Severná Dalmácia - Základné informácie

Región severnej Dalmácie sa tiahne od Kvarnerskej riviéry až po Split. Zahŕňa dve oblasti: Zadar a Šibeník, ku ktorým patrí približne 500 ostrovov. K najznámejším patria Pag, Ugljan, Silba, Vir, Murter, Pašman, Krapanj, Iž, Zlarin a iné. Medzi známe turistické destinácie Severnej Dalmácie patria Novigrad, Virz, Silba, Pašman, Biograd alebo Šibeník.

Pláž v severnej Dalmácii

Pláž v severnej Dalmácii (Zdroj: flickr/cc/Nick Savchenko)

Pobrežie severnej Dalmácie je nadpriemerne bohaté na krásne pláže, zátoky a ostrovy. Objavíte tu zachované stredoveké mestá a dedinky. Mnohé z ostrovov zatiaľ unikajú veľkému náporu turizmu a stále tu nájdete tiché a nepreľudnené pláže. Severná Dalmácia je tiež obľúbená pre výborné počasie a teplé more.

Viac informácii o plážach v Severnej Dalmácii >

Pobrežie severnej Dalmácie

Pobrežie severnej Dalmácie (Zdroj: flickr/cc/Nick Savchenko)

Zaujímavé mestá v Severnej Dalmácii

Zadar je hlavným centrom Severnej Dalmácie. Jeho najväčším unikátom je historické centrum, ktoré sa rozprestiera na polostrove, ktorý je výhradne pre peších. Je obkolesené historickými hradbami a ukrýva množstvo rímskych a benátskych pamiatok. V Zadare možno vidieť aj dve neobvyklé a moderné atrakcie. Jedna je Pozdrav slnku, umelecká inštalácia zo solárnych prvkov, ktorá po zotmení svieti. Rovnako neobvyklé sú Morské varhany, spleť rôznych rúrok, ktoré sa vplyvom morských vĺn rozozvučia do pôsobivej melódie. Obe atrakcie nádjete pri mori na Istarska Obala.

Mestská brána v Zadare

Mestská brána v Zadare (Zdroj: pixabay/cc/neufal54)

Asi 15 km od Zadaru sa nachádza malé historické mestečko Nin. Môže sa pochváliť stredovekým kostolom, zachovalými mestskými hradbami a históriou v obchode so soľou. Málokto však vie, že práve tu nájdete dlhé piesočnaté pláže, ktoré nebývajú plné turistov. K atraktívnosti prispieva aj fakt, že mesto leží na ostrovčeku a s pevninou je spojené iba dvomi mostmi. Za návštevu stojí Múzeum výroby soli, ktoré približuje tradičné postupy produkcie morskej soli.

Pohľad na mestečko Nin

Pohľad na mestečko Nin (Zdroj: flickr/cc/Mario Fajt)

Šibeník je známy ako „jadranský klenot“ pre svoje kultúrne a historické dedičstvo. Toto krásne stredoveké mesto je položené na kopci a je typické spleťou historických uličiek v centre. Ponúka pôsobivú zmes stredomorskej architektúry a k najväčším pokladom mesta patrí katedrála. Známa je aj rozsiahla pevnosť z jedenásteho storočia, ktorej rozpadajúce sa ruiny stoja za preskúmanie.

Stredomorská architektúra v Šibeníku

Stredomorská architektúra v Šibeníku (Zdroj: flickr/cc/Mario Fajt)

Primošten je pomerne známa turistická oblasť. Jeho atrakciou je stará časť mesta, ktorá sa rozprestiera na ostrove a s pevninou bola spojená padacím mostom. Avšak už v 16. storočí bola vybudovaná medzi ostrovom a pevninou umelá hrádza. Primošten má populárne pláže, z ktorých najznámejšia je pláž Raduča s kamienkami a plytkou vodou. Nájdete tu aj jeden z najpopulárnejších klubov v Chorvátsku, Auroru, kde sa pravidelne striedajú špičkoví Dji zo širokého okolia.

Primošten

Primošten (Zdroj: flickr/cc/Giulio)

Split je najväčším mestom v celej Dalmácii a druhým najväčším mestom v Chorvátsku. Mesto vznikalo okolo rímskeho paláca cisára Diokleciána. V historickom centre Splitu sa zachovali rímske hradby, námestia aj početné chrámy. K významným atrakciám patria dve pôvodné egyptské sfingy, ktoré priviezol z Egypta rímsky cisár Dioklecián. Jednu nájdete na námestí Peristil a druhú v prednej časti Jupiterovho chrámu. V Splite sídli aj veľa múzeí, k najvýznamnejším patria Archeologické múzeum, Múzeum chorvátskych archeologických pamiatok, Mestské múzeum, Národopisné múzeum alebo Chorvátske námorné múzeum.

Promenáda v Splite

Promenáda v Splite (Zdroj: flickr/cc/Lee Cannon)

Trogir je od Splitu vzdialený približne 30 km a vďaka svojim historickým pamiatkam je zapísaný do svetového dedičstva UNESCO. Okrem Katedrály sv. Vavrinca z 13. storočia sa zachovali aj mestské hradby s metskou bránou. Za prehliadku stojí Čipiko palác, ktorý patril trogirském štachtickému rodu.

Obraz mesta Trogir

Obraz mesta Trogir (Zdroj: pixabay/cc/MemoryCatcher)

Národné parky v Severnej Dalmácii

Národný park Paklenica je mierne vo vnútrozemí Severnej Dalmácie, asi 50 km od Zadaru. Paklenica je zmesou vysokých hôr s krásnym výhľadom, hlbokých roklín a bukových a borovicových lesov. K videniu sú dva známe kaňony, Velika Paklenica a Mala Paklenica, najvyšší vrch Vaganski vrh alebo jaskyňa Manita pec. Paklenica je ideálna na pešiu turistiku, cykloturistiku alebo horolezectvo.

Národný park Krka nájdete asi 10 km od Šibeníku. Park je pomenovaný po rieke Krka, ktorej dve tretiny sú súčasťou parku. Hlavným lákadlom sú krásne vodopády. Najslávnejší je súbor sedemnástich vodopádov Skradinski Buk, ktoré patria medzi najznámejšie atrakcie Chorvátska. Za videnie stojí ostrovček Visovac, na ktorom je postavený kláštor.

Vodopády v národnom parku Krka

Vodopády v národnom parku Krka (Zdroj: flickr/cc/alternativlos)

Národný park Kornati je situovaný na súostroví Kornati. Približne deväťdesiat ostrovov a ostrovčekov je sústredených okolo hlavného ostrova Kornat. Krajina ostrovov je prevažne výrazne holá, takmer bez života. Typickými sú kamene bielej až bledo okrovej farby a malé škvrny svetlo zelenej šalvie. Kedysi boli pokryté lesmi, ktoré boli vypálené aby sa získali pastviny pre šľachtické stáda oviec. Dnes tu okrem pár divožijúcich potomkov žiadne ovce nenájdete. Dnes k rozvoju súostrovia najviac prispieva jachtárstvo na ostrovoch Piškera a Žut. Súostrovie má tiež výborné podmienky pre potápanie.

Viac informácii o zaujímavých miestach v Severnej Dalmácii >

Národný park Kornati

Národný park Kornati (Zdroj: flickr/cc/max lecoq)