Tipy na fakultatívne výlety - Makarská riviéra

 • Upresnenie filtrovania
  Cestovné kancelárie
  Vynulovať filtre
 • Vybavenie a služby
  Poloha
  Rodiny s deťmi
  Vybavenie
  Šport a relax
  Zameranie
  Vynulovať filtre
dospelí
deti
Vek 1. dieťa
Vek 2. dieťa
Vek 3. dieťa
Vyberte si preferované odletové miesta
Akú dĺžku pobytu preferujete?
dospelí
deti
Vek 1. dieťa
Vek 2. dieťa
Vek 3. dieťa
+421 940 509 818
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 8:00 - 17:00

 

Centrum Makarskej riviéry, jedna z najznámejších turistických destinácií na chorvátskom pobreží – to je mesto Makarska. Ponúka prepojenie majestátnych hôr, krásnej prírody s oddychom na pekných plážach s krištáľovo-čistou vodou a zaujímavými historickými pamiatkami. Predstavíme vám pár tipov na tie najzaujímavejšie miesta a výlety.

 

Kostol sv. Marka

Barokový kostol sv. Marka (Crkva sv. Marka) nájdete v srdci mesta na hlavnom námestí. Stavba kostola začala v roku 1700, vysvätený bol v 1756. Do roku 1828 mala Makarska svojho vlastného biskupa, sídlil práve v tomto kostole. Preto niet divu, že sa tu nachádzajú ohromné zbierky náboženských umeleckých diel a liturgických predmetov, ktoré vytvorili remeselníci z Benátok,  Rakúska či miestni majstri. Pri kostole sa nachádza aj baroková bašta a socha Andrije Kačića – Miošića.


Barokový kostol sv. Marka (Zdroj: flickr/cc/annaspies)

 

Múzeum mušlí

Malakologické múzeum (Malakoloski Muzej) sídli vo františkánskom kostole z 15. storočia. Múzeum sa pýši unikátnou zbierkou, najkomplexnejšou zbierkou mušlí a morských ulitníkov na svete. Založené bolo v roku 1963 a odvtedy sa podarilo nahromadiť okolo 3000 exponátov. Zameriava sa na Jadranské more, no sú tu aj vzácne exotické exponáty.

Cena: 15 HRK (2 EUR)


V múzeu si prezriete bohaté zbierky mušlí

 

Maják sv. Petra

Pri vjazde do mesta Makarska sa zastavte pri majáku sv. Petra neďaleko jednej z najkrajších pláží Jadranu. Postavený bol v roku 1884. Z centra mesta sa sem dostanete po približne 20 minútovej prechádzke.


Maják sv. Petra (Zdroj: flickr/cc/annaspies)

 

Prírodný park Biokovo

Priamo nad letoviskom Makarska na dalmátskom pobreží sa rozprestiera pohorie Biokovo. Najvyšším bodom pohoria je hora Sv. Jure (1762 m n. m.). V minulosti chránilo obyvateľov pred nájazdmi. Časť Biokova bola prehlásená za chránený prírodný park a dnes je to vychýrená turistická lokalita s bohatou flórou a mnohými živočíchmi.  Z bezpečnostných dôvodov je otváracia doba parku obmedzená od 7:00 do 20:00 hod.

Cena vstupného na jeden deň: 50 HRK (7 EUR), dieťa do 7 rokov zadarmo


Pohľad na pohorie Biokovo (Zdroj: flickr/cc/bajke006)

 

Ranč Vrata Biokova

Približne 15 kilometrov od Makarskej v pohorí Biokovo môžete navštíviť ranč s koňmi a oslíkmi. Ide o súkromný ranč, ktorý je vybudovaný v nadmorskej výške 897 metrov. Prezriete si ranč so zvieratami, ochutnáte miestne chuťovky a pokocháte sa úžasným výhľadom na Podgoru, Tučepi, Makarsku, ostrov Hvar, Brač i Korčula. Dokonca si môžete dohodnúť výlet na koňoch cez chránenú oblasť pohoria Biokovo.  


Kone z ranču Vrata Biokova (Zdroj: flickr/cc/wally nelemans)

 

Botanická záhrada Kotišina

Súčasťou pohoria Biokovo je aj Botanická záhrada Kotišina v nadmorskej výške 350 až 500 metrov. Záhradu založil františkánsky kňaz a učenec Dr. Fra Jure Radic v 80. rokoch 20. storočia za účelom skúmania, ochrany a uchovávania flóry pohoria Biokovo. Na pomerne malej ploche 16,5 ha sa striedajú rôzne biotopy.


Časť botanickej záhrady v pohorí Biokovo (Zdroj: flickr/cc/Rick Wortelboer)

 

Prístav Makarska

Makarský prístav patrí k najkrajším v Dalmácii. Tento prírodný prístav tvorený skalami odolával dlhé roky poveternostným vplyvom. Je to najväčší prístav medzi Cetina v Omiši a riekou Neretva. Vzhľad prístavu dotvárajú početné jachty.


Prírodne vytvorený prístav v Makarskej (Zdroj: flickr/cc/Bob Bain1)

 

Observatórium

Hvezdáreň v Makarskej sa nachádza v centre mesta, 50 metrov od mora na kopci zvanom Glavica. Obkolesujú ju husté borovice, ktoré vytvárajú absolútny tieň. Oficiálne bolo observatórium otvorené v roku 2009 na mieste pomníku, dnes ponúka aj vzdelávanie pre deti v tzv. Astro parku.

 

Potápanie

Skúmanie podmorského sveta je obľúbenou aktivitou pre neskúsených i profesionálnych potápačov. Preskúmať môžete miestnu podmorskú faunu a flóru a taktiež vraky antických lodí. Cena sa odvíja od typu výletu a od toho, či vlastníte potápačské vybavenie.

Cena z pláže s vlastným vybavením: 15 EUR

Cena z pláže s vybavením potápačského centra: 35 EUR

Cena z lode s vlastným vybavením: 25 EUR

Cena z lode s vybavením potápačského centra: 40 EUR


Obľúbeným spestrením dovolenky je potápanie (Zdroj: flickr/cc/butterflydiving)

 

Adrenalin Park Makarska

Spojenie krásnej prírody a adrenalínu ponúka Adrenalin Park Makarska, kde sú rôzne lezecké atrakcie a laná rozložené medzi stromami. Toto „ihrisko“ je určené pre všetky vekové kategórie a pre osoby s rôznymi fyzickými schopnosťami.


Lezecké atrakcie (Zdroj: flickr/cc/LocoRopes)

 

Pláž Donja Luka

Približne 1,5 km dlhá pláž Donja Luka je hlavnou plážou v meste Makarska. Pláž s miernym vstupom do mora poskytuje veľmi dobré služby a je známa svojou čistotou. Získala aj ocenenie kvality Modrá vlajka. Pláž s malebnými zátokami je tvorená zmesou hrubého piesku a okrúhlych kameňov. Môžete si prenajať ležadlá a slnečníky a občerstviť sa v miestnych reštauráciach.


Krásna pláž Donja Luka (Zdroj: flickr/cc/Eaglestein)