Tipy na fakultatívne výlety - Kambodža

 • Upresnenie filtrovania
  Cestovné kancelárie
  Vynulovať filtre
 • Vybavenie a služby
  Poloha
  Rodiny s deťmi
  Vybavenie
  Šport a relax
  Zameranie
  Vynulovať filtre
dospelí
deti
Vek 1. dieťa
Vek 2. dieťa
Vek 3. dieťa
Doprava
Miesto odchodu
Akú dĺžku pobytu preferujete?
dospelí
deti
Vek 1. dieťa
Vek 2. dieťa
Vek 3. dieťa
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 16:00
Alebo píšte na info@dovolenka.sme.sk

 

Spojenie fascinujúcich budhistických chrámov, krásnej prírody s dažďovými pralesmi, pastvinami a ryžovými poliami, piesočnaté pláže a rýchlo sa rozvíjajúce dovolenkové letoviská – to všetko vám ponúkne neprebádaná Kambodža, kráľovstvo ležiace v južnej časti Ázie medzi Laosom, Vietnamom a Thajskom. Dnes vám predstavíme miesta, ktoré si v Kambodži určite nenechajte ujsť.
 

Angkor

Najväčším lákadlom Kambodže je bez pochýb cirkevná stavba – chrámový komplex v Angkore. Hlavným chrámom je Angkor Wat postavený na začiatku 12. storočia pôvodne ako hinduistický chrám na počesť boha Višnu. V 14. storočí bol zmenený na budhistický chrám. Komplex tvorí  okolo sto chrámov, vedie sem takmer kilometer dlhý most. O jeho veľkoleposti hovorí fakt, že by ste potrebovali niekoľko dní, aby ste ho celý prešli. Angkor a jeho okolie patrí k najvýznamnejším archeologickým náleziskám v juhovýchodnej Ázii.

Chrámový komplex v Angkore (Zdroj: flickr/cc/gfuzzy)

 

Phnom Penh

Za návštevu stojí aj hlavné mesto Kambodže, ktoré nájdete v provincii Kandal na sútoku riek Mekong a Tonlesap. V meste sa prepájajú tradičné kmérske prvky s modernými stavbami, ktoré rýchlo pribúdajú. Určite nevynechajte historické pamiatky ako Národné múzeum s veľkou zbierkou artefaktov z čias Kmérov, Budovu národného zhromaždenia, Kráľovský palác či Pomník nezávislosti.

Kráľovský palác v meste Phnom Penh (Zdroj: flickr/cc/mariusz kluzniak)

 

Koh Ker

Približne 120 kilometrov severovýchodne od Siem Reap sa nachádza chrámová oblasť známa ako Kor Ker. V 10. storočí, keď vládol kráľ Jayavarman IV. a jeho syn Harshavarman II., sa stalo mesto Kho Ker v odľahlom kraji hlavným mestom krajiny a bol vytvorený spomínaný komplex. V severnej časti sa nachádzajú pyramídy, no najviac pozornosti vzbudzuje najväčší chrám Prasat Thom na severozápade. Centrálnu časť komplexu prekvapivo netvorí dominantný chrám, ale 21 malých svätýň pripomínajúcich knižnice.  

Pyramída v Koh Ker (Zdroj: flickr/cc/jumbokedama)

 

Siem Reap

Ide o hlavné mesto v provincie Siem Reap v severozápadnej časti Kambodže. Patrí k najrýchlejšie sa rozvíjajúcim mestám v krajine vďaka výhodnej polohe pri preslávenej turistickej atrakcii v Angkore. Môžete si tu prezrieť ukážky koloniálnej a čínskej architektúry v starej francúzskej štvrti a okolo Starého trhu, múzeá, tradičné tanečné vystúpenia, obchodíky so suvenírmi či ryžové polia, rybárske dedinky a chrámy v okolí mesta.

Mesto Siem Reap v rovnomennej provincii (Zdroj: flickr/cc/UweBKK (α 77 on ))

 

Battambang

Zmes historicky hodnotnej koloniálnej architektúry a moderných stavieb môžete obdivovať v mestečku Battambang na juhovýchode Kambodže. Leží na brehu rieky Sangker Stung. Nachádza sa tu viacero budhistických chrámov a hinduistických pamiatok. Neďaleko mesta si nenechajte ujsť chrámový komplex Phnom Sampeau na vrchole vápencovej skaly.

Mestečko Battambang na juhovýchode krajiny (Zdroj: flickr/cc/Jean Pierre 87)

 

Preah Vihear

Na hranici medzi Kambodžou a Thajskom v pohorí Dângrêk je postavený kmérsky chrám Preah Vihear. Prvá stavba tu stála už v 9. storočí, najväčší rozmach zaznamenala v období 11. - 12. storočia, kedy bol chrám zasvätený hinduistickému bohu Šivovi. Tvoria ho štyri poschodia so štyrmi nádvoriami, ktoré sú vyzdobené zložitými rezbami. Od roku 2008 je zapísaný v zozname UNESCO.

Hinduistický chrám Preah Vihear (Zdroj: flickr/cc/Richard Lamprecht)
 

Kratie

Kratie je malé kambodžské mestečko rozprestierajúce sa na brehu rieky Mekong v provincii Kratie vo východnej časti krajiny s tradičným trhoviskom v centre, ktoré obkolesujú francúzske koloniálne budovy. Hlavnou atrakciou mesta je severná časť rieky Mekong, kde vám fascinujúcu šou v prirodzenom prostredí predvedú delfíny vzácneho druhu Irrawaddy.

Architektúra v mestečku Kratie (Zdroj: flickr/cc/benjamin38100)

 

Sihanoukville

Sihanoukville je najpopulárnejším kambodžským letoviskom, leží na juhu pri Thajskom zálive. Pomenované bolo podľa bývalého kráľa Norodom Sihanouk-a. Nachádza sa tu najväčšie množstvo krásnych piesočnatých a kamenistých pláží: dlhá piesočnatá pláž Ochheuteal Beach a jej severné pokračovanie Serendipity Beach, takmer kilometrová pláž  Sokha Beach, Victory Beach na úpätí meteostanice Hill, pokojná pláž  Otres Beach či  Independence Beach.

Ochheuteal Beach v Sihanoukville (Zdroj: flickr/cc/Phil Schubert)

 

Popokvil Waterfall

Približne 8 km od Kampot a 96 km od Sihanoukville sa nachádza Bokor National Park s fascinujúcim dvojstupňovým vodopádom Popokvil. Najkrajší pohľad poskytuje počas obdobia dažďov. Názov vodopádu v preklade znamená „víriace mraky“, pretože ho takmer stále obklopuje hmla. V parku uvidíte bohatú vegetáciu a možno sa vám podarí zazrieť aj niektoré živočíchy.

Vodopád Popokvil v národnom parku Bokor (Zdroj: flickr/cc/Stevie Tea)
 

Ream National Park

Park sa nachádza asi 18 kilometrov od mesta Sihanoukville v okrese Prey Nob na juhovýchode Kambodže. Uvidíte hornatú krajinu, mangrovníkové lesy, kilometre bielych pláží, koralové útesy, vodopády, rieky a ihličnaté lesy. Žije tu viac ako 200 druhov vtákov. Sladkovodná rieka Prek Teuk Sap preteká parkom k oceánu a delí ho na dve časti.

Ream National Park (Zdroj: flickr/cc/Ariana Toothpaste)
 

Banlung

Ak patríte k milovníkom divokej prírody a radi obdivujete bohatú vegetáciu a máte radi opice a iné živočíchy, zamierte do severnej časti Kambodže do oblasti Banlung. Tu sa organizujú pravidelné výpravy za dobrodružstvom do divokej prírody, môžete navštíviť aj sopečné jazero Yeak Laom.

Príroda v oblasti Banlung (Zdroj: flickr/cc/dcs82)

 

Kampot a Kep

Kampot je malebné mestečko vystavané pri rieke s krásnymi výhľadom v prostredí lesa s budovami francúzskej koloniálnej architektúry. Ideálne miesto na výlet do neďalekého malého, no obľúbeného letoviska Kep, kde sú veľmi dobré podmienky na kúpanie, slnenie, šnorchlovanie a pozorovanie podmorských krás.

Pohľad na mestečko Kampot (Zdroj: flickr/cc/cameroonjb)