Cestovanie a dovolenky v čase COVID-19

Aktuality zo sveta cestovania na jednom mieste.


24. september 2020 o 19:40

Spojené kráľovstvo zaradilo Slovensko, Dánsko, Island a karibský ostrov Curacao v súvislosti s koronavírusovou pandémiou na zoznam rizikových krajín. Informovala o tom vo štvrtok spravodajská stanica Sky News. Opatrenie znamená, že cestujúci, ktorí sa z týchto krajín vrátia do Spojeného kráľovstva od 4.00 h (5.00 h SEČ) v sobotu, budú musieť absolvovať dvojtýždňovú domácu karanténu. Za jej porušenie bude - až na malú skupinu výnimiek - hroziť pokuta vo výške najmenej 1000 libier (1096 eur).


24. september 2020 o 13:40

Slováci môžu cestovať do Bulharska bez obmedzení, potrebné je len vyhlásenie. Informuje o tom ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí na svojej webovej stránke. Rovnaké podmienky platia aj pre všetkých občanov cestujúcich z ktorejkoľvek členskej krajiny Európskej únie.


21. september 2020 o 22:00

Lokálne zákazy aj odporúčania. Aké sú platné koronaopatrenia?


19. september 2020 o 17:15

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí vydalo cestovné odporúčanie v súvislosti s ochorením Covid-19 na základe opatrení a odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva pre všetky krajiny.


18. september 2020 o 9:30

Do zoznamu menej rizikových krajín z pohľadu pandémie nového koronavírusu pribudli Švédsko, Kanada a Bulharsko. Osoby, ktoré prídu z rizikových krajín Európskej únie (EÚ), musia ostať v povinnej karanténe až do negatívneho výsledku testu na ochorenie COVID-19. Vyplýva to z opatrenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktoré platí od piatka od 9.00 h. Informovala o tom hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.


16. september 2020 o 13:00

O kontrolách na hraniciach s Českom sa stále diskutuje, zrejme budú náhodné. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) predpokladá, že kontroly na hranici s Českou republikou, ktorá od piatka 18. septembra pribudne na zoznam rizikových krajín, sa budú konať náhodne. O ich konkrétnom fungovaní sa však stále diskutuje, informoval o tom v stredu pred rokovaním vlády. "Ešte sa uskutočňuje tá diskusia, ako to budeme riešiť technicky," povedal minister. Poznamenal, že kontroly neznamenajú uzavretie hraníc. K prípadnej potrebe potvrdení od zamestnávateľa pre pendlerov sa nevedel vyjadriť. Poukázal na to, že príslušné nariadenie musí vydať hlavný hygienik SR Ján Mikas.


14. september 2020 o 18:30

Česko bude rizikovou krajinou. Po návrate z Česka bude potrebný negatívny test na koronavírus nie starší ako 72 hodín. Inak budú navrátilci musieť ísť do domácej karantény. Ústredný krízový štáb v pondelok potvrdil odporúčania Pandemickej komisie a Česko zaradil medzi rizikové krajiny. Sprísnený režim pri cestovaní z Česka začína platiť od piatka 18. septembra. Slovensko tiež zavedie náhodné kontroly na hraniciach s Českom.


11. september 2020 o 19:55

Česko pribudne medzi rizikové krajiny, čo ak tam trávim víkend? (otázky a odpovede)


11. september 2020 o 19:38

Česko je od piatka rizikové, Rakúsko a Maďarsko ostávajú zelené. Pozrite si mapu rizikových krajín.


9. september 2020 o 15:00

Belgicko sa rozhodlo zaradiť na svojom koronavírusovom semafore Prahu do červenej kategórie. Po návrate z nej budú musieť ľudia v Belgicku ísť do štrnásťdňovej karantény a povinný bude aj test na Covid-19. Informovalo o tom v stredu české veľvyslanectvo v Bruseli, podľa ktorého o opatrení rozhodli v utorok belgickí epidemiológovia.


8. september 2020 o 15:47

Cestujúci, ktorí počas predchádzajúcich 14 dní navštívili rizikovú krajinu a prichádzajú na Slovensko letecky, sa musia zaregistrovať na stránke korona.gov.sk. Opatrenie platí od 10. septembra od 7.00 h. Registrácia je naďalej povinná aj pre ľudí prichádzajúcich na Slovensko autom z Ukrajiny. Potvrdením o registrácii sa treba preukázať policajtom. Ministerstvo vnútra na to upozornilo na sociálnej sieti.


7. septembrer 2020 o 16:17

Od pondelka sú povolené civilné lety zo všetkých krajín. V prípade príletu z rizikovej krajiny však platia pre cestujúcich obmedzenia. Z Letiska M. R. Štefánika v Bratislave je aktuálne možné pravidelnými leteckými linkami letieť do 11 destinácií. Informovala o tom hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková.

Pravidelnými linkami sa aktuálne z Bratislavy lieta do Alghera v Taliansku, Birminghamu, Edinburghu, Londýna (Luton, Stansted), Manchestera, ale aj do Dublinu.

Lieta sa tiež na Korfu, a to do konca septembra, do Solúnu, na Pafos na Cypre a do Burgasu. Zároveň sú v pláne počas septembra aj posledné dovolenkové rotácie charterových letov na grécke ostrovy Rodos a Kréta a do Larnaky na Cypre.


28. august 2020 o 12:47

Vo chvíli, ako boli zverejnené informácie o rozšírení zoznamu rizikových krajín, nastala reťazová reakcia. Klienti cestovných kancelárií stornujú zájazdy na mesiac september. Uviedol to prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes.

"Väčšina cestovných kancelárií má napríklad do Chorvátska nástupné termíny v piatok a v sobotu. Takže v najbližších dňoch už organizovane cez cestovnú kanceláriu nepôjde do Chorvátska nikto," podotkol Berkes.


28. august 2020 o 11:00

Cestovné poistenie v prípade vycestovania do rizikovej, tzv. "červenej" krajiny nekryje náklady súvisiace s novým koronavírusom. Pri návšteve bezpečnej krajiny sú tieto náklady kryté. Poistné krytie platí aj v prípade, pokiaľ klient vycestoval ešte pred vyhlásením krajiny za rizikovú. Uviedli to viaceré poisťovne pôsobiace na Slovensku.


28. august o 10:00

aktuálny zoznam bezpečných krajín covid-19

Aktualizovali sme zoznam epidemiologicky bezpečných krajín, ktorý bude platný od 1. septembra. Skracuje sa trvanie povinnej karantény po návrate z rizikových krajín na 10 dní. Ak sa počas karantény necháte otestovať a výsledok bude negatívny, môžete ju ukončiť skôr. 


27. august o 21:20

Rozširuje sa zoznam rizikových krajín a pribudnú nové opatrenia. Epidemiologická situácia v súvislosti so šírením koronavírusu sa nielen na Slovensku, ale ešte viac v Európe zhoršuje. Konzílium epidemiológov preto rozširuje zoznam rizikových krajín a od 1. septembra zavádza opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu Covidu -19 na Slovensku.


26. august o 7:10

Na hraniciach so Slovinskom alebo s Rakúskom sa čaká aj niekoľko hodín, bez tekutín, potravín a toaliet. Aj takéto správy prichádzali v posledných dňoch od ľudí, ktorí sa vracali z Chorvátska. Krajina sa snaží vyrovnať s ohrozenou dovolenkovou sezónou najlepšie, ako vie, v posledných dňoch to však komplikujú správy o rekordných prírastkoch potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom. V sobotu Chorvátsko zaznamenalo vyše 300 nových prípadov, na jar ich pritom pribúdalo menej ako sto denne.


25. august o 20:55

Od 7. septembra majú byť povolené prílety lietadiel na Slovensko zo všetkých krajín, vrátane rizikových. Na bratislavské letisko by sa tak mali vrátiť linky z Ruska, Ukrajiny, Severného Macedónska, Spojených arabských emirátov a Srbska. Pasažieri z týchto krajín budú musieť mať už pri prílete na Slovensku negatívny test na koronavírus. Keď pristanú, budú musieť ísť do karantény. Všetci, ktorí budú prilietať na Slovensko budú musieť najneskôr 24 hodín pred príletom vyplniť elektronický dotazník cez webový portál. Ministerstvo dopravy ho pripravuje.


25. august o 20:25

Cyprus zaradil Rakúsko do B kategórie štátov svojho koronasemafóru. Pre Slovákov, ktorí od 28. augusta cestujú na Cyprus z viedenského letiska to znamená, že sa musia po prílete preukázať negatívnym testom. 


21. august o 14:15

Slovinsko s platnosťou od dnes zaradilo Chorvátsko na zoznam tzv. červených krajín. Ak sa chystáte cestovať z Chorvátska cez Slovinsko, musíte tranzit uskutočniť do 12 hodín bez zbytočného zastavovania. Ak plánujete pokračovať v pobyte na území Slovinska, musíte absolvovať 14-dňovú karanténu. 


14. august o 19:00 

Krajiny Európskej únie sprísňujú opatrenia. Cestovatelia, ktorí prichádzajú do Talianska z Chorvátska, Grécka, Malty a Španielska (vrátane tranzitu cez tieto krajiny) sa budú musieť preukázať negatívny test na koronavírus. Minimálne do 31. augusta musia mať turisti z Malty, Rumunska, Bulharska, Belgicka, Holandska, Španielska a Švédska pri príchode do Grécka so sebou aj negatívny test. Pôvodne bola na zozname aj Česká republika, dostala však výnimku. 


3. august o 7:30

Krátko po reštarte sezóny sa ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový druh koronavírusu, zistilo na najmenej dvoch výletných lodiach - na jednej v Arktíde a na druhej v Tichomorí.


2. august o 13:10 

V druhom najväčšom austrálskom meste Melbourne bude platiť nočný zákaz vychádzania, oznámili v nedeľu tamojšie úrady, ktoré zintenzívňujú snahy o zastavenie šírenia nového koronavírusu.


2. august o 13:00

Slováci sa viac rozcestovali po Slovensku, a to celoplošne. Destinácie mestského typu však zatiaľ nie sú primárnym cieľom dovoleniek Slovákov, hoci sú ponukou pripravené aj pre nich.


31. júl o 16:30

Britský premiér Boris Johnson v piatok oznámil, že Británia na najmenej dva týždne spomalí uvoľňovanie opatrení zavedených v súvislosti pandémiou koronavírusu. Počet prípadov ochorenia COVID-19 začal totiž v Spojenom kráľovstve opäť stúpať.


28. júl o 15:45

Grécko od stredy sprísňuje pravidlá týkajúce sa nosenia rúšok v uzavretých verejných priestoroch, ako sú banky, obchody či výťahy. Krajina okrem toho od soboty znovu otvorí šesť veľkých prístavov pre výletné lode, informovali v utorok tlačové agentúry DPA a Reuters.


24. júl o 14:00

Veľká Británia zaradila Slovensko na zoznam bezpečných krajín. Cestujúci zo Slovenska tak nebudú musieť od 28. júla po príchode do Anglicka absolvovať 14-dňovú karanténu.


cestovanie po koronavíruse

22. júl o 11:30 

Aktualizovali sme zoznam tzv. bezpečných krajín. Prečítajte si aktuálne informácie pred cestou do zahraničia


22. júl o 10:10

Írska vláda v utorok uviedla, že plánuje zrušiť povinnú 14-dňovú karanténu pre cestujúcich prichádzajúcich z 15 európskych krajín zaradených na "zelený zoznam" vrátane Slovenska.


13. júl o 12:45 

Vláda rokuje o lokalizácií cez mobily a vyšších pokutách za nedodržanie karantény. Úrad verejného zdravotníctva SR má za účelom eliminácie šírenia nového koronavírusu dostávať telefónne čísla majiteľov mobilných telefónov, ktorí prichádzajú na Slovensko z epidemiologicky menej bezpečných krajín. Novelou sa má tiež stanoviť nový priestupok nedodržania nariadenej izolácie či karanténnych opatrení pri príchode z krajiny, ktorá nie je označená ako bezpečná. Pokuta za tento priestupok sa navrhuje až vo výške 5 000 eur.


12. júl o 14:00

Maďarská vláda sprísňuje kontrolu štátnych hraníc a od polnoci z nedele na pondelok zavádza kategorizáciu krajín podľa epidemiologického rizika. Podľa spravodajského servera Index.hu to v nedeľu oznámil šéf úradu vlády Gergely Gulyás s tým, že Chorvátsko zatiaľ zostáva v kategórii krajín, z ktorých prichádzajúci sa nemusia podriadiť zdravotnej prehliadke.


11. júl o 19:30

V Chorvátsku bude od pondelka povinné nosenie rúšok v obchodoch a ďalších uzavretých verejných priestoroch. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters.


10. júla o 20:10

V Británii začalo v piatok platiť nariadenie o zrušení dvojtýždňovej karantény pre desiatky krajín. Slovensko na tomto zozname nefiguruje. Je však na zozname krajín, ktoré majú od 4. júla výnimku z odporúčania pre britských občanov necestovať do nich v iných než nevyhnutných prípadoch.


2. júl o 17:00

Bulharsko a Čierna Hora už nie sú považované za málo rizikové krajiny. Naopak, do zoznamu pribudli nové krajiny, vrátane Španielska, Francúzska alebo Talianska a niekoľkých krajín mimo Európy.


30. jún 2020 o 17:30

júnový prieskum

Ešte viac ľudí by vyrazilo za hranice tento rok. Vyplýva to z júnového prieskumu cestovateľskej nálady a plánov. Najčastejšie ľudia plánujú last minute pri mori.


12. jún 2020 o 14:40

cestovanie po koronavíruse

Slováci už môžu cestovať do 19 krajín, no cestovanie vzájomné bez obmedzení nie je samozrejmosťou. Prečítajte si aktuálne informácie pred cestou do zahraničia


12. jún 2020 o 8:00

Miestne úrady v Grécku vo štvrtok oznámili, že prevádzkovateľom plážového baru neďaleko Atén udelili pokutu 20 000 eur a na dva mesiace im odobrali povolenie, pretože v stredu večer sa tam nahrnuli stovky zabávajúcich sa zákazníkov, čím boli porušené vládne epidemiologické obmedzenia.


11. jún 2020 o 18:30

Kam sa bude dať cestovať na letnú dovolenku, ktoré krajiny sú bezpečné?


11. jún 2020 o 17:15

Menšia kapacita hotelov, limity na pláži, obmedzené služby. Čo vás toto leto čaká na dovolenke?


11. jún 2020 o 16:55

Slovenské letiská boli počas pandémie pre pravidelné lety "zatvorené", postupne sa však rozbiehajú. Štát najskôr umožnil súkromné biznis lety s kapacitou do 20 cestujúcich do ôsmich štátov. V utorok 9. júna zrušil obmedzenia cestovania do 19 krajín, takže od polovice júna sa opäť obnoví aj medzinárodná letecká preprava.


11. jún 2020 o 16:05

Len pred pár dňami sa rakúska vláda dohodla na záchrane leteckej spoločnosti Austrian Airlines. Súčasťou dohody boli zvýšené ekologické dane a takzvané antidumpingové pravidlo, ktoré presadila strana Zelených. Cieľom bolo obmedziť lety na krátke vzdialenosti zvýšením ich ceny. Nízkonákladové spoločnosti Wizz Air a Ryanair návrh ostro kritizovali. Vo štvrtok obe aerolinky ohlásili obrovské zľavy do rozličných destinácií.


11. jún 2020 o 15:30

Egypt od 1. júla otvorí niektoré svoje pobrežné letoviská pre zahraničných turistov.


10. jún 2020 o 10:30

Rakúsko od 16. júna otvorí svoje hranice aj s Talianskom, ktoré pandémia nového koronavírusu zasiahla najviac v Európe, a umožní voľné cestovanie do ďalších 30 európskych krajín.


10. jún 2020 o 7:10

Slováci môžu cestovať do Chorvátska aj bez udania dôvodu. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ SR) na svojej webovej stránke. Pred uskutočnením cesty do Chorvátska rezort zároveň odporúča vyplniť online formulár určený na urýchlenie prechodu cez hranice. V opačnom prípade musia cestujúci rátať so zdržaním.


9. jún 2020 o 11:15

Od dnes už môžeme cestovať do 19 krajín bez toho, aby sme po návrate museli absolvovať povinnú karanténu. Po Česku, Maďarsku a Rakúsku sa k bezpečným krajinám pridá aj Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus, Malta, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko a Island.


9. jún 2020 o 10:30 

Španielsko približne 6000 nemeckým turistom umožní vstup na Baleárske ostrovy od pondelka 15. júna, čo je o dva týždne skôr, ako krajina v rámci uvoľňovania pandemických opatrení otvorí svoje hranice. Projekt má byť prípravou na očakávaný nával turistov po otvorení hraníc krajiny 1. júla. Cieľom je preveriť funkčnosť bezpečnostných opatrení. Nemeckí turisti boli vybraní, pretože epidemiologická situácia v krajine je podobná tej na Baleárskych ostrovoch.


8. jún 2020 o 12:00

Británia spustila v pondelok povinnú dvojtýždňovú karanténu pre osoby prichádzajúce zo zahraničia. Cieľom je zastaviť šírenie nového druhu koronavírusu - tento krok však viaceré letecké spoločnosti ostro kritizujú. 


8. jún 2020 o 7:30

Slovinská vláda prijala v nedeľu večer nové pravidlá, ktoré umožnia občanom 17 krajín členských i nečlenských krajín EÚ vstupovať na územie krajiny od dnes bez obmedzení. Zoznam krajín, ktorých občania môžu voľne prekračovať hranice so Slovinskom, sa teraz rozšíril aj o Slovensko. 


5. jún 2020 o 14:45

zochova chata

Zochova chata uchováva takmer 90-ročnú tradíciu. Okolité bukové lesy Malých Karpát poskytujú pokojné útočisko po hektickom pracovnom týždni, kde zabudnete na každodenný stereotyp.


3. jún 2020 o 13:00

Od polnoci sa obnoví neobmedzený režim na hraniciach medzi Slovenskou a Českou republikou. Premiéri oboch krajín Igor Matovič a Andrej Babiš to potvrdili pred začiatkom ich rokovania v rámci zahraničnej pracovnej cesty predsedu vlády SR Matoviča v Prahe.


3. jún 2020 o 10:12

Podľa prepočtov Slovenskej sporiteľne na základe priemerných cien uvádzaných Štatistickým úradom SR, tohtoročná dovolenka na Slovensku bude stáť priemernú štvorčlennú rodinu s dvoma deťmi zhruba 1300 eur.


3. jún 2020 o 8:25

Lotyšsko od dnes otvára hranice pre väčšinu štátov Európskej únie bez nutnosti karantény. Tú budú musieť absolvovať cestovatelia, ktorí počas posledných 14 dní navštívili Švédsko, Portugalsko, Maltu, Belgicko, Írsko, Španielsko a Veľkú Britániu. 


2. jún o 18:00

Estónsko povolilo od 1. júna vstup do krajiny bez nutnosti povinnej karantény občanom 24 krajín, medzi ktorými je aj Slovensko. Podmienkou vstupu je stráviť aspoň 14 dní v niektorej z povolených 24 krajín a neprejavovať symptómy COVID-19. 


1. jún 2020 o 15:45 

Malta otvorí svoje letisko pre turistov od 1. júla. Krajina tiež rokuje o bezpečnostných koridoroch na cestovanie s ďalšími štátmi, ktoré zvládli koronavírus dobre. Medzi nimi je aj Slovensko. 


1. jún 2020 o 13:28

Po trojmesačnej nútenej prestávke kvôli pandémii koronavírusu sa dnes návštevníkom otvorila jedna z najznámejších svetových pamiatok, rímske Koloseum. Lístky si môžu objednať len cez internet, pred vstupom si musia nasadiť rúška a nechať si zmerať teplotu. Pamiatku môže po novom navštíviť iba 1600 turistov denne. Pred pandémiou to bolo za deň až 20 000 ľudí, poznamenáva agentúra APA.


31. máj o 12:30

Egypt zľavňuje poplatok za vstupné víza do krajiny na mesiace jún - august pri prílete na letiská Aswan a Luxor. Namiesto pôvodných 25 $ zaplatia turisti iba 15 $. O polovicu lacnejšie budú aj vstupy do pamiatok a múzeí. 


30. máj o 9:35

Bulharsko plánuje od 1. júna zrušiť povinnú karanténu pre väčšinu členských krajín Európskej únie. Karanténa ostáva povinná pre cestujúcich z Portugalska, Švédska, Belgicka, Írska, Španielska, Talianska, Malty a Veľkej Británie. 

28. máj o 11:30

Letecké odvetvie zažíva najväčšiu krízu v histórii. Zo dňa na deň spoločnosti rušili lety v miliónových objemoch. Nový diel podcastu Index sa venuje trhu s letenkami a odpovedá aj na ďalšie otázky v súvislosti s budúcnosťou lietania a cien leteniek.


28. máj 2020 o 10:32

Južná Kórea od piatku na dva týždne opäť sprísni niektoré opatrenia v oblasti sociálnych kontaktov po tom, ako sa v krajine objavilo viacero ohnísk nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.


27. máj 2020 o 15:31

Cyperská vláda v stredu prisľúbila, že pokryje výdaje každého turistu, ktorého počas tamojšej dovolenky pozitívne otestujú na koronavírus. Vláda uviedla, že takýmto pacientom a ich rodinám zaplatí ubytovanie, stravu, pitie aj lieky, pričom oni si budú hradiť len cestu taxíkom na letisko a spiatočný let domov.


27. máj 2020 o 15:04

Francúzski environmentalisti upozorňujú, že na dne mora pri meste Antibes sa nachádza množstvo odpadu súvisiaceho s pandémiou koronavírusu, ako napríklad použité tvárové masky či gumené rukavice. Organizácia Operation Clean Sea minulý týždeň nakrútila video, v ktorom je vidieť na dne mora popri Azúrovom pobreží aj plechovky od piva, cigaretové ohorky a iný odpad.


27. máj o 14:00

cestovateľský dotazník

55 % Slovákov plánuje dovolenkovať za hranicami ešte tento rok, ukázal náš prieskum, ktorého sa v dňoch 13. - 19. mája 2020 zúčastnilo 2075 respondentov. 


26. máj 2020 o 21:42

1. júna otvorí svoje brány rímske Koloseum. Turisti si pri návšteve budú musieť lístky rezervovať vopred, pri vstupe im pracovníci zmerajú teplotu a budú povinní mať na sebe rúško alebo inú ochranu tváre.


26. máj 2020 o 16:00

Slováci môžu od stredy cestovať na 48 hodín aj do Maďarska bez nutnosti preukázať sa negatívnym koronatestom alebo absolvovať karanténu. 


25. máj 2020 o 19:55

Igor Matovič sa dohodol s českým premiérom Andrejom Babišom, že Slováci budú môcť od stredy vycestovať do Česka na 48 hodín bez testu na Covid-19 a karantény. Rovnaké pravidlá budú platiť i v prípade Čechov cestujúcich na Slovensko.


25. máj 2020 o 19:38

Možnosť krátkodobo vycestovať do ôsmich krajín v zahraničí bez povinnej karantény pri návrate, ktorá doteraz platila na 24 hodín, sa od stredy 27. mája predĺži na 48 hodín. Predĺženie krátkodobého pobytu v zahraničí bez povinnosti karantény a negatívneho testu na Covid-19 zo strany slovenských úradov sa týka ciest do susedných krajín Rakúska, Maďarska, Českej republiky, Poľska a tiež Chorvátska, Slovinska, Nemecka a Švajčiarska.


25. máj 2020 o 18:00

Praha, Berlín, Rím. Pozrite sa, ako vyzerali pamiatky pred krízou a teraz


25. máj 2020 o 17:00

V Mongolsku budú platiť prísne opatrenia zavedené v boji proti novému koronavírusu až do vyvinutia vakcíny, uviedol v pondelok premiér Uchnaagijn Chürelsüch. Informovala o tom agentúra AFP. Znamená to, že pohyb v krajine bude obmedzený možno ešte dlhé mesiace. Mongolsko bolo jednou z prvých krajín, ktorá v dôsledku pandémie koronavírusu zaviedla opatrenia a uzavrela hranice. Urobilo tak už 12. marca. 


25. máj 2020 o 15:45

Hranice Rakúska so Slovenskom, s Českom a Maďarskom by sa mohli úplne otvoriť od polovice júna. Povedal to v pondelok rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg po videokonferencii s rezortnými kolegami zo spomínaných krajín, informovala agentúra APA.


25. máj 2020 o 8:45

Pri ceste na portugalské Azorské ostrovy nebude potrebná 14-dňová karanténa. Ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo upozornenie Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Lisabone, ktoré uvádza 3 možnosti, ktoré majú turisti: negatívny koronatest nie starší ako 72 hodín, pri ceste od 5 do 13 dní je potrebné vykonať nový test. Druhá možnosť je testovanie po prílete na letisku a tretia možnosť je dobrovoľná karanténa v karanténnom zariadení a vykonanie testu. 


24. máj 2020 o 16:36

Taliani po uvoľnení opatrení nedodržiavali nariadenia a policajti udeľovali vysoké pokuty. Počas prvého víkendu od uvoľnenia prísnych karanténnych opatrení smerovali Taliani vo veľkých počtoch do obľúbených letovísk, zaplnili parky v mestách a večer sa stretávali v reštauráciách.


23. máj 2020 o 17:15

Zahraniční turisti môžu do Španielska zasa prichádzať od júla, oznámil v sobotu španielsky premiér Pedro Sánchez.


23. máj 2020 o 15:30

Chorvátsko otvorí koncom mája hranice pre cestujúcich zo Slovenska, Česka, Maďarska a Rakúska. Oznámil to na piatkovej tlačovej konferencii tamojší minister turizmu Gari Cappelli.


22. máj 2020 o 20:27

Cyprus od 9. júna obnoví komerčné lety z krajín s nízkym výskytom koronavírusu. Vybrané krajiny sú rozdelené na dve skupiny, v tej prvej figuruje aj Slovensko. 


21. máj 2020 o 18:57

Maďarská vláda od piatka rána umožní občanom Slovenskej republiky vstup na územie Maďarska na 24 hodín bez nutnosti karantény.


21. máj o 10:10 

balenie cestovanie po koronavíruse

Nielen, že budeme v budúcnosti cestovať inak, ale pri balení na cesty budeme musieť počítať s novými pravidlami a niekoľkými novými položkami v kufri naviac. Ako sa zbaliť na prvý let po koronavíruse


21. máj 2020 o 9:40

Taliansko sa začne otvárať pre turistov od 3. júna. Nebude potrebné absolvovať 2-týždňovú karanténu. 


20. máj 2020 o 14:03

Na stránke Ministerstva vnútra pribudol formulár, ktorý si treba so sebou vziať pri ceste do zahraničia. Pri prekračovaní hranice vám policajt potvrdí čas opustenia krajiny. Od 21. mája 7:00 hod bude možné vycestovať do Maďarska, Poľska, ČR, Rakúska, Chorvátska, Slovinska, Švajčiarska a Nemecka na 24 hodín bez nutnosti byť v povinnej karanténe alebo absolvovať test na koronavírus. 


19. máj 2020 o 15:03

Vycestovať môžete, ale len s testom. Prečítajte si prehľad, aké obmedzenia majú okolité štáty? 


19. máj 2020 o 14:52

Na tlačovej konferencii predstavili, ako bude fungovať smart karanténa. Spustiť by ju mohli v piatok. Zavedením smart karantény by sa mala zrušiť štátna. 


19. máj 2020 o 14:31

Chorvátsko sa chce v júni dohodnúť na otvorení hraníc pre turistov s piatimi európskymi krajinami vrátane Slovenska. Podľa denníka Jutarnji List je pravdepodobné, že začiatkom júna Chorvátsko uzavrie dohody o uvoľnení cestovania s Maďarskom, Rakúskom, Českom a Slovenskom. Nemecko by malo nasledovať v polovici júna.


18. máj 2020 o 22:30 

Qatar Airways na svojom Twitteri informuje, že personál na palube je povinný nosiť celotelový ochranný odev. 


18. máj 2020 o 17:52

Od štvrtka by mal po prvý raz od marca povoliť cesty do zahraničia na krátky čas. V rámci ďalšieho uvoľňovania opatrení budú môcť Slováci na maximálne 24 hodín vycestovať 8 krajín (Poľsko, Česko, Rakúsko, Maďarsko, Chorvátsko, Slovinsko, Švajčiarsko a Nemecko) bez nutnosti absolvovať koronatest alebo byť v karanténe.


18. máj 2020 o 16:06

Španielsko plánuje približne koncom júna otvoriť svoje hranice pre turistov. Stane sa tak potom, ako dôjde k úplnému uvoľneniu opatrení v boji s novým koronavírusom. 


18. máj 2020 o 11:32

Grécko znovu otvorilo aténsku Akropolu a ďalšie historické pamiatky. Cestovanie na ostrovy ostáva naďalej zákazané. 


16. máj o 21:10

Španielsko bude prvou krajinou, kde bude potrebný tvz. zdravotný pas. Mobilná aplikácia bude obsahovať zdravotné záznamy overené zdravotníckymi úradmi. Prvý let, pri ktorom bude zdravotný pas súčasťou cestovných dokladov, by mal odletieť v júli na Kanárske ostrovy. 


16. máj 2020 o 13:49

Rakúsko otvorí od 17. mája svoje hranice so Slovenskom. Kontroly na hraniciach budú ďalej už len náhodné, pričom k ich úplnému otvoreniu by mohlo dôjsť už 15. júna.


15. máj 2020 o 11:40

Parlament schválil mobilnú aplikáciu namiesto štátnej karantény. Ľudia budú môcť namiesto štátnej karantény využívať mobilnú aplikáciu, ktorou sa má zaviesť tzv. inteligentná karanténa.


15. máj 2020 o 11:04

Slovinsko ako prvá krajina v Európe ohlásilo koniec epidémie koronavírusuSlovinsko tak uvoľňuje režim na svojich hraniciach. Obyvatelia EÚ budú môcť od konca mája vstupovať na územie tejto krajiny na stanovených hraničných priechodoch bez povinnosti podstupovať karanténu.

slovinsko otvára hranice


15. máj 2020 o 7:07

Litva, Lotyšsko a Estónsko otvorili v piatok o polnoci v rámci zmiernenia opatrení proti šíreniu nového druhu koronavírusu hranice pre svojich občanov a vytvorili tak pobaltskú "cestovateľskú bublinu", ktorá je prvou svojho druhu v EÚ.


14. máj 2020 o 14:41

Grécko otvára prvé pláže. Sú spoplatnené a ľudia aj prevádzkovatelia musia dodržiavať pravidlá. Povinná je dezinfekcia, rozostupy medzi ležadlami aj v radoch na občerstvenie, predáva sa iba balené jedlo a nápoje. 


13. máj 2020 o 20:46

Maurícius nezaznamenal nové prípady koronavírusu už 17 dní. "Dnes sme 17 dní bez jediného nového prípadu. Maurícius má nula aktívnych prípadov," povedal minister zdravotníctva Kailesh Jagutpal v televíznom prejave.


13. máj 2020 o 16:45

Islandská premiérka Katrín Jakobsdóttir včera oznámila postupné uvoľňovanie opatrení a obnovenie cestovného ruchu od 15.6.2020. Podmienkou vstupu do krajiny bude 2-týždňová karanténa alebo absolvovanie testu na koronavírus po prílete na letisko. 


13. máj 2020 o 16:17

Letisko Bratislava na svojej Facebook stránke informovalo o predĺžení zákazu civilných letov do 28. mája 2020


13. máj 2020 o 10:00

Čoraz viac sa skloňujú otázky o tom, ako bude cestovanie vyzerať po skončení prísnych opatrení na zamedzenie šírenia vírusu. Na aké zmeny si budeme musieť zvyknúť? 

budúcnosť cestovania po koronavíruse


13. máj 2020 o 8:57

Rakúsko a Nemecko plánujú medzi sebou otvoriť hranice od 15.6.2020. Ministerka turizmu Elisabeth Köstinger pre rádio stanicu O1 potvrdila, že opatrenia na hraniciach sa začnú zmierňovať od 15.5.2020, budú umožnené cesty za prácou a návštevy rodiny. 


13. máj 2020 o 8:20

Ministerstvo zahraničných vecí informuje, že od 11. mája 2020 môžu občania EÚ a ich rodinní príslušníci, ktorí majú vo vlastníctve nehnuteľnosť alebo plavidlo v Chorvátsku (môže byť aj lízing), môžu vstúpiť do Chotrvátska s potvrdením o vlastníctve.


12. máj 2020 o 20:04

Ryanair dnes predstavil plán obnovy 40 % bežných liniek od 1.7.2020. Cestujúcich čaká meranie teploty či povinnosť nosiť rúško. Šéf Ryanairu sa kriticky vyjadril aj k nápadu, aby bolo stredné sedadlo v lietadle voľné. Označil to doslova za idiotský nápad.

ryanair obnova letov


12. máj 2020 o 11:57

Pláž na Santorini už nebude ako predtým. Plážové ležadlá, ktoré sa na pláži nachádzajú, po novom obklopuje stena z plexiskla.


11. máj 2020 o 15:00

Qatar Airways venuje 100 000 leteniek zadarmo pre zdravotníckych pracovníkov. Doplatia si iba letiskové poplatky, ktoré tvoria pár desiatok eur z celkovej ceny letenky. Svoj nárok si od 12.5.2020 môžu uplatniť aj slovenskí zdravotníci. 


11. máj 2020 o 9:37

V Tatranskej Lomnici opäť otvorili Múzeum TANAP-u i botanickú záhradu. Pre zamedzenie šírenia nového koronavírusu boli zatvorené dva mesiace.

otvorenie Múzeum TANAPu a botanickej záhrady


10. máj 18:05

Egyptská vláda povolí čiastočné otvorenie turistických rezortov pre domácich turistov. Hotely však môžu otvoriť až po splnení prísnych podmienok. Maximálna obsadenosť hotelov môže byť iba 25 %.


10. máj 2020 o 17:30

Spišský hrad sprístupnili turistom. Rodinu bez rúšok naň nepustili. Prehliadka je v obmedzenom rozsahu.


10. máj 2020 o 14:31

Nemecká polícia uvoľnila na jeden deň prísny režim na hraniciach krajiny zavedený v dôsledku pandémie koronavírusu a povolila ľuďom návštevy pri príležitosti Dňa matiek. Polícia sa rozhodla akceptovať návštevu matky ako oprávnený dôvod pre vstup na nemecké územie.


10. máj 2020 o 15:46

Ako bude vyzerať plán otvárania hraníc? Najreálnejšia je dovolenka v Česku či Rakúsku. Epidemiológovia nie sú optimistickí.


9. máj 2020 o 13:57

Britský premiér Boris Johnson v nedeľu oznámi povinnú 14-dňovú karanténu pre takmer všetkých ľudí prichádzajúci do Spojeného kráľovstva. Osobám, ktoré karanténu porušia, bude hroziť pokuta až 1000 libier (zhruba 1142 eur) či dokonca deportácia.


7. máj 2020 o 16:21

Gruzínsky premiér predstavil antikrízový plán na obnovu turizmu v krajine. Gruzínsko otvorí svoje hranice od 1.7. 2020.


6. máj 2020 o 12:33

Chorvátsko otvorí pobrežie Jadranského mora turistom. Leto však bude iné ako pred pandémiou koronavírusu. "Miestna polícia a úrady, prevádzkovatelia pláží a hotelov budú musieť zabezpečiť, aby slnečníky neboli jeden vedľa druhého, pretože vírus je stále vo vzduchu," dodal chorvátsky epidemiológ Krunoslav Capak, ktorého citovala agentúra DPA.


5. máj 2020 o 22:03

Sicília ponúka dotácie na dovolenku strávenú na ostrove domácim aj cudzincom. Plán zahŕňa dotovanie nákladov na ubytovanie návštevníkov ostrova, a to tak, že by mohli mať jednu z troch alebo dve zo šiestich nocí v hoteli zdarma, resp. by mohli získať poukážky na návštevu kultúrnych podujatí či historických pamiatok.


21. apríl 2020 o 11:10

Pôjdeme i napriek Covid-19 v lete k moru? Vypočujte si podcast Pravidelná dávka s Mirom Gašpárkom o aktuálnych otázkach.


17. apr 2020 o 17:41

Chorvátsko plánuje letnú sezónu, návrhy očakáva aj od Slovenska. Chorvátsko, kde sú v koronavírusovej kríze zavedené veľmi prísne obmedzenia, plánuje v lete otvoriť prístavy a niektoré kempingy aj hotely na odľahlejších miestach, aby turistická sezóna priniesla aspoň nejaké tržby.