Počasie v Rusku počas roka

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
varied-wind-arrow Smer vetra cross-round-filled plus-round temp-low temp-high

Aktuálne počasie Rusko

Aktuálne počasie Rusko
13 °C
Pocitová: 16 °C
do 17°C
Maximálna denná
od 7°C
Minimálna nočná
5%
Riziko zrážok
41%
Vlhkosť
03:47
Východ slnka
21:12
Západ slnka
Zrána bude jasno, prípadne malá oblačnosť. Poobede malá oblačnosť, ojedinele polooblačno. Denná teplota sa bude pohybovať v rozmedzí 8 až 17 °C. Pocitová teplota sa bude pohybovať od 6 do 16 °C. Nočné teploty budú dosahovať 7 °C až 9 °C, priemerne 8 °C. Bude fúkať severovýchodný vietor rýchlosťou 14 km/h až 18 km/h.

Rusko teplota mora a vzduchu

Kedy cestovat do Ruska

Najlepší čas na dovolenku je v rozmedzí mesiacov Január až December, kedy tu je hlavná sezóna.

 

Pri tak rozľahlej krajine akou je Rusko musíme počítať s rozmanitosťou podnebia i počasia. Na jeho území môžeme pozorovať hneď niekoľko podnebných pásiem od polárneho až po subtropické. Zatiaľ čo v jednej časti krajiny by ste si užili príjemné teploty podobné tým našim, v inej by Vás prekvapili mrazivé teploty pod -40ºC.

Pred návštevou Ruska je nevyhnutné si pozrieť počasie pre konkrétnu lokalitu, kam cestujete. Kým na juhu v oblasti Kaspického a Čierneho mora stúpajú teploty v lete nad 25ºC, pri pobreží Severného ľadového oceánu panujú mrazivé teploty pod -30ºC. V oblasti Sibíra namerali dokonca najnižšiu teplotu až -46,4ºC. Podobne je to aj so zrážkami. V oblasti polopúšte pri Kaspickom mori padne len malé množstvo zrážok, v okolí Kaukazu sú zrážky časté a výdatné. Na porovnanie: v meste Astrachaň, na juhu európskej časti Ruska, padne asi tak 230 mm zrážok ročne, v Moskve to je už okolo 700 mm a v Soči ležiacom medzi Čiernym morom a Kaukazom to je až 1700 mm. Letá sú najteplejšie v oblasti Čierneho a Kaspického mora. Môžu sa šplhať k horúcim 40ºC.

 

Počasie v Rusku podľa jednotlivých mesiacov

Január

Január je veľmi chladný mesiac. Denné teploty klesajú k -6ºC a nočné dokonca až k -13ºC. Očakávajte približne 40 mm zrážok.

Február

Vo februári pretrváva chladné počasie s priemernými teplotami -2ºC počas dňa a -12ºC počas noci. V tomto období padne odhadom 35 mm zrážok.

Marec

Denné teploty sa pohybujú už nad bodom mrazu. Priemerná denná teplota je 1ºC. V noci klesá teplota na -6ºC. Očakávajte 33 mm zrážok.

Apríl

V apríli stúpnu denné teploty na 10ºC a nočné na  2ºC. Padne približne 43 mm zrážok.

Máj

Priemerné denné teploty dosahujú hodnotu príjemných 19ºC. Noci ostávajú pomerne chladné okolo 8ºC. Spadne približne 50 mm zrážok.

Jún

V júni dochádza k miernemu nárastu teplôt. Denná teplota 22ºC a nočná teplota 12ºC. Očakávajte, že padne asi 74 mm zrážok.

Júl

Príjemné denné teploty okolo 23ºC striedajú ešte pomerne chladné noci okolo 13ºC. Množstvo zrážok vzrastie na 93 mm.

August

Augustové denné teploty sa pohybujú v priemere okolo 22ºC. Noci sú stále pomerne chladné, 12ºC. Zrážky pretrvávajú. Padne zhruba 76 mm.

September                                                  

V septembri sa mierne ochladí na 16ºC počas dňa a 7ºC počas noci. Zrážky: 64 mm.

Október

Október prináša chladné počasie počas dňa i noci. Denná teplota klesne na hodnotu 8ºC. V noci sú teploty ešte nižšie len okolo 2ºC. Zrážky ubúdajú. Padne zhruba 58 mm.

November

Denné teploty sa pohybujú len tesne nad bodom mrazu. Priemerné namerané hodnoty sú 1ºC. Noci sú veľmi chladné s teplotami okolo -3ºC. Zrážky cca 57 mm.

December

December je veľmi chladný mesiac s dennými teplotami okolo -3ºC a nočnými okolo -9ºC. Očakávajte, že padne približne 54 mm zrážok.

Tabuľkový prehľad je platný pre európsku časť Ruska v oblasti Moskvy.

 

Počasie v Rusku podľa lokality

Európska časť

Táto časť krajiny má veľmi podobné počasie ako u nás. Letné i zimné teploty sú príbuzné tým našim. Rozdiel je len v pretrvávajúcom období zimy. Zatiaľ čo u nás v zimnom období často prerušujú intenzívne mrazy teplé fronty zo západu, tu je tomu inak. Mrazivé počasie môže pretrvávať niekedy aj 4 týždne nepretržite.

 

Kaspická oblasť

Kaspická oblasť je veľmi suchá, padne tu najmenšie množstvo zrážok na celom území Ruska. Časť tejto oblasti zaberá dokonca polopúšť. Letné teploty sú vyššie než v európskej časti. Zažijete tu letá s teplotami vysoko nad 20ºC.

 

Černomorská oblasť

Narozdiel od Kaspickej oblasti je oblasť Čierneho mora bohatšia na zrážky. Na pobreží neklesajú teploty nikdy pod bod mrazu a to dokonca ani v januári. Letá sú veľmi teplé. Stúpajú vysoko nad 30ºC.

 

Sibír

Sibírska oblasť nie je celá mrazivá, ako by sme na prvý pohľad očakávali. Na väčšine územia síce klesajú teploty až k -40ºC a dokonca viac, no južná časť je teplejšia. Na juhu a v oblasti povodia rieky Lena sa letné teploty pohybujú okolo príjemných 20ºC.

 

Pobrežie a ostrovy v Severnom ľadovom oceáne

Prevláda polárna a subpolárna klíma s teplotami až do -40ºC. Najvyššie letné maximum sa pohybuje okolo 20ºC.

 

Kedy ísť do Ruska

Najlepším obdobím na návštevu Ruska je mesiac jún alebo september. Teploty sú príjemné, nehrozí také riziko zrážok ako v júli a auguste a navyše sa vyhnete davu turistov. Nepochybíte však, ani keď zvolíte hlavnú letnú sezónu či dokonca mesiace ako máj či október.