Taliansko: To NAJ zo severo-západnej Sicílie
Upresnite svoje filtrovanie
Taliansko: To NAJ zo severo-západnej Sicílie
Taliansko Taliansko
 Taliansko  Taliansko

Taliansko: To NAJ zo severo-západnej Sicílie 

Taliansko: To NAJ zo severo-západnej Sicílie 

Zastávok: 4
1.deň

Odlet z Viedne do Palerma.

Prílet do Palerma, spoločný transfer do hotela, ubytovanie a začína náš program.

Sicília, „ostrov Slnka“, najväčší a najjužnejší ostrov Stredomoria (od pevniny ho oddeľuje iba 5 km široká Messinská úžina); Región Sicília má špeciálny autonómny status od r. 1946; súčasťou Talianska je od r. 1861. Obmývajú ju tri moria: Stredozemné (JZ), Tyrhénske (S) a Iónske more (V). K Sicílii patrí 8 ostrovov: Aeolské alebo Liparské ostrovy (Vulcano, Lipari, Salina, Panarea, Stromboli; Filicudi, Alicudi). Egadské ostrovy (Levanzo, Favignana a Marettimo). Panteleria. Pelagické ostrovy (Linosa a Lampedusa). Ustica. Isole Ciclopi. Isole delle Palme. Isole dello Stagnone. Sicília je asi polovica zo Slovenska. Najširšia časť ostrova: 188 km; najdlhšia časť: 288 km. Od pobrežia až po najvyšší vrchol ostrova je viac ako 3 000 m (teplotný rozdiel medzi pobrežím a horami je obrovský). 

Sicília je krásna, divoká a plná kontrastov; ostrov postupne lákal kolonistov a dobyvateľov všetkých národností. Zanechali tu grécke chrámy, rímske ruiny, normandské kostoly a hrady,  arabsko-byzantské dómy... tento jedinečný mix európskej a arabskej kultúry z nej robí atraktívnu destináciu. 

Palermo je od stredoveku hlavným mestom ostrova; je piatym najväčším mestom Talianska. Už dávno nemá svoj povestný lesk a slávu, ale mnohé nám neustále pripomína jeho veľkosť a silu. Je to prístavné mesto; živé, ale zároveň tvrdé a rozporuplné. Mesto plné parkov s palmami a kaktusmi, so širokými bulvármi (s kaviarňami a barmi) tu a úzkymi uličkami (so šnúrami bielizne a bežným životom) tam, vo vzduchu cítiť kadejaké korenie, letargiu a arabskú minulosť... v Palerme sa cítite (tak trošku) akoby nie v Európe... ako niekde v orientálnom svete. Ale, známe európske „vychytávky“ Quattro Canti, Piazza Pretoria, San Giovanni degli Eremiti či San Cataldo,  Teatro Massimo či Katedrálu v Palerme určite neobídeme. Palermo je jeden veľký trh v uliciach a asi najrušnejšou časťou tohto druhu je časť Vucciria, ktorá sa podobá na obrovské arabské trhovisko. Vskutku, kúpite tu čokoľvek... ba sa i dobre najete.  
 

Večer návrat do hotela, voľný program.

2.deň

Raňajky v hoteli, stretnutie so sprievodcom, odchod na vlakovú stanicu a transfer do Céfalú.

Cefalu. Pôsobivé mestečko na severnom pobreží Sicílie, ktoré si získa nejednu romantickú dušu svojím starým mestom s jedinečnou normanskou katedrálou, starou arabskou práčovňou, úzkymi uličkami, kúzelnou plážou, ba i mohutnou skalou, která ho s láskou obopína. Nenájdete tu žiadne moderné hotely ani novú zástavbu, preto si Cefalú dodnes uchovalo svoju malebnosť a stredovekú atmosféru. Nad mestom se týči zaujímavý útes, La Rocca, podobajúci sa pevnosti, kde se kdysi vypínal Dianin chrám. Celé pobrežie je lemované krásnymi piesočnatými plážami.

V poobedňajších hodinách návrat do Palerma a voľný program.

3.deň

Raňajky v hoteli, stretnutie so sprievodcom, odchod na výlet Trapani - Erice - San Vito lo Capo.

San Vito lo Capo-Erice-Trapani - V tento deň nás čaká zastávka s caffé italiano a koláčikom na jednej z najkrajších pláži na svete San Vito lo Capo (toto prestížne ocenenie získala už párkrát). Niekoľko kilometrov dlhá pláž s úžasnou farbou mora a iskrivým, jemným pieskom ponúka od mája do októbra nielen príjemné kúpanie v priezračnej vode, ale aj všetok ostatný komfort (reštaurácie, butiky, obchodíky s lokálnymi výrobkami či miestne trhy). Neďaleko pláže sa nachádza hora Mount Cofano, ktorá je obľúbeným cieľom horolezcov a pre návštevníkov fotografickým cieľom.

Okolo obeda si vychutnáme doslova úchvatné sicílsko-normandské mestečko s čarovnou atmosférou Erice. Nielen mestečko, ale aj cesta lanovkou hore (z Trapani do Erice) ponúka okrem kombinácie grécko-rímskej a arabskej architektúry, spleti uličiek a magických zákutí, skutočne nezabudnuteľné výhľady na Trapani a Egadské ostrovy.

Poobedie strávime v Trapani. Trapani je mesto soli; produkuje tú najkvalitnejšiu soľ v Taliansku. Trapani je staré prístavné a rybárske mesto na vyčnievajúcej ostrohe ostrova, v ktorom sa natáčal známy seriál Chobotnica s komisárom Catanim; Trapani si Vás získa svojou malebnosťou, bohato zdobenými palácmi, kostolmi a vôbec... fanúšikovia architektúry, fotenia, ale aj gastronómie, sa tu budú cítiť ako v raji. Centrum mesta „dostane“ aj tých, ktorí už nechcú nič, len si sadnúť a vychutnávať atmosféru... nebudete chcieť odísť. V podvečer, cestou do Palerma pôjdeme po Via del Sale – Soľnej ulici a na našej ceste sa zastavíme na tzv. aperitívo (podvečerný drink) a pozrieme si Saline di Trapani (prírodná rezervácia). Úchvatné soľné polia a nádrže, v ktorých sa získava nerafinovaná kuchynská soľ tradičným spôsobom, odparovaním morskej vody. Oslnivo biele hromady soli, ktoré pri západe slnka chytajú ružovkastý nádych, spoločne s niekoľkými veternými mlynmi sa stali ikonou zóny a akosi nevtieravo Vás presvedčia o tom, že tu viac, ako kdekoľvek inde platí, že soľ je nad zlato. 

Ukončenie programu, voľný večerný program.

4.deň

Raňajky v hoteli, stretnutie so sprievodcom a dokončenie programu v Palerme.

V podvečer transfer na letisko, odlet do Viedne.
 

Sicílčania sú šťastní ľudia a svoju pohodu radi prenášajú aj na ostatných. Stres na ostrov nepatrí. Panuje tu pohoda a uvoľnená atmosféra… napokon, so šálkou kávy, či pohárom vína v ruke sa všetko akosi lepšie rieši. Všetko má svoj čas. Práca, odpočinok, aj čas venovaný rodine a priateľom. Osobný kontakt je na Sicílii motorom spoločenského života a nájsť si čas na jedlo a priateľov je samozrejmosť. Spomalenie je akoby cestou k lepšej kvalite osobného života. Odhoďte stereotypy a dajte šancu sicílskej pohode… nech vám vojde pod kožu. 


Nechajte se Sicíliou zlákať. Je to jedinečný ostrov plný protikladov, ktorý musíte, jednoducho, zažiť! Sicília je ostrov mnohých tvárí. Na jednom mieste zažijete taliansky temperament, arabský kolorit a africké teploty. Akékoľvek slová a opisy sú „o ničom“.

Chce to vlastnú skúsenosť.
 

V cene je zahrnuté
 • Letecká doprava Viedeň - Palermo - Viedeň

 • 1 ks príručnej batožiny v rozmeroch 55x40x20cm, do 10kg/osoba a 1ks malej príručnej batožiny v rozmeroch max. 40x20x20cm/osoba

 • Všetky letiskové a palivové poplatky

 • Online check-in

 • Ubytovanie v dvojlôžkovej izbe v 3* hoteli s raňajkami
  v Palerme
 • Transfery letisko - hotel - letisko

 • Slovenský sprievodca CK počas celého poznávacieho pobytu

 • Všetky transfery počas výletu do Erice, Trapani a San Vito lo Capo

 • Poistenie insolventnosti CK

V cene nie je zahrnuté
 • Cestovné poistenie

 • Miestne poplatky - city tax (vo výške 2-3€/os./noc) splatné priamo na recepcii hotela

 • Batožina do podpalubia

 • Miestna doprava v Palerme

 • Vstupy do pamiatok v Palerme, Trapani a Erice (nie sú povinné)

 • Transfer vlakom do/z Céfalú
  každá cesta sa pohybuje v cene cca.5-6€/osoba. Platba priamo na mieste sprievodkyni, ktorá zabezpečí kúpu lístkov
Letové časy, program a dôležité informácie

Cestovná kancelária nezodpovedá za prípadnú zmenu letových časov v rámci rovnakého dňa odletu.

V prípade potreby je sprievodca oprávnený zmeniť poradie programu.

Minimálny počet účastníkov zájazdu je 6

Podmienky vstupu

Občania Slovenskej republiky môžu na územie Talianska vstupovať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom.Od 1.1.2013 musí mať každý občan Slovenskej republiky, vrátane detí do 5 rokov, pri cestovaní do zahraničia vlastný cestovný doklad.

 

Bližšie informácie nájdete na stránke MZV SR TU

 

Obmedzenia spojené s COVID-19 nájdete na https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/obmedzenia-na-hraniciach#taliansko