Čierna Hora - Základné informácie

Čierna Hora

Čierna Hora

Krajina v Európa
 • Časové pásmo: +0 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 625 tisíc
 • Hlavné mesto: Podgorica
 • Jazyk: čiernohorčina
 • Mena: Euro (EUR)

 

Čierna Hora leží na pobreží Jadranského mora a názov republiky je priamo odvodený od jej vysokých a ťažko dostupných hôr. Bola súčasťou Juhoslávie a ako samostatná republika existuje od roku 2006. Je jednou z najmenších krajín Európy, ale môže sa popýšiť krásnymi krasovými oblasťami. Užíva tiež prívlastok najekologickejšej krajiny sveta. Ukrýva aj 54 km2 nedotknutého lesa, chráneného v Národnom parku Biogradska gora. Pohoria s výškou nad tisíc metrov nad morom pokrývajú 60% územia. 

Čiernohorské pobrežie Jadranského mora je obľúbenou destináciou Slovákov a Čechov a cestovný ruch sa začína v tejto oblasti stále viac rozvíjať. Pobrežie je členité s početnými ostrovmi. V priebehu posledných rokov hladina Jadranského mora stúpla približne o 2,5 mm za rok. Dnes už možno na pobreží nájsť mnohé zatopené prístavy. Pod hladinou mora sa nachádzajú krásne koralové útesy a asi stovka druhov miestnych rýb. Na pobreží je niekoľko obľúbených destinácií. K najstarším mestám na Jadrane patrí Budva a Budvanská zátoka je najnavštevovanejším letoviskom. Jej pokračovaním je Bečiči, vzdialené od Budvy asi 5km. Dnes je najväčšie letovisko Herceg-Novi, kde sa nachádzajú aj prímorské kúpele s morským bahnom. Viac ako 300 slnečných dní má letovisko Petrovac.

 

Základné informácie

 

 • Časové pásmo: UTC +1
 • Počet obyvateľov: 625 tisíc
 • Hlavné mesto: Podgorica
 • Jazyk: čiernohorčina
 • Mena: Euro /  €

Čierna Hora

Čierna Hora (Zdroj: flickr/cc/Raymond Zoller)

 

Ceny v Čiernej Hore

Čierna Hora je klasifikovaná Svetovou bankou ako krajina so strednými príjmami. Pre nás je lacnou krajinou, najväčší rozdiel je napríklad v cene nájmu nehnuteľnosti. V priemerných spotrebiteľkých cenách je Čierna Hora o takmer 15% lacnejšia, Na potravinách na dovolenke ušetríte takmer 30%.

 • Ceny niektorých potravín:
 • Chlieb = 0,60 €
 • Voda (1,5l) = 0,50 €
 • 1l mlieka = 0,80 €
 • 1kg syra = 5,30 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 3 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii =  5 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 8 €
 • Kapučíno = 1,30 €
 • Fľaša vína = 4 €

Pohľad na prístav v Čiernej Hore

Pohľad na prístav v Čiernej Hore (Zdroj: flickr/cc/Raymond Zoller)

 

Očkovanie a choroby v Čiernej Hore

Pri cestovaní do Čiernej Hory sa nevyžaduje očkovanie. Platí dvojstranná medzinárodná dohoda o bezplatnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Doporučuje sa uzavrieť aj cestovné poistenie, ktoré pokryje poplatky za lekársku starostlivosť nad 100€ cez asistenčné služby a do 100€ po návrate domov.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Čiernej Hory

 

Bezpečnosť v Čiernej Hore

Čierna Hora je bezpečnou destináciou. Dokonca je charakteristická aj nízkou mierou kriminality. Zvýšenú pozornosť je však potrebné venovať na plážach a v kempingoch. Ubytovacie zariadenia disponujú zvyčajne aj trezormi na uloženie cenných vecí.

Je bezpečné cestovať do Čiernej Hory v čase Korony?

 

Doklady pri cestovaní do Čiernej Hory

Do Čiernej Hory možno cestovať na cestovný pas bez vízovej povinnosti, ak dĺžka pobytu nerpesiahne 90 dní. Slováci môžu cestovať aj na platný občiansky preukaz, ak dĺžka pobytu nepresiahne 30dní. Pri vstupe do krajiny platí povinnosť preukázania minimálnej sumy peňazí, ktorá zodpovedá dĺžke a účelu pobytu v krajine. Konkrétna suma však nie je špecifikovaná. Pri dovoze hotovosti nad 10 000 € je potrebné sumu nahlásiť na hraničnom priechode. Rovnako je potrebné nahlásiť fotoaparáty, videokamery, drahé kovy a cenné predmety.

Cestovné doklady do Čiernej Hory

 

☎ Dôležité čísla v Čiernej Hore

 

 • Tiesňové volania: 112
 • Polícia: 122
 • Prvá pomoc: 124
 • Hasiči: 123

Telefónna predvoľba do Čiernej Hory:  +382

Čierna Hora

Čierna Hora (Zdroj: flickr/cc/Aleksandr Zykov)

 

Počasie

Vnútrozemie Čiernej Hory má mierne kontinentálne podnebie s nízkymi teplotami v zime a vysokými teplotami v lete. Pobrežie má typické stredomorské podnemie so suchým a teplým letom a miernou daždivou zimou. Priemerné júlové teploty sú okolo 28°C, ale maximá sa môžu vyšplhať aj k 40°C. Teplota mora je v júli približne 25°C. V zime sa teploty na Jadranskom pobreží držia na úrovni približne 9°C a pod bod mrazu klesajú iba výnimočne.

Viac informácií o počasí v Čiernej Hore >

 

Zaujímavé miesta v Čiernej Hore

Čierna Hora je typická svojou rozmanitosťou. Pobrežie Jadranského mora je členité a bohaté na pláže, zátoky, zálivy a ostrovčeky. K pobrežným mestám patria Bar, Budva, Herceg-Novi, Kotor, Tivat a Ulcinj. Na Severe krajiny sú krasové hory, plné jazier, horských riek a impozantných kaňonov. V tejto časti krajiny sa nachádzajú tri národné parky: Durmitor, Biogradska Hora a Prokletije. Centrálna časť Čiernej Hory je ideálna pre zábavu a relax v mestách.

Viac informácií o zaujímavých miestach v Čiernej Hore >

Výhľad z mesta Bar

Výhľad z mesta Bar (Zdroj: flickr/cc/Raymond Zoller)

 

Výlety v Čiernej Hore

Z ponuky miestnych výletov si možno vybrať exkurzie k historickým pamiatkam, za kultúrou a umením alebo do krásnej prírody. K najnavštevovanejším patrí Národný park Skadarské jazero, ale i tematický vinársky chodník a vínna pivnica Šipčanik. Najznámejším pútnickým miestom je Kláštor Ostrog zo 17. storočia.

Viac informácií o plážach v Čiernej Hore >

Kotorský závil

Kotorský závil (Boka Kotorska) sa nachádza na severozápade Čiernej Hory (Zdroj: flickr/cc/amira_a)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

V Čiernej Hore je akceptovaný okrem medzinárodného aj slovenský vodičský preukaz. Je však známe, že miestne obyvateľstvo jazdí značne nebezpečne, hlavne pri predbiehaní v zákrutách a neprehľadných miestach. Tiež sa nemožno spoliehať na smerovky, ktoré sa tu používaju veľmi zriedka. Pri cestovaní do Čiernej Hory je potrebné rátať s komplikovanou trasou, ktorá vedie po ceste prvej triedy, nie po diaľnici. Je tiež poznačená častnými uzáverami a nehodami.