Tipy na fakultatívne výlety - Dubrovník

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00

 

Chorvátske mesto Dubrovník, obľúbená destinácia Stredozemia, láka turistov krásami dalmatínskeho pobrežia s plážami obmývanými krištáľovo čistou vodou, ideálnymi podmienkami na turistiku v úchvatnej prírode a zmesou vzácnych historických pamiatok, vďaka ktorým bolo zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Dnes vám pár tipov na zaujímavé miesta a výlety ukážeme.

 

Mestské hradby

Mestské hradby Dubrovníka patria k najohromujúcejším pamiatkam tohto druhu v Európe, tiahnu sa v dĺžke až 1940 metrov. Postavené boli v 10. storočí a upravené v 13. a 14. storočí, vysoké sú 6 metrov a široké taktiež 6 metrov. Súčasťou opevnenia je hneď niekoľko pevností, bášt a 16 veží. Do mesta sa dá vstúpiť štyrmi vchodmi, dve brány vedú z prístavu a dve z pevniny.

Takmer dva kilometre dlhé mestské hradby

Takmer dva kilometre dlhé mestské hradby (Zdroj: flickr/cc/Picster Jimster)

 

Brána Pile

Brána Pile spolu s bránou Ploče tvoria vstupy mestského opevnenia, ktorými sa do mesta dostanete z pevniny. Pile stojí sa krátku zastávku, pretože táto zaujímavá brána z roku 1537 bola kedysi rušným miestom, hlavným vstupom do mesta. Brána s padacím mostom sa každý večer zamkla a kľúč sa odovzdal. Vo výklenku je umiestnená socha svätca od chorvátskeho umelca Ivana Meštrovića.

Hlavná mestská brána Pile

Hlavná mestská brána Pile (Zdroj: flickr/cc/V.Semin)

 

Katedrála v Dubrovníku

Katedrála v Dubrovníku je známa aj pod pomenovaním Katedrála Nanebovzatia Panny Márie, chorvátsky Katedrala Marijina Uznesenja alebo Katedrala Velike Gospe. Táto stavba bola postavená na mieste, kde stálo hneď niekoľko sakrálnych stavieb v 7., 10. a 11. storočí. V 12. storočí vznikla románska katedrála, ktorá po poškodení zemetrasením v 17. storočí získala barokové časti. Dnes slúži ako sídlo diecézy Dubrovníka.

Katedrála Nanebovzatia Panny MáriePevnosť Lovrijenac

Na západnej strane starej časti mesta navštívte fascinujúcu pevnosť Lovrijenac, ktorá stojí na 37 metrov vysokej skale. Zohrávala významnú úlohu pri obrane západnej časti Dubrovníka od mora i súše. Prvé zmienky o jej existencii pochádzajú z roku 1301. Prešla viacerými rekonštrukciami, najvýraznejšie zmeny prebehli v 13. a 14. storočí a samozrejme, ako mnohé iné pamiatky mesta, aj v 17. storočí po zemetrasení. Každoročne sa tu koná Dubrovnícky letný festival.Pevnosť Lovrijenac na západnej strane mesta

Katedrála Nanebovzatia Panny Márie

 

Pevnosť Lovrijenac

Na západnej strane starej časti mesta navštívte fascinujúcu pevnosť Lovrijenac, ktorá stojí na 37 metrov vysokej skale. Zohrávala významnú úlohu pri obrane západnej časti Dubrovníka od mora i súše. Prvé zmienky o jej existencii pochádzajú z roku 1301. Prešla viacerými rekonštrukciami, najvýraznejšie zmeny prebehli v 13. a 14. storočí a samozrejme, ako mnohé iné pamiatky mesta, aj v 17. storočí po zemetrasení. Každoročne sa tu koná Dubrovnícky letný festival.

Katedrála Nanebovzatia Panny MáriePevnosť Lovrijenac

Na západnej strane starej časti mesta navštívte fascinujúcu pevnosť Lovrijenac, ktorá stojí na 37 metrov vysokej skale. Zohrávala významnú úlohu pri obrane západnej časti Dubrovníka od mora i súše. Prvé zmienky o jej existencii pochádzajú z roku 1301. Prešla viacerými rekonštrukciami, najvýraznejšie zmeny prebehli v 13. a 14. storočí a samozrejme, ako mnohé iné pamiatky mesta, aj v 17. storočí po zemetrasení. Každoročne sa tu koná Dubrovnícky letný festival.Pevnosť Lovrijenac na západnej strane mesta

Pevnosť Lovrijenac na západnej strane mesta (Zdroj: flickr)

 

Pevnosť svätého Jána

Ďalšou významnou pevnosťou, ktorá stojí za návštevu, je pevnosť sv. Jána (niekedy uvádzaná aj ako pevnosť sv. Ivana) pri starom prístave. Slúžila na ochranu južnej a východnej časti mesta. Dnes je sídlom zaujímavých atrakcií. V hornej časti sídli Námorné múzeum Dubrovníka s ukážkami histórie námorníctva a artefaktami. V spodnej časti je akvárium s miestnou i exotickou faunou a flórou.

Cena vstupného do Námorného múzea: dospelý  80 HRK (11 EUR), dieťa do 18 rokov 25 HRK (4 EUR)

Cena vstupného do akvária: dospelý – 40 HRK (6 EUR), dieťa 20 HRK (3 EUR)

Pevnosť sv. Jána

Pevnosť sv. Jána (Zdroj: flickr/cc/Karson and Steffie)

 

Kniežací palác a Kultúrno-historické múzeum

Palác bol postavený ako sídlo kniežaťa v prvej polovici 15. storočia. Vďaka prestavbám a najmä po obnove, ktorá bola potrebná po ničivom zemetrasení v roku 1667 nesie dnes prvky neskorej gotiky, rannej renesancie i baroka. Postavená bola podla návrhu architekta Onofrio di Giordano della Cava ako trojposchodová budova so štyrmi krídlami. Dnes je sídlom Kultúrno-historického múzea so zbierkami kultúrneho, historického a umeleckého charakteru od konca 15. do začiatku 20. storočia.

Cena vstupného do Kultúrno-historického múzea: dospelý  80 HRK (11 EUR), dieťa do 18 rokov 25 HRK (4 EUR)

Kniežací palác je dnes sídlom múzea

Kniežací palác je dnes sídlom múzea (Zdroj: flickr/cc/Don Murphy1)

 

Veľká Onofrijeva fontána

Len pár krokov od vstupnej brány Pila nájdete jednu z najkrajších pamiatok a to fontánu - Veľkú Onofrijeva fontánu (Velika Onofrijeva česma). Postavená bola okolo roku 1400 na počesť vybudovania mestského vodovodu. Nachádza sa pri nemenej slávnom kostole svätého Spasiteľa zo začiatku 16. storočia.

Fontána pri kostole sv. Spasiteľa

Fontána pri kostole sv. Spasiteľa (Zdroj: flickr/cc/twiga_swala)

 

Dominikánsky kláštor a múzeum

V južnej časti mesta navštívte dominikánsky kostol a kláštor. Postavený bol okolo roku 1300, no bohužiaľ počas zemetrasenia v 17. storočí bol značne poškodený. Počas kompletnej rekonštrukcie bola snaha čo najvernejšie obnoviť časti stavby ako napríklad krížovú chodbu z obdobia neskorej gotiky. Dnes slúži ako múzeum.

Dominikánsky kostol a kláštor

Dominikánsky kostol a kláštor (Zdroj: flickr/cc/Malcolm Bott)

 

Stradun

Keď prejdete mestskou bránou Pile, ocitnete sa na hlavnej ulici mesta. Oficiálne je pomenovaná Stradun, no miestni jej hovoria Placa. 300 metrov dlhá dláždená ulica sa tiahne od brány Pile po bránu Ploče. Počas prechádzky po tejto ulici uvidíte pútavé pamiatky – františkánsky kláštor s lekárňou z 13. storočia, chrám sv. Blažeja, kostol sv. Spasiteľa, mestskú zvonicu, palác Sponza či Kniežací palác.

Ulica Stradun spája mestské brány Pile a Ploče

Ulica Stradun spája mestské brány Pile a Ploče (Zdroj: flickr/cc/CAL11211)

 

Srdj

Severne od mesta hneď za opevnením sa rozprestiera pohorie Srdj s výškou 413 metrov. Na jeho vrchole bola v rokoch 1806-1816 počas napoleonských vojen postavená pevnosť Imperial. Naskytne sa vám odtiaľto jedinečný pohľad na Dubrovník, ostrov Lokrum a Jadranské more. Z historického centra Dubrovníka premáva do pohoria Srdj lanovka.

Cena: dospelý jednosmerný – 70 HRK (10 EUR), dospelý spiatočný – 120 HRK (20 EUR), dieťa do 12 rokov jednosmerný – 30 HRK (4 EUR), dieťa do 12 rokov spiatočný – 50 HRK (7 EUR), dieťa do 4 rokov zadarmo

Takýto pohľad sa vám naskytne, keď vyjdete na Srdj

Takýto pohľad sa vám naskytne, keď vyjdete na Srdj (Zdroj: flickr/cc/yokozunat)

 

Ostrov Lokrum

Ako celodenný výlet odporúčame plavbu loďou na ostrov Lokrum. Vzdialený je len cca 700 metrov juhovýchodne od starého prístavu (10 minút plavby). Ostrov bol v roku 1963 vyhlásený za chránenú oblasť. Prezrieť si tu môžete ukážky architektúry a obľúbenú botanickú záhradu s exotickými rastlinami privezenými prevažne z Austrálie a Južnej Ameriky. Cena výletu zahŕňa spiatočný lístok na pravidelnú lodnú dopravu a vstupné na ostrov.

Cena: dospelý 70 HRK (10 EUR), dieťa do 15 rokov 20 HRK (3 EUR)

Dubrovník a v pozadí ostrov Lokrum

Dubrovník a v pozadí ostrov Lokrum (Zdroj: flickr/cc/Son of Groucho)