Covid-19 v Chorvátsku: Vstup alebo návrat s obmedzeniami

 

Istria je najväčší chorvátsky polostrov rozprestierajúci sa na severozápade krajiny. Výčnelok pripomínajúci trojuholník leží v Jadranskom mori, medzi Kvarnerským a Terstským zálivom. Na severe susedí so Slovinskom. Najznámejšími mestami Istrie sú Pazin, Pula, Labin, Poreč, Umag, Rabac, Rovinj, Novigrad a Medulin.

Istria bola od pradávna atraktívnym územím pre mnohé národy. V dobách antiky sa stala súčasťou rímskeho impéria. Na polostrove cítiť najmä vplyvy rímske, ale výrazne tiež keltské a benátske. Vďaka mnohým národom, ktoré prišli na územie Istrie, dnes môžeme obdivovať úžasné historické pamiatky.

Príjemná klíma, krásna príroda, romantické mestečká, historické pamiatky, krásne pláže lemované voňavými borovicami, priezračné more i množstvo aktivít a podujatí robí z Istrie skvelé miesto pre trávenie dovolenky. Pre našinca je Istria obľúbeným miestom s pestrou ponukou, dobrou dostupnosťou a priaznivými cenami.

Krásna pláž pri mestečku Opatija

Krásna pláž pri mestečku Opatija (Zdroj: flickr/cc/Martin Wippel)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +1 hodina
 • Počet obyvateľov: 210 000
 • Hlavné mesto: Záhreb (hl. mesto Chorvátska)
 • Jazyk: chorvátčina
 • Mena: Chorvátska kuna (HRK), 1 € = 7,4994 HRK

 

CENY V ISTRII

Ceny v Istrii sú zrovnateľné s cenami na Slovensku. Platí sa oficiálnou menou platnou pre celé územie Chorvátska – chorvátskou kunou. Peniaze si ľahko vymeníte priamo v hoteli alebo v banke. V banke je však výmena menej výhodná. Vo väčších letoviskách akceptujú tiež platbu eurom.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 6,20 HRK
 • Voda (1,5 l) = 6,30 HRK
 • 1 l mlieka = 5,50 HRK
 • 1 kg miestneho syra = 61 HRK
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 50 HRK
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 105 HRK
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 35 HRK
 • Cola (0,33 l) =12,50 HRK
 • Kapučíno = 10 HRK
 • Pivo = 7,50 – 12 HRK

Eufraziova bazilika v Poreči

Eufraziova bazilika v Poreči (Zdroj: flickr/cc/Andreas 05)

 

OČKOVANIE A CHOROBY V ISTRII

Štátne zdravotnícke zariadenia poskytnú slovenským občanom rovnakú zdravotnú starostlivosť ako chorvátskym občanom. Podmienkou je preukázať sa Európskym preukazom zdravotného postenia. Pred dovolenkou venujte pozornosť kvalitnému zdravotnému poisteniu. Niektoré poisťovne hradia ošetrenie v plnej výške, iné len čiastočne. V súkromných zariadeniach si pacient hradí ošetrenie v plnej výške.

Žiadne nadštandardné očkovanie nemusíte absolvovať. Odporúčame si prekontrolovať očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

BEZPEČNOSŤ V ISTRII

Bezpečnostná situácia je stabilne dobrá. Rovnako ako v iných letoviskách však hrozia drobné krádeže a to najmä počas hlavnej dovolenkovej sezóny. Odporúčame dovolenkárom dodržiavať zásady osobnej bezpečnosti a nenechávať svoje osobné veci bez dozoru. Počas hlavnej sezóny sa pomerne často stretávame s vykrádaním automobilov. Uistite sa, že ste vozidlo zamkli a všetky veci vrátane tašiek a kufrov si zoberte so sebou.

 

Je bezpečné cestovať Istria v čase Korony?

DOKLADY V ISTRII

Na cestu do Istrie vám postačí platný občiansky preukaz vo forme ID karty. Dieťa bez ohľadu na vek musí mať vlastný cestovný doklad.

 

Cestovné doklady Istria

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V ISTRII

 

 • Všeobecná núdzová linka: 112
 • Polícia: 192
 • Prvá pomoc: 194
 • Hasiči: 193
 • Informácie o dopravnej situácii a počasí: 060 520 520

Telefónna predvoľba v Istrii je +385.

Romantické uličky v Rovinj

Romantické uličky v Rovinj (Zdroj: flickr/cc/MihaelGrmek)

 

POČASIE

Pobrežná časť Chorvátska má stredozemnú klímu. V oblasti Istrie je zima veľmi mierna a prináša zrážky. Letá sú suché a skutočne teplé. V júli a auguste je najteplejšie, kedy sa priemerné teploty pohybujú okolo 30ºC. Horúčavy nehrozia vďaka príjemnému vánku od mora.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Prístavné mestečko Poreč na západnom pobreží má krásne pláže s priezračným morom a vzácne pamiatky. Pýchou mesta je historické jadro a Eufraziova bazilika postavená počas vlády cisára Justiniána. Pomenovaná je podľa biskupa Eufrázia. Zapísaná je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pozornosť zamerajte na interiér stavby. Vnútro baziliky zdobia mozaiky z 3. storočia a krásny oltár.

Jeden z najlepšie dochovaných starobylých amfiteátrov sa nachádza práve v oblasti Istrie, konkrétne v meste Pula. V čase svojej najväčšej slávy pojalo až 22000 divákov. I dnes slúži ako dejisko rôznych koncertov. V meste sa oplatí navštíviť tiež archeologické múzeum či maják.

Jedno z najznámejších istrijských letovísk leží na západnom pobreží. Hovoríme o meste Novigrad s prírodnými okruhliakovými plážami a priezračným morom. Pôvodne malý rybárska dedinka sa stáročiami premenila na krásne mesto s množstvom kultúrnohistorických pamätihodností.

Romantické mestečko Rovinj navštevuje veľa turistov pre jeho jedinečnú atmosféru. Mestom sa vinú úzke uličky s pôvodnými domčekmi. Ozdobou sú malé námestia v benátskom štýle. Mesto s krásnymi plážami lemované borovicovými stromami leží na západe Istrie.Rímsky amfiteáter v Pule

Rímsky amfiteáter v Pule (Zdroj: pixabay/cc/ahundt)

 

VÝLETY

Vďaka členitému pobrežiu a roztrúseným chorvátskym ostrovčekom sú obľúbené rôzne lodné výlety. Môžete sa zúčastniť tematickej plavby, výletu na lodi s priehľadným dnom alebo si požičať rýchly čln. Obľúbeným lodným výletom je plavba do národného parku Brijuni. Na svoje si prídu tiež milovníci prírody a autentických istrijských dediniek.

Vláčikom po ostrove v národnom parku Brijuni

Vláčikom po ostrove v národnom parku Brijuni (Zdroj: flickr/cc/katarinaknapić)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 220 V / 50 Hz. Požívajú sa zásuvky európskeho typu, ktoré umožňujú použiť naše spotrebiče. Jedine v malých súkromných apartmánoch sa môžete stretnúť so zásuvkami staršieho typu. Vopred sa informujte a v takom prípade zakúpte cestovný adaptér.

Voda z kohútika je pitná.

COVID-19 Garancia