Počasie v Albánsku počas roka

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
varied-wind-arrow Smer vetra cross-round-filled plus-round temp-low temp-high

Aktuálne počasie Albánsko

Aktuálne počasie Albánsko
28 °C
Pocitová: 31 °C
do 31°C
Maximálna denná
od 22°C
Minimálna nočná
10%
Riziko zrážok
38%
Vlhkosť
06:25
Východ slnka
18:42
Západ slnka
Zrána bude polooblačno, prípadne zamračené. Poobede oblačno. Denná teplota sa bude pohybovať v rozmedzí 20 až 31 °C. Pocitová teplota sa bude pohybovať od 20 do 31 °C. Nočné teploty budú dosahovať 22 °C až 24 °C. Bude fúkať premenlivý severozápadný až východný vietor rýchlosťou 4 km/h až 14 km/h.

Albánsko teplota mora a vzduchu

Kedy cestovat do Albánska

Najlepší čas na dovolenku je v rozmedzí mesiacov Jún až September, kedy tu je hlavná sezóna.

 

Albánsko ležiace na Balkánskom polostrove má rozmanitú nielen krajinu, ale aj počasie. Je známe veľkými rozdielmi medzi pobrežnou časťou, kde sa najviac prejavuje stredomorské podnebie a vo vnútrozemím. V Albánsku si môžete vychutnať pláže a more v letných mesiacoch, ale aj zasnežené hory v zimných.

 

Albánsko je zaujímavé tým, že na tak malú krajinu má veľmi veľa klimatických pásiem, teda počasie v jednotlivých častiach býva skutočne rozdielne. Pobrežné nížiny majú typicky stredomorské podnebie, zatiaľ čo vysočiny kontinentálne podnebie. Nížiny majú mierne zimy s dažďovými prehánkami okolo 7ºC a horúce slnečné letá s priemernými teplotami 32ºC. Hornaté oblasti bývajú počas zimy pokryté vrstvou snehu. Na počasie Albánie majú vplyv aj vetry a rozdielna nadmorská výška, preto je potrebné si pozerať predpoveď počasia na presnú lokalitu. Najteplejšími mesiacmi sú júl a august s priemernou maximálnou teplotou 30ºC. Najslnečnejším mesiacom je júl s 11 hodinami jasného slnečného svitu.

 

Počasie v Albánsku podľa jednotlivých mesiacov

 

Január

Priemerná denná teplota sa v januári pohybuje okolo 11ºC a v nočných hodinách klesá na studené 2ºC. Tento mesiac je daždivý, počet zrážok sa odhaduje na 127mm, čo je približne 13 daždivých dní.

Február

Teploty sú podobné januárovým, denné okolo 12ºC, nočné 2ºC. Treba naďalej počítať so zrážkami, spadne cca 115mm (12 daždivých dní).

Marec

Denná teplota v marci stúpne na príjemných 15ºC, noci sú naďalej studené, teplota sa drží na 4ºC. Spadne približne 107mm zrážok, zhruba 13 daždivých dní.

Apríl

V apríli stúpnu denné teploty na 18ºC a nočné na 8ºC. Výskyt zrážok je podobný ako v marci.

Máj

Májové teploty počas dňa stúpnu na teplých 23ºC. Nočné sú stále pomerne chladné, len okolo 12ºC. Zrážky ubúdajú (cca 82mm).

Jún

Jún prináša teplé denné teploty okolo 27ºC. Noci ostávajú ešte dosť chladné – 12ºC. Zrážky občasné. Slnečné lúče si užijete až 10 hodín.

Júl

Horúce 30ºC teploty sú typické pre júl pri miernej vlhkosti.  Nočné už dosahujú veľmi príjemné hodnoty 17ºC. Zrážky ojedinelé. 11 hodín slnečného svitu.

August

August má takmer rovnaké počasie ako júl s dennou teplotou 30ºC a nočnou 17ºC.

September                                                      

Septembrové denné teploty dosahujú v priemere hodnoty okolo 27ºC, nočné 14ºC. Zrážok je málo.

Október

V októbri klesajú teploty, no denné sa pohybujú ešte na príjemných 21ºC. Prichádzajú chladnejšie noci, kedy teplota dosahuje len 10ºC. Zvyšuje sa počet dní s dažďom (cca 9 dní so zrážkami).

November

V tomto mesiaci pokračuje znižovanie teplôt. Denné cca 16ºC, nočné studených 6ºC. Zrážky pribúdajú, odhaduje sa 160mm, čo je asi 13 daždivých dní.

December

December je chladný mesiac, kedy treba počítať s nízkymi teplotami – denná okolo 12ºC, nočná 3ºC. Veľa zrážok – 143mm, čo je asi 14 daždivých dní.

 

Počasie v Albánsku podľa lokality

Počasie Albánsko

 

Pobrežie

Pre pobrežie je typické stredomorské podnebie s miernymi zimami so zrážkami v podobe dažďa a suchými letami s teplotami okolo 30ºC.

 

Hornaté vnútrozemie

Smerom do vyššie položeného vnútrozemia klesajú teploty, v hornatých oblastiach býva veľmi chladno. Zimy sú podobné našim, teda s dažďovými a snehovými zrážkami a mínusovými teplotami. V období od novembra do marca treba počítať so snehom. V zimných mesiacoch vanie z hôr studený vietor Bora.

 

Tirana

Hlavné mesto Albánska je situované smerom do vnútrozemia, rozprestiera sa na nížine. Tu dokážu teploty v lete vystúpiť tesne nad 30ºC, no nie sú príjemné tak ako na pobreží.

 

Kedy ísť do Albánska

Ak je vaším cieľom kúpanie a opaľovanie, odporúčame cestovať v júli a auguste, kedy si užijete najviac slnka a teplé Jadranské more. Pre poznávanie miest a histórie na nížinách vnútrozemia sú však tieto mesiace príliš horúce, zvoľte miernejšie obdobie – máj, september. Ak chcete zažiť krajinu so zasneženými horami, skúste obdobie od konca novembra do februára.