Tipy na fakultatívne výlety - Albánsko

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00

 

Ak hľadáte pokojné miesto pre dovolenku a davy ľudí vás nelákajú, môžete sa rozhodnúť pre Albánsko. Cestovný ruch sa tu ešte len rozvíja, no služby sú na dobrej úrovni. V tejto juhovýchodnej krajine nájdete krásnu prírodu, možnosti kúpania a fascinujúcu históriu. Dnes vám predstavíme to najzaujímavejšie. Oficiálna mena Albánska je albánsky lek (Lk) = 100 quintarov. Zaobídete sa s eurami alebo americkými dolármi. Pozor na ceny v niektorých oblastiach, napr. hlavné mesto má oveľa vyššie ceny.

 

Apollonia – Vlora – Orikum

 

  • Prvou zastávkou je starobylé mesto Apollonia s archeologickým náleziskom. Založené bolo v roku 588 pred n. l.  a neskôr patrilo pod správu Rímskej ríše s podporou Julia Caesara.
  • Druhou zastávkou je mesto Vlora, kde sa oplatí vidieť Národné múzeum, mešitu Muradi z roku 1542, Pamätník nezávislosti a sochu Ismaila Kemala, prvého prezidenta Albánska. Je jedným z najstarších albánskych miest (6 stor.  pred n. l.).
  • Posledné miesto vás zavedie do južnej časti Vlorského zálivu, do prístavu s jachtami a okolím plným historických ruín pochádzajúcich približne zo 7 stor. pred n. l.

Cena výletu: dospelý 32 EUR, dieťa do 10 rokov 16 EUR

Cena vstupného do Apollonie: 2, 50 EUR

Cena vstupného do Národného múzea vo Vlore: 1 EUR

Mešita Muradi v meste Vlora (Zdroj: flickr/cc/Rapsak)
 

Tirana a Kruja

Hlavným mestom Albánska a súčasne aj najväčším je Tirana v strednej časti krajiny pri rieke Ishm. Najväčším lákadlom mesta je národno - historické múzeum s takmer 4000 exponátmi, veža s hodinami z roku 1822, ktorá je akýmsi symbolom mesta a mešita Ethem Bey. Súčasťou výletu do hlavného mesta je aj zastávka v malebnom mestečku Kruja, ktoré sa preslávilo ako rodisko albánskeho národného hrdinu Gjergja Kastrioti Skanderbega. Miestny hrad s opevnením a deviatimi vežami bol vybudovaný medzi 5. - 6. storočím, v areáli je aj etnografické múzeum.

Cena výletu: dospelý 27 EUR, dieťa do 10 rokov 14 EUR

Cena vstupného do Historického múzea v Tirane: 2 EUR

Cena vstupného do múzea v Kruji: 2 EUR

Cena vstupného do hradu v Kruji: 0, 80 EUR

Historické múzeum v Tirane (Zdroj: flickr/cc/DSLEWIS)
 

Berat

Mesto Berat, jedno z najstarších miest Albánska, vás upúta na prvý pohľad. Domy majú červené strechy, na fasádach domov sú vložené okenné rámy. Poznáme ho aj ako mesto tisícich okien. Vďaka svojej jedinečnosti bolo v roku 1961 zapísané do zoznamu UNESCO. Na skalnatom kopci Berat sa týči pevnosť, už značne poškodená, pozostávajúca z 20 kostolov a jednej mešity. Pozrieť si môžete aj katedrálu sv. Mikuláša s múzeom miestneho albánskeho umelca Onufriho.

Cena: dospelý 27 EUR, dieťa do 10 rokov 14 EUR

Jedinečné mestečko Berat
 

Skadar

Keď a vydáte na juh od mesta Skadar, nájdete pozostatky pevnosti Rozafa na rozlohe 9 ha. Postavili ho na skalnatom kopci v 3. storočí pred n. l. Nenechajte si ujsť prechádzku mestečkom či archeologické a národopisné múzeum v tradičných drevom vykladaných domoch s albánskymi motívmi.

Cena výletu: dospelý 27 EUR, dieťa do 10 rokov 14 EUR

Cena vstupného do pevnosti: 1, 60 EUR

Cena vstupného do archeologického múzea: 1, 50 EUR

Pozostatky pevnosti Rozafa (Zdroj: flickr/cc/cinxxx)
 

Butrint

Na juhu Albánska neďaleko hraníc s Gréckom leží antické mesto Butrint. Vybudované tu boli pamiatky ako Chrám bohyne Minervy, Nymfaneum, palác Triconch, rímske kúpele, divadlo, chrámy, zdobené brány a mnoho ďalších. Súčasťou výletu je aj zastávka v letovisku Ksamil spojené s kúpaním.

Cena: dospelý cca 30 EUR, deti do 10 rokov zadarmo

Pozostatky antiky (divoadlo) v meste Butrint
 

Antické mesto Foinike

Toto antické miesto sa vpísalo do pamäti spísaním dohody medzi Macedónskom a Rímskou ríšou, čím sa ukončila Macedónska vojna. Mesto Foinike je takmer 2000 rokov staré.

Cena: dospelý 14 EUR, deti do 10 rokov zadarmo

 

Pogradec – Kláštor sv. Nauma, Ohrid

Mesto Pogradec nájdete pri brehu Ohridského jazera v juhovýchodnej časti Albánska. Na skalnom výbežku je postavený kláštor sv. Nauma s kaplnkou zasvätenou archanjelovi Michaelovi a Gabrielovi. V nej sú fresky, ktoré znázorňujú činy sv. Nauma. Obdivovať môžete pramene vlievajúce sa do jazera Ohrid alebo si pozrieť mesto. Počas prechádzky mestom Ohrid uvidíte sochy Cyrila a Metoda, Dolnú bránu, navštívite národné múzeum v Ohride, kostol sv. Sophie, rímsky, amfiteáter, kostol sv. Klementa, galériu ikony a Ohridský trh.

Cena výletu: dospelý 40 EUR, dieťa do 10 rokov 20 EUR

Cena vstupného do kostola sv. Sophie, kostola sv. Klementa, kláštora sv. Nauma: 1, 65 EUR (do každého)

Kláštor sv. Nauma (Zdroj: flickr/cc/barankie)
 

Výrobňa brandy Skanderbeg a Durrës

Durrës alebo tiež Drač je najstarším albánskym mestom a tiež významný prístav  na okraji Dračskej zátoky. Prehliadka mesta začína v továrni G. K. Skanderbega na výrobu vína, raki a brandy založenej v roku 1933. Po krátkej prezentácii o histórii a technológii výroby, nasleduje prehliadka mesta Durrës. Centrum mesta dýcha históriou, uvidíte napr. Benátsku vežu z 15. storočia, kedysi súčasť opevnenia mesta, amfiteáter, rímske kúpele, grécku agoru a moslimské mešity.

Cena: cca 30 EUR

Hrad v Durrës zo 6. stor. (Zdroj: flickr/cc/victory one)
 

Skandarské jazero, Podgorica

Oblasť Skadarského jazera bola v roku 1983 vyhlásená za národný park. Z jazera vyčnieva okolo 50 ostrovčekov. Takmer dve tretiny jazera sa rozprestierajú v Čiernej Hore a zvyšná časť v Albánsku. Výnimočný je množstvom rýb a vtákov, ktoré tu hniezdia. Severný breh jazera je útočiskom pre kolónie pelikánov. Ponúka možnosť kúpania v krásnej prírode. K najobľúbenejším plážam patrí Murići oproti ostrovčeku Beška, pláž Besa či Lučica. Z historických pamiatok spomeňme aspoň pár - zrúcanina hradu Žabljak zo 14. stor.,  pevnosť Lesendro pri osade Vranjina, Kláštorný kostol sv. Juraja na ostrovčeku Beška a Mariánsky kostol kláštora Bohorodičky zo 14. stor. na ostrovčeku Starčevo. Ďalšou zastávkou je hlavné mesto Čiernej hory Podgorica, kde si môžete pozrieť štvrť s krivoľakými uličkami Stara Varoš,  Tureckú hodinovú vežu z 18. stor. alebo múzeá.

Cena: okolo 30 EUR

Skadarské jazero je dnes národným parkom
 

Národný park Dajti

Milovníci krásnej prírody ocenia celodenný výlet do Národného parku Dajti s horou Dajti východne od Tirany. Najväčším zážitkom je však tunajšia lanovka, ktorá bola postavená v roku 2005 a má dĺžku až 5 km. Výlet začína v Tirane a odtiaľ vás lanovka vyvezie až na horu Dajti s nadmorskou výškou 1612 m. Čaká na vás nedotknutá príroda, panoramatický výhľad, lesy plné vtákov a ochutnávka miestneho jedla. Cena je orientačný, závisí od počtu osôb.

Cena výletu : 6-14 osôb - 26 EUR, 15-23 osôb - 23 EUR, 24 a viac osôb - 20 EUR

Cena lanovky: cca 4 EUR

Zaujímavosťou národného parku je až 5 km dlhá lanovka (Zdroj: flickr/cc/MrAlbalover)
 

Ponorková základňa

Albánsko kedysi vlastnilo 4 ponorky, dnes je už len možné si prezrieť ponorkovú základňu. Máte možnosť navštíviť základňu diktátora Envera Hodži, kam mali povolený vstup len určité osoby. K výletu patrí aj obed na romantickom mieste pri vodopádoch v mestečku Borsh.

Cena:  dospelý 56 EUR, deti do 10 rokov zadarmo

 

Saranda

Saranda je prístavným mestom na juhu neďaleko gréckych hraníc. Uprostred mesta je veľká pláž a všade naokolo olivovníky a agave. Obľúbencov histórie láka kláštor Demaj, Mesopotam a mešita v Delvine.

Cena: dospelý 30 EUR, deti do 10 rokov zadarmo

Pohľad na mesto Saranda (Zdroj: flickr/cc/nor_westy76)
 

Pláže Albánskej riviéry

Ak vás najviac láka kúpanie na krásnych plážach, dá sa podniknúť zaujímavý výlet po plážach  Dhermi, Himara, Borsh, Qeparo a potom stráviť príjemný obed pri vodopádoch. Súčasťou takéhoto výletu je aj návšteva národného parku Llogara.

Cena: dospelý 39 EUR, dieťa do 10 rokov zadarmo