Tipy na fakultatívne výlety - Moskva a okolie

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00

 

Majestátna Moskva si vaše srdce získa už pri prvej návšteve. Moskva je mestom dvoch tvárí. Na jednej strane predstavuje modernú metropolu plnú zábavy, nočného života a pokrokových stavieb. Na druhej ponúka nevídané kultúrne bohatstvo a historické pamiatky. Oblasť okolo Červeného námestia a Kremľa je stará stovky rokov. Po celom meste sú roztrúsené všakovaké galérie, múzeá, divadlá a početné kostoly. Na tie najzaujímavejšie miesta Moskvy vás dnes zavedieme.

 

Kremeľ

Priamo v centre mesta sa vyníma Moskovský kremeľ, najväčšia obývaná pevnosť v Európe. Veľkolepé múry s výškou 5 až 19 metrov sa tiahnu v dĺžke viac ako dva kilometre. Stavba si vašu pozornosť získa nielen pre svoj majestátny vzhľad, ale tiež pre svoju farebnosť. Postavená je z pálených tehál nápadnej červenkastej farby. Múry stredovekej mestskej pevnosti ukrývajú architektonické skvosty ako napríklad chrám Nanebovzatia Panny Márie, Archanjelský chrám či Veľký kremeľský palác. V súčasnosti je Kremeľ oficiálnym sídlom prezidenta Ruskej federácie.

Kremeľ – stredoveká mestská pevnosťKremeľ – stredoveká mestská pevnosť (Zdroj: pixabay/cc/3dman_eu)

 

Chrám Vasiľa Blaženého

Najznámejším chrámom Moskvy je bez pochýb chrám Vasiľa Blaženého na juhovýchodnej strane Červeného námestia. Na prvý pohľad rozprávková stavba s bohatým zdobením je vlastne pripomienkou na ťažké časy. Stavba bola realizovaná v 16. storočí ako spomienka na trpké obdobie bojov o Kazaň. Postavili ju na príkaz cára Ivana Hrozného. Pozostáva z ôsmych kostolov. Symbolizujú jednotlivé dni bojov. Stavba prepája európske prvky s ázijskými. Jedinečná stavba je dnes pod ochrannými krídlami UNESCA.

Chrám Vasiľa Blaženého na Červenom námestíChrám Vasiľa Blaženého na Červenom námestí (Zdroj: pixabay/cc/bernswaelz)

 

Červené námestie

Všetky hlavné ulice Moskvy sa zbiehajú na jednom jedinom námestí. Hovoríme o slávnom Červenom námestí s neuveriteľným množstvom zaujímavostí. Okrem už spomínaného chrámu Vasiľa Blaženého sa na námestí nachádza Historické múzeum, Leninovo múzeum, chrám Ikony Matky Božej Kazanskej, jazdecká socha maršala Žukova, Spasská veža s orlojom či nákupný dom GUM.

Pohľad na Červené námestiePohľad na Červené námestie (Zdroj: pixabay/cc/3dman_eu)

 

Chrám Krista Spasiteľa

Pôvodný chrám Krista Spasiteľa bol postavený v 19. storočí na počesť víťazstva nad Napoleonom. Stalinova moc však zastihla osud i tohto krásneho kostola. Necelých 50 rokov po jeho dokončení bola stavba strhnutá za účelom výstavby paláca Sovietov. K započatiu stavby paláca však nedošlo a kostol sa podarilo obnoviť. Chrám s nápadnými kupolami zlatej farby je dnes najväčším pravoslávnym kostolom na svete.

Pravoslávny kostol – Chrám Krista SpasiteľaPravoslávny kostol – Chrám Krista Spasiteľa (Zdroj: pixabay/cc/Albarangui)

 

Zvonica Ivana Hrozného

Zvonica Ivana Hrozného bola postavená v 16. storočí. V tých dobách išlo o najvyššiu stavbu Moskvy. Niet preto divu, že sa využívala tiež ako strážna veža. Hlavnou atrakciou zvonice je zvon Car kolokol, najväčší zvon na svete. Prezrieť si ho môžete hneď vedľa zvonice. Medený zvon váži takmer 202 ton. Prípravy na výrobu trvali 1,5 roka. Ďalšie dva zabrala jeho výzdoba.

Zvonica Ivana Hrozného a Car kolokolZvonica Ivana Hrozného a Car kolokol (Zdroj: flickr/cc/Meraj Chhaya)

 

Leninovo mauzóleum

Mauzóleum Vladimira Iľjiča Lenina na Červenom námestí patrí k najnavštevovanejším miestam v Moskve. O záujme turistov jasne vypovedá dlhá rada čakajúca na vstup. V mauzóleu je vystavené zabalzamované telo prvého komunistického vodcu Vladimira Iľjiča Lenina. Krátko bol v mauzóleu vystavený tiež Stalin.

Mauzóleum Vladimira Iľjiča LeninaMauzóleum Vladimira Iľjiča Lenina (Zdroj: flickr/cc/al.frenchie)

 

Boľšoj teatr

Priamo v srdci Moskvy sa vyníma veľkolepá budova Veľkého divadla známa skôr pod miestnym názvom Boľšoj teatr. Divadlo má v repertoári činoherné, operné a baletné predstavenia. Svetové uznanie a významné postavenie si vyslúžil predovšetkým baletný súbor moskovského divadla. Z jeho produkcie pochádzajú slávne predstavenia ako Luskáčik či Labutie jazero.

Moskovské divadlo Boľšoj teatrMoskovské divadlo Boľšoj teatr (Zdroj: flickr/cc/Enrique R G)

 

Historické múzeum

Štátne historické múzeum na Červenom námestí zachytáva bohatú históriu ruského národa. Zbierky múzea obsahujú exponáty od čias stredoveku až po začiatok 20. storočia. Múzeum na ploche 4000 m² vystavuje viac ako 20000 predmetov. Finančne náročnú stavbu dal postaviť cár Alexander II. v roku 1872.

Historické múzeum na Červenom námestíHistorické múzeum na Červenom námestí (Zdroj: pixabay/cc/Medienservice)

 

Televízna veža Ostankino

Najvyššou budovou Moskvy, donedávna i sveta, je televízna veža Ostankino. Meria úctyhodných 540 metrov. S jej výstavbou sa začalo v roku 1963. Dokončená bola o päť rokov neskôr. Betónovú vežu si môžete prezrieť v severnej časti Moskvy.

Televízna veža Ostankino na severe MoskvyTelevízna veža Ostankino na severe Moskvy (Zdroj: pixabay/cc/quinntheislander)

 

Biely dom

Biely dom nenájdete len v Amerike, ale i v Moskve. 102 metrov vysoká stavba z 20. storočia bola postavená v štýle socialistického realizmu. Exteriér stavby je obložený bielym mramorom. Mal zvýrazňovať bohatstvo Moskvy i celej krajiny. Od svojho vzniku bola využívaná na vládne účely. V súčasnosti tu sídli vláda Ruskej federácie.

Pohľad na Biely dom v MoskvePohľad na Biely dom v Moskve (Zdroj: flickr/cc/Bill Crawshaw)