Tipy na fakultatívne výlety - Čierna Hora

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00

 

Čierna Hora, krajina ležiaca v západnej časti Balkánskeho polostrova, je známa ako atraktívna časť Jadranu s krásnymi prevažne piesočnatými plážami. Ponúka však aj rozmanitú prírodu s kaňonmi, lesmi, riekami, horami a jazerami a nesmieme opomenúť ani kultúrno – historické bohatstvo. Dnes vám pár  miest predstavíme. V Čiernej Hore sa dá platiť srbským dinárom, eurom alebo ktoroukoľvek západnou menou.

 

Starý Bar

Bar je významný prístav v priemyselnej oblasti. 6 kilometrov východne od nového mesta na úpätí pohoria Rimija sa nachádza Starý Bar. Vystavaný bol okolo 10. storočia, no Turci ho zničili v 19. storočí výbuchom strelného prachu. Dochovalo sa preto len málo pamiatok ako biskupský palác, časti opevnenia, časť vodovodu a pár domov. Oblasť je známa pestovaním olív a výrobou oleja, ktorý sa v 14. storočí pre svoju kvalitu dovážal do Benátok.

Cena: 10 EUR + poplatok za vstup do časti Starý Bar – 2 EUR

Pohľad na Starý Bar (Zdroj: flickr/cc/duntween)

 

Cetinje a Njeguši

Černohorské mesto Cetinje bolo kedysi kráľovským mestom. Leží na úpätí pohoria Lovčen 35 km juhozápadne od hlavného mesta Podgorica. V Cetinje si prezriete zámok kráľa Nikolu. Cez Lovčenský národný park sa presuniete do mesta Njeguši, do rodiska miestneho národného hrdinu Njeguša. Ochutnáte tu aj tradičné pochúťky.

Cena: dospelý 36 EUR, dieťa do 10 rokov 18 EUR

Pohľad na mestoCetinje

Pohľad na mesto Cetinje (Zdroj: flickr/cc/Sergey Dushkin)

 

Okruh Čiernou Horou

Kotor, Boka Kotorská, Njeguši, Cetinje a výhľad na Budvu a Bečiči – to všetko a ešte oveľa viac môžete vidieť na okružnej ceste po Čiernej Hore. Mesto Kotor leží na juhozápade krajiny na úpätí pohoria Lovčen. Bol významným vojenským prístavom v Rakúsko – Uhorsku a dnes je zapísaný do zoznamu UNESCO. Okolo mesta sa tiahnu monumentálne hradby. Nasleduje výlet po serpentínach s fascinujúcim výhľadom na Boku Kotorskú a nedotknutú prírodu. Výlet pokračuje v meste Njeguši s degustáciou miestnych výrobkov a v bývalom korunovačnom meste Cetinje.

Cena: 30 EUR

Chránený Kotor aj s krásnou prírodou

Chránený Kotor aj s krásnou prírodou (Zdroj: flickr/cc/SarahTz)

 

Nočná Budva

Mesto Budva leží na pobreží Jadranského mora. Nočná prehliadka starého mesta Budva má svoj náboj, vychutnáte si pravú atmosféru, prezriete si so sprievodcom paláce, námestia, kostoly a zažijete nočný život v meste.

Cena: 12 EUR

Mesto Budva je zaujímavé svojou nočnou atmosférou, ale aj počas dňa

Mesto Budva je zaujímavé svojou nočnou atmosférou, ale aj počas dňa (Zdroj: flickr/cc/Mikko Lindstedt)

 

Dubrovnik v Chorvátsku

Zaujímavou možnosťou výletu je aj ten zo Sutomoria do Dubrovníka, ktorý vedie cez mestá Budva, Tivat a Herceg-Novi a hraničný prechod Debeli Brijeg. Dubrovnik je známy početnými kostolmi, palácmi, hradbami i fontánami. Taktiež sa môžete vyviesť lanovkou na vrch Srdj.

Cena: 30 EUR

Chorvátske mesto Dubrovnik na juhu Dalmácie

Chorvátske mesto Dubrovnik na juhu Dalmácie (Zdroj: flickr/cc/Ivan Ivankovic)

 

Tirana a Durrës v Albánsku

Mesto Tirana leží v strednej časti Albánska pri rieke Ishm. Je hlavným a najväčším albánskym metom. Najväčším lákadlom je národno - historické múzeum s takmer 4000 exponátmi a veža s hodinami z roku 1822, ktorá je akýmsi symbolom mesta.

Durrës alebo tiež Drač je najstarším albánskym mestom a tiež významný prístav  na okraji Dračskej zátoky. Uvidíte tu napr. Benátsku vežu z 15. storočia, kedysi súčasť opevnenia mesta, amfiteáter, rímske kúpele, grécku agoru a moslimské mešity. V Durrës je aj továreň G. K. Skanderbega na výrobu vína, raki a brandy.

Cena: 40 EUR

 

Záliv Boka Kotorská

Boka Kotorská je prírodný záliv na juhu Jadranského mora. Má rozlohu 88 km², dĺžku 28 km a priemernú hĺbku 35 m. Svoje pomenovanie si vyslúžila podľa mesta Kotor, ktoré určite stojí za preskúmanie. Pre svoje bohatstvo patrí pod ochranu UNESCA. Sú tu pozostatky mohutného opevnenia, v stredoveku vybudovali až 30 kostolov a 7 kláštorov. Svoje postavenie mesto získalo za čias Rakúsko – Uhorska, kedy bolo druhým najvýznamnejším vojenským prístavom. Zaujímavým je aj ostrov Gospa. Viaže sa k nemu príbeh o vzniku, hovorí sa, že vždy keď sa námorníci šťastne vrátili z plavky, pre šťastie sem vhodili kamienok.

Cena: 30 EUR

Prírodný záliv Boka Kotorská (Zdroj: flickr/cc/robert ragan)

 

Skadarské jazero

Takmer dve tretiny jazera sa rozprestierajú v Čiernej Hore a zvyšná časť v Albánsku. Oblasť Skadarského jazera bola v roku 1983 vyhlásená za národný park. Z jazera vyčnieva okolo 50 ostrovčekov.  Výnimočný je množstvom rýb a vtákov, severný breh jazera je útočiskom pre kolónie pelikánov. Milovníci kúpania sa potešia plážam Murići oproti ostrovčeku Beška, pláži Besa či Lučica. Z historických pamiatok spomeňme zrúcaninu hradu Žabljak zo 14. stor., pevnosť Lesendro pri osade Vranjina, Kláštorný kostol sv. Juraja na ostrovčeku Beška a Mariánsky kostol kláštora Bohorodičky zo 14. stor. na ostrovčeku Starčevo.

Cena výletu: 30 EUR

Cena vstupného do národného parku 4 EUR

Skadarské jazero

Skadarské jazero (Zdroj: flickr/cc/Aleksandr Zykov)

 

Kaňony rieky Tara a Morača

Cez Podgoricu vedie cesta až do kaňonu rieky Morača. V kaňone je postavený kláštor s rovnomenným názvom Morača. Cesta pokračuje do kaňonu rieky Tara s priehľadnou vodou.  Tento kaňon sa nachádza v Národnom parku Durmitor a je druhým najhlbším kaňonom na svete po Grand Canyon v USA. Poslednou zastávkou je mestečko Žabljak.

Cena: dospelý 42 EUR, dieťa do 10 rokov 21 EUR

 

Lodný výlet Petrovač, Svätý Štefan, Budva

Počas celodenného výletu sa plavíte pri pobreží Čiernej Hory, okolo ostrova Svätý Štefan až do mesta Budva. Po zoznámení sa s históriou mesta nasleduje ochutnávka vín a plávanie na miestnej pláži.

Cena: 15 EUR

Budva, jedno z miest tohto výletu

Budva, jedno z miest tohto výletu (Zdroj: flickr/cc/Sunny Lapin)

 

Lodný výlet na Kráľovninu pláž

Plavba sa organizuje zo Sutomoria na Kráľovninu pláž, ktorá je prístupná len loďou. Patrí k najkrajším plážam Barskej riviéry severne od mesta Čanje. Scenériu pláže s bielym pieskom a krásne modrým morom dopĺňajú cyprusy a olivovníky. Bolo to obľúbené miesto kráľovnej Mileny, na pamiatku ktorej sa pláž dodnes volá Kráľovnina pláž.

Cena: 8 EUR

 

Rafting v najhlbšom kaňone Európy

Rieka Tara preteká kaňonom v Národnom parku Durmitor, je obľúbeným miestom pre nadšencov profesionálneho raftovania. Väčšina toku rieky spadá pod Čiernu Horu, menšia je už v Bosne a Hercegovine. Splav zahŕňa aj profesionálnych inštruktorov, výstroj na raftovanie a ochutnávky miestnych špecialít.

Cena: 70 EUR

Rafting na rieke Tara (Zdroj: flickr/cc/Rafting Tarom)

 

Jeep safari

Autobusom sa vydáte na cestu na sever Čiernej Hory do národného parku Biogradska gora s hustými lesmi a ľadovcovými jazerami s priezračnou vodou. Nasleduje cesta jeepmi na vrchol pohoria Bjelasice.

Ceny: dospelý 94 EUR, dieťa do 10 rokov 48 EUR