Makarská riviéra - Základné informácie

 

Makarská riviéra je jednou z najpopulárnejších destinácií v Chorvátsku. Zahŕňa dedinky na úpätí pohoria Biokovo, vrátane Veliko Brdo, Puhariči, Kotišina a Makarska, odkiaľ pochádza aj názov Makarská riviéra. Je atraktívna pre svoju polohu a teplú klímu, kultúrne a historické bohatstvo a príležitosti pre zábavu a dobrodružstvo počas dovolenky.

Makarská riviéra

Makarská riviéra (Zdroj: flickr/cc/deluxtrade)

 

Makarská riviéra zaberá približne 60 kilometrov pobrežia medzi mestami Brela a Gradac. Turistickým centrom je mestečko Makarska, ktoré leží v zálive tvaru podkovy, pod pohorím Biokovo. Je známe promenádami s palmami, módnymi kaviarničkami, barmi a butikmi.

Pohľad na centrum mesta

Pohľad na centrum mesta (Zdroj: flickr/cc/Tony Hisgett)

 

Za obdiv stojí prístav a centrum mesta. Na hlavnom námestí sa nachádza františkánsky kláštor a trh s ovocím. V kláštore je vystavená pôsobivá kolekcia mušlí, vrátane obrých exemplárov. Toto Malakologické múzeum má jednu z najväčších zbierok ulít, lastúr a mušlí na svete. Vystavené sú tiež objavené fosílie z regiónu.

Pohľad na prístav

Pohľad na prístav (Zdroj: flickr/cc/croatiatipscom)

 

Makarská riviéra má prevažne kamienkové pláže a pozdĺž pobrežia je celý reťazec letovísk a dovolenkových rezortov. Okrem samotného mestečka Makarska sú obľúbené aj Brela, Baška Voda, Tučepi, Podgora, Gradac a ďalšie.

Viac informácii o plážach na Makarskej riviére >

Makarská riviéra

Makarská riviéra (Zdroj: flickr/cc/Thomas Kohler)

 

Aktívna dovolenka na Makarskej riviére

Makarská riviére a jej letoviská ponúkajú rôzne športy. Okrem vodných športov ako jazda na vodných skútroch, surfovanie, rybolov a plachetnice je obľúbené potápanie a šnorchlovanie. Na plážach alebo v blízkom okolí je možné nájsť rôzne ihriská na loptové hry, tenis a ďalšie populárne športy. Blízke hori zas ponúkajú výborné podmienky pre turistiku, cykloturistiku, rafting alebo horolezectvo.

Príroda na Makarskej

Príroda na Makarskej (Zdroj: flickr/cc/John W. Schulze)

 

Čo vidieť na Makarskej riviére

Prírodný park Biokovo má niekoľko pôsobivých výstupov k vyhliadkovým miestam. Jednou z najnižších je vrch Staza, 897metrov nad morom. K najvyšším patria Vošac (1422 metrov nad morom) a Sv. Jure s výškou 1762 metrov nad morom.

Kostolík na vrchu Sveti Jure

Kostolík na vrchu Sveti Jure (Zdroj: flickr/cc/Nikolaj Potanin)

 

Súčasťou prírodného parku Biokovo je aj Botanická záhrada Kotišina nad rovnomennou obcou, vo výške 350 – 500 metrov nad morom. Naprieč záhrady vedie niekoľko turistických chodníkov a v letných mesiacoch je prístupný aj Pamätný dom Martina Kovačeviča.

Observatórium Makarska sa nachádza v centre meste, asi 100 metrov od pláže. Stojí na kopci Glavica a je obkolesené prstencom sviežich zelených borovíc. V tesnej blízkosti observatória je detský Astro park, ktorý hrou a zábavou vzdeláva o slnečnej sústave.

Viac informácii o zaujímavých miestach na Makarskej riviére >

Túra ponad Makarsku

Túra ponad Makarsku (Zdroj: flickr/cc/NH53)