Tipy na fakultatívne výlety - Kambodža

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00

 

Spojenie fascinujúcich budhistických chrámov, krásnej prírody s dažďovými pralesmi, pastvinami a ryžovými poliami, piesočnaté pláže a rýchlo sa rozvíjajúce dovolenkové letoviská – to všetko vám ponúkne neprebádaná Kambodža, kráľovstvo ležiace v južnej časti Ázie medzi Laosom, Vietnamom a Thajskom. Dnes vám predstavíme miesta, ktoré si v Kambodži určite nenechajte ujsť.
 

Angkor

Najväčším lákadlom Kambodže je bez pochýb cirkevná stavba – chrámový komplex v Angkore. Hlavným chrámom je Angkor Wat postavený na začiatku 12. storočia pôvodne ako hinduistický chrám na počesť boha Višnu. V 14. storočí bol zmenený na budhistický chrám. Komplex tvorí  okolo sto chrámov, vedie sem takmer kilometer dlhý most. O jeho veľkoleposti hovorí fakt, že by ste potrebovali niekoľko dní, aby ste ho celý prešli. Angkor a jeho okolie patrí k najvýznamnejším archeologickým náleziskám v juhovýchodnej Ázii.

Chrámový komplex v AngkoreChrámový komplex v Angkore (Zdroj: flickr/cc/gfuzzy)

 

Phnom Penh

Za návštevu stojí aj hlavné mesto Kambodže, ktoré nájdete v provincii Kandal na sútoku riek Mekong a Tonlesap. V meste sa prepájajú tradičné kmérske prvky s modernými stavbami, ktoré rýchlo pribúdajú. Určite nevynechajte historické pamiatky ako Národné múzeum s veľkou zbierkou artefaktov z čias Kmérov, Budovu národného zhromaždenia, Kráľovský palác či Pomník nezávislosti.

Kráľovský palác v meste Phnom PenhKráľovský palác v meste Phnom Penh (Zdroj: flickr/cc/mariusz kluzniak)

 

Koh Ker

Približne 120 kilometrov severovýchodne od Siem Reap sa nachádza chrámová oblasť známa ako Kor Ker. V 10. storočí, keď vládol kráľ Jayavarman IV. a jeho syn Harshavarman II., sa stalo mesto Kho Ker v odľahlom kraji hlavným mestom krajiny a bol vytvorený spomínaný komplex. V severnej časti sa nachádzajú pyramídy, no najviac pozornosti vzbudzuje najväčší chrám Prasat Thom na severozápade. Centrálnu časť komplexu prekvapivo netvorí dominantný chrám, ale 21 malých svätýň pripomínajúcich knižnice.  

Pyramída v Koh KerPyramída v Koh Ker (Zdroj: flickr/cc/jumbokedama)

 

Siem Reap

Ide o hlavné mesto v provincie Siem Reap v severozápadnej časti Kambodže. Patrí k najrýchlejšie sa rozvíjajúcim mestám v krajine vďaka výhodnej polohe pri preslávenej turistickej atrakcii v Angkore. Môžete si tu prezrieť ukážky koloniálnej a čínskej architektúry v starej francúzskej štvrti a okolo Starého trhu, múzeá, tradičné tanečné vystúpenia, obchodíky so suvenírmi či ryžové polia, rybárske dedinky a chrámy v okolí mesta.

Mesto Siem Reap v rovnomennej provinciiMesto Siem Reap v rovnomennej provincii (Zdroj: flickr/cc/UweBKK (α 77 on ))

 

Battambang

Zmes historicky hodnotnej koloniálnej architektúry a moderných stavieb môžete obdivovať v mestečku Battambang na juhovýchode Kambodže. Leží na brehu rieky Sangker Stung. Nachádza sa tu viacero budhistických chrámov a hinduistických pamiatok. Neďaleko mesta si nenechajte ujsť chrámový komplex Phnom Sampeau na vrchole vápencovej skaly.

Mestečko Battambang na juhovýchode krajinyMestečko Battambang na juhovýchode krajiny (Zdroj: flickr/cc/Jean Pierre 87)

 

Preah Vihear

Na hranici medzi Kambodžou a Thajskom v pohorí Dângrêk je postavený kmérsky chrám Preah Vihear. Prvá stavba tu stála už v 9. storočí, najväčší rozmach zaznamenala v období 11. - 12. storočia, kedy bol chrám zasvätený hinduistickému bohu Šivovi. Tvoria ho štyri poschodia so štyrmi nádvoriami, ktoré sú vyzdobené zložitými rezbami. Od roku 2008 je zapísaný v zozname UNESCO.

Hinduistický chrám Preah VihearHinduistický chrám Preah Vihear (Zdroj: flickr/cc/Richard Lamprecht)
 

Kratie

Kratie je malé kambodžské mestečko rozprestierajúce sa na brehu rieky Mekong v provincii Kratie vo východnej časti krajiny s tradičným trhoviskom v centre, ktoré obkolesujú francúzske koloniálne budovy. Hlavnou atrakciou mesta je severná časť rieky Mekong, kde vám fascinujúcu šou v prirodzenom prostredí predvedú delfíny vzácneho druhu Irrawaddy.

Architektúra v mestečku KratieArchitektúra v mestečku Kratie (Zdroj: flickr/cc/benjamin38100)

 

Sihanoukville

Sihanoukville je najpopulárnejším kambodžským letoviskom, leží na juhu pri Thajskom zálive. Pomenované bolo podľa bývalého kráľa Norodom Sihanouk-a. Nachádza sa tu najväčšie množstvo krásnych piesočnatých a kamenistých pláží: dlhá piesočnatá pláž Ochheuteal Beach a jej severné pokračovanie Serendipity Beach, takmer kilometrová pláž  Sokha Beach, Victory Beach na úpätí meteostanice Hill, pokojná pláž  Otres Beach či  Independence Beach.

Ochheuteal Beach v SihanoukvilleOchheuteal Beach v Sihanoukville (Zdroj: flickr/cc/Phil Schubert)

 

Popokvil Waterfall

Približne 8 km od Kampot a 96 km od Sihanoukville sa nachádza Bokor National Park s fascinujúcim dvojstupňovým vodopádom Popokvil. Najkrajší pohľad poskytuje počas obdobia dažďov. Názov vodopádu v preklade znamená „víriace mraky“, pretože ho takmer stále obklopuje hmla. V parku uvidíte bohatú vegetáciu a možno sa vám podarí zazrieť aj niektoré živočíchy.

Vodopád Popokvil v národnom parku BokorVodopád Popokvil v národnom parku Bokor (Zdroj: flickr/cc/Stevie Tea)
 

Ream National Park

Park sa nachádza asi 18 kilometrov od mesta Sihanoukville v okrese Prey Nob na juhovýchode Kambodže. Uvidíte hornatú krajinu, mangrovníkové lesy, kilometre bielych pláží, koralové útesy, vodopády, rieky a ihličnaté lesy. Žije tu viac ako 200 druhov vtákov. Sladkovodná rieka Prek Teuk Sap preteká parkom k oceánu a delí ho na dve časti.

Ream National ParkReam National Park (Zdroj: flickr/cc/Ariana Toothpaste)
 

Banlung

Ak patríte k milovníkom divokej prírody a radi obdivujete bohatú vegetáciu a máte radi opice a iné živočíchy, zamierte do severnej časti Kambodže do oblasti Banlung. Tu sa organizujú pravidelné výpravy za dobrodružstvom do divokej prírody, môžete navštíviť aj sopečné jazero Yeak Laom.

Príroda v oblasti BanlungPríroda v oblasti Banlung (Zdroj: flickr/cc/dcs82)

 

Kampot a Kep

Kampot je malebné mestečko vystavané pri rieke s krásnymi výhľadom v prostredí lesa s budovami francúzskej koloniálnej architektúry. Ideálne miesto na výlet do neďalekého malého, no obľúbeného letoviska Kep, kde sú veľmi dobré podmienky na kúpanie, slnenie, šnorchlovanie a pozorovanie podmorských krás.

Pohľad na mestečko KampotPohľad na mestečko Kampot (Zdroj: flickr/cc/cameroonjb)