Tipy na fakultatívne výlety - Rusko

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00

 

Rozľahlá krajina, akou je Rusko, ponúka návštevníkom neuveriteľnú rozmanitosť. Na svoje si prídu rovnako milovníci panenskej prírody, historických pamiatok ako aj rušného nočného života. Zatiaľ čo európska časť krajiny má skôr mestský charakter, rýchlo sa rozvíja a je plná metropol ako Moskva či Petrohrad, ázijská je o nádhernej prírode s miestami, kam nevkročila ani noha. Na tie najzaujímavejšie miesta Ruska vás dnes zavedieme.

 

Moskva

Moskva, hlavné mesto Ruska, epicentrum diania v krajine, ponúka skutočne rozmanité možnosti. Nájdete tu vzácne historické pamiatky, rôzne galérie, múzeá i divadlá. Bujarým nočným životom sa vyrovná ktorejkoľvek svetovej metropole. Odporúčame predovšetkým zamieriť do historickej časti mesta okolo Kremľa a Červeného námestia. Okrem Moskovského Kremľa uvidíte chrám Vasiľa Blaženého, Historické múzeum, Leninovo múzeum, chrám Ikony Matky Božej Kazanskej či  nákupný dom GUM na Červenom námestí.

Chrám Vasiľa Blaženého na Červenom námestíChrám Vasiľa Blaženého na Červenom námestí (Zdroj: pixabay/cc/bernswaelz)

 

Petrohrad

Mesto Petrohrad založil v roku 1703 cár Peter Veľký. Postaviť ho dal v močiaroch delty rieky Neva, na ostrovoch prepojených 300 mostami. Nie je preto žiadnym prekvapením, že si mesto vyslúžilo prezývku „Banátky severu“. Mosty mali symbolizovať otvorenú cestu do Európy. Z kultúrnohistorického hľadiska patrí Petrohrad medzi najcennejšie mestá Ruska. Mnohé pamiatky sú dnes zapísané na zozname UNESCO. Spomeňme napríklad Petropavlovskú pevnosť, kláštor Alexandra Nevského, Palácové námestie či múzeum svetového významu Ermitáž.

Zimný palác v Petrohrade z 18. storočiaZimný palác v Petrohrade z 18. storočia (Zdroj: pixabay/cc/Bluesnap)

 

Petrodvorec

Mestečko Petrodvorec je len na skok vzdialené od spomínaného Petrohradu. Dominantou mesta je palácový komplex Petergof. Pozostáva z niekoľkých palácov, rozľahlých záhrad s fontánami, sochami a jazierkami. Postaviť ho dal cár Peter I. Veľký, ktorý túžil po honosnom zámku ako má Francúzsko. Na prelome 18. a 19. storočia tak uzrel svetlo sveta veľkolepý komplex paláca postavený podľa vzoru francúzskeho Versailles.

Ruský Versailles v PetrodvorciRuský Versailles v Petrodvorci (Zdroj: pixabay/cc/juliacasado1)

 

Velikij Novgorod

Novgorod, od roku 1999 známy oficiálne ako Velikij Novgorod, sa radí medzi najstaršie mestá v Rusku. Územie dnešného Novgorodu bolo osídlené už v 9. storočí. Historické centrum, a nielen to, je plné zaujímavých pamiatok. Najväčšou pýchou mesta je tzv. Novgorodský kremeľ a byzantská katedrála sv. Sofie z 11. storočia. Pravoslávny chrám sa podarilo uchovať v úctyhodnom stave. Ak vás Velikij Novgorod zaujal, zamierte do severozápadnej časti Ruska.

Byzantský chrám sv. Sofie, Velikij NovgorodByzantský chrám sv. Sofie, Velikij Novgorod (Zdroj: pixabay/cc/GORBACHEVSERGEYFOTO)

 

Suzdaľ

Malé mestečko Suzdaľ objavíte na rieke Kamenke, zhruba 115 kilometrov severovýchodne od Moskvy. Vďaka obmedzeniu modernej výstavby si do dnešných dní uchováva jedinečnú atmosféru. Budete mať pocit, že sa v mestečku zastavil čas. Historické jadro tvorí Suzaľský kremeľ vytvorený na prelome 11. a 12. storočia. V jeho areáli uvidíte najcennejšiu stavbu mestečka – chrám Narodenia Panny Márie.

Suzdaľský kremeľ a jeho kostolySuzdaľský kremeľ a jeho kostoly (Zdroj: pixabay/cc/TaraKoshka)

 

Kiži

Kiži je malý ostrovček ležiaci na Onežskom jazere v severozápadnej časti Ruska. Sotva 7 metrov dlhý ostrov sa do povedomia dostal pre svoju jedinečnú drevenú architektúru. Svoje sídlo tu má Múzeum ruskej drevenej architektúry. Súčasťou múzea sú drevené chrámy a domy. Pozoruhodný je najmä komplex známy ako Kižský pogost. Od roku 1990 je zapísaný na zozname UNESCO.

Drevené stavby na ostrove KižiDrevené stavby na ostrove Kiži (Zdroj: flickr/cc/Lenochka55 Thank you for 1,200,000 + views)

 

Bajkalské jazero

Bajkalské jazero s hĺbkou až 1642 metrov je najhlbším jazerom sveta. Súčasne sa môže pochváliť aj prívlastkom najstaršie. Jeho vek sa odhaduje od 25 do 30 miliónov rokov. Nenechajte sa odradiť náročnejším terénom a vydajte sa na výpravu do panenskej prírody na juhu východného Sibíra. Na brehoch jazera je roztrúsených niekoľko typických dediniek. Zavítať môžete napríklad do Listvjanka s miestnym Bajkalským múzeom.

Bajkalské jazero je najstarším jazerom na sveteBajkalské jazero je najstarším jazerom na svete (Zdroj: flickr/cc/filippoferraro)

 

Pohorie Ural

Pokojnú dovolenku a únik od zhonu nájdete v majestátnom pohorí Ural, ktoré sa považuje za akýsi predel medzi európskou a ázijskou časťou Ruska. Nadšencov do turistiky láka množstvo turistických chodníčkov. Upozorňujeme, že niektoré môžu byť skutočne náročné. Ural s dĺžkou približne 2500 kilometrov patrí medzi najstaršie pohoria planéty.

Národný park Taganai na juhu UraluNárodný park Taganai na juhu Uralu (Zdroj: flickr/cc/Pravit C)

 

Sibír

Sibír, to nie je len nehostinná krajina, ale tiež panenská príroda ukrývajúca skutočné skvosty. Rozprestiera sa medzi Uralom a Verchojanským pohorím. Práve v tejto časti Ruska sa nachádzajú tie najkrajšie národné parky celého Ruska. Krajinu dotvárajú dedinky s typickou architektúrou a miestnou kultúrou. Ak budete mať šťastie, stretnete miestnych obyvateľov oblečených v lokálnych krojoch.

Aj takto môže vyzerať príroda na SibíreAj takto môže vyzerať príroda na Sibíre (Zdroj: pixabay/cc/stafichukanatoly)

 

Transsibirská magistrála

Výlet po Rusku môžete poňať tak trochu netradične. Stačí nastúpiť na Transsibirskú magistrálu a vydať sa za dobrodružstvom. Vlaková drahá pretína Rusko naprieč od Moskvy po Vladivostok. Postavená bola už za vlády cára Alexandra III. Dĺžka magistrály je 9000 kilometrov, čo z nej robí najdlhšiu dráhu na svete.

Železničná stanica Transsibirskej magistrály v IrkutskuŽelezničná stanica Transsibirskej magistrály v Irkutsku (Zdroj: flickr/cc/Valery Chernodedov)