Tipy na fakultatívne výlety - Makarská riviéra

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00

 

Centrum Makarskej riviéry, jedna z najznámejších turistických destinácií na chorvátskom pobreží – to je mesto Makarska. Ponúka prepojenie majestátnych hôr, krásnej prírody s oddychom na pekných plážach s krištáľovo-čistou vodou a zaujímavými historickými pamiatkami. Predstavíme vám pár tipov na tie najzaujímavejšie miesta a výlety.

 

Kostol sv. Marka

Barokový kostol sv. Marka (Crkva sv. Marka) nájdete v srdci mesta na hlavnom námestí. Stavba kostola začala v roku 1700, vysvätený bol v 1756. Do roku 1828 mala Makarska svojho vlastného biskupa, sídlil práve v tomto kostole. Preto niet divu, že sa tu nachádzajú ohromné zbierky náboženských umeleckých diel a liturgických predmetov, ktoré vytvorili remeselníci z Benátok,  Rakúska či miestni majstri. Pri kostole sa nachádza aj baroková bašta a socha Andrije Kačića – Miošića.

Barokový kostol sv. Marka
Barokový kostol sv. Marka (Zdroj: flickr/cc/annaspies)

 

Múzeum mušlí

Malakologické múzeum (Malakoloski Muzej) sídli vo františkánskom kostole z 15. storočia. Múzeum sa pýši unikátnou zbierkou, najkomplexnejšou zbierkou mušlí a morských ulitníkov na svete. Založené bolo v roku 1963 a odvtedy sa podarilo nahromadiť okolo 3000 exponátov. Zameriava sa na Jadranské more, no sú tu aj vzácne exotické exponáty.

Cena: 15 HRK (2 EUR)

V múzeu si prezriete bohaté zbierky mušlíMaják sv. Petra

Pri vjazde do mesta Makarska sa zastavte pri majáku sv. Petra neďaleko jednej z najkrajších pláží Jadranu. Postavený bol v roku 1884. Z centra mesta sa sem dostanete po približne 20 minútovej prechádzke.


Maják sv. Petra
V múzeu si prezriete bohaté zbierky mušlí

 

Maják sv. Petra

Pri vjazde do mesta Makarska sa zastavte pri majáku sv. Petra neďaleko jednej z najkrajších pláží Jadranu. Postavený bol v roku 1884. Z centra mesta sa sem dostanete po približne 20 minútovej prechádzke.

V múzeu si prezriete bohaté zbierky mušlíMaják sv. Petra

Pri vjazde do mesta Makarska sa zastavte pri majáku sv. Petra neďaleko jednej z najkrajších pláží Jadranu. Postavený bol v roku 1884. Z centra mesta sa sem dostanete po približne 20 minútovej prechádzke.


Maják sv. Petra
Maják sv. Petra (Zdroj: flickr/cc/annaspies)

 

Prírodný park Biokovo

Priamo nad letoviskom Makarska na dalmátskom pobreží sa rozprestiera pohorie Biokovo. Najvyšším bodom pohoria je hora Sv. Jure (1762 m n. m.). V minulosti chránilo obyvateľov pred nájazdmi. Časť Biokova bola prehlásená za chránený prírodný park a dnes je to vychýrená turistická lokalita s bohatou flórou a mnohými živočíchmi.  Z bezpečnostných dôvodov je otváracia doba parku obmedzená od 7:00 do 20:00 hod.

Cena vstupného na jeden deň: 50 HRK (7 EUR), dieťa do 7 rokov zadarmo

Pohľad na pohorie Biokovo
Pohľad na pohorie Biokovo (Zdroj: flickr/cc/bajke006)

 

Ranč Vrata Biokova

Približne 15 kilometrov od Makarskej v pohorí Biokovo môžete navštíviť ranč s koňmi a oslíkmi. Ide o súkromný ranč, ktorý je vybudovaný v nadmorskej výške 897 metrov. Prezriete si ranč so zvieratami, ochutnáte miestne chuťovky a pokocháte sa úžasným výhľadom na Podgoru, Tučepi, Makarsku, ostrov Hvar, Brač i Korčula. Dokonca si môžete dohodnúť výlet na koňoch cez chránenú oblasť pohoria Biokovo.  

Kone z ranču Vrata Biokova
Kone z ranču Vrata Biokova (Zdroj: flickr/cc/wally nelemans)

 

Botanická záhrada Kotišina

Súčasťou pohoria Biokovo je aj Botanická záhrada Kotišina v nadmorskej výške 350 až 500 metrov. Záhradu založil františkánsky kňaz a učenec Dr. Fra Jure Radic v 80. rokoch 20. storočia za účelom skúmania, ochrany a uchovávania flóry pohoria Biokovo. Na pomerne malej ploche 16,5 ha sa striedajú rôzne biotopy.

Časť botanickej záhrady v pohorí Biokovo
Časť botanickej záhrady v pohorí Biokovo (Zdroj: flickr/cc/Rick Wortelboer)

 

Prístav Makarska

Makarský prístav patrí k najkrajším v Dalmácii. Tento prírodný prístav tvorený skalami odolával dlhé roky poveternostným vplyvom. Je to najväčší prístav medzi Cetina v Omiši a riekou Neretva. Vzhľad prístavu dotvárajú početné jachty.

Prírodne vytvorený prístav v Makarskej
Prírodne vytvorený prístav v Makarskej (Zdroj: flickr/cc/Bob Bain1)

 

Observatórium

Hvezdáreň v Makarskej sa nachádza v centre mesta, 50 metrov od mora na kopci zvanom Glavica. Obkolesujú ju husté borovice, ktoré vytvárajú absolútny tieň. Oficiálne bolo observatórium otvorené v roku 2009 na mieste pomníku, dnes ponúka aj vzdelávanie pre deti v tzv. Astro parku.

 

Potápanie

Skúmanie podmorského sveta je obľúbenou aktivitou pre neskúsených i profesionálnych potápačov. Preskúmať môžete miestnu podmorskú faunu a flóru a taktiež vraky antických lodí. Cena sa odvíja od typu výletu a od toho, či vlastníte potápačské vybavenie.

Cena z pláže s vlastným vybavením: 15 EUR

Cena z pláže s vybavením potápačského centra: 35 EUR

Cena z lode s vlastným vybavením: 25 EUR

Cena z lode s vybavením potápačského centra: 40 EUR

Obľúbeným spestrením dovolenky je potápanie
Obľúbeným spestrením dovolenky je potápanie (Zdroj: flickr/cc/butterflydiving)

 

Adrenalin Park Makarska

Spojenie krásnej prírody a adrenalínu ponúka Adrenalin Park Makarska, kde sú rôzne lezecké atrakcie a laná rozložené medzi stromami. Toto „ihrisko“ je určené pre všetky vekové kategórie a pre osoby s rôznymi fyzickými schopnosťami.

Lezecké atrakcie
Lezecké atrakcie (Zdroj: flickr/cc/LocoRopes)

 

Pláž Donja Luka

Približne 1,5 km dlhá pláž Donja Luka je hlavnou plážou v meste Makarska. Pláž s miernym vstupom do mora poskytuje veľmi dobré služby a je známa svojou čistotou. Získala aj ocenenie kvality Modrá vlajka. Pláž s malebnými zátokami je tvorená zmesou hrubého piesku a okrúhlych kameňov. Môžete si prenajať ležadlá a slnečníky a občerstviť sa v miestnych reštauráciach.

Krásna pláž Donja Luka
Krásna pláž Donja Luka (Zdroj: flickr/cc/Eaglestein)