Punta Cana - Základné informácie

Dominikánska republika

Punta Cana

Lokalita v Dominikánskej republike

 

Punta Cana patrí k najlepším letoviskám Dominikánskej republiky. Situované je na východnom okraji krajiny, konkrétne v provincii La Altagracia. Stredisko je tak trochu izolované od okolitého sveta, čo z neho robí ešte populárnejšiu karibskú destináciu. Najbližšie mesto Higüey je vzdialené 45 km, čo je asi hodina cesty autom.

Nádherné pláže z hodvábne jemného piesku, tropická vegetácia, more hrajúce všetkými odtieňmi modrej, zaujímavé miesta, ponuka výletov, podmorský svet, rozmanité hotely, reštaurácie a bary... to všetko nájdete na jednom mieste – v letovisku Punta Cana. Práve tu sa nachádza svetoznáma pláž Bávaro. Táto rozprávková pláž každoročne obsadzuje rebríčky najlepších pláží sveta.

Aktívni dovolenkári a milovníci vodných športov a atrakcií si Punta Cana hneď zamilujú. K dispozícii sú golfové ihriská, výborné podmienky na plávanie, potápanie a šnorchlovanie. Skúsiť môžete napríklad plavby na lodi, na motorových člnoch, jachting, rybolov, jazdu na koni či safari.

Nádherné piesočnaté pláže v Punta Cana

Nádherné piesočnaté pláže v Punta Cana (Zdroj: flickr/cc/Tim Pratt Photography)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: GTM -4 hodiny
 • Počet obyvateľov: 43 990
 • Hlavné mesto: Santo Domingo (hl. mesto Dominikánskej republiky)
 • Jazyk: španielčina
 • Mena: Dominikánske peso (DOP), 1 € = 56,946 DOP

 

CENY V PUNTA CANA

V stredisku Punta Cana sa používa rovnaká mena ako v celej Dominikánskej republike. Dominikánske peso si môžete vymeniť v hoteloch alebo v bankách. V bankách je kurz výhodnejší. Na niektorých miestach akceptujú tiež platbu americkými dolármi a eurami. Najlepšie je však platiť miestnou menou. Ceny sú trochu vyššie ako u nás.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 60 DOP
 • Voda (1,5 l) = 47,50 DOP
 • 1 l mlieka = 50 DOP
 • 1 kg miestneho syra = 331 DOP
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 284 DOP
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 750 DOP
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 338 DOP
 • Cola (0,33 l) = 38 DOP
 • Kapučíno = 60 DOP
 • Pivo = 93 – 150 DOP

Punta Cana je ideálnym letoviskom pre športovcov

Punta Cana je ideálnym letoviskom pre športovcov (Zdroj: pixabay/cc/sawaxe)

 

OČKOVANIE A CHOROBY V PUNTA CANA

Úroveň zdravotníckych zariadení a poskytovaných služieb je pomerne dobrá. Ak ste pred cestou uzatvorili cestovné poistenie v SR, bude vám ošetrenie preplatené po návrate z dovolenky. Platí to len pre štátne zariadenia. Ošetrenie na súkromnej klinike si pacient hradí sám a to v plnej výške. Pribaľte si základné lieky, hlavne proti žalúdočným problémom a tiež repelenty a opaľovacie krémy.

Pri krátkodobých pobytoch nie je nutné absolvovať žiadne nadštandardné očkovanie. Stačí si prekontrolovať očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

BEZPEČNOSŤ V PUNTA CANA

V posledných rokoch mierne stúpla drobná kriminalita. Zvýšte pozornosť na frekventovaných miestach, aby ste sa nestali obeťou miestnych zlodejov. Stačí dodržiavať zásady osobnej bezpečnosti. Osobné veci majte vždy na dobre viditeľnom mieste, cenné predmety ponechajte radšej v hoteli a vezmite si so sebou len nevyhnutnú hotovosť.

 

Je bezpečné cestovať do Chorvátska v čase Korony?

DOKLADY V PUNTA CANA

Medzi Slovenskou republikou a Dominikánskou republikou platí obojstranná vízová povinnosť. Výnimku tvoria turistické pobyty do 30 dní. V takom prípade nemusíte žiadať o víza. Stačí, ak si na ambasáde alebo po príchode do krajiny zakúpite tzv. turistickú kartu v hodnote 10 USD. Ako cestovný doklad vám poslúži platný cestovný pas. O predĺženie pobytu môžete požiadať na migračnom úrade v Santo Domingo.

Okolie Punta Cana je plné tropickej vegetácie

Okolie Punta Cana je plné tropickej vegetácie (Zdroj: flickr/cc/Blend Interactive)

 

Cestovné doklady do Dominikánskej republiky

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V PUNTA CANA

 

 • Polícia: 809-686-8227
 • Prvá pomoc: 911
 • Hasiči: 809-6822000     
 • Centro Medico: 809-552-1506  

Telefónna predvoľba v Punta Cana je +1809.

 

POČASIE

Výhodou strediska Punta Cana sú celoročne stabilné teploty. Zatiaľ čo v zime neklesajú pod 19ºC, v období od mája do októbra môžu teploty stúpnuť nad 30ºC. Striedajú sa obdobia sucha a obdobia dažďov. Prvé obdobie dažďov trvá približne od mája do júna a druhé od septembra do októbra. Podnebie je tropické.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Takmer 10 kilometrov dlhá pláž Bávaro je jednou z najkrajších pláží Dominikánskej republiky a dokonca sa radí medzi najkrajšie pláže sveta. Je dobre vybavená s množstvom aktivít a lemovaná hotelmi, reštauráciami, kasínami, barmi a obchodíkmi. Pláž z jemného belavého piesku obmývajú priezračné vody mora.

Priamo v letovisku Punta Cana môžete navštíviť Manati Park, ktorý poteší najmä najmenších dovolenkárov. Zábavný park spája do jedného celku minizoo a delfinárium. Nechýbajú predstavenia s delfínmi, papagájmi a dokonca si s delfínmi môžete zaplávať.

Len kúsok od juhovýchodného cípu Dominikánskej republiky, vo vodách Karibského mora leží ostrov Saona. Ostrov s nedotknutými plážami, tropickou vegetáciou, exotickou faunou a flórou je súčasťou národného parku Parque Nacional del Este.

Obľúbená je najmä šou s delfínmi

Obľúbená je najmä šou s delfínmi (Zdroj: flickr/cc/Chad Case)

 

VÝLETY

V obľube sú najmú lodné výlety či už ide o tematické plavby, plavby spojené s potápaním, alebo plachtenie po pobreží. Veľký záujem je o celodenný výlet na exotický ostrov Bacardi, ostrov Saona s nádhernými plážami a výbornými podmienkami na poznávanie podmorského sveta a ostrov Catalina s najväčším koralovým útesom v Dominikánskej republike. V ponuke sú aj turistické výpravy spojené s poznávaní života domorodcov, miestnej fauny a flóry.

Preslávená pláž Bávaro

Preslávená pláž Bávaro (Zdroj: pixabay/cc/DEZALB)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 110 – 120 V / 60 Hz. Používajú sa prevažne zásuvky amerického typu. Niektoré veľké hotely už majú prispôsobené zásuvky aj na naše spotrebiče. Nespoliehajte sa však na to a radšej si pribaľte cestovný adaptér.

Výskyt hurikánov v celom Karibiku je od 1. júna do 30. novembra. Odporúčame v tomto období sledovať predpovede počasia, prípadne pokyny miestnych úradov.

Voda z vodovodu nie je pitná. Na pitie je nevyhnutné kupovať vodu balenú vo fľaši.

Dodržiavajte všeobecné zásady hygieny pri konzumácii ovocia, zeleniny, mäsa a rýb. Konzumujte len dobre tepelne upravené jedlo. Nekonzumujte nápoje s ľadom, ak neviete, z akej vody je vyrobený. Jedzte podľa možnosti len také ovocie a zeleninu, ktorá je umytá prevarenou vodou.

COVID-19 Garancia