Kambodža - Základné informácie

Kambodža

Kambodža

Krajina v Ázia
 • Časové pásmo: +7 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 15 miliónov
 • Hlavné mesto: Phnom Penh
 • Jazyk: khmérština
 • Mena: Riel (KHR)
 • Menový kurz: 1€ = 4509,044 (KHR)

 

Kambodža leží v juhovýchodnej Ázii, na západnej časti polostrova Zadná India. Susedí s Thajskom, Laosom a Vietnamom. Nadmorská výška krajiny je len o niečo vyššia ako samotná hladina mora, čo prispieva k záplavám v období dažďov. Kambodža patrí medzi najchudobnejšie krajiny regiónu a dominuje jej rieka Mekong, v preklade „Silná rieka“.

Kambodža je typická vidieckou spoločnosťou a provinčným vnútrozemím. Jej osobité kúzlo spočíva aj v staromódnej koliniálnej architektúre miest a nezabudnuteľnej scenérii krajiny od rieky Mekong a veľkého jazera Tonle Sap až po zalesnené vysočiny. Z dvadsiatich provincií Kambodže len tri majú relatívne krátke pobrežie. Tento fakt je však dokonale vyvážený v jeho idylických plážach s dovolenkovým kokteilom zábavy a relaxu.

 

Základné informácie
 

 • Časové pásmo: UTC +7 hodiny
 • Počet obyvateľov: 15 miliónov
 • Hlavné mesto: Phnom Penh
 • Jazyk: khmerčina
 • Mena: riel (KHR)
 • Menový kurz: 1€ = 4 620 KHR

Malé dievča v jednej z rybárskychdedínMalé dievča v jednej z rybárskych dedín (Zdroj: flickr/cc/Juan Antonio F. Segal)

 

Ceny v Kambodži

Priemerné spotrebiteľské ceny sú v Kambodži o niečo nižšie ako na Slovensku. Výrazne môžeme ušetriť za služby a jedlo v reštauráciách, kde rozdiel cien predstavuje takmer 60%. Ceny väčšiny potravín sú však nižšie na Slovensku a rozdiel predstavuje približne 15%.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1,08 €
 • Voda (1,5l) = 0,60 €
 • 1l mlieka = 1,80 €
 • 1kg syra = 13 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 3,50 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 2,20 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 7 €
 • Kapučíno = 1,70 €
 • Fľaša vína = 7 €

 

Hlavné mesto jednej z provincií severozápadnejKambodže,Siem ReapHlavné mesto jednej z provincií severozápadnej Kambodže, Siem Reap (Zdroj: flickr/cc/Chi King)
 

Očkovanie a choroby v Kambodži

Pri cestovaní do Kambodže by ste mali mať bežné očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára. Odporúča sa očkovanie proti žltačke typu A. Turisti by si mali priniesť dostatočné zásoby potrebných osobných liekov. Nemocnica v hlavnom meste je spoľahlivá. Odporúča sa však cestovné zdravotné poistenie. Náklady na lekárske ošetrenie je potrebné uhradiť na mieste v hotovosti.

Kambodža má v rámci ázijských krajín najvyšší výskyt AIDS, vyšší ak v Thajsku či Vietnami.

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Kambodže

Bezpečnosť v Kambodži

Kambodža je relatívne bezpečná destinácia. Aktuálne najväčšou hrozbou je riziko okradnutia a prepadnutia vo veľkých mestách a hlavne po zotmení. Neodporúča sa využívať verejnú dopravu, taxi služby ani tuk-tuky. Pre riziko prepadnutia a zlý technický stav sa turistom neodporúča cestovanie po krajine železnicou a riečnymi loďami.

Je dôležité vedieť, že na vidieku sa stále nachádza veľké množstvo mín a nevybuchnutej munície a bômb. Dôrazne sa preto odporúča neschádzať z hlavných ciest a využívať služby miestnych turistických sprievodcov.

 

Je bezpečné cestovať do Kambodže v čase Korony?

Doklady do Kambodže

Turisti musia mať pri návšteve Kambodže turistické vízum na jeden vstup, ktoré platí 30 dní. Cestovný pas musí mať platnosť minimálne o šesť mesiacov viac ako je platnosť víza. Cena turistického víza je 30 USD pri požiadaní na veľvyslanectvách.

O turistické vízum je možné požiadať aj na medzinárodnom letisku pri prílete, ale poplatky sa môžu vyšplhať aj nad 50 USD.

Letiskový poplatok pri odlete z krajiny je 27 USD na osobu.

Ukážka historických pamiatok KambdžeUkážka historických pamiatok Kambdže (Zdroj: flickr/cc/Frontierofficial)

 

Cestovné doklady do Kambodže

☎ Dôležité čísla v Kambodži

 

 • Prvá pomoc, zdravotníci: 119
 • Polícia: 117
 • Hašiči: 118

Telefónna predvoľba do Kambodže: +855

Južné pobrežie Kambodže posiate krásnymi piesočnatými plážamiJužné pobrežie Kambodže posiate krásnymi piesočnatými plážami (Zdroj: flickr/cc/Elle Ko)

 

Počasie v Kambodži

Kambodža leží v tropickom pásme severne od rovníka a má monzúnové podnebie. Obdobie monzúnov trvá v mesiacoch máj až november. V mesiacoch jún – november sú časté záplavy. Obdobie sucha trvá od novembra – decembra až do apríla, kedy je najlepšia turistická sezóna.

Kambodža je najkrajšia bezprostredne po skončení monzúnových dažďov, s pohľadom na neuveriteľne zelenú krajinu. Celoročne je tu priemerná teplota približne 27,7 °C, denné teploty kolíšu v rozmedzí 21 – 35 °C.

Viac informácii o počasí v Kambodži >

Pohľadna jednu z kambodžských plážíPohľad na jednu z kambodžských pláží (Zdroj: flickr/cc/Frontierofficial)

 

Zaujímavé miesta

Symbolom Kambodže sú pozostatky chrámu Angkor z dvanásteho storočia. V stredoveku bol hlavným mestom Khmérskej ríše a dnes je najnavštevovanejšou pamiatkou v krajine. Jeho pozostatky sú zobrazené aj na kambodžskej vlajke. Súčasťou komplexu je Banteay Srei, najmenší ale najpôsobivejší chrám z jemného ružového pieskovca.

V hlavnom meste Phnom Penh možno obdivovať Kráľovský palác a Striebornú pagodu. Sú bohato zdobené nástennými maľbami a dodnes sú pokladnicou khmérskeho sochárstva.

Turisticky najväčšie a najnavštevovanejšie atrakcie sú úzko spojené s najsmutnejším obdobím histórie Kambodže, s teroristickou nadvládou hnutia Červených Kmérov. Pamätník genocídy Tuol Sleng, bývalá stredná škola v hlavnom meste Phnom Penhe, známa aj pod názvom S-21 je smutnou pripomienkou len nedávnej histórie.

Viac informácii o zaujímavých miestach v Kambodži >

Múzeum vPhnom Penh, hlavnom meste KambodžeMúzeum v Phnom Penh, hlavnom meste Kambodže (Zdroj: flickr/cc/Clay Gilliland)

 

Výlety

Rieka Kampot je známa pokojnými stojatými vodami a jej brehy sú idylicky lemované miestnymi hostincami a reštauráciami. Miesto je častým cieľom turistických výletov a spoznávania vidieckej kultúry.

Rieka Mekong je centrom života vidieckej Kambodže. Už samotný každodenný život a množstvo rôznorodých plavidiel sú hotovou atrakciou pre turistov. Pozdĺž Mekongu na severovýchode možno pozorovať malé skupiny vzácneho druhu deflínov tuponosých.

Klenotom Kambodže je tropický dažďový prales s množstvom vzácnych a ohrozených druhov, ako sú indočínske tigre a indické slony.

Viac informácii o výletoch v Kambodži >

Piesočnatá pláž v KambodžiPiesočnatá pláž v Kambodži (Zdroj: flickr/cc/Keith Parker)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Pri balení oblečenia si vystačíte s letným ľahkým oblečením, ktoré sa v Kamboždi nosí celoročne.

V Kambodži sú hojne zastúpené pijavice, ktoré môžu pobyt znepríjemniť hlavne v období dažďov. Nevyhnutné sú pravidelné kontroly počas dňa, a to aj pod oblečením.

V monzúnovom období je príjemný pobyt v Kambodžských mestách, kde dažde pôsobia osviežujúco a vyčistia vzduch od prachu. Vo všetkých oblastiach sa však odporúčajú pršiplášte a gumáky.

Okrem domácej meny – riel sa v Kambodži dá platiť aj v Amerických dolároch (USD).