Tipy na fakultatívne výlety - Albánsko

 • Upresnenie filtrovania
  Cestovné kancelárie
  Vynulovať filtre
 • Vybavenie a služby
  Poloha
  Rodiny s deťmi
  Vybavenie
  Šport a relax
  Zameranie
  Vynulovať filtre
dospelí
deti
Vek 1. dieťa
Vek 2. dieťa
Vek 3. dieťa
Doprava
Miesto odchodu
Akú dĺžku pobytu preferujete?
dospelí
deti
Vek 1. dieťa
Vek 2. dieťa
Vek 3. dieťa
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 16:00
Alebo píšte na info@dovolenka.sme.sk

 

Ak hľadáte pokojné miesto pre dovolenku a davy ľudí vás nelákajú, môžete sa rozhodnúť pre Albánsko. Cestovný ruch sa tu ešte len rozvíja, no služby sú na dobrej úrovni. V tejto juhovýchodnej krajine nájdete krásnu prírodu, možnosti kúpania a fascinujúcu históriu. Dnes vám predstavíme to najzaujímavejšie. Oficiálna mena Albánska je albánsky lek (Lk) = 100 quintarov. Zaobídete sa s eurami alebo americkými dolármi. Pozor na ceny v niektorých oblastiach, napr. hlavné mesto má oveľa vyššie ceny.

 

Apollonia – Vlora – Orikum

 

 • Prvou zastávkou je starobylé mesto Apollonia s archeologickým náleziskom. Založené bolo v roku 588 pred n. l.  a neskôr patrilo pod správu Rímskej ríše s podporou Julia Caesara.
 • Druhou zastávkou je mesto Vlora, kde sa oplatí vidieť Národné múzeum, mešitu Muradi z roku 1542, Pamätník nezávislosti a sochu Ismaila Kemala, prvého prezidenta Albánska. Je jedným z najstarších albánskych miest (6 stor.  pred n. l.).
 • Posledné miesto vás zavedie do južnej časti Vlorského zálivu, do prístavu s jachtami a okolím plným historických ruín pochádzajúcich približne zo 7 stor. pred n. l.

Cena výletu: dospelý 32 EUR, dieťa do 10 rokov 16 EUR

Cena vstupného do Apollonie: 2, 50 EUR

Cena vstupného do Národného múzea vo Vlore: 1 EUR

Mešita Muradi v meste Vlora (Zdroj: flickr/cc/Rapsak)
 

Tirana a Kruja

Hlavným mestom Albánska a súčasne aj najväčším je Tirana v strednej časti krajiny pri rieke Ishm. Najväčším lákadlom mesta je národno - historické múzeum s takmer 4000 exponátmi, veža s hodinami z roku 1822, ktorá je akýmsi symbolom mesta a mešita Ethem Bey. Súčasťou výletu do hlavného mesta je aj zastávka v malebnom mestečku Kruja, ktoré sa preslávilo ako rodisko albánskeho národného hrdinu Gjergja Kastrioti Skanderbega. Miestny hrad s opevnením a deviatimi vežami bol vybudovaný medzi 5. - 6. storočím, v areáli je aj etnografické múzeum.

Cena výletu: dospelý 27 EUR, dieťa do 10 rokov 14 EUR

Cena vstupného do Historického múzea v Tirane: 2 EUR

Cena vstupného do múzea v Kruji: 2 EUR

Cena vstupného do hradu v Kruji: 0, 80 EUR

Historické múzeum v Tirane (Zdroj: flickr/cc/DSLEWIS)
 

Berat

Mesto Berat, jedno z najstarších miest Albánska, vás upúta na prvý pohľad. Domy majú červené strechy, na fasádach domov sú vložené okenné rámy. Poznáme ho aj ako mesto tisícich okien. Vďaka svojej jedinečnosti bolo v roku 1961 zapísané do zoznamu UNESCO. Na skalnatom kopci Berat sa týči pevnosť, už značne poškodená, pozostávajúca z 20 kostolov a jednej mešity. Pozrieť si môžete aj katedrálu sv. Mikuláša s múzeom miestneho albánskeho umelca Onufriho.

Cena: dospelý 27 EUR, dieťa do 10 rokov 14 EUR

Jedinečné mestečko Berat
 

Skadar

Keď a vydáte na juh od mesta Skadar, nájdete pozostatky pevnosti Rozafa na rozlohe 9 ha. Postavili ho na skalnatom kopci v 3. storočí pred n. l. Nenechajte si ujsť prechádzku mestečkom či archeologické a národopisné múzeum v tradičných drevom vykladaných domoch s albánskymi motívmi.

Cena výletu: dospelý 27 EUR, dieťa do 10 rokov 14 EUR

Cena vstupného do pevnosti: 1, 60 EUR

Cena vstupného do archeologického múzea: 1, 50 EUR

Pozostatky pevnosti Rozafa (Zdroj: flickr/cc/cinxxx)
 

Butrint

Na juhu Albánska neďaleko hraníc s Gréckom leží antické mesto Butrint. Vybudované tu boli pamiatky ako Chrám bohyne Minervy, Nymfaneum, palác Triconch, rímske kúpele, divadlo, chrámy, zdobené brány a mnoho ďalších. Súčasťou výletu je aj zastávka v letovisku Ksamil spojené s kúpaním.

Cena: dospelý cca 30 EUR, deti do 10 rokov zadarmo

Pozostatky antiky (divoadlo) v meste Butrint
 

Antické mesto Foinike

Toto antické miesto sa vpísalo do pamäti spísaním dohody medzi Macedónskom a Rímskou ríšou, čím sa ukončila Macedónska vojna. Mesto Foinike je takmer 2000 rokov staré.

Cena: dospelý 14 EUR, deti do 10 rokov zadarmo

 

Pogradec – Kláštor sv. Nauma, Ohrid

Mesto Pogradec nájdete pri brehu Ohridského jazera v juhovýchodnej časti Albánska. Na skalnom výbežku je postavený kláštor sv. Nauma s kaplnkou zasvätenou archanjelovi Michaelovi a Gabrielovi. V nej sú fresky, ktoré znázorňujú činy sv. Nauma. Obdivovať môžete pramene vlievajúce sa do jazera Ohrid alebo si pozrieť mesto. Počas prechádzky mestom Ohrid uvidíte sochy Cyrila a Metoda, Dolnú bránu, navštívite národné múzeum v Ohride, kostol sv. Sophie, rímsky, amfiteáter, kostol sv. Klementa, galériu ikony a Ohridský trh.

Cena výletu: dospelý 40 EUR, dieťa do 10 rokov 20 EUR

Cena vstupného do kostola sv. Sophie, kostola sv. Klementa, kláštora sv. Nauma: 1, 65 EUR (do každého)

Kláštor sv. Nauma (Zdroj: flickr/cc/barankie)
 

Výrobňa brandy Skanderbeg a Durrës

Durrës alebo tiež Drač je najstarším albánskym mestom a tiež významný prístav  na okraji Dračskej zátoky. Prehliadka mesta začína v továrni G. K. Skanderbega na výrobu vína, raki a brandy založenej v roku 1933. Po krátkej prezentácii o histórii a technológii výroby, nasleduje prehliadka mesta Durrës. Centrum mesta dýcha históriou, uvidíte napr. Benátsku vežu z 15. storočia, kedysi súčasť opevnenia mesta, amfiteáter, rímske kúpele, grécku agoru a moslimské mešity.

Cena: cca 30 EUR

Hrad v Durrës zo 6. stor. (Zdroj: flickr/cc/victory one)
 

Skandarské jazero, Podgorica

Oblasť Skadarského jazera bola v roku 1983 vyhlásená za národný park. Z jazera vyčnieva okolo 50 ostrovčekov. Takmer dve tretiny jazera sa rozprestierajú v Čiernej Hore a zvyšná časť v Albánsku. Výnimočný je množstvom rýb a vtákov, ktoré tu hniezdia. Severný breh jazera je útočiskom pre kolónie pelikánov. Ponúka možnosť kúpania v krásnej prírode. K najobľúbenejším plážam patrí Murići oproti ostrovčeku Beška, pláž Besa či Lučica. Z historických pamiatok spomeňme aspoň pár - zrúcanina hradu Žabljak zo 14. stor.,  pevnosť Lesendro pri osade Vranjina, Kláštorný kostol sv. Juraja na ostrovčeku Beška a Mariánsky kostol kláštora Bohorodičky zo 14. stor. na ostrovčeku Starčevo. Ďalšou zastávkou je hlavné mesto Čiernej hory Podgorica, kde si môžete pozrieť štvrť s krivoľakými uličkami Stara Varoš,  Tureckú hodinovú vežu z 18. stor. alebo múzeá.

Cena: okolo 30 EUR

Skadarské jazero je dnes národným parkom
 

Národný park Dajti

Milovníci krásnej prírody ocenia celodenný výlet do Národného parku Dajti s horou Dajti východne od Tirany. Najväčším zážitkom je však tunajšia lanovka, ktorá bola postavená v roku 2005 a má dĺžku až 5 km. Výlet začína v Tirane a odtiaľ vás lanovka vyvezie až na horu Dajti s nadmorskou výškou 1612 m. Čaká na vás nedotknutá príroda, panoramatický výhľad, lesy plné vtákov a ochutnávka miestneho jedla. Cena je orientačný, závisí od počtu osôb.

Cena výletu : 6-14 osôb - 26 EUR, 15-23 osôb - 23 EUR, 24 a viac osôb - 20 EUR

Cena lanovky: cca 4 EUR

Zaujímavosťou národného parku je až 5 km dlhá lanovka (Zdroj: flickr/cc/MrAlbalover)
 

Ponorková základňa

Albánsko kedysi vlastnilo 4 ponorky, dnes je už len možné si prezrieť ponorkovú základňu. Máte možnosť navštíviť základňu diktátora Envera Hodži, kam mali povolený vstup len určité osoby. K výletu patrí aj obed na romantickom mieste pri vodopádoch v mestečku Borsh.

Cena:  dospelý 56 EUR, deti do 10 rokov zadarmo

 

Saranda

Saranda je prístavným mestom na juhu neďaleko gréckych hraníc. Uprostred mesta je veľká pláž a všade naokolo olivovníky a agave. Obľúbencov histórie láka kláštor Demaj, Mesopotam a mešita v Delvine.

Cena: dospelý 30 EUR, deti do 10 rokov zadarmo

Pohľad na mesto Saranda (Zdroj: flickr/cc/nor_westy76)
 

Pláže Albánskej riviéry

Ak vás najviac láka kúpanie na krásnych plážach, dá sa podniknúť zaujímavý výlet po plážach  Dhermi, Himara, Borsh, Qeparo a potom stráviť príjemný obed pri vodopádoch. Súčasťou takéhoto výletu je aj návšteva národného parku Llogara.

Cena: dospelý 39 EUR, dieťa do 10 rokov zadarmo