Mestá

Tel Aviv a okolie - Základné informácie

 

Izraelské mesto Tel Aviv sa rozprestiera na pobreží Stredozemného mora, neďaleko mesta Herzliya a Ramat HaSharon. Vzdialené je približne 60 kilometrov severozápadne od Jeruzalema a 90 kilometrov južne od mesta Haifa. Je významným kultúrnym i ekonomickým centrom krajiny.

Stará časť mesta známa ako Jaffa vznikla oveľa skôr ako samotný Tel Aviv. Listy egyptských obchodníkov z 15. storočia obsahujú zmienku o starobylom prístavnom meste Jaffa. Mesto Tel Aviv bolo založené až v roku 1909. V roku 1949 bola k „novému“ Tel Avivu pripojená Jaffa a niekoľko susedných dedín.

Zatiaľ čo v Jeruzaleme sa prísne rešpektuje izraelská kultúra, v Tel Avive sú mravy tak trochu voľnejšie. Mesto dnes funguje ako moderné letovisko s kvalitnými službami, modernými dovolenkovými rezortmi, barmi, reštauráciami a mnohými atrakciami. Jednoducho tu nájdete všetko, čo očakávate od kvalitného letoviska. Mesto lemuje súvislý pás belavého zamatového piesku obmývaný tyrkysovým morom a takmer 5 kilometrov dlhá promenáda.

Stará časť mesta – Jaffa

Stará časť mesta – Jaffa (Zdroj: pixabay/cc/noamarmonn)

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu Tel Aviv a okolie

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +2 hodiny
 • Počet obyvateľov: 438 818
 • Jazyk: hebrejčina, arabčina
 • Mena: Nový izraelský šekel (ILS), 1 € = 4,0974 ILS

 

CENY V TEL AVIVE

V Tel Avive sa platí novým izraelským šekelom, ktorý sa delí na 100 agorot. V niektorých prípadoch akceptujú platbu americkými dolármi, no nie je dobré sa na to spoliehať. Peniaze si vymieňajte zásadne v oficiálnych zmenárňach a bankách. Platí sa v hotovosti aj platobnými kartami.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 6,30 ILS
 • Voda (1,5 l) = 4,10 ILS
 • 1 l mlieka = 5,60 ILS
 • 1 kg miestneho syra = 42,60 ILS
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 58 ILS
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 110 ILS
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 46 ILS
 • Cola (0,33 l) = 8,55 ILS
 • Kapučíno = 11,80 ILS
 • Pivo = 8,50 – 11,50 ILS

Obľúbená pláž Gordon Beach
Obľúbená pláž Gordon Beach (Zdroj: flickr/cc/Eric Böhm)

 

OČKOVANIE V TEL AVIVE

Úroveň izraelského zdravotníctva je skutočne vysoká. Za ošetrenie však zaplatíte pomerne vysoké sumy. Ošetrenie na pohotovosti vás môže vyjsť až na 300 EUR. Doporučujeme pred cestou uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie v komerčnej banke.

Pred odchodom na dovolenku nemusíte absolvovať žiadne špeciálne očkovanie. Skontrolujte si platnosť očkovaní podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

BEZPEČNOSŤ V TEL AVIVE

Situácia v krajine je stabilne dobrá. Zbystriete pozornosť na frekventovaných miestach, aby ste sa nestali obeťou vreckových zlodejov. V meste ich na dovolenkárov číha pomerne dosť. Starostlivo si uschovajte peniaze, elektroniku i doklady. Doporučujeme si vyhotoviť kópiu dokladov, cennosti a väčšiu hotovosť ponechať v hotelovom trezore. Cestovanie miestnymi taxíkmi sa nepovažuje za bezpečné.

 

Je bezpečné cestovať Tel Aviv a okolie v čase Korony?

DOKLADY V TEL AVIVE

Medzi Izraelom a Slovenskou republikou platí dohoda o bezvízovom vstupe. Dohoda sa týka výlučne turistických pobytov, ktoré nepresiahnu dobu 90 dní. Ako cestovný doklad vám poslúži cestovný pas. Platný musí byť ešte minimálne 6 mesiacov po vstupe do krajiny.

Tel Aviv v nočných hodinách

Tel Aviv v nočných hodinách (Zdroj: flickr/cc/Stas Kahn)

 

Cestovné doklady Tel Aviv a okolie

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V TEL AVIVE

 

 • Polícia: 100
 • Prvá pomoc: 101
 • Hasiči: 102

Telefónna predvoľba v Tel Avive je +972.

 

POČASIE

Tel Aviv má stredomorské podnebie s horúcimi a suchými letami. Teploty vtedy prekračujú hodnotu 30ºC. Zimy sú mierne s teplotami okolo 24ºC. V meste padne približne 528 mm dažďových zrážok za rok. Prší prevažne v decembri, januári a februári.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Srdcom celého Tel Avivu je ulica Rothschild Boulevard, jedna z najdrahších v celom meste. Začína pri Neve Tzedek a tiahne sa až po divadlo Habima. Sídlia tu významné finančné inštitúcie,  divadlo a koncertná sála a tiež zábavné a reštauračné zariadenia. Na celkovom vzhľade ulice sa podpísal známy architekt Le Corbusier, ktorý istý čas v meste pobýval.

V starej časti mesta, v Jaffe, je najväčšia koncentrácia historických pamiatok. Starobylé uličky, zachovalé budovy i neopakovateľná atmosféra malebného prístavu je veľkým lákadlom pre dovolenkárov. Ideálne miesto na romantickú prechádzku. V Jaffe sa pravidelne usporadúva tzv. blší trh.

Najväčšou pýchou Tel Avivu sú prekrásne pláže zo zamatového piesku. Takou je i krásna pláž Gordon Beach na konci ulice Gordon Street a ulice Frishman. Pláž býva často plná dovolenkárov. Niet ale divu. Na promenáde sa nachádza veľké množstvo rôznych barov a reštaurácií. K dispozícii je slaný bazén s trávnikmi a volejbalové ihriská.

Mestský park Jarkon

Mestský park Jarkon (Zdroj: flickr/cc/cm7)

 

VÝLETY

Vďaka polohe a kvalitnej infraštruktúre si ľahko môžete urobiť výlet do Jeruzalema, Haify či k Mŕtvemu moru. Mesto je popretkávané sieťou cyklistických chodníčkov a požičovní je tu neúrekom. Zážitkom je návšteva niektorého z tradičných telavivských trhov. Dovolenku v meste si môžete spestriť návštevou Izraelského múzea Ha'aretz či Telavivského múzea umenia.

Hlavná telavivská ulica Rothschild Boulevard

Hlavná telavivská ulica Rothschild Boulevard (Zdroj: flickr/cc/Embajada de Israel en España)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 220 / 50 Hz. Budete potrebovať cestovný adaptér.

Pri návšteve náboženských objektov rešpektujte miestnu kultúru a zahaľte si telo.

Pred cestou do krajiny musíte mať zabezpečené ubytovanie a mať pri sebe dostatočnú hotovosť alebo platobné karty.