Kemer nie je len o plážach a rezortoch. Len kúsok za jeho hranicami sa otvára celkom iný svet – staroveké mestá ukryté v zeleni, horské chodníky s výhľadmi, ktoré nevmestíte do jednej fotky, aj prírodné úkazy, ktoré vás prekvapia, aj keď ste nič nečakali. Niektoré výlety sa začínajú v tieni histórie, iné končia medzi skalami, kde vládne ticho a vôňa borovíc. Práve táto rozmanitosť je dôvodom, prečo sa z Kemeru oplatí vyraziť ďalej než len k moru.
Phaselis
Len 15 kilometrov od Kemeru sa nachádza staroveké grécko-rímske mesto Phaselis, ktoré kedysi patrilo medzi najvýznamnejšie prístavy v celom Stredomorí. Môžete sa prechádzať kamennými ulicami, ktoré si pamätajú časy rímskych cisárov, obdivovať ruiny amfiteátra, akvaduktu, chrámov či niekdajšieho prístavu. Miesto má svoj vlastný tichý a pokojný rytmus. A len pár krokov od ruín sa otvára krásne pobrežie s piesočnatými plážami, kde sa môžete po prehliadke osviežiť v krištáľovo čistom mori.
Phaselis (Zdroj: Adobe Stock)
Olympos
O niečo južnejšie, približne 35 km od Kemeru, leží staroveké mesto Olympos s bohatou minulosťou a poriadnou dávkou tajomna. Kedysi významné obchodné centrum, neskôr známe ako útočisko pirátov, dnes pôsobí ako miesto, kde sa čas zastavil. Ruiny sa ukrývajú v hustom lesnom poraste – medzi borovicami sa takmer nečakane objavujú hrobky, rímske kúpele, divadlo aj pozostatky chrámov. Olympos má divoký charakter, ktorý dopĺňa dlhá, kamienková a skalami lemovaná pláž s rovnakým menom. Po prechádzke medzi ruinami je to ideálne miesto na krátky oddych pri mori, ďaleko od ruchu rezortov.
Ruiny Olympos (Zdroj: Adobe Stock)
Yanartaş – plamene Chiméry
Kúsok od Olymposu sa v skalnatom svahu ukrýva jeden z najzaujímavejších prírodných javov v regióne Yanartaş, známy aj ako plamene Chiméry. Zo zeme tu samovoľne unikajú horľavé plyny, ktoré sa na povrchu zapaľujú a vytvárajú malé večné ohne. Miestni veria, že práve tu bol podľa gréckej mytológie porazený bájny tvor Chiméra a oheň, ktorý šľahá z puklín v zemi, má byť pozostatkom jej dychu. Najsilnejší zážitok si odtiaľ odnesiete po zotmení, keď sa plamene zreteľne vynímajú v tme a miesto dostáva takmer nadpozemskú atmosféru.
Plamene Chiméry v Yanartaş (Zdroj: Adobe Stock)
Lanovka na horu Tahtali
S výškou 2 365 metrov nad morom patrí vrchol hory Tahtali k miestam, kde sa výhľad nezabúda. Už samotná cesta nahor je zážitkom – lanovka Olympos Teleferik s dĺžkou 4 359 metrov vás vyvezie až na samotný vrchol a cestou ponúka úchvatné pohľady na pohorie Taurus, zelené údolia aj tyrkysové pobrežie. Ak je obloha jasná, uvidíte dokonca až na grécky ostrov Rhodos. A pre tých, ktorým nestačí len pozerať sa z výšky, je tu možnosť paraglidingu priamo z vrcholu – letieť ponad krajinu, ktorú ste ešte pred chvíľou obdivovali zhora, je zážitok, na ktorý sa nezabúda.
Lanovka na vrchol Tahtali (Zdroj: Adobe Stock)
Kaňon Göynük
Len desať kilometrov od Kemeru sa krajina zmení. Otvorený pobrežný terén sa stiahne do úzkeho kaňonu, kde medzi skalami preteká čistá horská voda a tvorí plytké jazierka, malé vodopády a prírodné bazény. Kaňon Göynük je miestom, kde si na svoje prídu aj dobrodruhovia, aj tí, čo vyhľadávajú pokoj. Ak túžite po dávke adrenalínu, môžete sa vydať na canyoning, ktorý zahŕňa plávanie, skákanie aj šmýkanie sa cez skalné priechody. Tí, ktorí uprednostnia pomalšie tempo, si môžu kaňon vychutnať pešo po značených chodníkoch, obklopení zeleňou a tichom, ktoré ruší len šum vody. Je to jeden z tých výletov, ktoré si pamätáte nielen pre výhľad, ale pre atmosféru.
Kaňon Göynük (Zdroj: Adobe Stock)
Simena a Kekova
Na hrad Simena sa nedostanete autom ani pešo. Len loďou, čo už samo o sebe sľubuje zážitok. Táto nenápadná pevnosť stráži výhľad, aký inde nezažijete. Z vrcholu sa otvára pohľad na záliv Kekova, kde pod hladinou mora ležia pozostatky starovekého mesta. Ulice, múry a kamenné základy sú viditeľné aj z paluby, a ak sa vydáte bližšie, cez priezračnú vodu uvidíte obrysy niekdajšieho života, ktorý skončil pod hladinou po zemetrasení.
Výlet do tejto oblasti je ideálny ako celodenný výlet z Kemeru, spojený s plavbou loďou, kúpaním v zátokách a návštevou tichej historickej dedinky Kaleköy, kde sa nachádza samotný hrad. Oblasť patrí k najobľúbenejším miestam pre potápačov, kajakárov aj cestovateľov, ktorí hľadajú pokojné dobrodružstvá. Všetko tu plynie pomalšie a možno práve preto sa sem oplatí prísť.
Hrad Simena (Zdroj: Adobe Stock)
Čo by ste mali vedieť?
Pripravte sa na dovolenku Kemer. Odporúčame si prejsť nasledujúce tipy