Mestá

Eilat - Základné informácie

 

Mesto Eilat či Ejlat nájdete na najjužnejšom cípe Izraela. Populárne izraelské letovisko leží na pobreží Červeného mora, na brehoch Akabského zálivu. Na dosah je napríklad jordánske mesto Akaba či egyptská Taba.

Dávne zmienky o meste Ejlat pochádzajú zo Starého zákona. V časoch rímskej a byzantskej nadvlády bol Eilat využívaný ako významný prístav. Mesto, ako ho dnes poznáme, bolo založené až v polovici 20. storočia.

Mesto obkolesené púštnou krajinou, plné krásnych pláží i historických pamiatok je dodnes tak trochu neprebádaným rajom Izraela. Ponúka rozmanité možnosti a príjemné prostredie na oddych. More je priezračné a podmorský svet si podmaní každého návštevníka. Navyše sa mesto môže pochváliť viacerými zálivmi, v ktorých žijú početné skupiny delfínov. Môžete ich obdivovať z diaľky alebo si dokonca užiť kúpanie v ich bezprostrednej blízkosti.

Pohľad na izraelské mesto Eilat

Pohľad na izraelské mesto Eilat (Zdroj: pixabay/cc/PublicDomainPictures)

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu Eilat

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +2 hodiny
 • Počet obyvateľov: 47600
 • Jazyk: hebrejčina, arabčina
 • Mena: Nový izraelský šekel (ILS), 1 € = 4,0974 ILS

 

CENY V EILATE

V Eilate sa predovšetkým používa miestna mena – izraelský šekel (1 ILS = 100 agorot). Len výnimočne v luxusnejších hoteloch akceptujú americké doláre. Platiť môžete v hotovosti alebo platobnými kartami. Peniaze je istejšie vymieňať v oficiálnych zmenárňach a bankách. Ceny ovocia a zeleniny sú zrovnateľné s našimi, no ostatné potraviny vás vyjdu drahšie. Jednoduché ubytovanie vychádza na zhruba 25-100 ILS a luxusnejšie na 450-1000 ILS.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 6,30 ILS
 • Voda (1,5 l) = 4,10 ILS
 • 1 l mlieka = 5,60 ILS
 • 1 kg miestneho syra = 42,60 ILS
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 58 ILS
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 110 ILS
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 46 ILS
 • Cola (0,33 l) = 8,55 ILS
 • Kapučíno = 11,80 ILS
 • Pivo = 8,50 – 11,50 ILS

Dolphin Beach je jednou z najkrajších pláží Eilatu

Dolphin Beach je jednou z najkrajších pláží Eilatu (Zdroj: flickr/cc/israeltourism)

 

OČKOVANIE V EILATE

Úroveň izraelského zdravotníctva je skutočne vysoká. V štátnych i súkromných zariadeniach pracujú kvalifikovaní lekári. Vybavenie je na vysokej technickej úrovni. Počítať však musíte aj s vysokými cenami za ošetrenie. Bezplatná je len prvá pomoc. Prípadný prevoz do nemocnice si už platí pacient sám. Všetky úkony si slovenskí občania hradia sami, preto je nevyhnutné venovať pozornosť uzatvoreniu kvalitného cestovného poistenia.

Pred návštevou Eilatu nemusíte absolvovať žiadne špeciálne očkovania. Stačí, ak si prekontrolujete očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

BEZPEČNOSŤ V EILATE

Bezpečnosť je pomerne dobrá. Zbystrite však pozornosť na frekventovaných miestach, akými sú napríklad trhy či autobusové stanice. Mohli by ste sa ľahko stať obeťou vreckových zlodejov. Číhajú najmä na nepozorných dovolenkárov. Nenoste pri sebe veľkú hotovosť. Vyhotovte si kópiu dokladov a originál nechajte v hotelovom trezore.

Zálivy pri Eilate sa stali domovom delfínov

Zálivy pri Eilate sa stali domovom delfínov (Zdroj: flickr/cc/jph.bol)

 

Je bezpečné cestovať Eilat v čase Korony?

DOKLADY V EILATE

Medzi Izraelom a Slovenskou republikou platí dohoda o obojstrannom bezvízovom styku. Vzťahuje sa len na turistické pobyty, ktoré nepresahujú lehotu 90 dní. Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z dovolenky.

 

Cestovné doklady Eilat

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V EILATE

 

 • Polícia: 100
 • Prvá pomoc: 101
 • Hasiči: 102

Telefónna predvoľba v Eilate je +972.

 

POČASIE

Počasie je príjemne teplé počas celého roka. Ovplyvňujú ho blízke púšte, ale tiež príjemný vánok od mora. Eilat patrí k najteplejším miestam Izraela. V letných mesiacoch nie je nič prekvapivé, ak teploty vystúpia na horúcich 40ºC. Zimy sú rovnako teplé. Teploty sa i v najchladnejšom období pohybujú okolo 20ºC. Zrážok padne v priebehu roka veľmi málo.

Červený kaňon severovýchodne od Eilatu

Červený kaňon severovýchodne od Eilatu (Zdroj: flickr/cc/Migrant Bird Nerd)

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Snáď najväčšou atrakciou Eilatu je Podvodné observatórium, ktoré poteší malých i veľkých návštevníkov. Observatory Park je postavený na južnom cípe Coral Beach a je najväčším prístupným objektom tohto druhu na Blízkom Východe. Organizujú pravidelné exkurzie za poznávaním podmorského sveta. Môžete pozorovať žraloky, korytnačky a farebné rybky.

Červený kaňon s nápadne sfarbenými stenami pripomína skôr americké kaňony než izraelskú krajinu. Na dobrodružný výlet po úžinách sa vydajte radšej so sprievodcom, aby vám ukázal skutočné skvosty. Ak vás tento výtvor prírody zaujal, zamierte severovýchodne od mesta Eilat.

Nielen milovníkov dávnych kultúr a historických pamiatok zaujme egyptský chrám Hathor a najstaršie medené bane na svete. Bane zažili najväčšiu slávu za vlády biblického kráľa Šalamúna. Asi tak 30 kilometrov severne od Eilatu môžete obdivovať zaujímavé stavby, ale tiež okúsiť rôzne športové a rekreačné aktivity.

Farebné rybky v Observatory Park

Farebné rybky v Observatory Park (Zdroj: flickr/cc/KaTR)

 

VÝLETY

Eilat je výborným východiskovým bodom na podnikanie výletov. K najobľúbenejším patria výlety do púšte, na safari, lodné výlety spojené s potápaním a pozorovaním delfínom či putovanie po stopách histórie. Športoví nadšenci si môžu vyskúšať vodné športy alebo adrenalínovú jazdu na štvorkolkách. Pokojnejšie povahy môžu zvoliť prechádzku na ťavách.

Výlet na ťavách do Negevskej púšte

Výlet na ťavách do Negevskej púšte (Zdroj: flickr/cc/umaheswari)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 220 V / 50 Hz. Používajú guľatý typ zásuvky. Budete potrebovať cestovný adaptér.

Pri návšteve náboženských objektov nezabúdajte na vhodné oblečenie a zahalenie tela.