Izrael je menším štátom Blízkeho východu ležiaci na pobreží Stredozemného mora. Susedí s Libanonom, Sýriou, Jordánskom, Egyptom a Palestínou.

Bohatú, no často búrlivú históriu formovali tri prelínajúce sa náboženstvá: judaizmus, kresťanstvo a  islam. Izrael si v priebehu storočí podmaňovali rôzne ríše. Každá zanechala na charaktere krajiny výrazné stopy. Jedine v Izraeli uvidíte súčasne nabatejské opevnenia, izraelské mestá, byzantské kostoly, rímske amfiteátre, križiacke hrady a moslimské mešity.

Okrem historických pamiatok ponúka krajina svojim návštevníkom liečebné účinky Mŕtveho mora, krásne pláže na pobreží Stredozemného a Červeného mora, zalesnené pohoria, skalné útvary, jazerá a púšte. V lete láka do moderne zariadených letovísk a v zime do lyžiarskych stredísk.

Jedným z najväčších lákadiel Izraela je Mŕtve more
Jedným z najväčších lákadiel Izraela je Mŕtve more (Zdroj: flickr/cc/valeriy23908)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +2 hodiny
 • Počet obyvateľov: 8 146 300  
 • Hlavné mesto: Jeruzalem
 • Jazyk: hebrejčina, arabčina
 • Mena: Nový izraelský šekel (ILS), 1 € = 3,8947 ILS


CENY V IZRAELI

V Izraeli sa platí novými izraelskými šekelmi, ktoré sa delia na 100 agorot. V niektorých hoteloch a obchodoch sa dá platiť aj americkými dolármi. Platiť môžete nielen v hotovosti, ale tiež platobnými kartami (Eurocard/MasterCard, VISA, American Express). Odporúčame si peniaze meniť v bankách alebo oficiálnych zmenárňach.

Ceny ovocia a zeleniny sú zrovnateľné s našimi, no ostatné potraviny vás vyjdu drahšie. Jednoduché ubytovanie vychádza na zhruba 25-100 ILS a luxusnejšie na 450-1000 ILS.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 6,70 ILS
 • Voda (1,5 l) = 4,30 ILS
 • 1 l mlieka = 6,20 ILS
 • 1 kg miestneho syra = 48 ILS
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 50 ILS
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 101 ILS
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 45 ILS
 • Kapučíno = 13 ILS
 • Cola (0,33 l) = 8,10 ILS
 • Pivo = 7 – 12 ILS

Pre Izrael sú typické skalné útvaryPre Izrael sú typické skalné útvary (Zdroj: flickr/cc/valeriy23908)

 

OČKOVANIE A CHOROBY V IZRAELI

Zdravotnícke zariadenia a poskytované služby sú na vysokej úrovni. Vysoká však nie je len kvalita služieb, ale aj ceny. Ošetrenie na pohotovosti vás vyjde cca 300 EUR a celodenný pobyt sa môže vyšplhať až na 1000 EUR. Odporúčame preto ešte pred cestou uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie, ktoré kryje liečebné náklady.

Žiadne špeciálne očkovanie sa pred cestou do Izraela nevyžaduje. Vystačíte si s očkovaním podľa slovenského očkovacieho kalendára.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Izraela


BEZPEČNOSŤ V IZRAELI

Bezpečnostná situácia je pomerne dobrá. Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky odporúča návštevníkom Izraela obmedzovať pohyb na otvorených miestach s veľkou koncentráciou miestneho obyvateľstva, ako sú verejné trhy či autobusové stanice. Zhoršená situácia je na severe pri palestínskych hraniciach, kam sa často ani nedá podnikať žiaden výlet. Cestovanie autobusom nie je príliš bezpečné, použite taxíky.

Je bezpečné cestovať do Izraela v čase Korony?


DOKLADY V IZRAELI

Pre turistické pobyty kratšie ako 90 dní platí medzi Slovenskou republikou a Izraelom dohoda o bezvízovom vstupe. Ako doklad vám poslúži cestovný pas, ktorý musí byť platný minimálne 6 mesiacov po odchode z krajiny.

Cestovné doklady do Izraela


DÔLEŽITÉ ČÍSLA V IZRAELI

 

 • Polícia: 100
 • Prvá pomoc: 101
 • Hasiči: 102  
 • Informácie pre turistov: 03-9711485

Telefónna predvoľba v Izraeli je +972.

Negevská púšť zaberá viac ako polovicu krajiny
Negevská púšť zaberá viac ako polovicu krajiny (Zdroj: flickr/cc/GidonPico)

 

POČASIE

Podnebie je prevažne suché s malým úhrnom zrážok za rok. Suché a teplé letá striedajú studené a vlhké zimy. V horských oblastiach je počasie chladné a veterné a často sa tu vyskytuje snehová pokrývka. Najvyššie letné teploty stúpajú až k 40ºC. Najchladnejším mesiacom je január s teplotami 5 – 12ºC.


ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Hlavným mestom krajiny a významným náboženským centrom je Jeruzalem. Tisíce turistov a veriacich každoročne putujú k tzv. Múru nárekov, ktorý je pozostatkom niekdajšieho Jeruzalemského chrámu. Zaujímavou stavbou je tiež Skalný dóm, Bazilika Božieho hrobu či mešita al-Aksá.

Mŕtve more a jeho blahodárne účinky na organizmus ani nemusíme predstavovať. Je jednou z najväčších atrakcií krajiny. Rozprestiera sa medzi Izraelom a Jordánskom.

Ďalším miestom, ktoré sa oplatí navštíviť, sú jedinečné erodované kráterovité útvary v tzv. Machteš Ramon. Tento prírodný úkaz sa tiahne v dĺžke 40 km a je súčasťou Negevskej púšte, ktorá zaberá takmer 70% povrchu krajiny.

Viac informácií o plážach v Izraeli >

Skalný dóm na Chrámovej hore
Skalný dóm na Chrámovej hore (Zdroj: pixabay/cc/pixaneidel)

 

VÝLETY

Veľká časť fakultatívnych výletov sa zameria na pútnické miesta a pamiatky silne späté s náboženstvom. Pozrieť sa však môžete aj na krásne pláže na pobreží, poznávať prírodné krásy, významné stavby alebo si dokonca zalyžovať na svahoch hory Hermon. Prípadne sa pozrite na našu ponuku poznávacieho zájazdu do Izraela

Viac informácií o výletoch v Izraeli >

Bazilika Božieho hrobu v Jeruzaleme,významné pútnické mesto

Bazilika Božieho hrobu v Jeruzaleme,významné pútnické mesto (Zdroj: pixabay/cc/DEZALB)


ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 220 V/50 Hz. Používajú guľatý typ zásuvky. Budete potrebovať cestovný adaptér.

Najlepším a zároveň najbezpečnejším spôsobom dopravy sú taxíky. Sú lacné.

V prípade, že cestujete do krajiny za turistickými účelmi, musíte mať dopredu zabezpečené ubytovanie. Hraničná kontrola vás podľa zákona smie vyzvať k tomu, aby ste sa preukázali dostatočnou finančnou hotovosťou alebo platobnými kartami.

Pri návšteve náboženských objektov nezabúdajte na vhodné oblečenie a zahalenie tela.