), 1 € = 56,946 DOP

 

CENY V PUERTO PLATA

Oficiálna platobná mena je dominikánske peso. Pri turistických cieľoch a v hoteloch sa dá platiť tiež eurami a americkými dolármi. Vo väčšine reštaurácií, hotelov a obchodoch akceptujú platobné karty. Peniaze si môžete vymeniť v hoteloch alebo v bankách. Lepší kurz je v banke. Ceny sú mierne vyššie ako u nás. Pocítite to hlavne pri návšteve reštaurácie.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 60 DOP
 • Voda (1,5 l) = 47,50 DOP
 • 1 l mlieka = 50 DOP
 • 1 kg miestneho syra = 331 DOP
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 284 DOP
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 750 DOP
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 338 DOP
 • Cola (0,33 l) = 38 DOP
 • Kapučíno = 60 DOP
 • Pivo = 93 – 150 DOP

Pláž Sosua Beach

Pláž Sosua Beach (Zdroj: flickr/cc/piamatikka)

 

OČKOVANIE A CHOROBY V PUERTO PLATA

Zdravotníctvo je na pomerne dobrej úrovni. V štátnych zariadeniach platí zdravotné poistenie uzatvorené pred cestou v SR. Na súkromných klinikách sa platí za ošetrenie v plnej výške. Väčšina poisťovní prepláca výkon až po návrate z dovolenky. Preto si doklad o platbe starostlivo uschovajte. Nezabudnite si pribaliť základné lieky, hlavne lieky proti hnačke a tiež repelenty a opaľovacie krémy.

Pri krátkodobých pobytoch nemusíte absolvovať žiadne nadštandardné očkovanie. Základom je očkovanie podľa slovenského očkovacieho kalendára. V prípade, že cestujete na dlhšie alebo sa chystáte na turistiku do odľahlých častí krajiny, odporúčame sa obrátiť na Oddelenie cudzokrajných chorôb vo vašej nemocnici.

 

BEZPEČNOSŤ V PUERTO PLATA

Puerto Plata je pomerne bezpečná destinácia. Mierne vzrástla drobná kriminalita a to v celej Dominikánskej republike. Pozor si dajte na „drobných zlodejíčkov“, ktorí by vám mohli ukradnúť peniaze a malú elektroniku ako telefón či fotoaparát. Obozretní buďte na frekventovaných miestach.

 

Je bezpečné cestovať do Chorvátska v čase Korony?

DOKLADY V PUERTO PLATA

Pre vstup do krajiny vám ako cestovný doklad poslúži platný cestovný pas. Medzi Dominikánskou republikou a Slovenskom platí obojstranná vízová povinnosť. V prípade, že cestujete za účelom dovolenky a vaša cesta nepresiahne lehotu 30 dní, nemusíte vybavovať víza. Stačí, ak si na ambasáde alebo po príchode do krajiny zakúpite tzv. turistickú kartu v hodnote 10 USD. O predĺženie pobytu môžete požiadať na migračnom úrade v Santo Domingo.

Príroda v Puerto Plata

Príroda v Puerto Plata (Zdroj: flickr/cc/Yako1970)

 

Cestovné doklady do Dominikánskej republiky

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V PUERTO PLATA

 

 • Polícia: 6822 152
 • Pohotovosť: 911
 • Hasiči: 809-6822000   
 • Červený kríž: 809-6823792  

Telefónna predvoľba v Puerto Plata je +1809.

 

POČASIE

Podnebie je tropické. Striedajú sa obdobia sucha a dažďov. Prvé obdobie dažďov trvá od mája do júna a druhé od septembra do októbra. Teploty sú stabilne teplé počas celého roka. Najteplejší mesiac je august s teplotami 23ºC – 31ºC . V zimnom období sa teploty pohybujú v rozmedzí 19 – 29ºC.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

V hlavnom prístave, na kopci pri Puntilla Del Malecón stojí španielska pevnosť Saint Philippe. Postavená bola na žiadosť kráľa Filipa II. zo Španielska v 16. storočí. Pevnosť mala chrániť vstup do mestského prístavu a ochrániť tak mesto pred útokmi pirátov. V priestoroch  Saint Philippe dnes sídli múzeum.

V tesnej blízkosti Puerto Plata leží jedna z najkrajších pláží Dominikánskej republiky – Sosua Beach. Nádherná pláž z belavého piesku je lemovaná tropickými palmami. Voda je sýtomodrá a priezračne čistá. Atmosféru tohto krásneho miesta umocňujú zelené hory v pozadí. Pláž lemujú obchodíky so suvenírmi, reštaurácie a stánky.

Necelých 5 kilometrov od letoviska Puerto Plata, uprostred útesov pláže Cofresí sa nachádza zábavný vodný svet Ocean World Adventure Park. Radí sa k najväčším a najkomplexnejším vodným parkom v celom Karibiku. K pôvodnej časti s vodnými atrakciami pribudol morský svet Ocean World Marina s delfínmi a ďalšími živočíchmi a hracie priestory Casino.

Saint Philippe, pevnosť zo 16. storočia

Saint Philippe, pevnosť zo 16. storočia (Zdroj: flickr/cc/Traveller 65)

 

VÝLETY

Puerto Plata praje milovníkom dobrodružstva, adrenalínu, športovcom i dovolenkárom, ktorí chcú oddychovať. Ak patríte so skupiny ľudí, ktorých láka vzrušenie, môžete si vybrať výlet na štvorkolkách, na monster náklaďákoch do vnútrozemia alebo safari. Pre pokojnejšie povahy odporúčame lodné výlety spojené s kúpaním či rybolovom, tematické plavby a plachtenie.

Na prechádzke pôvodnými uličkami

Na prechádzke pôvodnými uličkami (Zdroj: flickr/cc/Vanili11)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 110 – 120 V / 60 Hz. Používajú sa prevažne zásuvky amerického typu. Veľké hotely mávajú zásuvky prispôsobené na použitie našej elektroniky. Netreba sa však na to spoliehať. Odporúčame si radšej zabaliť cestovný adaptér.

Výskyt hurikánov v celom Karibiku je od 1. júna do 30. novembra. Odporúčame v tomto období sledovať predpovede počasia, prípadne pokyny miestnych úradov.

Voda z vodovodu nie je pitná. Na pitie je nevyhnutné kupovať vodu balenú vo fľaši.

Dodržiavajte všeobecné zásady hygieny pri konzumácii ovocia, zeleniny, mäsa a rýb. Konzumujte len dobre tepelne upravené jedlo. Nekonzumujte nápoje s ľadom, ak neviete, z akej vody je vyrobený. Jedzte podľa možnosti len také ovocie a zeleninu, ktorá je umytá prevarenou vodou.

COVID-19 Garancia