
Dubrovník
Dubrovník je prístavné mesto ležiace na juhu Dalmácie. Rozlieha sa pozdĺž pobrežia aj niekoľko kilometrov. Dnes je považovaný za jednu z najvýznamnejších turistických destinácií nielen Chorvátska, ale i Stredozemného mora.
Pohľad na prístavné mesto Dubrovník (Zdroj: pixabay/cc/fjaka)
Vyniká dobre zachovaným historickým centrom mesta s mestskými hradbami. Aj vďaka tomu je často nazývaný perlou Jadranu. Pôvodné stredoveké mesto bolo postihnuté katastrofálnym zemetrasením v roku 1667 a následne prestavané v barokovom štýle. Od tých čias si centrum mesta zachováva svoju historickú tvár, čo robí Dubrovník príťažlivým stredomorským mestom. Historické kamenné budovy so zelenými okenicami, záhrady plné farebných kvetov a mestské hradby vytvárajú unikátny celok. V roku 1979 bolo mesto zaradené do svetového dedičstva UNESCO.
Katedrála v Dubrovníku (Zdroj: flickr/cc/neufal54)
Hlavné turistické strediská oblasti Župa Dubrovačka a Cavlat ležia južne od Dubrovníka a sú dosiahnuteľné aj mestskou hromadnou dopravou. Okrem toho, Dubrovník je vstupnou bránou aj do najjužnejších chorvátskych ostrovov Koločep, Lopu a Šipan. Tieto sú pomerne riedko osídlené a vďaka početným plážovým násypom sú vyhľadávané na kúpanie a letné dovolenky.
Uličky v Dubrovníku (Zdroj: flickr/cc/JacekAbramowicz)
Čo vidieť v Dubrovníku
Kostol Sv. Blažeja z 18. storočia je veľkou pýchou miestnych ľudí. Sv. Blažej je patrónom mesta a každoročne sa 3. februára konajú na jeho počesť veľké slávnosti. Po celom meste sú tiež rozmiestnené jeho sochy. Priamo na oltári kostola má Sv. Blažej striebornú sochu držiacu model mesta a počas slávnosti sa nesie v procesii.
Západná vstupná brána do starého mesta je tradičným vstupom do historického centra. Aj tu nájdeme sochu patróna Dubrovníka, Sv. Blažeja.
Veľká Onofriova fontána bola súčasťou mestskej siete vodovodov postavených v 15. storočí. Táto sieť zásobovala mesto vodou z rieky Dubrovacka zo vzdialenosti asi 12 kilometrov. Vodotrysky boli čiastočne poškodený historickým zemetrasením v roku 1667.
Veľká Onofriova fontána (Zdroj: flickr/cc/waldomiguez)
Františkánsky kláštor bol pôvodne zničený veľkým zemetrasením, alebo bol v plnej miere zrekonštruovaný. V historickej budove sa nachádza aj jedna z najstarších lekární v Európe. Bola založená v roku 1317 a dodnes je v prevádzke. Knižnica kláštora obsahuje historické zväzky, medzi ďalšími exponátmi je postriebrený kríž a kadidelnica.
Katedrála Nanebovzatia Panny Márie pochádza z 12. storočia. V klenotnici katedrály je uložená lepka Sv. Blažeja. Vykopávky pre kanalizáciu odkryli staršiu románsku katedrálu a pod ňou pozostatky ďalšieho kostola, ktorý sa datuje do 6. storočia.
Zvonica bola postavená v roku 1444 ako jeden zo symbolov mesta. Mosadzné hodiny ukazujú aj fázy mesiaca.
Opevnenie mesta je charakteristickým rysom Dubrovníka. Hrúbka múrov sa pohybuje od 4 do 6 metrov na strane od pevniny. Smerom k moru sa zužujú. Hradby sú prístupné verejnosti v dĺžke takmer dva kilometre. Sú doplnené o systém strážnych veží.
Viac informácii o zaujímavých miestach v Dubrovníku >
Prístav v Dubrovníku (Zdroj: flickr/cc/Elena)
Pláže v Dubrovníku a okolí
Väčšina pláží je verejných a môžu sa pýšiť výbornou kvalitou vody. Prevládajú kamienkové pláže, hlavne v zálivoch a pri mysoch. K najpopulárnejším plážam patria Banje, Lapad a Copacabana. Majú rušnú atmosféru a veľa rôznych atrakcií a športov.
Viac informácii o plážach v Dubrovníku >
Pláž Banje (Zdroj: flickr/cc/Chris Brown)
Avšak pozdĺž pobrežia možno objaviť aj veľa tichých a málo frekventovaných pláží, ktoré ponúkajú dostatok pokojnej atmosféry a romantiky. Ak hľadáte pieskové pláže, môžete zamieriť na ostrovy Kolocep a Lopud.
Dubrovník (Zdroj: flickr/cc/Michael Panse)
Čo by ste mali vedieť?
Pripravte sa na dovolenku Dubrovník. Odporúčame si prejsť nasledujúce tipy