Chorvátsko

Chorvátsko

Krajina v Európa
 • Časové pásmo: +0 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 4,3 miliónov
 • Hlavné mesto: Záhreb
 • Jazyk: chorvátsky
 • Mena: Chorvátska kuna (HRK)
 • Menový kurz: 1€ = 7,567 (HRK)

 

Chorvátsko je fantastická krajina Stredomoria. Pre Slovákov je ľahko dostupná a ponúka vzrušujúcu zmes Jadranského pobrežia, krásnej prírody, jedinečnej kultúry a dlhý zoznam kultúrnych a historických pamiatok.

Najlákavejšou atrakciou krajiny je bezpochyby pobrežie obklopené množstvom ostrovov a ostrovčekov. Jeho pôvab spočíva v rozmanitosti. Mnohé úseky sú dokonalé pre kúpanie a slnenie, vodné športy a aktívne trávenie dovolenky. Ďalšie sú takmer opustené, poskytujúce súkromie a príležitosť na dobrodružné objavovanie.

Chorvátske vnútrozemie veľmi nezaostáva za vychyteným pobrežím. Nádherné hory, príroda, podzemné jaskyne, riečne kaňony, jazerá aj vodopády. Celkovo osem národných parkov chráni tieto poklady a umožňuje turistom vychutnávať si Chorvátsko na plné dúšky.

 

Základné informácie

 

 • Časové pásmo: UTC +1 hodina
 • Počet obyvateľov: 4,3 miliónov
 • Hlavné mesto: Záhreb
 • Jazyk: chorvátčina
 • Mena: chorvátska kuna (HRK)
 • Menový kurz: 1€ = 7,50 HRK

Pohľad na národný park Plitvice v ChorvátskuPohľad na národný park Plitvice v Chorvátsku (Zdroj: flickr/ccDennis Jarvis)

 

Ceny v Chorvátsku

Chorvátsko je v cenovej hladine veľmi blízko Slovensku. Priemerné spotrebiteľské ceny sú na Slovensku o 7% nižšie, ceny potravín sú takmer rovnaké. Približne o 12% viac si priplatíme za reštauračné služby.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,80 €
 • Voda (1,5l) = 0,85 €
 • 1l mlieka = 0,80 €
 • 1kg syra = 7,10 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 4,70 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 6 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 13 €
 • Kapučíno = 1,30 €
 • Fľaša vína = 4,70 €

Mesto PagMesto Pag (Zdroj: pixabay/cc/reini74)

 

Očkovanie a choroby v Chorvátsku

Nevyžaduje sa žiadne očkovanie ani preventívne zdravotné opatrenia. Turisti zo Slovenska musia mať Európsky preukaz zdravotného poistenia, ktorý ich oprávňuje v štátnych zdravotných zariadeniach k ošetreniu v prípade zdravotných problémov.

Odporúča sa tiež komerčné zdravotné poistenie, ktoré má vyšší rozsah krytia.

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Chorvátska

Bezpečnosť v Chorvátsku

Chorvátsko je bezpečnou destináciou. Situácia je veľmi podobná ako na Slovensku. V hlavnej turistickej sezóne stúpa riziko drobných krádeží. Zvláštnu pozornosť treba venovať bezpečnosti automobilov a nenechávať na viditeľných miestach žiadnu batožinu ani cenné predmety.

 

Je bezpečné cestovať do Chorvátska v čase Korony?

Doklady do Chorvátska

Do Chorvátska môžu Slováci cestovať aj s platným občianskym preukazom vo forme ID karty. Deti do veku 18 rokom musia mať platný cestovný pas. Colné kontroly sa vykonávajú iba pri vstupe do Chorvátska z krajín mimo Európskej únie, zo Srbska, Bosny a Hercegoviny a Čiernej hory.

Stredozemné more v jednom zo zálivovStredozemné more v jednom zo zálivov (Zdroj: pixabay/cc/Kunststoffwerk)

 

Cestovné doklady do Chorvátska

☎ Dôležité čísla v Chorvátsku

 

 • Polícia: 92
 • Prvá pomoc: 94
 • Hasiči: 93

Telefónna predvoľba do Chorvátska je +385

 

Počasie v Chorvátsku

V Chorvátsku sú v podstate dve odlišné klímy. Na pobrežnom páse je typická stredomorská klíma. Letá sú slnečné a suché, s priemernou teplotou okolo 24 °C. Sezóna na kúpanie začína v máji, kedy je teplota vody okolo 20 °C, v strede leta sa postupne vyšplhá na 24 °C. Zimy na pobreží Chorvátska sú daždivé a mierne.

Za pobrežným pásom, ktorý je oddelený horami, vo vnútrozemí a na nížinách na severe krajiny je kontinentálna klíma. Priemerná teplota je v lete okolo 23 °C a v zime okolo nuly.

Viac informácií o počasí v Chorvátsku >

Pohľad na lode v prístavePohľad na lode v prístave (Zdroj: pixabay/cc/mikezwei)

 

Zaujímavé miesta

Pobrežné regióny sú v Chorvátsku najvyhľadávanejšie. Populárna je Makarská riviéra s plážovými letoviskami. Zaujímavé je aj napríklad mesto Zadar, ktoré je slávne morskými varhanmi. Je to unikátna séria trubiek, ktoré hrajú melódiu podľa príchodu morských vĺn. Krásne a historicky zaujímavé mestké hradby možno nájsť v meste Dubrovník. Boli postavené v dvanástom až sedemnástom storočí.

Mesto DubrovníkMesto Dubrovník (Zdroj: flickr/cc/Ivan Ivankovic)

 

K veľmi obľúbeným miestam Chorvátska patria ostrovy a ostrovčeky, ktorých je spolu až 1244. K populárnym sa radí ostrov Hvar, Vis, Korčula, Brač, Krk a mnohé ďalšie. Skutočne unikátny je Kornatský arbipelág – národný park zložený z 89 ostrovov. Je to skutočný morský labyrint s krásnou nedotknutou prírodou.

Nielen milovníci prírody si vyhradia v Chorvátsku čas aj na početné národné parky. Chorvátska príroda predčí všetky chýry, ktoré o nej kolujú. V Národnom parku Plytvické jazerá je celkom šestnásť krásnych jazier a množstvo turistických trás.

Bohatá história a pamiatky sú ďalšou silnou stránkou Chorvátska. V zozname kultúrneho dedičstva UNESCO je napríklad Staré mesto Dubrovník, historický komplex mesta Split s palácom rímskeho cisára Diokleciána. V Poreči sa nachádza krásna Eufraziova bazilika.

 

Viac informácii o najkrajších plážach v Chorvátsku >

Chorvátsky ostrov Hvar v strednej časti Jadranského moraChorvátsky ostrov Hvar v strednej časti Jadranského mora (Zdroj: flickr/cc/Elena)

 

Výlety

Chorvátsko je doslova stvorené na výlety. V pobrežných oblastiach možno objaviť nespočetné množstvo príležitostí na výletné a pozorovacie plavby po mori. Tiež plavby na malé výlety na miestne ostrovy. Smerom pozdĺž pobrežia alebo do vnútrozemia sa nachádzajú starobylé hrady, ktoré tiež stoja za preskúmanie. Cestovné kancelárie majú pre turistov pestrý a bohatý program v rôznych častiach Chorvátska.

 

Viac informácii o výletoch v Chorvátsku >

Relax na kamennom móle v ChorvátskuRelax na kamennom móle v Chorvátsku (Zdroj: flickr/cc/Mi D.)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Voda vo vodovode je pitná, všeobecne sa však odporúča piť radšej balenú vodu.

Pri cestovaní do chorvátska v sezóne sa odporúča pribaliť si repelenty proti

V niektorých regiónoch môže v elektrických zásuvkách „chýbať“ stredový kolík, v takom prípade sa odporúča použiť na elektrospotrebiče adaptér.

Pošta je v Chorvátsku označená nápisom HPT a slúži aj ako zmenáreň.

Cestovanie autom do Chorvátska je celkom bežné. Na diaľnici je povolená rýchlosť 110 km za hodinu, na ostatných cestách len 90 km za hodinu. V mestách je rýchlosť obmedzená na 50 km za hodinu. Požičanie auta v Chorvátsku vyjde približne 50€ / deň a je nutný medzinárodný vodičský preukaz.

Maják na ostrove HvarMaják na ostrove Hvar (Zdroj: flickr/cc/vacation2)


Ďalšie zaujímavé informácie

Všetko, čo potrebujete vedieť o ceste autom do Chorvátska.